Ухвала від 04.12.2025 по справі 909/532/25

УХВАЛА

04.12.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/532/25

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Стефанів Т. В.,

секретар судового засідання Полівода С. В.,

розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кам'яниця Австрія"

до відповідача Івано-Франківської міської ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства "Івано-Франківський центр культурно-мистецьких ініціатив"

про витребування майна з чужого незаконного володіння,

за участю:

представника позивача Савчука В. В.,

представника відповідача Тарновської І. Я.,

представника третьої особи Тріщ Р. З.,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа №909/532/25 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кам'яниця Австрія" до відповідача Івано-Франківської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства "Івано-Франківський центр культурно-мистецьких ініціатив" про витребування майна з чужого незаконного володіння.

03.12.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання (вх. № 10670/25) про призначення експертизи.

У клопотанні позивач просить призначити судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання: Чи відноситься нежитлове приміщення загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, яке розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську, за своїми технічними характеристиками до допоміжних приміщень житлового будинку, станом на сьогоднішній день та на день введення його в експлуатацію ?; яке функціональне призначення відповідно до Державних будівельних норм має нежитлове приміщення загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, що розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську ?; чи наявне у нежитловому приміщенні загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, яке розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську, технічне обладнання будинку (інженерні комунікації та технічні пристрої, які необхідні для забезпечення санітарно-гігієнічних умов і безпечної експлуатації квартир), без доступу до якого експлуатація житлового будинку є не можливою та чи використовується технічне обладнання для обслуговування будинку?

Мотивуючи заяву про призначення експертизи позивач вказав на те, що:

- предметом спору є вимога про витребування майна (підвальні приміщення, загальною площею 295 кв.м. за адресою вул. Шевченка, 1, м. Івано-Франківськ) з чужого незаконного володіння;

- ключовим питанням - встановлення правового статусу спірних приміщень - чи є вони допоміжними (спільною сумісною власністю співвласників) чи нежитловими (окремим об'єктом приватної власності);

- суперечливість доказів - у справі наявні суперечливі та взаємовиключні докази щодо статусу приміщень;

- неможливість об'єктивного розгляду - без з'ясування технічного та функціонального призначення спірних приміщень, а також наявності у них технічного обладнання, що забезпечує експлуатацію будинку, всебічний та об'єктивний розгляд справи є неможливим.

У судовому засіданні представник позивача підтримав клопотання про призначення експертизи, просив її задоволити.

Представник відповідача та представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради у судовому засіданні заперечили проти задоволення клопотання про призначення експертизи, просили у його задоволенні відмовити.

Розглянувши клопотання позивача про призначення експертизи, заслухавши представників сторін, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Протокольною ухвалою від 01.10.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

В ході розгляду справи, зокрема, після закриття підготовчого провадження, позивач звернувся до суду з клопотанням про призначення експертизи, тобто виникли обставини, дослідження яких можливе лише на стадії підготовчого провадження.

Так, клопотання про призначення експертизи подано з порушенням строку, визначеного нормами ГПК України для його подання.

Згідно з практикою Верховного Суду, викладеною у постановах від 03.10.2019 у справі № 902/271/18, від 16.02.2021 у справі № 922/2115/19, в ухвалі від 22.06.2021 у справі № 923/525/20 суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження. Однак такі обставини мають бути вагомими, оскільки можливість повернення до стадії підготовчого провадження з будь-яких підстав нівелює саме значення стадій процесу: як підготовчого провадження, так і стадії розгляду справи по суті.

Суд вважає, що для повного та всебічного з'ясування обставин справи слід повернутися до стадії підготовчого провадження після його закриття та розглянути питання стосовно призначення експертизи.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Предметом розгляду даної справи є вимога про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Таким чином, з метою всебічного, повного і об'єктивного розгляду спору, в тому числі, приймаючи до уваги те, що встановлення обставин, які входять до предмету доказування при вирішенні даного спору потребує спеціальних знань, суд дійшов висновку про необхідність призначення за клопотанням представника позивача будівельно-технічної експертизи.

Згідно з ч. ч. 1, 3, п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України).

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Абзац 2 п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення" встановлює, що рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі. Так, відповідно до пункту 2 зазначеної Постанови рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого:

- чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються;

- чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин;

- яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Згідно з п. 5 ст. 236 ГПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (Заява № 61679/00) від 01.06.2006, експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури. Більше того, суд вирішує питання щодо отримання додаткових доказів та встановлює строк для їх отримання.

Згідно роз'яснень, що містяться в п. 2, 6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" від 23.03.2012 р. № 4, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Відповідно до п. 5.1 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій основними завданнями будівельно-технічної експертизи є: визначення відповідності розробленої проектно-технічної та кошторисної документації вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт та побудованих об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення відповідності виконаних будівельних робіт, окремих елементів об'єктів нерухомого майна, конструкцій, виробів та матеріалів проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення, перевірка обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та складеної первинної звітної документації з будівництва та їх відповідність проектно-кошторисній документації, вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення групи капітальності, категорії складності, ступеня вогнестійкості будівель і споруд та ступеня будівельної готовності незавершених будівництвом об'єктів; визначення технічного стану будівель, споруд та інженерних мереж, причин пошкоджень та руйнувань об'єктів та їх елементів; визначення вартості будівельних робіт, пов'язаних з переобладнанням, усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо; визначення можливості та розробка варіантів розподілу (виділення частки; порядку користування) об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" (далі - ЗУ "Про судову експертизу"), судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Статтею 10 ЗУ "Про судову експертизу" встановлено, що до фахівця у відповідній галузі знань, який проводить судову експертизу, застосовуються положення цього Закону щодо гарантій, прав, обов'язків, відповідальності судового експерта, крім відповідальності за відмову від проведення експертизи та положень розділу III цього Закону.

