Справа № 686/26314/25
Провадження № 1-кс/686/11764/25
08 грудня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчої ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого ВРОТЗ СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 , погодженого з прокурором, про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Голосків Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, громадянина України, українця, з вищою освітою, директора ТОВ Адамант VIP», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у кримінальному провадженні № 12025240000000474,
встановив:
08.12.2025 року старший слідчий ВРОТЗ СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням, погодженим з процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 239 КК України, строком на 60 діб, з покладенням визначених ст.194 КПК України обов'язків, посилаючись на те, що існують передбачені ст. 177 КПК України ризики.
Заслухавши думку прокурора та слідчого, які підтримали клопотання, підозрюваного та його захисника, які заперечили щодо задоволення клопотання, дослідивши надані матеріали кримінального провадження слідчий суддя приходить до такого висновку.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «АДАМАНТ-ВІП», здійснював організацію праці найманих робітників, організацію ремонту техніки, забезпечував цілісність матеріальних цінностей та обладнання, яке розташоване за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Лісогрінівецька територіальна громада, на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085700:03:005:0006.
Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» з 01.07.2019 запроваджено ліцензування діяльності всіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
Статтею 15 зазначеного Закону № 2628-VIII визначено, що суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності таких місць - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Відповідно до ст. 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належить пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння.
ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що для ведення господарської діяльності, пов'язаної з виготовленням підакцизних товарів - палива пічного побутового, необхідна державна реєстрація як суб'єкта господарювання та наявність відповідних дозволів і ліцензій, ігноруючи вимоги законодавства України, діючи умисно, з корисливим мотивом, посягаючи на встановлені законом суспільні відносини у сфері господарської діяльності, за попередньою змовою із ОСОБА_7 , не маючи ліцензій на виготовлення пального, яке відповідно до ст. 215.1 Податкового кодексу належить до підакцизних товарів, у порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», за відсутності документів, що підтверджують походження підакцизної продукції, її якість та законність виготовлення, здійснив незаконне виготовлення пального (палива пічного побутового) за наступних обставин.
ОСОБА_6 , порушуючи встановлений законодавством порядок виготовлення пального, використовуючи устаткування для переробки використаних шин - чотири комплекси з переробки твердих побутових відходів (піролізні печі), розташовані за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Лісогрінівецька територіальна громада, на земельній ділянці з кадастровим номером 6825085700:03:005:0006, маючи доступ до матеріально-технічних потужностей (обладнання та резервуарів), призначених для виготовлення, зберігання та відпуску палива (палива пічного побутового), у період з липня 2024 року до вересня 2025 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено) організував незаконне виготовлення пального, залучивши до вчинення злочину ОСОБА_7 та інших найманих працівників, які не були обізнані з протиправною діяльністю.
У цей період ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , використовуючи обладнання для переробки шин, здійснили виготовлення шляхом нагрівання шин палива, що є підакцизним товаром, а саме багатокомпонентної суміші вуглеводнів легких, середніх та важких нафтових фракцій (палива пічного побутового) в об'ємі приблизно 4000 літрів.
Вказане незаконно виготовлене паливо є багатокомпонентною сумішшю вуглеводнів легких, середніх і важких нафтових фракцій, не належить до автомобільних палив (бензину, дизельного пального тощо), може бути сумішшю широкої фракції нафтових вуглеводнів (пічне побутове паливо). За показниками «фракційний склад» та «температура спалаху у закритому тиглі» ці рідини не відповідають вимогам ГСТУ.
Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «АДАМАНТ-ВІП», тобто будучи суб'єктом господарської діяльності, не забезпечив дотримання вимог законодавства, яке регулює порядок охорони земель та поводження з відходами.
Так, у період з липня 2024 року до вересня 2025 року (точного часу досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_6 на земельній ділянці площею 4,9229 га із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, з кадастровим номером 6825085700:03:005:0006, що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Лісогрінівецька територіальна громада, власником якої є Лісогринівецька сільська рада Хмельницького району Хмельницької області та яку орендує ТОВ «АДАМАНТ-ВІП», встановив чотири комплекси з переробки твердих побутових відходів (піролізні печі) для виготовлення палива (палива пічного побутового).
Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що громадяни, діяльність яких пов'язана з накопиченням відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Функціонування зазначених комплексів з виготовлення палива (палива пічного побутового) супроводжувалося утворенням рідких відходів - маси різного хімічного складу, яка формувалася внаслідок термічної обробки та нагрівання шин.
Недотримання ОСОБА_6 спеціальних правил поводження з відходами виробництва та неконтрольоване потрапляння таких відходів упродовж тривалого часу на поверхню ґрунту призвели до забруднення частини зазначеної земельної ділянки сукупною площею 0,1000 га нафтопродуктами та органічними речовинами, що екстрагуються, шляхом значного збільшення концентрації окремих шкідливих речовин у ґрунті.
