Постанова від 09.12.2025 по справі 243/11307/25

Єд. унік. № 243/11307/25

Провадження № 3/243/5751/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 грудня 2025 року м. Слов'янськ

Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Дюміна Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, командира 3 інженерної роти військової частини НОМЕР_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

30.11.2025 командир 3 інженерної роти в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 , в порушення вимог ст.ст.11, 16, 49, 58, 59, 119, 120 Статуту внутрішньої служби ЗС України, ст.ст.1, 4 Дисциплінарного статуту ЗС України, не організував та не забезпечив такого внутрішнього порядку у підпорядкованому йому підрозділі, який би гарантував неухильне дотримання військової дисципліни підпорядкованими йому військовослужбовцями 3 інженерної роти військової частини НОМЕР_2 , чим допустив вживання алкогольних напоїв солдатом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в результаті чого солдат ОСОБА_2 наніс собі тілесні ушкодження та загубив свій автомат АК-74 № НОМЕР_3 , а солдат ОСОБА_3 ніс службу, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 не здійснював обхід складу та місць несення служби, не перевіряв наявність зв'язку з особовим складом та не здійснював контроль за особовим складом, чим суттєво підірвав мобілізаційну та бойову готовність ввіреному йому підрозділу в умовах воєнного стану. Таким чином ОСОБА_1 допустив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17215 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що провину свою у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнає, та пояснив, що він постійно здійснює належний контроль за своїми підлеглими, окрім того такий контроль здійснюється командирами інших рівнів. На початку чергування він проводив з підлеглими відповідні інструктажі, на підтвердження чого надав витяг з відповідними журналами з підписами підлеглих. Фактично, контроль за підлеглими здійснюється майже щогодини. ОСОБА_3 під час несення служби алкоголь не вживав, він вживав сироп від кашлю вже після чергування. Вказав, що на ОСОБА_2 здійснила напад диверсійно-розвідувальна група, про що ОСОБА_2 зазначав у своїх поясненнях, тому обставини, викладені за змістом протоколу, не відповідають дійсності. Визнав, що вжитих ним заходів контролю виявилось недостатньо.

За таких обставин та з урахуванням ч. 2 ст. 277 КУпАП відповідно до якої, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 17215 КУпАП розглядаються протягом доби, суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення у відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Вислухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суддя приходить до наступного.

Частиною 1 ст. 17215 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Крім того, ч. 2 ст. 17215 КУпАП передбачена відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Слід звернути увагу на те, що ст. 17215 КУпАП є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 17215 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння. А тому при складанні протоколу про адміністративне правопорушення за цією статтею обов'язковим є посилання на спеціальні норми законодавства.

Так, недбале ставлення до військової служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.

Несумлінне ставлення службової особи до своїх службових обов'язків, передусім, характеризує поведінку (дію або бездіяльність) при недбалості. Вона означає, що за наявності об'єктивної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, службова особа безвідповідально ставиться до виконання своїх обов'язків, у зв'язку з чим виконує їх неналежним чином (неякісне, неточно, неповно, поверхнево, несвоєчасно тощо) або взагалі не виконує службові обов'язки, які входять до її компетенції. Несумлінне ставлення до службових обов'язків характеризує об'єктивну сторону вчиненого і полягає в тому, що за наявності реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, або хоча і діє, але неналежним чином.

Отже, для об'єктивної сторони недбалості необхідно встановити: а) нормативний акт, яким визначається компетенція службової особи; б) коло службових обов'язків, покладених на неї цим актом у встановленому порядку; в) яким способом і які конкретні дії суб'єкт повинен був здійснити за даних обставин; г) чи мав він реальну можливість виконати ці дії; д) в чому виразилися допущені ним порушення.

Окрім того, відповідно до примітки статті 17213 КУпАП, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Згідно ст.4 Дисциплінарного статуту ЗС України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Положенням ст.49 Статуту внутрішньої служби ЗСУ визначено, що військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

Відповідно до ст.58 Статуту внутрішньої служби ЗСУ командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, корабля (підрозділу) за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини, корабля (підрозділу); за додержання принципів соціальної справедливості. Командир (начальник) відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів.

