Ухвала від 08.12.2025 по справі 380/14942/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/14942/25

УХВАЛА

з питань призначення експертизи

08 грудня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії № 1 військової частини НОМЕР_1 , за участю третіх осіб - Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Гарнізонної військово-лікарської комісії № 1 військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), за участю третіх осіб - Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - третя особа-1), військової частини НОМЕР_2 (далі - третя особа-2), у якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову відповідача, яка оформлена довідкою військово-лікарської комісії від 14.07.2025 № 2025-0714-1152-3604-0 щодо встановленого рівня придатності до військової служби солдата ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я позивача, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , з метою визначення ступеня придатності до військової служби з урахуванням результатів судової експертизи;

- зобов'язати відповідача направити солдата позивача до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону для повного медичного обстеження.

Ухвалою від 23.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

До позовної заяви ОСОБА_1 додав клопотання про призначення судово-медичної експертизи, на вирішення якої просить поставити питання:

- чи відповідав стан здоров'я ОСОБА_1 військовослужбовця у військовому званні солдат військової частини НОМЕР_2 , висновку військово-лікарської комісії гарнізонної ВЛК № 1 військової частини НОМЕР_1 щодо ступеня придатності ("придатний") ОСОБА_1 , викладеному у постанові гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою військово-лікарської комісії №2025-0714-1152-3604-0 від 14.07.2025?

- який був ступінь придатності солдата ОСОБА_1 до проходження військової служби в умовах воєнного стану відповідно до Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби, встановлених Положенням про військово -лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008?

- чи застосовувався метод індивідуальної оцінки придатності ОСОБА_1 до військової служби при складанні висновку військово-лікарської комісії гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 щодо ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби, викладеного у постанові гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою військово-лікарської комісії № 2025-0714-1152-3604-0 від 14.07.2025?

- чи були у військово-лікарської комісії гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 в наявності станом на 14.07.2025 всі незаперечні дані, що здатність ОСОБА_1 до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться у найближчі два місяці?

- чи були у військово-лікарської комісії гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 в наявності станом на 14.07.2025 підстави для надання ОСОБА_1 відпустки за станом здоров'я або відпустки для реабілітації або додаткового лікування?

Проведення судово-медичної експертизи позивач просить доручити експертам КЗ ЛОР "Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи".

Клопотання про проведення експертизи обгрунтоване тим, що військово-лікарська комісія гарнізонної ВЛК № 1 військової частини НОМЕР_1 за результатами медичного огляду позивача дійшла висновку про придатність ОСОБА_1 до військової служби, про що видана довідка від 14.07.2025 № 2025-0714-1152-3604-0. Позивач не погоджується із такими висновками ВЛК, оскільки медичний огляд проведений формально, без дотримання вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402.

Оскільки предметом спору є діагноз та постанова відповідача, яка оформлена Довідкою від 14.07.2025 № 2025-0714-1152-3604-0, викладені у картці обстеження та медичного огляду солдата ОСОБА_1 діагнози та висновки є такими, що не відповідають дійсності.

Зважаючи на те, що позивач поступив на військову службу як мобілізований без належного медичного обстеження і визначення рівня придатності до військової служби, з метою всебічного, повного та об'єктивного розгляду цієї справи, а також з огляду на те, що спірні правовідносини грунтуються на обставинах, для з'ясування яких необхідні спеціальні знання у медичній галузі з приводу медичних діагнозів позивача та його стану здоров'я, на переконання позивача, існують підстави для призначення судово-медичної експертизи.

07.08.2025 відповідач - військова частина НОМЕР_1 подала заперечення на клопотання про призначення експертизи, зазначивши, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК.

Зауважує, що усі ті питання, на які хоче отримати відповідь позивач при проведені судово-медичної експертизи, стосуються оцінки діагнозу ОСОБА_1 та оцінки стану його здоров'я, що виходить за рамки предмету судового дослідження у цій справі, а тому, на думку відповідача, відсутня необхідність в отриманні такого доказу в межах цього спору.

Інші обставини, що стосуються законності дотримання процедури прийняття оскаржуваного рішення згідно з Наказом МОУ № 402, можуть бути з'ясовані та перевірені судом при розгляді справи без спеціальних знань експерта.

Надаючи оцінку доводам позивача про необхідність призначення судово-медичної експертизи, суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків

Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

За змістом ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 № 4038-XII (далі - Закон № 4038-XII) судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Статтею 7-1 Закону № 4038-XII визначено, що підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Отже, судова експертиза в адміністративній справі - це дослідження експертом, тобто особою, яка володіє спеціальними знаннями необхідними для з'ясування відповідних обставин справи, матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.

Судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення обставин, що входять до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не може замінити інші засоби доказування. При цьому, слід врахувати, що призначення по справі експертизи є правом суду, а не обов'язком.

За приписами статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Так, суд встановив, що підставою для призначення судово-медичної експертизи ОСОБА_1 вказує на необхідність проведення перевірки повноти та індивідуальної оцінки його стану здоров'я на предмет придатності до військової служби.

Втім, вирішуючи це клопотання, суд враховує правовий висновок Верховного Суду, який викладений у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду при вирішені спору.

Отже, суд погоджується із доводами відповідача про те, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та ступінь його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження виходить за межі предмету судового дослідження у цій справі, а тому відсутні підстави для призначення судово-медичної експертизи.

Таким чином, суд відмовляє позивачу у задоволенні клопотання про призначення судово-медичної експертизи.

Керуючись ст. ст. 236, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про призначення судово-медичної експертизи у справі за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії № 1 військової частини НОМЕР_1 , за участю третіх осіб - Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Якщо ухвалу постановлено в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.

У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Кисильова О.Й.