Зокрема, безпосередньо на місці видимого забруднення встановлено нафтопродукти - 10258 мг/кг (у 20,5 разів перевищує ГДК); фосфор (загальний) у перерахунку на п'ятиоксид фосфору Р?О? - 211 мг/кг (у 0,5 разів перевищує ГДК); нікель (рухомі форми) - 45,6 мг/кг (у 11,4 разів перевищує ГДК); марганець (рухомі форми) - 1641 мг/кг (у 11,7 разів перевищує ГДК); мідь (рухомі форми) - 34,3 мг/кг (у 11,4 рази перевищує ГДК); свинець (рухомі форми) - 70,5 мг/кг; хром (рухомі форми) - 42,3 мг/кг; цинк (рухомі форми) - 184 мг/кг.
Вказані показники свідчать про забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 6825085700:03:005:0006.
Зазначені умисні дії ОСОБА_6 призвели до забруднення земель шкідливими для довкілля речовинами, відходами та іншими матеріалами, що з огляду на обсяг перевищення нормативів, створило небезпеку для довкілля та спричинило тяжкі наслідки - шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 3 983 943,75 грн (три мільйони дев'ятсот вісімдесят три тисячі дев'ятсот сорок три гривні 75 копійок).
04.12.2025 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Голосків, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області, українцю, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимому, повідомлено про те, він підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 239 КК України.
Слідчий зазначає, що обґрунтована підозра ОСОБА_6 у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень підтверджується зібраними по кримінальному провадженню матеріалами, а саме: - протоками обшуків від 26.09.2025, за участі спеціалістів, в ході яких було вилучено зразки грунту та зафіксовано протиправну діяльність ТОВ «Адамант-Віп»; показаннями свідків; розрахунками які були надані Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області; висновком експерта від 14.11.2025 №1362/25-28 інженерно-екологфчної експертизи, та іншими доказами.
Таким чином є достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 239 КК України.
Разом з тим, відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування мають місце існувати обставини, які вказують на наявність декількох ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний ОСОБА_6 без застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання останній може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, оскільки вчинив злочини, передбачені ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 239 КК України, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з конфіскацією та знищенням незаконно вироблених або придбаних товарів, знарядь виробництва, сировини для їх виготовлення та обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Окрім того, ОСОБА_6 може шляхом умовлянь, чиненням тиску та/або будь-яким іншим способом незаконно впливати як особисто, так і через інших осіб, на свідків в даному кримінальному провадженні щодо зміни їх показань в сторону його захисту, на свідків, які ще не встановлені та не допитані, з метою попередження надання ними показів органу досудового розслідування, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, незаконно впливати на судових експертів, що вказує на наявність ризику передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України;
Підозрюваний ОСОБА_6 може вчиняти інші кримінальні правопорушення, що вказує на наявність ризику передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України;
З врахуванням викладеного, ОСОБА_6 перебуваючи без запобіжного заходу, може скоїти інше кримінальне правопорушення. Окрім цього, підозрюваний ОСОБА_6 будучи обізнаним про обставини кримінального правопорушення, яке йому інкримінується, матиме реальну можливість будь-яким чином перешкоджати всебічному, повному і неупередженому дослідженню обставин кримінального провадження, а відповідно наданню їм належної правової оцінки та забезпеченню прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки, що вказує на наявність ризику передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
При обранні запобіжного заходу враховуються всі обставини, визначені в ст. 178 КПК України, в тому числі вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_6 у разі визнання його винуватим у кримінальних правопорушень, у вчиненні яких він підозрюється; міцність соціальних зв'язків підозрюваного.
Аналізуючи обставини інкримінованого підозрюваному кримінального правопорушення, особу ОСОБА_6 , його вік, стан здоров'я, сімейний та майновий стан, слідчий суддя приходить до висновку, що стороною обвинувачення доведено, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
Зважаючи на наявність обґрунтованої підозри, враховуючи наведені ризики, усі, визначенні ст. 178 КПК України обставини в їх сукупності, враховуючи фактичні обставини кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про те, що належну процесуальну поведінку підозрюваного зможе забезпечити запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, з покладенням на нього в межах строку досудового розслідування обов'язків, визначених ст. 194 КПК України.
Водночас, клопотання слідчого не може бути задоволено повністю, оскільки він просить застосувати запобіжний захід у виді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_6 строком на 60 діб, що перевищує строк досудового розслідування, а тому слід застосувати вказаний захід забезпечення кримінального провадження на строк до 01 лютого 2026 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 177, 178, 179, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя,
постановив:
Клопотання - задовольнити частково.
Застосувати стосовно підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 239 КК України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання з покладенням на нього обов'язків, передбачених частиною 5 статті 194 Кримінального процесуального кодексу України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Ухвала в частині покладення на підозрюваного обов'язків діє до 01 лютого 2026 року.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя