Постанова від 06.10.2025 по справі 939/424/25

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

апеляційне провадження №33/824/1980/2025

справа №939/424/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2025 року м.Київ

Київський апеляційний суд в складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Поліщук Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Бородянського районного суду Київської області від 03 березня 2025 року

у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, керівника політичної партії "Трудова Україна", зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,-

встановив:

Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/687 від 30 січня 2025 року убачається, що ОСОБА_1 всупереч вимогам статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.

Із змісту складеного протоколу убачається таке.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за II квартал 2024 року, поданого політичною партією «Трудова Україна» (ідентифікаційний код 21679835, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні інформації про грошові кошти на рахунках.

Згідно з відомостями ІКС ДПС України «Податковий блок» у місцевих організацій Партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, відкрито такі поточні рахунки в установах банків:

- НОМЕР_7, відкритий Кіровоградською обласною партійною організацією Партії (ідентифікаційний код 24718475) в AT «СЕНС Банк» (дата відкриття 15.10.2019);

- НОМЕР_2 , відкритий Миколаївською обласною партійною організацією Партії (ідентифікаційний код 26028473) в AT «ПУМБ» (дата відкриття 29.01.2003);

- НОМЕР_8, відкритий Одеською міською організацією Партії (ідентифікаційний код 26507216) в ПАТ «МТБ Банк» (дата відкриття 02.03.2004).

Інформація про зазначені рахунки відсутні у пункті 5 «Грошові кошти» розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звіту Партії та Звітів місцевих організацій Партії за II квартал 2024 року.

Листом від 25 липня 2024 року №1 Партія повідомила про відсутність обслуговування рахунків та доступу до інформації по зазначених рахунках без документального підтвердження.

Водночас відповідно до інформації, отриманої від банківських установ, убачається таке:

- ПАТ «МТБ Банк», рух коштів на рахунку Одеської міської організації Партії НОМЕР_3 у звітному періоді відсутній, залишок коштів на кінець звітного періоду - 1 727,04 грн;

- AT «СЕНС Банк», рух коштів на рахунку Кіровоградської обласної партійної організації Партії НОМЕР_4, у звітному періоді відсутній, залишок коштів на кінець звітного періоду - 5,66 грн;

- AT «ПУМБ», рух коштів на рахунку Миколаївської обласної партійної організації Партії НОМЕР_2, у звітному періоді відсутній, залишок коштів на кінець звітного періоду - 67,77 грн (копія листа AT «ПУМБ» додається).

Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/688 від 30 січня 2025 року убачається, що ОСОБА_1 всупереч вимогам статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.

Із змісту складеного протоколу убачається таке.

Відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IІI квартал 2024 року, поданого політичною партією «Трудова Україна» (ідентифікаційний код 21679835, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні інформації про грошові кошти на рахунках.

Згідно з відомостями ІКС ДПС України «Податковий блок» у місцевих організацій Партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, відкрито такі поточні рахунки в установах банків:

- НОМЕР_5, відкритий Партією у AT «Ощадбанк» (дата відкриття 17.09.2012);

- НОМЕР_4 , відкритий Кіровоградською обласною партійною організацією Партії (ідентифікаційний код 24718475) в AT «СЕНС Банк» (дата відкриття 15.10.2019);

- НОМЕР_2 , відкритий Миколаївською обласною партійною організацією Партії (ідентифікаційний код 26028473) в AT «ПУМБ» (дата відкриття 29.01.2003);

- НОМЕР_3, відкритий Одеською міською організацією Партії (ідентифікаційний код 26507216) в ПАТ «МТБ Банк» (дата відкриття 02.03.2004).

Інформація про зазначені рахунки відсутні у пункті 5 «Грошові кошти» розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звіту Партії та Звітів місцевих організацій Партії за III квартал 2024 року (звіти Партії та місцевих організацій Партії за III квартал 2024 року додаються).

Листом від 25 липня 2024 року №1 (вх. №78780/0/07-24 від 25.07.2024) Партія повідомила про відсутність обслуговування рахунків та доступу до інформації по зазначених рахунках без документального підтвердження.

