Ухвала від 04.12.2025 по справі 201/15257/25

Справа № 201/15257/25

Провадження № 1-кс/201/5107/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання старшого слідчого 1 відділення слідчого відділу 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 22025130000000503 від 28.11.2025, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Армавір Краснодарського краю, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України,

У судовому засіданні брали участь:

прокурор ОСОБА_4 (у режимі відеоконференції),

захисник ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),

УСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчий вказав на те, що у ході здійснення досудового розслідування встановлено, що З лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією Російської Федерації (далі - РФ) проти України та окупацією частини території України. У ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої спеціальної військової операції, що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), інших збройних формувань РФ та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.

Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».

Відповідно до ст. 2, спільної для Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року, Конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у тому числі до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.

Таким чином, із 19.02.2014 до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією РФ проти України, окупацією частини території України, що вказує на поширення дії на території України законів та звичаїв війни (норм МГП).

Відповідно до ст. 8 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 (далі - Конвенція) особи, які перебувають під захистом, за жодних обставин не можуть відмовлятися, частково або цілком від прав, які їм забезпечують ця Конвенція та спеціальні угоди, якщо такі є.

Згідно зі ст. 47 Конвенції особи, що перебувають під захистом, які знаходяться на окупованій території не будуть у жодному разі та жодним чином позбавлені переваг цієї Конвенції у зв'язку з будь-якими змінами, запровадженими стосовно керівних установ чи управління цією територією внаслідок її окупації, або у зв'язку з будь-якою угодою, укладеною між властями окупованої території та властями окупаційної держави, або у зв'язку з анексію окупаційною державою всієї або частини окупованої території.

Відповідно до ст. 51 Конвенції окупаційна держава не може примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах. Забороняється будь-який тиск чи пропаганда, спрямовані на забезпечення добровільного вступу на військову службу.

Водночас, згідно ст. 147 Конвенції до серйозних порушень, серед іншого, належить примушення особи, що перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави.

Відповідно до ст. 8 (2) (а) (v) Римського статуту МКС примушення військовополоненого або іншої особи, що перебуває під захистом, до служби у збройних силах ворожої держави є воєнним злочином.

Ці норми встановлюють обмеження для окупаційних властей, що діють на захоплених територіях, забороняючи залучення цивільних громадян тимчасово окупованої території Луганської області, до проходження військової служби у складі їх збройних сил та незаконних збройних формувань.

Так, продовжуючи наступальні дії на території України, з метою найшвидшого включення окупованих територій Луганської області у склад РФ, у період з 23 по 27 вересня 2022 року представниками окупаційної влади «ЛНР» та влади РФ організовано та проведено на території Луганської області референдум, за результатами якого вже 30.09.2022 між РФ та «ЛНР» підписано договір (мова оригіналу) «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образования в составе Российской Федерации нового субъекта», відповідно до якого «ЛНР» приймається до РФ з дня підписання договору, та у складі РФ утворюється новий суб'єкт «ЛНР».

Відповідно до «Федерального конституционного закона от 04.10.2022 № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики»», «ЛНР» приймається до РФ відповідно до Конституції РФ та інших законів, та на її території з дня прийняття до РФ та утворення у складі РФ нового суб'єкта діють законодавчі та інші нормативні правові акти РФ.

З метою реалізації політики окупації та остаточної «інтеграції» окупованих територій Луганської області до складу суб'єкта РФ - «ЛНР», легітимації діяльності незаконних органів влади, правового закріплення режиму окупації, створення видимості державності на тимчасово окупованій території України, підтримання військового потенціалу ЗС РФ, шляхом поповнення до його лав людського ресурсу, та в подальшому придушення спротиву проукраїнського населення, керівництвом окупаційної адміністрації РФ в Луганській області прийнято низку юридично нікчемних документів, законність яких не визнається державою Україна - законів та підзаконних нормативних актів «ЛНР», зокрема:

- «Конституція Луганської Народної Республіки» від 30.12.2022;

- «Закон «Про утворення на території Луганської Народної Республіки міських округів і муніципальних округів, встановлення їх меж» від 14.03.2023;

- «Указ Голови ЛНР «Про створення комісій з первинної постановки громадян на військовий облік та проведення первинної постановки громадян 2006 року народження та старшого віку, які не перебувають, але зобов'язані перебувати на військовому обліку у військових комісаріатах Луганської Народної Республіки, в 2023 році» № УГ-172/23 від 03.03.2023;

- «Указ Голови ЛНР «Про заходи щодо забезпечення призову громадян 1996-2005 років народження на військову службу в Луганській Народній Республіці в 2023 році» № УГ-300/23 від 14.04.2023»;

- «Указ Голови ЛНР «Про створення комісій з первинної постановки громадян на військовий облік та проведення первинної постановки громадян 2007 року народження та старшого віку, які не перебувають, але зобов'язані перебувати на військовому обліку у військових комісаріатах Луганської Народної Республіки, в 2024 році» № УГ-930/23 від 22.12.2023;

- «Указ Голови ЛНР «Про заходи забезпечення призову громадян 1994-2006 років народження на військову службу до Збройних Сил Російської Федерації в Луганській Народній Республіці у квітні-липні 2024 року» № УГ-221/24 від 27.03.2024»;

- «Указ Голови ЛНР «Про заходи щодо забезпечення призову громадян 1994-2006 років народження на військову службу до Збройних Сил Російської Федерації у жовтні-грудні 2024 року» № УГ - 874-24 від 26.09.2024.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 (мовою оригіналу) «Конституции Луганской Народной Республики» (далі «Конституция»), державну владу в «ЛНР» здійснюють Голова «ЛНР», Народна Рада «ЛНР», Уряд «ЛНР», які утворюються відповідно до цієї Конституції.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 7 «Конституции», «ЛНР» має свою Конституцію та законодавство, що діють на всій території «ЛНР». Конституція «ЛНР», закони та інші нормативні правові акти «ЛНР», прийняті в межах повноважень «ЛНР», обов'язкові для виконання всіма органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, організаціями, громадськими об'єднаннями, органами державної влади, органами державної влади, органами державної влади, що знаходяться на території «ЛНР».

Частина 2 статті 8 «Конституции» встановляє, що органи місцевого самоврядування, утворені на території «ЛНР», та органи державної влади «ЛНР» входять до єдиної системи публічної влади в РФ та здійснюють взаємодію для найбільш ефективного вирішення завдань на користь населення, що проживає на території ЛНР».

Відповідно до ч. 1 ст. 66 «Конституции», голова «ЛНР» на підставі та на виконання Конституції РФ, федеральних законів, указів та розпоряджень Президента РФ, постанов Уряду РФ, цієї Конституції та законів «ЛНР» видає укази та розпорядження, обов'язкові до виконання на всій території «ЛНР».