Як вбачається зі ст.111 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, командир роти (корабля 4 рангу) в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність роти (корабля), за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу роти (корабля), за підтримання внутрішнього порядку і додержання заходів пожежної безпеки в роті (на кораблі), за стан і збереження озброєння, боєприпасів, техніки та іншого майна роти (корабля), за успішне виконання ротою (кораблем) бойових завдань, за ведення ротного (корабельного) господарства. Командир роти (корабля 4 рангу) підпорядковується командирові батальйону (дивізіону кораблів) і є прямим начальником усього особового складу роти (корабля).

Згідно зі ст.112 Статуту внутрішньої служби ЗСУ командир роти (корабля 4 рангу) зобов'язаний:

- підтримувати особовий склад роти (корабля), озброєння, бойову та іншу техніку в постійній бойовій готовності;

- організовувати в роті (на кораблі) бойову підготовку, складати розклад занять на тиждень, проводити заняття з військовослужбовцями офіцерського, сержантського (старшинського) складу, а також з підрозділами роти (корабля);

- знати тактику дій роти в різних видах бою, управляти вогнем і підрозділами роти під час навчань і в бою;

- досконало знати і вміло володіти всіма видами зброї і техніки роти, правильно їх зберігати, використовувати та особисто перевіряти їх наявність, утримання та бойову готовність, проводити планові та позапланові (раптові) перевірки наявності та стану озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пально-мастильних матеріалів та майна роти;

- перевіряти знання і практичні навички військовослужбовців роти (корабля);

- постійно вдосконалювати свої знання за спеціальністю і методичні навички, подавати підлеглим приклад зразкового виконання військового обов'язку;

- організовувати проведення ранкової фізичної зарядки;

- з пошаною ставитися до підлеглих, дбати про виховання військовослужбовців рядового, сержантського (старшинського) складу та згуртування військового колективу;

- знати військове звання, прізвище, строк служби, посаду чи спеціальність, родинний стан, ділові та морально-психологічні якості кожного військовослужбовця роти (корабля), постійно проводити з ними індивідуально-виховну роботу;

- виховувати особовий склад роти (корабля) в дусі поваги до військової служби, набутого фаху, бережливого ставлення до озброєння, бойової техніки та майна роти (корабля);

- піклуватися про підлеглих, знати їх потреби, порушувати перед старшими начальниками питання про задоволення їх прохань;

- суворо стежити за виконанням особовим складом заходів безпеки під час проведення занять і робіт, за поводженням зі зброєю, боєприпасами і технікою, їх обслуговуванням та бойовим застосуванням, за своєчасним здаванням на склад невитрачених боєприпасів та вибухових речовин;

- доповідати командирові батальйону про потреби підлеглих, а також про застосовані заохочення і накладені стягнення на особовий склад роти (корабля);

- організовувати розміщення особового складу в місцях постійної дислокації та в польових умовах, підтримувати внутрішній порядок і дисципліну в роті (на кораблі);

- підтримувати в належному стані та вдосконалювати навчальну матеріально-технічну базу роти;

- стежити за утриманням і правильною експлуатацією всіх приміщень, відведених для роти, за чистотою ділянки території, закріпленої за ротою (на кораблі - оглядати жилі та службові приміщення, постійно стежити за станом корпусу корабля), а також за проведенням заходів пожежної безпеки у роті (на кораблі);

- готувати особовий склад добового наряду від роти (корабля) та контролювати несення ним служби;

- проводити огляд та інструктувати військовослужбовців роти перед їх відпусткою, відрядженням і контролювати їх повернення;

- періодично бути присутнім на ранковому підйомі та вечірній повірці в роті (на кораблі);

- вести встановлений облік занять з бойової підготовки та облік особового складу роти (корабля), знати чисельність (наявність і відсутність) особового складу за списком, а також наявність і стан озброєння, боєприпасів, техніки, пального та інших матеріальних засобів;

- щотижня підбивати підсумки бойової підготовки, військової дисципліни та внутрішнього порядку;

- здійснювати добір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом на посадах рядового, сержантського (старшинського) складу та вступу до вищих військових навчальних закладів;

- рекомендувати військовослужбовців рядового, сержантського (старшинського) складу до присвоєння чергових військових звань та на заміщення вакантних посад;

- своєчасно забезпечувати належне постачання особового складу роти (корабля), дбати про побут своїх підлеглих, їх здоров'я, стежити за додержанням правил особистої гігієни кожним військовослужбовцем;

- одержувати в установлені строки у фінансовій службі частини грошове забезпечення готівкою і своєчасно виплачувати його військовослужбовцям строкової військової служби свого підрозділу;