Водночас відповідно до інформації, отриманої від банківських установ, убачається таке:

- AT «ОЩАДБАНК», залишок грошових коштів на рахунку Партії НОМЕР_5 станом на кінець звітного періоду - 7,64 грн;

- ПАТ «МТБ Банк», залишок грошових коштів на рахунку Одеської міської організації Партії НОМЕР_3 станом на кінець звітного періоду - 1 727,14 грн;

- AT «СЕНС Банк», залишок грошових коштів на рахунку Кіровоградської обласної партійної організації Партії НОМЕР_4 станом на початок звітного періоду - 5,66 грн;

- AT «ПУМБ», залишок грошових коштів на рахунку Миколаївської обласної партійної організації Партії НОМЕР_2 станом на початок звітного періоду - 67,77 грн.

Не відображення у Звітах за ІІ і ІІІ квартали 2024 року інформації про грошові кошти на рахунках Партії, Одеської міської організації Партії, Кіровоградської міської організації Партії і Миколаївської обласної організації Партії є порушенням пункту 1 частини 11 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні".

Виявлені порушення зафіксовано у висновках про результати перевірки звітів політичної партії "Трудова Україна" за ІІ квартал 2024 року від 05 вересня 2024 року № 1372, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 вересня 2024 року № 275/24, та за ІІІ квартал 2024 року від 05 грудня 2024 року № 1649, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 грудня 2024 року № 406/24, які опубліковано на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні".

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 03 березня 2025 року матеріали справи №939/424/25 (3/939/268/25) про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 21221 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , та матеріали справи №939/425/25 (3/939/269/25) про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 21221 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , об'єднано в одне провадження. Об'єднаному провадженню присвоєно №939/424/25 (3/939/268/25).

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 03 березня 2025 року ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 21221 КУпАП, і застосовано до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень. Стягнуто із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.

Не погодившись з прийнятою постановою, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на неповне дослідження доказів та матеріалів справи, порушення норм процесуального права, порушення прав ОСОБА_1 .

Зазначає, що надала до суду першої інстанції і Національному агентству із запобігання корупції пояснення, що у ОСОБА_1 , як голови партії, відсутній зв'язок з місцевими організаціями в умовах війни, у яких є банківські рахунки. Вказує, що саме керівники місцевих організацій мають зазначати всі відомості. Штраф має бути накладено на керівників тих місцевих організацій або на політичну партію, як юридичну особу.

Звертає увагу на відсутність руху коштів по рахункам, що свідчить про відсутність корупційного правопорушення та малозначність.

Просить постанову суду першої інстанції скасувати, провадження у справі закрити.

В судове засідання учасники справи не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Причини неявки не повідомляли.

Відповідно до статті 294 КУпАП неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доводи апеляційної скарги, суд робить висновок, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.

Із даних протоколів про адміністративні правопорушення №50-33/687 від 30 січня 2025 року та №50-33/688 від 30 січня 2025 року убачається, що відповідно до статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні", Національне агентство з питань запобігання корупції здійснило перевірку звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданих політичною партією "Трудова Україна" (ідентифікаційний код 21679835), за ІІ і ІІІ квартали 2024 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у звітах політичної партії "Трудова Україна", відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством з питань запобігання корупції встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у звітах Партії інформації про грошові кошти на рахунках.

Згідно з відомостями ІКС ДПС України «Податковий блок» у місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, відкрито такі поточні рахунки в установах банків:

- НОМЕР_4, відкритий Кіровоградською обласною партійною організацією Партії (ідентифікаційний код 24718475) в АТ «Сенс Банк» (дата відкриття 15.10.2019);

- НОМЕР_2 , відкритий Миколаївською обласною партійною організацією Партії (ідентифікаційний код 26028473) в АТ «ПУМБ» (дата відкриття 29.01.2003);

- НОМЕР_3 , відкритий Одеською міською організацією Партії (ідентифікаційний код 26507216) в ПАТ «МТБ Банк» (дата відкриття 02.03.2004);

- НОМЕР_5 , відкритий Партією в АТ «Ощадбанк» (дата відкриття 17.09.2012).

Інформація про рахунки НОМЕР_4 , НОМЕР_2 і НОМЕР_3 , відсутня у пункті 5 «Грошові кошти» розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звіту Партії та Звітів місцевих організацій Партії за ІІ і ІІІ квартали 2024 року, а інформація про рахунок НОМЕР_5 - за ІІІ квартал 2024 року.

