Рішення від 08.12.2025 по справі 140/9867/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/9867/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - НОМЕР_3 прикордонний загін/ ВЧ НОМЕР_1 , відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - НОМЕР_4 прикордонний загін/ВЧ НОМЕР_2 , відповідач-2) про:

визнання протиправними дій НОМЕР_4 прикордонного загону щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24 без рівноцінної та повної компенсації втрат доходів та зобов'язання вказаного відповідача нарахувати та виплатити недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24;

визнання протиправними дій НОМЕР_4 прикордонного загону щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої індексації грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24 та зобов'язання вказаного відповідача нарахувати та виплатити недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24;

визнання протиправними дій НОМЕР_3 прикордонного загону щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої індексації грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24 та зобов'язання вказаного відповідача нарахувати та виплатити недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору з суми, виплаченого грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходила військову службу у відповідачів. Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 19.01.2024 № 57-ос позивача виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 19.01.2024. Позивач зазначає, що НОМЕР_3 прикордонний загін на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24 здійснив їй нарахування індексації грошового забезпечення на загальну суму 164240,29 грн, проте виплату грошового забезпечення здійснено на суму 156028,28 грн, тобто з утриманням від нарахованої суми військового збору за ставкою 5%. Також НОМЕР_4 прикордонний загін на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24 здійснив нарахування індексації грошового забезпечення на суму 34386,24 грн, проте виплату грошового забезпечення здійснив на суму 26477,41 грн, з утриманням від нарахованої суми військового збору за ставкою 5% (1719,31 грн) та з відрахуванням ПДФО за ставкою 18% від нарахованого доходу (6189,52 грн).

Позивач вважає, що при нарахуванні та виплаті грошового забезпечення має бути проведена одночасна компенсація суми податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (далі - Порядок №44).

Крім того, дохід позивача у вигляді грошового забезпечення військовослужбовця в силу положень Податкового кодексу України (далі - ПК України) повинен бути оподаткованим за ставкою військового збору 1,5%, а не 5%, як це протиправно здійснили відповідачі.

Позивач вважає, що втрата нею статусу військовослужбовця на час виплати їй грошового забезпечення не звільняє відповідачів компенсувати суму податку на доходи фізичних осіб та суму військового збору, оскільки саме дії останніх призвели до виплати позивачу такої вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач ВЧ НОМЕР_2 позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні повністю. В обґрунтування своїх заперечень вказав, що 26.06.2025 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24 виплачено позивачу заборгованість з індексації грошового забезпечення на загальну суму 26477,41 грн та з цієї суми утримано військовий збір в розмірі 5% від нарахованих сум та компенсацію податку з доходів фізичних осіб. Зазначив, що нормами ПК України передбачена понижена ставка військового збору у розмірі 1,5% виключно для військовослужбовців. Оскільки позивач на день виплати індексації грошового забезпечення не перебувала у статусі військовослужбовця, то підстави для утримання з останньої військового збору у пониженому розмірі 1,5% відсутні. Також зважаючи на те, що індексація грошового забезпечення не входить до складу грошового забезпечення, то НОМЕР_4 прикордонний загін діяв правомірно утримуючи із індексації грошового забезпечення податок на прибуток з доходів фізичних осіб.

Відповідач - ВЧ НОМЕР_1 у відзиві на позовну заяву позовних вимог також не визнав та просив у їх задоволенні відмовити повністю, посилаючись на правомірність своїх дій щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої індексації грошового забезпечення на виконання судового рішення у справі № 140/6730/24.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Не є спірною та обставина, що позивач ОСОБА_1 проходила військову службу у ВЧ НОМЕР_1 та ВЧ НОМЕР_2 .

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 19.01.2024 №57-ОС старшого сержанта ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/6730/24 визнано протиправними дії НОМЕР_3 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_1 ) щодо неврахування січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення, при нарахуванні ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період із 29.05.2017 по 28.02.2018; зобов'язано НОМЕР_3 прикордонний загін (ВЧ НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.05.2017 по 28.02.2018 включно зі встановленням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), з урахуванням виплачених сум, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб; визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_3 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.07.2020 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі 4433,06 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078); зобов'язано НОМЕР_3 прикордонний загін (ВЧ НОМЕР_1 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 30.07.2020 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі 4433,06 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб; визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_4 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі 4433,06 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078; зобов'язано НОМЕР_4 прикордонний загін (ВЧ НОМЕР_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі 4433,06 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі № 140/6730/24 в частині задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності ВЧ НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 прикордонний загін) протиправною та зобов'язання вказаного відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі 4433,06 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб скасовано та прийнято в цій частині постанову, якою ці позовні вимоги задовольнити частково: визнано протиправною бездіяльність ВЧ НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 прикордонний загін) щодо не розгляду питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022, відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078; зобов'язано ВЧ НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 прикордонний загін) розглянути питання про право ОСОБА_1 на отримання індексації грошового забезпечення, з врахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та висновків суду про те, що ОСОБА_1 за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 має право на нарахування та виплату індексації - різниці, у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці; відмовлено в задоволенні позовних вимог про зобов'язання ВЧ НОМЕР_2 ( НОМЕР_4 прикордонний загін) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 із застосуванням щомісячної індексації - різниці в розмірі 4433,06 грн, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, із одночасною компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб.

