про залучення другого відповідача
08 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/12772/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження питання про залучення другого відповідача до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
о Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
До суду від представника Позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідачем -військову частину НОМЕР_2 . В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 31.07.2025 №207 військова частина НОМЕР_1 втратила статус військової частини та була переформована в лінійний батальйон військової частини НОМЕР_2 . Зазначив, що функції фінансового та матеріального забезпечення здійснюються виключно військовою частиною НОМЕР_2 .
Суд, розглянувши питання щодо залучення співвідповідача, зазначає наступне.
Механізм фінансового забезпечення, зокрема, військових частин Збройних Сил України, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, визначається правилами організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 року №280 (далі - Правила).
Пунктом 1.5 розділу 1 цих Правил закріплено, що військова частина, не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, зараховується на фінансове забезпечення до військової частини розпорядника коштів третього рівня на підставі відповідних директив.
Командир військової частини, зарахованої на фінансове забезпечення до військової частини розпорядника коштів третього рівня, організовує своєчасне оформлення та подання розпоряднику коштів усіх документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини.
Зазначений пункт Правил містить положення, згідно яких первинні документи, розрахунки фондів оплати праці, заявки на кошти, платіжні доручення, грошові атестати військовослужбовців, розрахунково-платіжні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, заробітної плати працівникам та ніші виплати підписують посадові особи розпорядника коштів та посадові особи (командир та інша, визначена командиром, відповідальна посадова особа) військової частини, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні.
Системний аналіз наведених положень, дає підстави для висновку, що підготовка та організація оформлення документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини, у тому числі в частині нарахування грошового забезпечення військовослужбовців, у період виникнення спірних правовідносин належали до повноважень командира військової частини НОМЕР_1 , в якій Позивач проходив службу.
При цьому, виплату такого грошового забезпечування має здійснювати військова частина, на фінансовому забезпеченні якої перебуває військова частина, де військовослужбовець проходить військову службу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у спірний період проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
При цьому, суду відомо, що відповідно до спільної директиви Міністра України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.05.2025 року №Д-321/65/дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році», директивою Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 22.05.2025 року №Д-22/ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році», та як наслідкових результат, наказ начальника Регіонального управління Сил Територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.05.2025 року №56/ДСК/нод «Про проведення додаткових організаційних заходів у військових частинах Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в 2025 році», наказано умовні найменування - військові частини НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_1 , НОМЕР_6 та ідентифікаційні коди - 26623773, 26624100, 26624011, 26624057, 26624169 - анулювати. Відповідно до вищезазначеного, наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 14.07.2025 року №190 з 14.07.2025 року введено в дію штат №58/175-01, яким передбачене безпосереднє переформування загальної структури військової частини НОМЕР_2 , як військової структурного організму з підпорядкованими військовими частинами в єдиний структурний організм з підпорядкованими лінійними батальйонами територіальної оборони. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 31.07.2025 року №207 вказані організаційні заходи проведені в повному обсязі та штат №58/175-01 введено в дію. Таким чином, з 31.07.2025 року Військова частина НОМЕР_1 втратила статус військової частини, та переформована в лінійний батальйон військової частини НОМЕР_2 . Функції щодо фінансового та матеріального забезпечення здійснюються виключно Військовою частиною НОМЕР_2 .
Суд вказує, що відповідно до частини першої статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога Позивача.
Відповідно до частини третьої статті 46 КАС України Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частинами 3, 4 статті 48 КАС України встановлено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Згідно з частинами 6 та 7 статті 48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого Відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна Відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
З огляду на вищенаведене, для повного та об'єктивного розгляду справи з дотримання вимог КАС України, суд дійшов висновку про залучення військової частини НОМЕР_2 до участі у справі співвідповідачем.
Після залучення другого Відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Керуючись статтями 48, 243, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Залучити військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) до участі у справі №240/12772/25, як другого Відповідача.
Направити військовій частині НОМЕР_2 копію позовної заяви та доданих до неї документів.
Встановити військовій частині НОМЕР_2 строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про залучення другого відповідача у справі.
Копію ухвали невідкладно направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя М.Ф. Нагірняк