Водночас, відповідно до інформації, отриманої від: - ПАТ «МТБ Банк», рух коштів на рахунку Одеської міської організації Партії НОМЕР_3 у звітних періодах відсутній, залишок коштів на кінець звітних періодів - 1 727,04 грн; - АТ «Сенс Банк», рух коштів на рахунку Кіровоградської обласної партійної організації Партії НОМЕР_4 у звітних періодах відсутній, залишок коштів на кінець звітних періодів - 5,66 грн; - АТ «ПУМБ», рух коштів на рахунку Миколаївської обласної партійної організації Партії НОМЕР_2 у звітних періодах відсутній, залишок коштів на кінець звітних періодів - 67,77 грн; - АТ «Ощадбанк» залишок коштів на рахунку Партії НОМЕР_5 станом на кінець звітного періоду - 7,64 гривень.

Не відображення у Звітах за ІІ і ІІІ квартали 2024 року інформації про грошові кошти на рахунках Партії, Одеської міської організації Партії, Кіровоградської міської організації Партії і Миколаївської обласної організації Партії є порушенням пункту 1 частини 11 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні".

Виявлені порушення зафіксовано у висновках про результати перевірки звітів політичної партії "Трудова Україна" за ІІ квартал 2024 року від 05 вересня 2024 року № 1372, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 вересня 2024 року № 275/24, та за ІІІ квартал 2024 року від 05 грудня 2024 року № 1649, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 грудня 2024 року № 406/24, які опубліковано на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" (а.с.2-9, 95-102).

З даних звіту політичної партії Кіровоградської обласної партійної організації політичної партії "Трудова Україна" за ІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей про відкриті рахунки та про залишок коштів на рахунках (а.с. 21-29).

З даних звіту політичної партії Миколаївської обласної партійної організації політичної партії "Трудова Україна" за ІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей про відкриті рахунки та про залишок коштів на рахунках (а.с. 30-38).

З даних звіту політичної партії Одеської обласної партійної організації політичної партії "Трудова Україна" за ІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей про відкриті рахунки та про залишок коштів на рахунках (а.с. 39-43).

З даних звіту політичної партії "Трудова України" за ІІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей про відкриті рахунки та про залишок коштів на рахунках (а.с. 103-113).

З даних звіту політичної партії Миколаївської обласної партійної організації політичної партії "Трудова Україна" за ІІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей відкритих рахунків та про залишок коштів на рахунках (а.с. 114-118).

З даних звіту політичної партії Одеської обласної партійної організації політичної партії "Трудова Україна" за ІІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей відкритих рахунків та про залишок коштів на рахунках (а.с. 119-123).

З даних звіту політичної партії Кіровоградської обласної партійної організації політичної партії "Трудова Україна" за ІІІ квартал 2024 року убачається, що такий не містить відомостей відкритих рахунків та про залишок коштів на рахунках (а.с. 124-128).

З даних відомостей ІКС ДПС України "Податковий блок" убачається таке:

- Кіровоградською обласною партійною організацією політичної партії "Трудова Україна" у АТ "СЕНС БАНК" 15 жовтня 2019 року відкрито рахунок НОМЕР_4 (а.с. 44-47, 137-139);

- Миколаївською обласною партійною організацією політичної партії "Трудова Україна" у АТ "ПУМБ" 29 січня 2003 року відкрито рахунок НОМЕР_2 (а.с. 48-49, 131-133);

- Одеською міською організацією політичної партії "Трудова Україна" у ПАТ "МТБ БАНК" 02 березня 2004 року відкрито рахунок НОМЕР_3 (а.с. 51-52, а.с.134-136);

- Політичною Партією "Трудова Україна" 17 вересня 2012 року у АТ "Ощадбанк" відкрито рахунок НОМЕР_5 (долар США) та НОМЕР_5 (українська гривня).

Листом №1 від 25 липня 2024 року ОСОБА_1 повідомила, що наведені банківські рахунки давно не обслуговуються та банк не надає по ним інформацію:

- НОМЕР_5 (980-українська гривня) та НОМЕР_5 (840- долар США) відкриті у Філії - Головне управління по Києву та Київський області AT «Ощадбанк» (дата відкриття 17.09.2012);

- Житомирської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25924702) НОМЕР_6 , відкритий в AT «Укрексімбанк» (дата відкриття 07.04.2017);

- Кіровоградської обласної партійної організації Партії (ідентифікаційний код 24718475) НОМЕР_4 , відкритий в AT «СЕНС БАНК» (дата відкриття 15.10.2019);

- Миколаївської обласної партійної організації Партії (ідентифікаційний код 26028473) НОМЕР_2, відкритий в AT «ПУМБ» (дата відкриття 29.01.2003);

- Одеської міської організації Партії (ідентифікаційний код 26507216) НОМЕР_3 , відкритий в AT «МТБ БАНК» (дата відкриття 02.03.2004) (а.с. 53, 140).