Як вбачається з розрахунку нарахування індексації грошового забезпечення (а.с. 12 зворот) та банківської виписки від 11.06.2025 (а.с. 8), ВЧ НОМЕР_1 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/6730/24 нарахувала ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з травня 2017 року по лютий 2018 року та з березня 2018 року по липень 2020 року у загальному розмірі 164240,29 грн, проте позивачу виплачено лише 156028,28 грн. Вказане свідчить, що виплату грошового забезпечення ВЧ НОМЕР_1 здійснила з утриманням військового збору у розмірі 5% (8212,01 грн), що не заперечує і вказаний відповідач.

Також 26.06.2025 ВЧ НОМЕР_2 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24 виплатила позивачу індексацію грошового забезпечення у розмірі 26477,41 грн, що підтверджується випискою з її карткового рахунку (а.с.9). При цьому, з розрахунку виплат (а.с. 14 зворот) вбачається, що позивачу нараховано індексацію-різниці грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 у загальному розмірі 34386,24 грн, із цієї суми утримано податок на доходи з фізичних осіб (18%) у розмірі - 6189,52 грн та військовий збір ( 5%) - 1719,31 грн, сума до виплати становить 26477,40 грн.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).

Згідно зі статтею 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (пункт 1).

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 2).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3).

Закон України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон №1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За приписами статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Частинами першою, другою статті 5 Закону №1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Як зазначено Верховним Судом у постановах від 19.06.2019 у справі №825/1987/17, від 20.11.2019 у справі №620/1892/19, від 05.02.2020 у справі №825/565/17, індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

На належності сум індексації та компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати до складових належної працівникові заробітної плати, як коштів, які мають компенсаторний характер та спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, наголошував і Конституційний Суд України у Рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013.

Конституційний Суд України у вказаному Рішенні виходив з того, що винагорода за виконану працівником роботу є джерелом його існування та має забезпечувати для нього достатній, гідний життєвий рівень. Це визначає обов'язок держави створювати належні умови для реалізації громадянами права на працю, оптимізації балансу інтересів сторін трудових відносин, зокрема, шляхом державного регулювання оплати праці. Так, держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону № 108/95-ВР такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.

У пункті 2.2 Рішення від 15.10.2013 № 9-рп/2013 Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Отже, кошти, які підлягають нарахуванню в порядку виплати індексації є компенсаторною складовою доходу у вигляді заробітної плати працівника.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постановах від 05.05.2022 у справі № 380/8976/21, від 29.11.2023 у справі № 560/11895/23, від 14.12.2023 у справі №600/4606/23-а.

Предметом цього спору, зокрема, є дії НОМЕР_4 прикордонного загону щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченого грошового забезпечення (індексації) на виконання рішення суду у справі № 140/6730/24.

Відповідно до пункту 168.5 статті 168 ПК України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком №44.

Згідно з пунктом 2 Порядку №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Пунктом 3 Порядку №44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб».

Згідно з пунктами 4-5 Порядку №44 виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

З аналізу наведених положень Порядку №44 слідує, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема військовослужбовцями, а також особами, звільненими із служби, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 293 Положення про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115 (далі - Положення №1115), особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпечення.

Пунктом 292 Положення №1115 передбачено, що після надходження до органу Держприкордонслужби витягу з наказу начальника органу Держприкордонслужби вищого рівня або письмового повідомлення зазначеного органу про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходить військову службу, про його звільнення військовослужбовець здає в установлені строки посаду, з ним проводиться розрахунок, військовослужбовець виключається із списків особового складу органу Держприкордонслужби і направляється на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за обраним місцем проживання.

Таким чином, на відповідача ВЧ НОМЕР_2 як суб'єкта владних повноважень, у якому позивач проходила військову службу та перебувала на усіх видах забезпечення, було покладено обов'язок вжити заходів щодо проведення з позивачем повного розрахунку за всіма видами забезпечення на день виключення із списків особового складу.

Однак відповідачем не було вжито відповідних заходів щодо повного розрахунку з позивачем на час її звільнення з військової служби, що підтверджується судовим рішенням у справі №140/6730/24.

Ураховуючи вимоги пункту 168.5 статті 168 ПК України та Положення №1115, позивач повинна була грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб отримати під час проходження військової служби чи не пізніше дня звільнення, разом із грошовим забезпеченням у належному розмірі, однак не отримала з вини відповідача.