- стежити за зовнішнім виглядом підлеглих, виконанням ними правил носіння військової форми одягу, правильним припасуванням спорядження, обмундирування, взуття;

- організовувати своєчасне одержання, правильну експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт озброєння, техніки, казарменого інвентарю, речового, технічного та іншого майна роти (корабля), перевіряти не менше ніж один раз на місяць їх наявність, стан та облік (командирові корабля - не менше ніж один раз на місяць робити огляд корабля, його озброєння, боєприпасів, технічних засобів і здійснювати щоденний обхід корабля). Результати огляду озброєння, боєприпасів та техніки записувати до книги огляду (перевірки) озброєння, техніки та боєприпасів (додаток 11 до цього Статуту);

- перевіряти підготовку та стан озброєння і техніки роти (корабля) перед кожним виходом на навчання чи заняття, а також їх наявність після повернення із занять та навчань, вживати заходів до запобігання катастрофам, аваріям і поломкам, втратам зброї та боєприпасів (командирові корабля, крім того, забезпечувати живучість корабля та безпеку його плавання);

- один раз на місяць звіряти дані ротного (корабельного) обліку особового складу, а також матеріальних засобів з обліковими даними військової частини;

- керувати господарством роти.

Крім того, командир окремої роти зобов'язаний: проводити контрольні заняття з підрозділами після закінчення їх бойового злагодження; організовувати охорону роти, контроль за несенням служби, не менше ніж один раз на тиждень особисто перевіряти стан її несення; затверджувати розкладку продуктів на тиждень, організовувати щоденний контроль за якістю приготування та повнотою видачі їжі для особового складу, особисто перевіряти не менше ніж один раз на тиждень якість приготування їжі; забезпечувати збереження коштів під час доставлення їх до роти; для доставлення коштів надавати транспорт і озброєну охорону; забезпечувати правильне утримання та експлуатацію житлового фонду та інших споруд на території роти, а також їх пожежну безпеку; вживати заходів для охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів у місці розташування роти під час проведення заходів з бойової підготовки, повсякденної діяльності.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по цей час.

Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:

?протоколом серії ДНК-2 № 5207 від 01.12.2025, відповідно до якого 30.11.2025 командир 3 інженерної роти в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 , в порушення вимог ст.ст.11, 16, 49, 58, 59, 119, 120 Статуту внутрішньої служби ЗС України, ст.ст.1, 4 Дисциплінарного статуту ЗС України, не організував та не забезпечив такого внутрішнього порядку у підпорядкованому йому підрозділі, який би гарантував неухильне дотримання військової дисципліни підпорядкованими йому військовослужбовцями 3 інженерної роти військової частини НОМЕР_2 , чим допустив вживання алкогольних напоїв солдатом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в результаті чого солдат ОСОБА_2 наніс собі тілесні ушкодження та загубив свій автомат АК-74 № НОМЕР_3 , а солдат ОСОБА_3 ніс службу, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 не здійснював обхід складу та місць несення служби, не перевіряв наявність зв'язку з особовим складом та не здійснював контроль за особовим складом, чим суттєво підірвав мобілізаційну та бойову готовність ввіреному йому підрозділу в умовах воєнного стану. Таким чином ОСОБА_1 допустив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17215 КУпАП;

?поясненнями ОСОБА_1 , який пояснив, що проходить військову службу на посаді командира 3 інженерної роти в/ч НОМЕР_2 та постійно здійснює контроль особового складу. Вказує, що перевірки проводяться щодо перебування в стані алкогольного сп'яніння та вживання наркотичних речовин. Крім того, здійснюються об'їзди та перевірки місць несення чергувань. 30.11.2025 йому зателефонував ОСОБА_3 та повідомив про відсутність ОСОБА_2 , та його зброї, він відразу прибув на місце події і почав пошуки. Коли він додзвонився до ОСОБА_2 , той повідомив, що має три рани, після чого він поїхав за ОСОБА_2 та відвіз його до лікарні. ОСОБА_2 пояснив, що зброя втрачена, на нього напала ДРГ та впритул його поранила;

?поясненнями ОСОБА_3 , який пояснив, що 29.11.2025 він заступив в наряд з охорони техніки, чергував з солдатом ОСОБА_2 . Біля 22-00 год. він пішов спати в екскаватор. Біля 00-30 год. 30.11.2025 він почув постріли і пішов подивитись. Солдата ОСОБА_2 він не побачив. Біля 05-00 год. про відсутність ОСОБА_2 він доповів командиру;

