Рішення від 09.12.2025 по справі 140/10212/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10212/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 04.08.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV) на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), до якої долучив довідки від 01.08.2025 №539 та №540 про складові заробітної плати, видані Державною судовою адміністрацією України.

Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 12.08.2025 №907520151774 відмовлено у переведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону № 889-VIII, у зв'язку із недоцільністю перерахунку.

Позивач не погоджується із таким рішенням та вказує, що оскільки на момент набрання чинності Законом № 889-VIII досяг необхідного віку, у нього наявний необхідний загальний страховий стаж та стаж державної служби, тому має право на призначення пенсії державного службовця.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 12.08.2025 №907520151774 про відмову у перерахунку пенсії, та зобов'язати вказаного відповідача призначити з 04.08.2025 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, здійснивши перерахунок і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Державною судовою адміністрацією від 01.08.2025 № 539 та № 540.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 24).

В поданому до суду 30.09.2025 відзиві на позовну заяву (а. с. 28-30) відповідач ГУ ПФУ у Волинській області позов визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 05.09.2025 відповідач ГУ ПФУ в Харківській області одержав через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС 15.09.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а. с. 26), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позову належить відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 11.09.2003 по 10.05.2022 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-ХІІ, а з 11.05.2020 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, що видно із рішення ГУ ПФУ у Харківській області від 12.08.2025 №907520151774 (а. с. 12-13).

ГУ ПФУ у Харківській області, за результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_1 від 04.08.2025 № 1329, прийняло рішення від 12.08.2025 №907520151774, яким відмовило позивачу у переході на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, у зв'язку із недоцільністю перерахунку. Також зазначено, що Закон № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій, а тільки поновлення в розмірі раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ (а. с. 12-13).

Листом від 14.08.2025 № 0300-0208-8/52646 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про прийняте рішення (а. с. 11).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-ХІІ.

01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, згідно з пунктом 2 розділу ХІ якого визнано такими, що втратили чинність: Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктами 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

З рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 12.08.2025 №907520151774 видно, що позивачу відмовлено у переході на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, у зв'язку із недоцільністю перерахунку. Рішення також мотивоване тим, що Закон №889-VIII не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій, а тільки поновлення в розмірі раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ (а. с. 12-13).

Відповідно до абзацу другого пункту 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами, зокрема, Закону України «Про державну службу», із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Крім того, згідно з пунктом 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, особа, яка раніше отримувала пенсію відповідно до Закону № 3723-XII, не позбавлена права перейти з пенсії за віком, яку вона отримує за Законом № 1058-IV, на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII. Проте, виплата такої пенсії поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Оскільки позивач ОСОБА_1 до 10.05.2022 отримував пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ, з якої його було переведено на пенсію за Законом № 1058-IV, то повернення на отримання пенсії за Законом України «Про державну службу» можливо лише шляхом переведення на підставі пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, а не шляхом повторного призначення пенсії.

Суд звертає увагу на тому, що призначення пенсії за тим чи іншим законом можливо лише один раз, а тому в цьому випадку мова йде не про призначення пенсії вперше, а про переведення з одного виду пенсії на інший. Водночас, за бажанням позивача йому може бути поновлена виплата пенсії державного службовця, проте в розмірі, який встановлено до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Верховний Суд у постанові від 29.09.2022 у справі № 234/6967/17 зазначив, що маючи право на отримання пенсії згідно із статтею 37 Закону № 3723-XII, проте за відсутності підстав для перерахунку такої пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, вирішальним у цій справі є саме розмір пенсії, на який матиме право позивачка в разі її переведення на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», у порівнянні із отримуваним нею розміром пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд погоджується із доводами відповідача про те, що оскільки після переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII розмір пенсії позивача зменшиться, тому підстави для такого переведення відсутні.

Верховний Суд у постанові від 19.03.2025 у справі № 300/936/23 вказав, що ключовим у цій справі є питання права осіб, які бажають перейти з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, яка їм вже призначалась до цього, на перерахунок цієї пенсії на підставі нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за посадою, з якої ці особи вийшли на пенсію.

Між тим, як Закон № 889-VIII, так і Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону № 3723-ХІІ. Враховуючи пряму дію закону в часі, до правовідносин щодо перерахунку пенсій застосовується законодавство, чинне на час, коли здійснюється перерахунок, а не те, яке діяло на час призначення пенсії.

У постанові від 19.03.2025 у справі № 300/936/23 Верховний Суд дійшов висновку, що законодавством не передбачено підстав та умов перерахунку пенсій, призначених відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачки, на яку вона просила її перевести у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців, а відтак не було підстав і для переведення на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ через зменшення розміру отримуваної пенсії.

Вказану правову позицію підтримано у постановах Верховного Суду від 25.07.2025 у справі № 140/5363/24, від 10.09.2025 у справі № 420/25000/24, від 17.09.2025 у справі № 560/5257/22.

Суд також звертає увагу, що Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723-XII зі змінами. Конституційний Суд України у цьому рішенні звернув увагу на обов'язок Верховної Ради України внормувати перерахунок розмірів пенсій осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ зі змінами, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення. Таким чином, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії позивача у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Аналогічні правові висновки щодо застосування зазначених норм права були викладені у постановах Верховного Суду від 28.02.2023 у справі № 520/6418/21, від 19.03.2025 у справі № 300/936/23.

Суд також звертає увагу на те, що позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 04.08.2025 саме з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 01.08.2025 №539 та №540, виданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Волинській області (а. с. 9-10), тобто фактично позивач просить здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати. Проте, позивач помилково не враховує, що повторне призначення пенсії державного службовця не передбачене чинним законодавством України, як і проведення перерахунку пенсії державного службовця. Підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки чинне законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ ПФУ у Харківській області не було фактичних та правових підстав для здійснення призначення позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та здійснення перерахунку та виплату пенсії позивачу саме на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Волинській області від 01.08.2025 № 539 та № 540, оскаржуване у цій справі рішення відповідача ГУ ПФУ в Харківській області від 12.08.2025 № 907520151774 є правомірними та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх