Справа № 717/2806/25
Номер провадження 3/717/1339/25
09 грудня 2025 року селище Кельменці
Суддя Кельменецького районного суду Чернівецької області Телешман О.В., з участю секретаря Глібіщук М.Л., прокурора Димова В.М., розглянувши справу що надійшла з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , завідувача філії Оселівської гімназії Дністровського району Чернівецької області, -
Громадянка ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи депутатом Лівинецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області, по вул. Головна,13 в селі Лівинці Дністровського району Чернівецької області подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік 16 квітня 2025 року замість обов'язку подати таку декларацію до 01.04.2025 року, тобто несвоєчасно подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, без поважних причин, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Димов В.М. підтримав обвинувачення та вважає, що ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи депутатом Лівинецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області, несвоєчасно подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік без поважних причин - подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави лише 16 квітня 2025 року. тому вона має бути притягнута до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 вину у вчиненому визнала повністю та пояснила, що до 01.04.2025 року вона не могла подати декларацію через технічні проблеми з комп'ютером, електронним підписом та некоректною роботою сайту НАЗК. Потім вона через сімейні проблеми та проблеми на роботі замешкалася, забула і без поважних причин не подала декларацію до 1 квітня 2025 року, а виявила свою помилку самостійно та подала декларацію лише 16.04.2025 року. Про вчинене щиро жалкує, розкаюється у вчиненому, обіцяє бути уважнішою в подальшому при подачі декларації та інших документів. Просить звільнити її від відповідальності, так як вона самостійно виявила свою помилку та подала декларацію, при цьому вона не мала умислу на неподання чи подання в декларації недостовірних даних. Вона відповідальна людина, з 2003 року працює директором Оселівської загальноосвітньої школи, на даний час є завідувачем філії Оселівської гімназії Дністровського району Чернівецької області, працює багато років з дітьми, є вчителькою української мови та літератури, позитивно характеризується за місцем роботи і проживання, має на утриманні мати пенсійного віку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому підтверджується її поясненнями, протоколом про адміністративне правопорушення №438 від 13.11.2025 року та доданими до нього доказами копією першої сторінки електронної декларації ОСОБА_1 з відміткою про дату і час подачі - 16.04.2025 року, листом Лівинецької сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 15.07.2025 року № 348/02-01-13 з додатками.
Враховуючи зазначені вище обставини справи, а саме: незначний період-16 днів, на який ОСОБА_1 прострочила подання декларації, особу ОСОБА_1 , яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, виключно позитивно характеризується за місцем проживання та місцем роботи, має на утриманні непрацездатну матір, вважаю, що в її діях є малозначність вчиненого адміністративного правопорушення, а тому її слід звільнити від адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення та обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст.22,280,283,284 КУпАП суддя,-
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись щодо неї усним зауваженням.
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП закрити за малозначністю, оголосивши ОСОБА_1 усне зауваження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Кельменецький районний суд.