Відповідно до ч. 1 ст. 77 «Конституции», місцеве самоврядування у «ЛНР» здійснюється у муніципальних утвореннях, види яких встановлюються відповідно до федерального закону.

Надалі, з метою підтримки військового потенціалу РФ, забезпечення ведення подальших наступальних дій, спрямованих на окупацію території України, шляхом підтримання на достатньому рівні людського ресурсу в лавах ЗС РФ, на окупованій території Луганської області, так званого суб'єкта РФ - «ЛНР» створено псевдодержавні інститути, змодельовані за аналогією з механізмами держави РФ та у відповідності з її нормативно-правовими актами, які наділені повноваженнями в достатній мірі необхідними для збільшення чисельності військовослужбовців ЗС РФ з числа цивільного населення - громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Луганської області.

Невстановлені представники окупаційної адміністрації РФ спрямували свою діяльність на створення незаконних органів влади, всупереч порядку, передбаченого чинним законодавством України, з метою закріплення окупаційної влади, яка сприятиме у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України, а також незаконного затримання мешканців Луганської області, з метою виконання останніми вказівок та розпоряджень окупаційної влади.

З метою функціонування суб'єкта РФ - «ЛНР» сформовані політично-управлінські («органи державної влади ЛНР») та силові органи на різних рівнях, які забезпечували б окупаційну політику у різних сферах, в тому числі політичному та силовому блоках, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є незаконними, тобто створеними (обраними) у порядку, не передбаченому законом.

У зв'язку з прийняттям в РФ «ЛНР» та утворення в складі РФ нового суб'єкта, у відповідності до частини 4 статті 8 (мова оригіналу) «Федерального конституционного закона от 04.10.2022 г. № 6-ФКЗ» (далі «ФКЗ № 6 от 04.10.2022»), указом Президента РФ від 04.10.2022 № 706 (мова оригіналу) «Об исполняющем обязанности Главы Луганской Народной Республики», призначено (мова оригіналу) « ОСОБА_7 временно исполняющим обязанности Главы Луганской Народной Республики до вступления в должность лица, избранного Главой Луганской Народной Республики».

Надалі, «постановою Народної ради ЛНР» (мова оригіналу) ««Об избрании Главы Луганской Народной Республики» № 14-НС от 23.09.2023», Головою ЛНР обрано ОСОБА_8 строком на п'ять років.

На виконання цілей визначених (мова оригіналу) «ФКЗ № 6 от 04.10.2022» щодо утворення округів на території «ЛНР», прийнято (мова оригіналу) «Закон «Об образовании на территории Луганской Народной Республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ» № 428-ІІІ от 14.03.2023», яким утворено в тому числі і (мова оригіналу) «Муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики».

Частини 2, 5 статті 11 (мова оригіналу) «ФКЗ № 6 от 04.10.2022» визначають, що «місцеве самоврядування на території ЛНР здійснюється у міських округах та муніципальних округах. Голови новостворених муніципальних утворень обираються представницькими органами таких муніципальних утворень у складі кандидатів, представлених Головою ЛНР, і очолюють місцеву адміністрацію».

Надалі, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії та будучи обізнаною про незаконність органів влади, створених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «ЛНР» на тимчасово окупованій території України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на території с. Новоайдар Луганської області, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи умисел на добровільне обрання до незаконного органу владу, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме обрання на посаду так званого (мовою оригіналу) «главы муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», вступила в злочинну змову з представниками окупаційної влади РФ та представниками «ЛНР», отримавши від них пропозицію на обрання на зазначену вище «посаду» та, у порушення вимог Конституції України та Законів України, добровільно, умисно погодилася на вказану пропозицію та була обрана на неї строком на п'ять років, про що свідчить «рішення Ради муніципального округа муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ «ЛНР» (мова оригіналу) ««Об избрании главы муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики» № 1 от 27.10.2023».

Відповідно до частини 1 статті 36 (мова оригіналу) «Федерального закона от 06.10.2003 № 131-ФЗ «Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации», голова муніципального утворення є вищою посадовою особою муніципального утворення та наділяється статутом муніципального утворення відповідно до цієї статті власними повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення.

Крім цього, п. п. 1, 3, 5 ч. 4 ст. 36 вказаного закону встановлені повноваження (мова оригіналу) «Главы муниципального образования», а саме «голова муніципального утворення в межах повноважень: представляє муніципальне утворення у відносинах з органами місцевого самоврядування інших муніципальних утворень, органами державної влади, громадянами та організаціями, без довіреності діє від імені муніципального утворення; видає у межах своїх повноважень правові акти; забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та окремих державних повноважень переданих органам місцевого самоврядування федеральними законами та законами суб'єкта РФ».

Також, 22.03.2023 створено юридичну особу РФ (мова оригіналу) «Федеральное казенное учреждение «Военный комиссариат Луганськой Народной Республики» та у подальшому (мова оригіналу) «Указом Главы ЛНР «О ликвидации военного комиссариата Луганськой Народной Республики» № УГ-368/23 від 03.05.2023 розпочато процедуру ліквідації структурних підрозділів «Військових комісаріатів ЛНР», створених у 2015 році у складі «Народної міліції ЛНР».

З моменту створення юридичної особи РФ «Федеральное казенное учреждение «Военный комиссариат Луганской Народной Республики» їй підпорядковуються підрозділи (комісаріати) по міським та муніципальним округам «ЛНР», серед яких, у тому числі «військовий комісаріат Новоайдарського району Луганської Народної Республіки», який станом на 2024 рік очолив (мова оригіналу) «военный комиссар Новоайдарского района ЛНР» громадянин РФ ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керівництвом окупаційної адміністрації РФ («ЛНР») за попередньою змовою з вищим військово-політичним керівництвом РФ, в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту, в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 8 (2) (а) (v) Римського статуту МКС на тимчасово окупованій території Луганської області, яка на правах суб'єкта РФ - «ЛНР», ввійшла до складу РФ, продовжено політику спрямовану на залучення громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Луганської області, до проходження військової служби у складі ЗС РФ, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна, шляхом впровадження на території «ЛНР» дії нормативно-правових актів, які регулюють питання військового обов'язку та військової служби, та створивши механізми «первинного військового обліку» та «призову громадян».

«Федеральный закон «О воинской обязанности и военной службе» № 53-ФЗ от 28.03.1998» (далі - «ФЗ № 53 от 28.03.1998») здійснює правове регулювання в області військового обов'язку та військової служби, та порядок вступу на військову службу.

Згідно зі ст. 1 «ФЗ № 53 от 28.03.1998» військовий обов'язок громадянина РФ передбачає: військовий облік; обов'язкову підготовку до військової служби; призов на військову службу; проходження військової служби за призивом; перебування в запасі; призов на військові збори та проходження військових зборів в період перебування в запасі.