Матеріалами справи підтверджено, що з суми донарахованого грошового забезпечення (індексації грошового забезпечення, виплаченої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24) ВЧ НОМЕР_2 було відраховано 18% податку на доходи фізичних осіб.

Однак з огляду на приписи Порядку №44 відповідачу ВЧ НОМЕР_2 належало при виплаті позивачу сум грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24 компенсувати позивачу суму податку на доходи фізичних осіб.

При цьому, втрата позивачем статусу військовослужбовця на час виплати заборгованості, не звільняє відповідача від обов'язку компенсувати позивачу суму податку на доходи фізичних осіб, оскільки саме бездіяльність відповідача призвела до виплати позивачеві такої компенсації вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ВЧ НОМЕР_2 по утриманню з суми грошового забезпечення податку на доходи фізичних осіб без її компенсації є протиправними.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.06.2018 у справі №812/1048/17, від 25.06.2020 у справі №825/761/17 та від 29.07.2020 у справі №814/142/17.

Щодо дій відповідачів ВЧ НОМЕР_1 та ВЧ НОМЕР_2 щодо утримання військового збору у розмірі 5% з суми виплаченої позивачу індексації грошового забезпечення на виконання судових рішень у справі №140/6730/24, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 16-1 пункту 10 розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України в редакції, чинній до внесення до нього змін згідно Закону України №4015-IX від 10.10.2024, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

В свою чергу, відповідно до підпункту 16-1 пункту 10 розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України в редакції, чинній після внесення до нього змін згідно Закону України №4015-IX від 10.10.2024, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є: 1) особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу; 2) фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп; 3) платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 цього підпункту, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX.

Об'єктом оподаткування збором є: 1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу; 2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.

Ставка збору становить: 1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту; 2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць; 3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно із статтею 292 цього Кодексу; 4) для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань - 1,5 відсотка з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 цього пункту).

Починаючи з 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX», ставка збору для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.

У період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Поряд з цим, суд зауважує, що згідно з приписами пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.10.2024 №4015-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» доходи платників військового збору - осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 ПК України, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПК України.

Таким чином, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати за податкові періоди до 01.12.2024 застосовується ставка військового збору 1,5% незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

Як встановлено судом вище, відповідач ВЧ НОМЕР_1 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/6730/24 нарахувала ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з травня 2017 року по лютий 2018 року та з березня 2018 року по липень 2020 року у загальному розмірі 164240,29 грн, проте позивачу виплачено лише 156028,28 грн, тобто виплату грошового забезпечення ВЧ НОМЕР_1 здійснила з утриманням військового збору у розмірі 5% (8212,01 грн), що не заперечується і вказаним відповідачем.

Також ВЧ НОМЕР_2 на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі №140/6730/24 нарахувала позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01.08.2020 по 18.07.2022 у загальному розмірі 34386,24 грн, із цієї суми утримано, зокрема, військовий збір ( 5%) - 1719,31 грн, сума до виплати становить 26477,40 грн.

Враховуючи приписи вищезазначених норм податкового законодавства суд вважає, що оскільки ВЧ НОМЕР_1 та ВЧ НОМЕР_2 здійснено виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.05.2017 по 28.02.2018 та з 01.03.2018 по 30.07.2020 відповідно, тобто за попередній період, то відповідачами протиправно утримано військовий збір у розмірі 5% замість 1,5 % від суми нарахованої індексації грошового забезпечення, оскільки нарахування та виплата вказаного грошового забезпечення стосувалось податкового періоду до 01.12.2024 та не залежить від фактичної виплати (11.06.2025 та 26.06.2025) грошового забезпечення позивача.

Таким чином, відповідачі безпідставно та надмірно утримали зайві 3,5 % військового збору (5 % замість 1,5 %) з виплаченого грошового забезпечення позивача.

При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи відповідачів про те, що відсутність у позивача статусу військовослужбовця на день виплати індексації грошового забезпечення не дає підстав для утримання з останнього військового збору у розмірі 1,5%, оскільки саме бездіяльність відповідачів призвела до виплати позивачеві такої компенсації вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідачів щодо утримання військового збору у розмірі 5% з суми, виплаченої позивачу індексації грошового забезпечення на виконання судових рішень у справі у справі №140/6730/24, є протиправними.

З огляду на вищенаведене позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24 без рівноцінної та повної компенсації втрат доходів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті індексації грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5% з суми виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору у розмірі 3,5% з суми виплаченої індексації грошового забезпечення на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.05.2025 у справі № 140/6730/24.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5% з суми виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/6730/24.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді утриманого військового збору у розмірі 3,5% з суми виплаченої індексації грошового забезпечення на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/6730/24.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач-1: ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).

Відповідач- 2: ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).

Суддя О. О. Андрусенко