вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
09.12.2025м. ДніпроСправа № 904/969/25
За позовом Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛМ І К", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення коштів за користування земельною ділянкою
Суддя Красота О.І.
Без участі представників сторін
Криворізька міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛМ І К" і просить суд стягнути кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006 за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 у розмірі 357 401,04 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Відповідач за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, у зв'язку з чим розмір безпідставно збережених коштів за цей період складає 357 401,04 грн., які Відповідач зобов'язаний повернути Позивачу на підставі ст. 1212 ЦК України.
Ухвалою суду від 13.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач відзив на позов до суду не надав, ухвалу суду від 13.03.2025 про відкриття провадження у справі направлено за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 54), що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв'язку з відміткою "закінчення встановленого терміну зберігання" (а.с. 57-61).
З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд
Земельна ділянка площею 0,3050 га, кадастровий номер 1211000000:08:309:0006, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Пушкіна (нова назва - Гірничих інженерів), 86а, є сформованою з 13.06.2006, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.01.2025 № НВ-0000152582025.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 11.12.2024 № 407508398 за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Гірничих інженерів, 86а, розташований об'єкт нерухомого майна - станція технічного обслуговування на 4 бокси з автостоянкою, реєстраційний номер об'єкт нерухомого майна 697533712110, який з 26.04.2021 зареєстрований за Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛМ І К" (далі - Відповідач) на праві власності.
Отже, Відповідач з 26.04.2021 є фактичним користувачем вищевказаної земельної ділянки та за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 користувався нею без укладання договору оренди земельної ділянки, не сплачуючи при цьому плату, що, у свою чергу, позбавило Криворізьку міську раду (далі - Позивач), як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506, зі змінами, встановлено ставки плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста Кривого Рогу на 2022 рік (далі - Рішення від 26.05.2021 № 506), яким установлено, у т.ч. ставки земельного податку та ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, та яке набрало чинності з 01.01.2022.
За даними витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.01.2025 № НВ-0000152582025 цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006 віднесено до секції 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що відповідає розміру ставки орендної плати:
- протягом 2022-2023 років 1,2% від нормативної грошової оцінки земель міста (рядок 03.07 у додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 № 506).
- протягом 2024 року - 0,9% від нормативної грошової оцінки земель міста (рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2023 № 2015 внесені зміни до Рішення від 26.05.2021 № 506).
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблену Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя".
Згідно з листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 31.12.2024 № 59735/5/04-36-04-15-11 Відповідач за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006, площею 0,3050 га, податкові зобов'язання з плати за землю не визначає і не сплачує.
Позивач зазначає, що Відповідач за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, оскільки у цей період між сторонами не існувало договірних правовідносин щодо земельної ділянки. Тому вказані обставини зобов'язують Відповідача до здійснення оплати за фактичне користування земельною ділянкою, оскільки безоплатне використання землі не допускається.
07.01.2025 Відповідачу було надіслано претензію за № 20/01-01-02-08/36 від 06.01.2025 щодо добровільного погашення заборгованості. Однак, вказану претензію було повернуто відділенням поштового зв'язку.
Таким чином, Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, без достатньої правової підстави, за рахунок Позивача, зберіг у себе грошові кошти в розмірі 357 401,04 грн., за користування земельною ділянкою комунальної власності за період з 01.01.2022 по 31.12.2024, тому, на думку Позивача, зобов'язаний повернути ці кошти йому на підставі ст. 1212 ЦК України.
Вказані обставини стали підставою для звернення Позивача з позовом до суду.
Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною 5 статті 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають, зокрема право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на безпідставне збереження грошових коштів Відповідачем у зв'язку з використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів у період з 01.01.2022 по 31.12.2024.
У свою чергу, Відповідач спростовуючих доказів, які б підтвердили користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 на підставі правовстановлюючих документів, не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч. 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України).
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулось за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалось, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.
За змістом положень глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов'язаннях.
Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
При цьому, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України (наведену правову позицію викладено у пункті 94 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц).
Отже, Позивач правомірно звернувся до суду з вимогою про стягнення з Відповідача безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України.