Стаття 2 «ФЗ № 53 от 28.03.1998», військова служба - особливий вид федеральної державної служби, що виконується громадянами, які не мають громадянства (підданства) іноземної держави або посвідки на проживання або іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання громадянина на території іноземної держави; громадянами, які мають громадянства (підданства) іноземної держави або посвідки на проживання або іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання громадянина на території іноземної держави і іноземними громадянами. Проходження військової служби здійснюється за призовом; в добровільному порядку (за контрактом); за контрактом на військових посадах, які підлягають заміщенню солдатами, матросами, сержантами і старшинами в ЗС РФ і військових формуваннях. Громадяни (іноземні громадяни), які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Одна зі складових військового обов'язку, який покладається на громадянина - військовий облік.

Відповідно до (мова оригіналу) п. 1 «Положения о воинском учете», утвержденного постановлением Правительства РФ № 719 от 27.11.2006» (далі - «Положение о воинском учете»), військовий облік передбачається військовим обов'язком громадян та забезпечується державною системою реєстрації призовних та мобілізаційних людських ресурсів, в рамках якої здійснюється комплекс заходів по збору, узагальненню та аналізу відомостей про їх кількісний склад та якісний стан, в тому числі з використанням державної інформаційної системи «Єдиний реєстр відомостей про громадян, які підлягають первинній постановці на військовий облік, громадян, які перебувають на військовому обліку, та також про громадян, які не перебувають, але зобов'язаних перебувати на військовому обліку» (далі Реєстр військового обліку).

Основною ціллю військового обліку, відповідно до п. 2 «Положения о воинском учете», є забезпечення повного та якісного укомплектування призовними людськими ресурсами ЗС РФ, інших військ, військових формувань та органів в мирний час, а також забезпечення в періоди мобілізації, військового положення та у військовий час: потреби ЗС РФ, інших військ військових формувань, органів та спеціальних формувань в мобілізаційних людських ресурсах; потреби органів державної влади, органів місцевого самоврядування та організацій в трудових ресурсах.

Пунктом 7 «Положения о воинском учете» встановлено, що персональний військовий облік громадян по місцю їх мешкання чи місцю їх перебування (на термін більше ніж 3 місяці) здійснюється військовими комісаріатами муніципальних утворень (далі військові комісаріати).

За стан військового обліку відповідають військові комісари.

Відповідно до ст. 8 «ФЗ № 53 от 28.03.1998» військові комісаріати здійснюють військовий облік громадян через свої структурні підрозділи по муніципальним утворенням.

За винятком коли повноваження по здійсненню військового обліку в поселеннях, муніципальних та міських округах, на територіях яких відсутні структурні підрозділи військових комісаріатів, передаються органам місцевого самоврядування відповідно поселень, муніципальних та міських округів, та в окремих населених пунктах муніципального округу, де наявні структурні підрозділи військових комісаріатів, передаються органам місцевого самоврядування таких муніципальних округів для реалізації на території вказаних населених пунктів. Сукупність таких повноважень називається первинним військовим обліком, який здійснюється органами місцевого самоврядування поселень, муніципальних та міських округів відносно громадян, які проживають або перебувають на територіях відповідних муніципальних утворень, або органами місцевого самоврядування муніципальних та міських округів відносно громадян, які проживають або перебувають в окремих населених пунктах муніципальних округів (за виключенням населених пунктів, на територіях яких військовий облік здійснюється структурними підрозділами військових комісаріатів). Здійснення первинного військового обліку організовують місцеві адміністрації зазначених муніципальних утворень.

Здійснення вищезазначеними органами місцевого самоврядування первинного військового обліку припиняється у разі створення на їх територіях структурного підрозділу військового комісаріату.

Органи місцевого самоврядування поселень, муніципальних та міських округів при здійсненні первинного військового обліку наділені рядом прав та обов'язків (відповідно до абз. 8, 9 ч. 2 ст. 8 «ФЗ № 53 от 28.03.1998»).

Крім того, п. п. 21, 22, 23, 24 «Положения о воинском учете» органи місцевого самоврядування наділені широким колом повноважень при організації та забезпеченні збору, зберігання та обробки відомостей, які містяться в документах первинного військового обліку; при підтримці в актуальному стані відомостей, які містяться в документах первинного військового обліку; при організації та забезпеченні постановки громадян на військовий облік; при організації та забезпеченні зняття громадян з військового обліку.

Відповідно до ст. 8-1 «ФЗ № 53 от 28.03.1998» організація військового обліку, збір, зберігання, обробка та актуалізація відомостей про громадян здійснюється військовими комісаріатами, в тому числі в автоматизованому режимі на підставі даних державного інформаційного ресурсу та даних, отриманих з використанням єдиної системи міжвідомчої електронної взаємодії та інших інформаційних систем і інформаційних ресурсів.

З метою інформаційного забезпечення військового обліку здійснюється формування Реєстру військового обліку.

Реєстр військового обліку, відповідно до ст. 8-2 «ФЗ № 53 от 28.03.1998», формується військовими комісаріатами в автоматизованому режимі на підставі відомостей державного інформаційного ресурсу, та відомостей, отриманих військовими комісаріатами з державних інформаційних систем і ресурсів, від органів влади, організацій і громадян в письмовій та (чи) електронній формі.

Реєстр повісток, відповідно до ст. 8-3 «ФЗ № 53 от 28.03.1998» в автоматичному режимі формується на підставі відомостей Реєстру військового обліку про направлення військовим комісаріатом повісток відносно громадян.

Згідно зі ст. 9 «ФЗ № 53 от 28.03.1998», первинна постановка на військовий облік громадян здійснюється в період з 01 січня по 31 березня в рік досягнення ними віку 17 років комісіями по постановці громадян на військовий облік, які утворюються в муніципальних районах, муніципальних та міських округах та на внутрішньоміських територіях міст федерального значення рішенням вищої посадової особи суб'єкта РФ за поданням військового комісара.

Підготовка списків громадян для первинної постановки на військовий облік проводиться на підставі відомостей про зазначених громадян, які містяться в державному інформаційному ресурсі, інших державних інформаційних системах і інформаційних ресурсах, та також на підставі запитів військових комісаріатів.

Первинна постановка громадян на військовий облік здійснюється шляхом включення військовими комісаріатами відповідних відомостей до Реєстру військового обліку.

Комісія по постановці громадян на військовий облік складається з посадової особи військового комісаріату - голова комісії; представник місцевої адміністрації; спеціаліст про професійному психологічному відбору; секретар комісії; лікарі-спеціалісти.