Особа, яка проводить судову експертизу користується правами і несе обов'язки, зазначені у ст. 69 ГПК України.

Частиною 3 ст. 99 ГПК України передбачено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Згідно з п. 1.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції. За наявності обставин, що зумовлюють неможливість або недоцільність проведення експертизи в експертній установі за зоною регіонального обслуговування, орган (особа), який (яка) призначає експертизу (залучає експерта), зазначивши відповідні мотиви, доручає її виконання експертам іншої експертної установи.

Так, позивачем було запропоновано доручити проведення експертизи Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Відтак, враховуючи зазначені обставини справи, суд вважає за можливе доручити проведення вказаної експертизи Львівському науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.

Відповідно до ч. 4 - 6 ст. 99 ГПК України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 ГПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

З урахуванням вищевикладеного та мети проведення експертизи, визначеної у клопотанні позивача, господарський суд вважає за доцільне визначити наступне коло питань, які слід поставити на вирішення експертів:

1) Чи відноситься нежитлове приміщення загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, яке розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську, за своїми технічними характеристиками до допоміжних приміщень житлового будинку, станом на сьогоднішній день та на день введення його в експлуатацію ?;

2) Яке функціональне призначення відповідно до Державних будівельних норм має нежитлове приміщення загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, що розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську ?;

3) Чи наявне у нежитловому приміщенні загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, яке розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську, технічне обладнання будинку (інженерні комунікації та технічні пристрої, які необхідні для забезпечення санітарно-гігієнічних умов і безпечної експлуатації квартир), без доступу до якого експлуатація житлового будинку є не можливою та чи використовується технічне обладнання для обслуговування будинку?

Згідно із ч. 4, 5 ст. 127 ГПК України, розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів. Розмір витрат на оплату робіт залученого стороною експерта, спеціаліста, перекладача має бути співмірним із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.

Відповідно до абз. 3 п. 23 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи. Тому в зазначеній ухвалі суд вправі зобов'язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи. У разі відмови чи ухилення заінтересованої сторони або сторони, зобов'язаної ухвалою господарського суду, від оплати витрат, пов'язаних з проведенням судової експертизи, суд може запропонувати іншій стороні оплатити ці витрати, а за відсутності і її згоди та за неможливості проведення судової експертизи без попередньої оплати її вартості суд розглядає справу на підставі наявних доказів.

У своєму клопотанні ОСББ «Кам'яниця Австрія» зазначили, що гарантують оплату за проведення даної експертизи.

Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 102 ГПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.

При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.

За таких обставин, враховуючи, що суд прийшов до висновку про призначення у даній справі судової будівельно-технічної експертизи, провадження у справі № 909/532/25 підлягає зупиненню.

Керуючись ст. 2, 98-100, 182, 228, 234-236 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Повернутись до стадії підготовчого провадження у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кам'яниця Австрія" до відповідача Івано-Франківської міської ради; за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради; за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватного підприємства "Івано-Франківський центр культурно-мистецьких ініціатив" про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Клопотання позивача ОСББ "Кам'яниця Австрія" про призначення судової будівельно-технічної експертизи від 03.12.2025 (вх. № 10670/25 від 03.12.2025) - задоволити.

Призначити у справі №909/532/25 судову будівельно-технічну експертизу та поставити перед експертом наступні питання:

1) Чи відноситься нежитлове приміщення загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, яке розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську, за своїми технічними характеристиками до допоміжних приміщень житлового будинку, станом на сьогоднішній день та на день введення його в експлуатацію ?;

2) Яке функціональне призначення відповідно до Державних будівельних норм має нежитлове приміщення загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, що розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську ?;

3) Чи наявне у нежитловому приміщенні загальною площею 295 кв. м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2161494426101, яке розташоване у підвальному приміщенні в будинку № 1 по вул. Шевченка, в м. Івано-Франківську, технічне обладнання будинку (інженерні комунікації та технічні пристрої, які необхідні для забезпечення санітарно-гігієнічних умов і безпечної експлуатації квартир), без доступу до якого експлуатація житлового будинку є не можливою та чи використовується технічне обладнання для обслуговування будинку?

Проведення судової будівельно-технічної експертизи доручити Львівському науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (79024, місто Львів, вул. Липинського, будинок 54, код за даними ЄДРПОУ 23272864).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за відмову від виконання покладених на них обов'язків або за дачу завідомо неправдивого висновку.

Направити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (79024, місто Львів, вул. Липинського, будинок 54, код за даними ЄДРПОУ 23272864) копію цієї ухвали та матеріали справи.

Витрати за проведення експертизи покласти на Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кам'яниця Австрія".

Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 04.12.2025 та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України строк та порядку.

Повний текст ухвали складений 09.12.2025.

Суддя Т. В. Стефанів