У спорах про стягнення грошових коштів за користування земельною ділянкою до моменту оформлення особою права користування такою земельною ділянкою власник має право на отримання безпідставно збережених грошових коштів у порядку статті 1212 ЦК України. Тобто в такому разі суд виходить з того, що фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе грошові кошти, які мав заплатити за користування нею, отже, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.09.2018 у справі № 925/230/17).
З огляду на викладене, Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, у період з 01.01.2022 по 31.12.2024 без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки (Позивача) зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Статтею 284 Податкового кодексу України передбачено, що органи місцевого самоврядування уповноважено встановлювати ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 523, яке набрало чинності 01.01.2022, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблену Державним підприємством "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя".
В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини першої статті 69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Криворізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
До місцевих податків, зокрема належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 № 506, зі змінами, встановлено ставки плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста Кривого Рогу на 2022 рік (далі - Рішення від 26.05.2021 № 506), яким установлено, у т.ч. ставки земельного податку та ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, та яке набрало чинності з 01.01.2022.
За даними витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.01.2025 № НВ-0000152582025 цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006 віднесено до секції 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, що відповідає розміру ставки орендної плати:
- протягом 2022-2023 років 1,2% від нормативної грошової оцінки земель міста (рядок 03.07 у додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 № 506).
- протягом 2024 року - 0,9% від нормативної грошової оцінки земель міста (рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2023 № 2015 внесені зміни до Рішення від 26.05.2021 № 506).
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 10 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220).
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з пунктами 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України, на своєму офіційному сайті публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно з якими для земель населених пунктів вони становлять: 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення), за 2022 рік - 1,15 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь); за 2023 - 1,051.
Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006 становить:
- 2022 рік - 9 744 329,21 грн., з урахуванням витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 09.12.2024 № 4709/301-24 та без врахування коефіцієнту індексації за 2022 рік та 2023 рік (11 777 483,50 грн. за витягом: 1,15 коефіцієнт індексації за 2022 рік: 1,051 коефіцієнт індексації за 2023 рік);
- 2023 рік - 11 205 978,59 грн., з урахуванням витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 09.12.2024 № 4709/301-24 та без врахування коефіцієнту індексації за 2023 рік (11 777 483,50 грн. за витягом: 1,051 коефіцієнт індексації за 2023 рік);
- 2024 рік - 11 777 483,50 грн., з урахуванням витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 09.12.2024 № 4709/301-24.
Розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Криворізької міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців у році.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Для цих цілей Податковий кодекс України визначає, що платою за землю є обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Стаття 96 Земельного кодексу України також визначає імперативний обов'язок землекористувачів зі сплати земельного податку або орендної плати (пункт «в»), де:
земельний податок - справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. в ст. 14 Податкового кодексу України);
орендна плата - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі ХІІ - орендна плата) (пп. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України).
Отже, єдино можливою назвою плати за землю для орендаря законодавець призначає «орендну плату» (незалежно від правових підстав користування землею, зокрема наявності договору) (п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України).
Відтак, розмір коштів, які підлягають стягненню, розраховано на рівні орендної плати.
Базою оподаткування землі в Україні є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України, та площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп.пп. 271.1.1, 271.1.2 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (п. 71).
А отже, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку. Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 917/353/19.
У відповідності до статті 23 цього ж Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Позивач просить суд стягнути з Відповідача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006, за період з 01.01.2022 по 31.12.2024, у розмірі 357 401,04 грн.
Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів, дійшов висновку, що вказаний розрахунок зроблено вірно.
Доказів оплати Відповідачем вказаної заборгованості сторонами до матеріалів справи не надано.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Відповідача коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006 у період з 01.01.2022 по 31.12.2024 у розмірі 357 401,04 грн.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛМ І К" (50002, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Гірничих інженерів, 86а, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41070776) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 33874388) кошти за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:08:309:0006 за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 у розмірі 357 401,04 грн., судовий збір у розмірі 5 361,01 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Суддя О.І. Красота
Повне рішення складено
09.12.2025