До її повноважень входить: організація медичного огляду громадян, визначення їх придатності до військової служби за станом здоров'я; проведення заходів по професійному психологічному відбору для встановлення їх придатності до підготовки по військово-обліковим спеціальностям; прийняття рішення про постановку громадянина на військовий облік або внесення на розгляд призовної комісії питання про зарахування в запас громадянина, визнаного обмежено придатним до військової служби, або питання про звільнення від виконання військового обов'язку громадянина, визнаного не придатним до військової служби.

Відповідно до п. 34 «Положения о воинском учете» цілями первинної постановки громадян на військовий облік є визначення: кількості громадян чоловічої статі, які підлягають виклику на заходи, пов'язані з призивом на військову службу, по досягненню 18-річного віку, та їх якісної характеристики.

За невиконання громадянами обов'язків з військового обліку, передбачено адміністративну відповідальність за ст. 21.5 КпАП РФ, яка передбачає накладення адміністративних штрафів.

Окрім військового обліку до військового обов'язку громадян, згідно з законодавством РФ, відноситься призов на військову службу та проходження військової служби за призивом.

Призову на військову службу, відповідно до ст. 22 «ФЗ № 53 от 28.03.1998», підлягають громадяни чоловічої статі віком від 18 до 30 років, які перебувають на військовому обліку або не перебувають, але зобов'язані перебувати на військовому обліку і які не перебувають у запасі.

Відповідно до ст. 25 «ФЗ № 53 от 28.03.1998», призов на військову службу громадян, які не перебувають у запасі, здійснюється два рази на рік з 01 квітня по 15 червня та з 01 жовтня по 31 грудня на підставі указів Президента РФ.

Пункт 2 (мова оригіналу) «Положения о призыве на военную службу граждан Российской Федерации», затверджене «постановлением Правительства Российской Федерации № 663 от 11.11.2006» (далі «Положение о призыве на военную службу»), встановлює, що призов на військову службу призовників здійснюється за сприянням виконавчих органів суб'єкта РФ та органів місцевого самоврядування.

Крім того, Міністерство оборони РФ встановлює норми призиву на військову службу для кожного суб'єкта РФ і муніципального утворення, які доводяться до вищої посадової особи суб'єкта РФ - командуючим військами відповідних військових округів, до голови місцевої адміністрації - відповідним військовим комісаріатом.

Так, згідно з ч. 1 ст. 26 «ФЗ № 53 от 28.03.1998», призов на військову службу громадян, які не перебувають у запасі, включає: явку на медичний огляд, професійний психологічний добір та засідання призовної комісії; явку у зазначені в повістці військового комісаріату час та місце для відправки до місця проходження військової служби та перебування у військовому комісаріаті до початку військової служби.

Призов на військову службу організують військові комісаріати через свої структурні підрозділи та здійснюють призовні комісії, які створюються в муніципальних районах, муніципальних та міських округах та на внутрішньоміських територіях міст федерального значення рішенням вищої посадової особи суб'єкта РФ (керівника вищого виконавчого органу).

До складу призовної комісії входять: посадова особа місцевого самоврядування, яка очолює місцеву адміністрацію (виконавчо-розпорядчий орган муніципального утворення), або її заступник - голова призовної комісії; посадова особа військового комісаріату - заступник голови комісії; секретар комісії; лікар, який керує роботою з медичного огляду громадян, які підлягають призову на військову службу; представник відповідного органу внутрішніх справ; представник відповідного органу, який здійснює управління у сфері освіти; представник відповідного органу служби зайнятості населення (щодо питань, що стосуються альтернативної цивільної служби) (ст. 27 «ФЗ № 53 от 28.03.1998»).

Пункт 3-2 «Положения о призыве на военную службу», в цілях забезпечення діяльності призовної комісії виділяються та обладнуються необхідні території та приміщення, які оснащуються інструментами та медичним майном, необхідним для медичного огляду, також обладнанням та матеріально-технічним засобами необхідними для проведення заходів по професійному психологічному відбору призовників.

Відповідно до підпунктів а, а-1, п. 4 «Положения о призыве на военную службу», голова призовної комісії (голова муніципального утворення) погоджує план проведення призову на військову службу та погоджує список членів призовної комісії, крім того, згідно з п. 11 «Положения о призыве на военную службу» контролює явку призовників на засідання призовної комісії та щодо відсутніх осіб вживає заходів щодо встановлення причин їх неявки.

Крім того, після прийняття рішення про створення призовної комісії її голова спільно з військовим комісаром муніципального утворення складає графік роботи призовної комісії, на підставі якого у військовому комісаріаті муніципальної утворення розробляються іменні списки призовників за днями їх явки. Формування списку призовників здійснюється військовими комісаріатами муніципальних утворень з використанням Реєстру військового обліку та інших відомчих інформаційних систем Міністерства оборони РФ (п. 8 «Положения о призыве на военную службу»).

На призовну комісію покладаються обов'язки щодо організації медичного огляду та професійного психологічного відбору громадян, які не перебувають в запасі, та прийняття щодо них одного з таких рішень: призов на військову службу; направлення на альтернативну цивільну службу; надання відстрочки від призову на військову службу; звільнення від призову на військову службу; зарахування до запасу; звільнення від виконання військового обов'язку (ч. 1 ст. 28 «ФЗ № 53 от 28.03.1998»).

Відповідно до п. 6 «Положения о призыве на военную службу», оповіщення призовників про явку на медичний огляд, засідання призовної комісії або для відправки у військову частину для проходження військової служби здійснюється повістками військового комісаріата муніципального утворення за формою відповідно до додатку.

Згідно з додатком № 1 до «Положения о призыве на военную службу» особою, уповноваженою підписувати повістку військового комісаріата, є військовий комісар муніципального утворення.

На підставі результатів медичного огляду, даних професійного психологічного відбору, освітньої та спеціальної (професійної) підготовки, та також пропозиції військового комісара муніципального утворення про попереднє призначення призовника, більшістю голосів членів призовної комісії приймається рішення про призначення призовника до виду, роду військ ЗС РФ, інших військ, військових формувань та органи для проходження військової служби по військово-обліковим спеціальностям на військових посадах (п. 14 «Положения о призыве на военную службу»).

Рішення призовної комісії щодо кожного призовника в цей же день заноситься до: електронної особистої справи призовника; протоколу засідання призовної комісії, який підписує голова призовної комісії та її члени; посвідчення громадянина, який підлягає призову на військову службу; облікову картку призовника (п. 15 «Положения о призыве на военную службу»).

Голова призовної комісії оголошує рішення (висновок) громадянинові, щодо якого воно прийнято (винесено) ( ч. 6 ст. 28 «ФЗ № 53 от 28.03.1998»).

Призовнику щодо якого прийнято рішення про призов на військову службу, вручається повістка про явку його в призначений термін у військовий комісаріат муніципального утворення для відправки до місця проходження військової служби (п. 16 «Положения о призыве на военную службу»).