?посвідченням офіцера НОМЕР_4 , за змістом якого ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в ЗСУ;

?довідкою № 1267 про спробу самогубства військовослужбовця ЗСУ, за змістом якої 30.11.2025 близько 08-00 год. в районі виконання завдань за призначенням (Донецька область) солдат ОСОБА_2 здійснив спробу самогубства шляхом пострілу в область грудної клітини із закріпленої за ним зброї 5,45 мм автомата АК-74 (№ НОМЕР_3 );

?довідкою № 1268 про знайдення зброї військовослужбовця ЗСУ, за змістом якої 01.12.2025 в районі виконання завдань за призначенням (Донецька область) представниками ІНФОРМАЦІЯ_3 спільно з представниками в/ч та Національної поліції було розшукано 5,45 мм автомат АК-74 (№6521620), який закріплений за військовослужбовцем ОСОБА_2 ;

?актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу № 2684 від 30.11.2025, який проводився в присутності свідків, з якого вбачається, що під час огляду ОСОБА_3 перебував у стані алкогольного сп'яніння, кількість алкоголю в організмі ОСОБА_3 склала 0,405 ‰;

?результатом тестування алкотестером АлКонт U8300 с/н 83013395 від 30.11.2025 о 14-05 год., згідно з яким наявність алкоголю в організмі ОСОБА_3 склала 0,405 ‰;

?поясненнями ОСОБА_2 , за змістом яких він зазначив, що 29.11.2025 перебував на чергуванні разом з ОСОБА_3 . Біля 01-00 год. 30.11.2025 під'їхав автомобіль зеленого кольору, з якого вийшли 2 чоловіка у цивільному одязі та пішли до місця їх чергування, де говорили з ОСОБА_3 та сказали, що потрібно шукати другого, тобто його. Він сховався, вони його шукали, він почав тікати, вони намагалися його наздогнати, їх стало четверо, вони застосовували прилад нічного бачення. Він почав відстрілюватися зі своєї зброї, а один з чоловіків, підкравшись ззаду, розвернув його та здійснив декілька пострілів в область серця. Згодом його знайшли інші військовослужбовці, відвезли на певну відстань і сказали, що заберуть, коли повертатимуться. Потім його знайшли військовослужбовці його частини. 29.11.2025 близько 16-00 год. вони з ОСОБА_3 вживали алкоголь, кожний свій. Він вжив більше половини пляшки горілки;

?первинною медичною карткою № 6202, за змістом якої 30.11.2025 о 03-00 год. ОСОБА_2 була надана медична допомога щодо вогнепальної травми.

За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 КУпАП, та доведеність його вини. Суддя враховує, що саме на ОСОБА_1 як на командира роти покладено обов'язок відповідати за військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу роти, за підтримання внутрішнього порядку у підрозділі, за вимогами Статуту внутрішньої служби ЗСУ саме командир особисто відповідає перед державою за військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу роти, за підтримання внутрішнього порядку у підрозділі. Доводи ОСОБА_1 про його невинуватість у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення спростовуються сукупністю досліджених суддею доказів. Так, пояснення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 містять суперечності, а саме за змістом пояснень ОСОБА_2 . ОСОБА_3 також бачив і навіть говорив з «ДРГ», про яку зазначає ОСОБА_2 , однак жодної інформації про ці події ОСОБА_3 за змістом своїх пояснень не повідомив. Інших відомостей, окрім пояснень ОСОБА_2 , що могли б вказувати на здійснення нападу на ОСОБА_2 , в матеріалах справи немає. Водночас, перебування ОСОБА_2 в стані алкогольного сп'яніння підтверджується його ж поясненнями, а перебування ОСОБА_3 в стані алкогольного сп'яніння, - результатами проведеного огляду на стан сп'яніння.

Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, з урахуванням характеристики за місцем служби, приходжу до переконання про можливість накладення адміністративного стягнення у мінімальних межах санкції ч. 2 ст. 17215 КУпАП, а саме штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.). Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.

Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України “Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Враховуючи, що ОСОБА_1 наразі проходить військову службу у Збройних Силах України та є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 , останній підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ч. 2 ст. 17215, ст. ст. 401, 283, 284 КУпАП України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.), який перерахувати на р/р:UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.

Суддя Н.О. Дюміна