З метою забезпечення організованої відправки громадян, які призвані на військову службу, до місця проходження військової служби, формування військових ешелонів та передачі їх представникам військових частин за погодженням з виконавчим органом суб'єкта РФ виділяються та обладнуються території та приміщення (збірний пункт) (п. 24 «Положения о призыве на военную службу»).

Про підсумки призиву голова призовної комісії спільно з військовим комісаром муніципального утворення протягом 15 днів з дати закінчення призову інформує вищу посадову особу суб'єкта РФ, яка протягом 25 днів з дати закінчення призову, спільно з військовим комісаром представляє до Міністерство оборони РФ доповідь про підсумки призову (п. 33 «Положения о призыве на военную службу»).

На підставі вищевикладеного, та у відповідності до ст. 38 «Федерального закона № 53-ФЗ от 28.03.1998» на громадян, які підлягають призову на військову службу, покладено обов'язки з явки по повістці військового комісаріату на медичний огляд та професійний психологічний відбір, засідання призовної комісії або для відправки у військову частину для проходження військової служби, та обов'язок щодо перебування громадян у військовому комісаріаті до початку військової служби.

У разі ухилення громадян від призову на військову службу призовна комісія або військовий комісаріат надсилають відповідні матеріали керівнику слідчого органу Слідчого комітету РФ за місцем проживання зазначених громадян для вирішення питання про притягнення їх до відповідальності за законодавством РФ (ч. 2 ст. 28 «ФЗ № 53 от 28.03.1998»), в тому числі й за (мова оригіналу) «ст. 328 Уголовного кодекса РФ «Уклонение от прохождения военной и альтернативной гражданской службы»».

Відповідно до ч. 3 ст. 2 (мова оригіналу) «Положения о порядке прохождения военной службы», затвердженого «Указом Президента Российской Федерации № 1237 от 16.09.1999» військовослужбовці, які проходять військову службу за призивом, можуть бути спрямовані (в тому числі у складі підрозділу, військової частини, з'єднання) для виконання задач в умовах озброєних конфліктів (для участі в бойових діях) після проходження ними військової служби протягом не менше чотирьох місяців та після підготовки по військово-обліковим спеціальностям.

Початком військової служби, відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 3 зазначеного положення, для громадян, які не перебувають в запасі, призваних на військову службу, є день присвоєння військового звання рядового.

Пунктом «д» ч. 2 ст. 3 вказаного положення, встановлено термін військової служби, який складає 12 місяців для військовослужбовців, які призванні на військову службу після 01 січня 2008 року, та який спливає у відповідне число останнього місяця терміну військової служби за призивом (відповідно до п. «а», ч. 3 ст. 3 «Положения о порядке прохождения военной службы»).

Так, з дня прийняття до РФ «ЛНР» та утворення у складі РФ нового суб'єкта Народна міліція «ЛНР», військові формування та органи «ЛНР» включаються до складу відповідно ЗС РФ, інших військ, військових формувань та органів РФ, на території «ЛНР» у порядку, встановленому законодавством РФ, створюються об'єднання, з'єднання, військові частини та організації ЗС РФ, інших військ та військових формувань РФ, військові комісаріати, і навіть органи, передбачені Федеральним законом від 31 травня 1996 року № 61-ФЗ «Про оборону». Призов на військову службу громадян РФ, які мешкають на території «ЛНР», проводиться у порядку, встановленому федеральними законами, починаючи з 2023 року (ст. 7 (мова оригіналу) «ФКЗ № 6 от 04.10.2022»).

Президентом РФ прийняті (мова оригіналу) «Указ № 222 от 31.03.2024 «О призыве в апреле - июле 2024 г. граждан Российской Федерации на военную службу и об увольнении с военной службы граждан, проходящих военную службу по призыву» (далі - «Указ № 222 от 31.03.2024») та «Указ № 822 от 30.09.2024 г. «О призыве в октябре - декабре 2024 г. граждан Российской Федерации на военную службу и об увольнении с военной службы граждан, проходящих военную службу по призыву»» (далі «Указ № 822 от 30.09.2024»), відповідно до яких з квітня по липень та з жовтня по грудень 2024 року необхідно здійснити призов на військову службу громадян віком від 18 до 30 років, які не перебувають у запасі і підлягають відповідно до «ФЗ № 53 от 28.03.1998» призову на військову службу, у загальній кількості 283 000 людини, в тому числі і на території тимчасово окупованої Луганської області.

Надалі, на виконання Указів вищого керівництва РФ, Голова «ЛНР», маючи змогу не приймати юридично нікчемні документи, законність яких не визнається державою Україна, розуміючи наслідки їх прийняття та свідомо сприяючи реалізації політики держави-окупанта, спрямованої на забезпечення проходження громадянами України військової служби в ЗС РФ, прийняв (мовою оригіналу) «Указ «О мерах обеспечения призыва граждан 1994-2006 годов рождения на военную службу в Вооруженные силы Российской Федерации в Луганской Народной Республики в апреле-июле 2024 года» № УГ-221/24 от 27.03.2024» (далі - «УГ-221/24 от 27.03.2024») та «Указ «О мерах по обеспечению призыва граждан 1994-2006 годов рождения на военную службу в Вооруженные Силы Российской Федерации в октябре-декабре 2024 года» № УГ - 874/24 от 26.09.2024» (далі «УГ - 874/24 от 26.09.2024»).

З метою підготовки, організації та забезпечення призову на військову службу громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території України «ЛНР», Указами Голови «ЛНР» «УГ-221/24 от 27.03.2024», «УГ - 874/24 от 26.09.2024» створені та затвердженні так звані (мова оригіналу) «призывная комиссия Луганской Народной Республики» та «призывные комиссии городских округов и муниципальных округов Луганской Народной Республики», в тому числі (мова оригіналу) «призывную комиссию муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики».

Зазначеними Указами Голова «ЛНР» затвердив на період призовних компаній склад, в тому числі (мова оригіналу) «призывной комиссии муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», яку очолила представник від місцевого самоврядування - «глава муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики» ОСОБА_5 , та від (мова оригіналу) «военного комиссариата Новоайдарского района Луганской Народной Республики» заступник голови призовної комісії «военный комиссар Новоайдарского района Луганской Народной Республики» ОСОБА_9 .

Указами Голови «ЛНР» «УГ-221/24 от 27.03.2024» та «УГ-874-24 от 26.09.2024» встановлені рекомендації головам муніципальних утворень «ЛНР» щодо призовної компанії, а саме: сприяти військовим комісаріатам «ЛНР» в організації роботи призовних комісій, взяти під особистий контроль виконання обов'язкового завдання по призову громадян на військову службу в квітні - липні, жовтні-грудні 2024 року; сприяти в проведенні сповіщення громадян, які підлягають виклику до призовної комісії; для забезпечення планової роботи призовних комісій організувати доставку на призовні пункти членів призовних комісій в повному складі в міські округи та муніципальні округи, де відсутні військові комісаріати; забезпечити військові комісаріати муніципальних утворень «ЛНР» обладнаними призовними пунктами; щотижня підводити підсумки роботи по розшуку громадян, які не виконують військовий обов'язок, та виконання заходів пов'язаних з призовом на військову службу; щомісячно надавати Голові «ЛНР» інформацію про результати проведення розшуку, які не виконують військовий обов'язок, та виконання заходів, пов'язаних з призивом на військову службу; для виконання призову та відправки громадян до місця служби виділяти відповідно заявці в розпорядження військових комісаріатів муніципальних утворень «ЛНР» необхідну кількість технічних працівників; у відповідності з вимогами нормативних документів у встановлені терміни прийняти правові акти про проведення призову громадян на військову службу; в триденний термін з дати отримання обов'язкового завдання військового комісара «ЛНР» щодо призову громадян на військову службу погодити розрахунок наявності та розподілення призовних ресурсів для виконання норми призову громадян на військову службу; надати Голові «ЛНР» інформацію про результати проведення призову громадян на військову службу в строк до 01.08.2024 та 10.01.2025.

На виконання положень (мова оригіналу) «Федерального закона № 53-ФЗ от 28.03.1998», «Положения о воинском учете», «Положения о призыве», «Указа № 222 от 31.03.2024», «Указа № 822 от 30.09.2024», указів Голови «ЛНР» «УГ-221/24 от 27.03.2024» та «УГ-874/24 от 26.09.2024», органи окупаційної влади розпочали здійснення призову на військову службу громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Луганської області, з метою проходження військової служби в ЗС РФ.

У рамках цих заходів, зокрема в Новоайдарському муниципальному окрузі Луганської Народної Республіки, входячи до складу (мова оригіналу) «призывной комиссии муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики» в якості її голови, ОСОБА_5 , застосовуючи нормативно-правові акти ЛНР, засновані на російському законодавстві, та нормативно-правові акти РФ, вчинила дії по впровадженню насильницької «державної» політики проходження військової служби у збройних силах окупаційної держави через послідовну реалізацію організаційних, пропагандистських та логістичних заходів, спрямованих на виконання вимог Указів Голови «ЛНР» «УГ-221/24 от 27.03.2024» та «УГ-874-24 от 26.09.2024», на підставі яких оголошувався призов громадян в квітні-липні та жовтні-грудні 2024 року, з метою залучення цивільного населення тимчасово окупованої території до проходження військової службу у складі ЗС РФ.

Так, ОСОБА_5 , розуміючи наявність міжнародного збройного конфлікту, у періоди з квітня по липень та з жовтня по грудень 2024 року (більш точно встановити дату вчинення кримінального правопорушення не виявилось можливим), добровільно, за попередньою змовою групою осіб, перебуваючи на посаді (мова оригіналу) «главы муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», використовуючи надані представниками окупаційної влади РФ владу та повноваження, забезпечила організаційну основу злочину, погодивши план проведення призову на військову службу, та список членів призовної комісії, надані для затвердження «военным комиссаром Новоайдарского района ЛНР» ОСОБА_9 , тим самим сприяла утворенню (мова оригіналу) «призывной комиссии муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», увійшовши до її складу як «глава призывной комиссии».

В подальшому на підставі отриманих даних щодо комплектування призовних комісій на території «ЛНР», в тому числі по «муніципальному утворенню Новоайдарський муніципальний округ ЛНР», т. зв. «Головою ЛНР» ОСОБА_8 видано укази «УГ-221/24 от 27.03.2024» та «УГ-874-24 от 26.09.2024».

Далі, для створення тиску на цивільне населення та маскування примусу під «добровільне» залучення цивільного населення до лав ЗС РФ, ОСОБА_5 очолила відповідні пропагандистські заходи, а саме починаючи з 30.01.2024, як голова адміністрації (мова оригіналу) «муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», організувала розміщення агітаційних матеріалів на сторінках в соціальних мережах (мова оригіналу) «Вконтакте» і «Одноклассники», месенджері «Телеграм», а також на офіційній сторінці в мережі Інтернет (мова оригіналу) «Администрация Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», які містять ознаки пропаганди престижу російської армії та заохочення мешканців тимчасово окупованої унаслідок збройної агресії РФ території України, зокрема Новоайдарської громади Луганської області, вступати до лав ЗС РФ і брати участь в «СВО». Також ОСОБА_5 особисто брала участь у таких заходах, приймаючи участь у зустрічах, присвячених «Дню призовника» та «Дню Героев Отечества».

На фоні зазначених пропагандистських зусиль, спрямованих на тиск і маскування примусу, ОСОБА_5 продовжила реалізацію призову: у періоди з квітня по липень та з жовтня по грудень 2024 року (більш точно встановити дату вчинення кримінального правопорушення не виявилось можливим), розуміючи наявність міжнародного збройного конфлікту, добровільно, за попередньою змовою групою осіб, зокрема з (мова оригіналу) «военным комиссаром Новоайдарского района ЛНР» ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді (мова оригіналу) «главы муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», використовуючи надані представниками окупаційної влади РФ владу та повноваження, ОСОБА_5 очоливши, створену Головою «ЛНР» (мова оригіналу) «призывную комиссию муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», почала діяти в її складі за заздалегідь відведеною їй роллю, та виконувати покладені на неї функції.

Так, на виконання обов'язкового завдання з призову громадян на військову службу на період з квітня по липень 2024 року на (мова оригіналу) «призывную комиссию муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики» покладено норму призову громадян на військову службу у кількості 25 чоловік.

Надалі, в період з 01.04.2024 по 30.06.2024, з метою виконання норми призову громадян на військову службу призовна комісія на чолі з ОСОБА_5 призвала 19 чоловіків, мешканців (мова оригіналу) «Новоайдарского муниципального округа», які відправлені для проходження військової служби на збірний пункт військового комісаріату «ЛНР».

Також, ОСОБА_5 , прийнявши участь щонайменше 04.07.2024 та 01.10.2024 у засіданнях призовної комісії (мова оригіналу) «муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики» як її голова, своєю присутністю підтвердила виконання покладених Указами Голови «ЛНР» нормативно-правовими актами РФ на неї повноважень, як голови такої комісії.

Одночасно з цим, ОСОБА_5 як (мова оригіналу) «глава муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», яка очолює адміністрацію округу, з метою виконання встановлених Указами Голови «ЛНР» «УГ-221/24 от 27.03.2024» та «УГ-874/24 от 26.09.2024» рекомендацій наданих головам муніципальних утворень «ЛНР» щодо забезпечення військових комісаріатів муніципальних утворень «ЛНР» обладнаними призовними пунктами, в зазначений вище період, забезпечила матеріально-технічний та логістичний супровід призову, обладнавши приміщення (мова оригіналу) «призывного участка» за адресою с. Новоайдар, вул. Тельмана, 2, надавши транспортний засіб та виділивши паливно-мастильні матеріали (бензин АИ-95) в кількості 430 літрів для перевезення призовників співробітниками (мова оригіналу) «военного комиссариата Новоайдарского района Луганской Народной Республики».

Крім того, для обліку людського ресурсу та підготовки до майбутніх призовів, ОСОБА_5 затвердила (мова оригіналу) «Постановление № 288 от 06.12.2024 «Положение об организации и осуществлении первичного воинского учета на территории муниципального округа муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики»», яким передбачено штатну одиницю (мова оригіналу) «специалиста по первичному воинскому учету Администрации муниципального округа муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики» (военно-учетный работник), який приймається на посаду та звільняється з посади «головою муніципального округу» за узгодженням з «військовим комісаром» та в своїй діяльності підконтрольний та підзвітний «голові муніципального округу», в обов'язки якого входить здійснення первинного військового обліку на території «Новоайдарського муніципального округу» громадян по місцю їх мешкання чи місцю перебування, місцю проходження альтернативної цивільної служби.

З огляду на викладене, у періоди з квітня по липень та з жовтня по грудень 2024 року (більш точно встановити дату вчинення кримінального правопорушення не виявилось можливим), перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи злочинний умисел, спрямований на порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, добровільно, за попередньою змовою групою осіб, перебуваючи на посаді (мова оригіналу) «главы муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», та перебуваючи у складі (мова оригіналу) «призывной комиссии муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», усвідомлюючи наявність міжнародного збройного конфлікту та діючи у зв'язку з ним, а також тимчасову окупацію Луганської області, на виконання «Указів Голови ЛНР», та нормативно-правових актів РФ, усвідомлюючи, що громадяни України - цивільні особи, які проживають на тимчасово окупованій території України під владою представників окупаційної адміністрації РФ, знаходяться під захистом міжнародного гуманітарного права, діючи умисно, з особистих ідеологічних мотивів та мети, у порушення вимог ст. ст. 51, 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, як голова (мова оригіналу) «призывной комиссии» та (мова оригіналу) «глава администрации», виконала покладені на неї організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, спрямовані на протиправне залучення цивільного населення тимчасово окупованої території Луганської області до проходження військової служби у складі ЗС РФ, шляхом постановки громадян на первинний військовий облік та їх подальшого призову, розміщення агітаційного матеріалу, який містить ознаки пропаганди, на офіційних сторінках адміністрації, чим у свою чергу порушила норми міжнародного гуманітарного права, а також конституційні права та свободи громадян України.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, в умовах міжнародного збройного конфлікту та у зв'язку з ним, у порушення вимог ст. ст. 51, 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 вчинила примушення іншої особи, що перебуває під захистом, до служби у збройних силах ворожої держави, та сприяла пропаганді, спрямованій на забезпечення добровільного вступу на військову службу.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у порушенні законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

Про те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України свідчать наступні докази:

- відповідь ГЦОСІ ДПСУ від 31.07.2024 № 19/52716/18/24, згідно якої відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України ОСОБА_5 в період з 24.02.2022 по 31.07.2024 не виявлено;

- відповідь ГЦОСІ ДПСУ від 17.09.2025 № 19/74530-25, згідно якої відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України ОСОБА_5 в період з 21.07.2024 по 17.09.2025 не виявлено;

- відповідь оперативного підрозділу від 17.11.2025 № 78/3/30-4987, згідно з якою ОСОБА_5 знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області, на теперішній час в с-щі Новоайдар, Щастинський район, Луганська область;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 02.10.2025. Так, у ході проведення огляду виявлено документ (мова оригіналу) «Указ Главы ЛНР «О мерах по обеспечению призыва граждан 1995-2007 годов рождения на военную службу в Вооруженные Силы Российской Федерации в октябре-декабре 2025 года» № УГ-1023/25 від 25.09.2025, розміщений на вебсайті (мова оригіналу) «Глава Луганской Народной Республики», відповідно до якого (мова оригіналу) « ОСОБА_10 - глава Администрации муниципального округа муниципальное образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики - председатель призывной комиссии».

Зазначені відомості свідчать про те, що підозрювана станом на теперішній час продовжує свою злочинну діяльність на території Луганської області.

Про те, що більшість населених пунктів Луганської області є тимчасово окупованою територією свідчить таке.

Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 в редакції від 24.03.2024 у п. 7 ч. 1 ст. 1-1 визначено, що тимчасово окупована Російською Федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Частиною 2 статті 3 вказаного вище закону визначено, що адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025 року № 376 Новоайдарська селищна територіальна громада Луганської області з 25.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.

Також, в ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Так, про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у вчиненні кримінального правопорушення, у якому вона підозрюється;

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик до слідчого три рази у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому, прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- спосіб вчинення злочину (вчинила умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всіх територіальних громад та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, де продовжує свою протиправну діяльність, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі на тимчасово окуповану територію у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:

- тимчасова окупація території України, а саме населених пунктів Луганської області, де ОСОБА_5 здійснює свою протиправну діяльність, що дає їй можливість продовжувати здійснювати її й наразі;

- поведінка підозрюваної ОСОБА_5 , яка своїми умисними діями підтримує окупаційну політику рф, щодо територій незалежної України.

Усі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи не під вартою, підозрювана зможе продовжити кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Захисник у судовому засіданні просив винести рішення на розсуд суду.

Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025130000000503 від 28.11.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, продовженням строку дії воєнного стану в Україні, захопленням невстановленими учасниками НЗФ т.зв. «ЛНР» окупаційної адміністрації РФ спільно з військовослужбовцями ЗС РФ населених пунктів Луганської області, проведенням на цій території активних бойових дій, наявністю достатніх підстав вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, а відтак обґрунтованістю неможливості вручити повістку про виклик та повідомлення про підозру останній, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 235 (8160) від 18.11.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 на 25.11.2025, 26.11.2025 та 27.11.2025 за зазначеною в повістці адресою для допиту як підозрюваної та проведення інших процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42020130000000148 від 16.10.2020.

Жодного разу у призначений час підозрювана ОСОБА_5 у визначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

18.11.2025керівником обласної прокуратури, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.

Таким чином, 18.11.2025 у кримінальному провадженні № 42020130000000148 від 16.10.2020 ОСОБА_5 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України.

Постановою прокурора від 28.11.2025 матеріали стосовно ОСОБА_5 з кримінального провадження №42020130000000148 від 16.10.2020 виділено в окреме кримінальне провадження за № 22025130000000503.

Постановою слідчого від 28.11.2025 підозрювану ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження № 22025130000000503 від 28.11.2025 оголошено у розшук.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема:

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 02.07.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено документ (мова оригіналу) «Указ Главы ЛНР ОСОБА_7 «О мерах по обеспечению призыва граждан 1994-2006 годов рождения на военную службу в Вооруженные Силы Российской Федерации в Луганской Народной Республике в апреле-июле 2024 года» № УГ-221/24 от 27.03.2024», розміщений на вебсайті (мова оригіналу) «Глава Луганской Народной Республики», відповідно до якого (мова оригіналу) « ОСОБА_10 - глава муниципального округа муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики - председатель призывной комиссии»;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 05.09.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено публікацію, розміщену на сайті (мова оригіналу) «Официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», відповідно до якої (мова оригіналу) «поступить на военную службу по контракту очень просто»;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 06.09.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено публікацію, розміщену в соціальній мережі (мова оригіналу) «ВКонтакте», в офіційній групі (мова оригіналу) «Администрация Новоайдарского округа», відповідно до якої (мова оригіналу) «военная служба по контракту в вооруженных силах Российской Федерации»;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 06.11.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено документ (мова оригіналу) «Решение № 1 от 27.10.2023г. «Об избрании главы муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики», розміщену на сайті (мова оригіналу) «Официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», відповідно до якого (мова оригіналу) «избрать главой муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики ОСОБА_10 сроком на 5 (пять) лет»;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 07.11.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено публікацію (мова оригіналу) «Главой Новоайдарского муниципального округа избрана ОСОБА_10 », розміщену на сайті (мова оригіналу) «Официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», відповідно до якої (мова оригіналу) «27 октября 2023 года в Новоайдаре на третьем заседании Совета муниципального округа муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ Главой округа избрана ОСОБА_10 »;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 07.11.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено публікацію, розміщену на сайті (мова оригіналу) «Официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», відповідно до якої (мова оригіналу) «Глава округа провела рабочее совещание с военным комиссаром Новоайдарского района Денисом Застенским о поднятии престижности военной службы в Российской Федерации»;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 05.11.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено документ (мова оригіналу) «Указ Главы ЛНР ОСОБА_7 «О мерах по обеспечению призыва граждан 1994-2006 годов рождения на военную службу в Вооруженные Силы Российской Федерации в Луганской Народной Республике в октябре-декабре 2024 года» № УГ-874/24 от 26.09.2024», розміщений на вебсайті (мова оригіналу) «Глава Луганской Народной Республики», відповідно до якого (мова оригіналу) « ОСОБА_10 - глава муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ Луганской Народной Республики - председатель призывной комиссии»;

- протоколом огляду ресурсів мережі Інтернет від 07.11.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено публікацію (мова оригіналу) «Сегодня Глава Новоайдарского округа Марина Филиппова приняла участие в заседании призывной комиссии», розміщену на сайті (мова оригіналу) «Официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», відповідно до якої (мова оригіналу) «сегодня в Новоайдарском военном комиссариате Глава Новоайдарского округа ОСОБА_11 приняла участие в заседании призывной комиссии, председателем которой она является»;

- протокол огляду ресурсів мережі Інтернет від 07.11.2024. Так, у ході проведення огляду виявлено публікацію (мова оригіналу) «Заседание призывной комиссии в Новоайдарском военном комиссариате», розміщену на сайті (мова оригіналу) «Официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа Луганской Народной Республики», відповідно до якої (мова оригіналу) «во исполнение Указа Президента Российской Федерации ОСОБА_12 «О призыве в октябре-декабре 2024 г. граждан Российской Федерации на военную службу и об увольнении с военной службы граждан, проходящих военную службу по призыву», который был подписан 30 сентября 2024 года, сегодня в Новоайдарском военном комиссариате состоялось заседание призывной комиссии»;

- протокол огляду матеріалів отриманих за результатами проведення НСРД від 31.03.2025. Так, у ході проведення огляду виявлено документи (мова оригіналу): 1. Лист «О предоставлении информации на № 2/26-3462 от 08.04.2024», відповідно до якого (мова оригіналу) «Помещение для размещения призывного участка расположено по адресу: пгт Новоайдар, ул. Тельмана, д. 2, находится в удовлетворительном техническом состоянии, его мощности достаточно для выполнения поставленных задач. За период с 01.04.2024 по 30.06.2024 на сборный пункт военного комиссариата Луганской народной республики отправлены призывники в количестве 19 человек. На территории Новоайдарского муниципального округа регулярно проводятся мероприятия по агитационно-разъяснительной работе среди населения, а также разъяснительные работы с членами семей призывников, призываемых на военную службу в Вооруженные силы Российской Федерации», 2. Лист «О предоставлении информации», відповідно до якого (мова оригіналу) «…в течении текущего года военному комиссариату Новоайдарского района Луганской Народной Республики оказывали содействие в предоставлении транспорта для перевозки призывников в том числе выделении горюче смазочных материалов (бензин АИ-95) в количестве 430 литров»; 3. Лист «совместно с Федеральным казенным учреждением «Военный комиссариат Новоайдарского района Луганской Народной Республики» на территории Новоайдарского муниципального округа организовано проведение информационно-агитационных мероприятий, направленных на популяризацию военной службы…, информирование о популяризации военной службы осуществлено посредством размещения информации на официальных социальных сетях («Одноклассники», «ВКонтакте», «Телеграмм»)»;

- висновком судової лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи мовлення № 640/1/24 від 28.04.2025, згідно з яким у наданих на дослідження матеріалах містяться лінгвістичні ознаки пропаганди престижу російської армії і заохочування мешканців тимчасово окупованих унаслідок збройної агресії рф територій України, зокрема Новоайдарскої громади Луганської області, вступати до лав збройних сил російської федерації і брати участь в «СВО»;

- висновком портретної експертизи № 232 від 05.05.2025, згідно з яким на наданих на дослідженнях у якості порівняльного матеріалу файлах, зображена одна й та сама особа жіночої статі;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 ;

- протоколом про проведення пред'явлення для впізнання за участі свідка ОСОБА_13 .

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється.

- неприбуття на виклик до слідчого шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваної та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить те, що ОСОБА_5 на теперішній час перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, підозрюється у активній співпраці з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, що надає їй можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваної, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого 1 відділення слідчого відділу 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №22025130000000503 від 28.11.2025, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, - задовольнити.

Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору ОСОБА_4 .

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 14:50 годині 04.12.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1