З даних листа ПАТ "МТБ БАНК" №00/4363-0/61.2.2.-НБУ-БТ від 20 серпня 2024 року убачається, залишок коштів станом на 30 червня 2024 року на рахунку НОМЕР_3 , відкритого на Одеську міську організацію політичної партії "Трудова України" залишок коштів станом на 30 червня 2024 року складає 1 727,14 гривень, руху коштів не відбувалось (а.с. 54, 144).

Згідно даних листа АТ "СЕНС БАНК" №9134-БТ-32.2/2024 від 19 серпня 2024 року убачається, що станом на 19 серпня 2024 року на рахунку НОМЕР_4 залишок коштів становить 5,66 гривень. Рух коштів за період 01 квітня 2024 року по 30 червня 2024 року не відбувався (а.с. 55, 146).

З даних листа АТ "Перший Український Міжнародний Банк" №КНО-07.8.6/6862БТ від 20 серпня 2024 року убачається, що залишок коштів на рахунку НОМЕР_2 становить 67,77 гривень. За період з 01 квітня 2024 року по 30 червня 2024 року рух коштів відсутній (а.с. 56, 145).

З даних листа АТ "Державний Ощадний Банк України" №46/12-11/148807/2024/БТ від 04 грудня 2024 року убачається, що на ім'я Політичної партії "Трудова Україна" відкрито рахунки НОМЕР_5 (980-Українська гривня) та НОМЕР_5 (840-долар США). Вихідний залишок на рахунку НОМЕР_5 (980-Україніська гривня) становить 7,64 гривень, на рахунку НОМЕР_5 (840-долар США) становить 0,00 доларів США. З 01 липня 2024 року по 30 вересня 2024 року руху коштів за вказаними рахунками не було (а.с. 141-143).

З даних листа АТ "ПУМБ" убачається, що станом на 30 вересня 2024 року на рахунку НОМЕР_2 залишок коштів становить 67,77 гривень. За період з 01 липня 2024 року по 30 вересня 2024 року рух коштів відсутній (а.с. 147).

Згідно даних пункту 2.1.2 Висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру убачається, що таким встановлено неповноту, яка полягає у невідображенні у Звіті інформації про грошові кошти на рахунках, які належать місцевим організаціям Партії, що у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, а саме: Одеської міської організації Партії, Кіровоградської обласної організації Партії та Миколаївської обласної організації Партії, що є порушенням пункту 1 частини 11 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні". Крім цього, відкриття поточного рахунку партії НОМЕР_5 (840-долар США) є порушенням частини 10 статті 14 Закону України "Про політичні партії в Україні" та підставою для винесення припису Національного агентства (а.с.60-64).

Згідно даних пункту 2.1.2 Висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру убачається, що таким встановлено неповноту, яка полягає у невідображенні у Звіті інформації про грошові кошти на рахунках Партії та її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статуту юридичної особи на загальну суму 1 808,21 гривень, що є порушенням частини 11 статті 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" (а.с. 154-157).

Відповідно до пункту 5.7 Статуту політичної партії "Трудова Україна" голова партії керує діяльністю партії в період між з'їздами партії, засіданнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Він обирається на ОСОБА_4 терміном на три роки. Голова Партії входить до складу Політради. Президії ОСОБА_2 Партії та очолює їх. Згідно пункту 5.7.1 голова партії представляє Партію у всіх зовнішніх зносинах; має право підписувати всі документи від імені Партії, відкриває рахунки в установах банків (а.с. 67-72).

Статтею 21221 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" (далі - Закон 2365-III) політична партія - це зареєстроване згідно із законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Відповідно до частини 11 статті 17 Закону №2365-ІІІ звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи:

1) "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;

2) "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);

3) "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили;

4) "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Згідно пункту 13 статті 17 Закону №2365-ІІІ уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Відхиляючи доводи апеляційної скарги в тій частині, що стягнення має бути накладено або на політичну партію, або на керівників місцевих організаціях, апеляційний суд зазначає про таке.

Відхиляючи доводи апеляційної скарги в тій частині, що саме політична партія є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, апеляційний суд зазначає про таке.

Відповідно до статті 2 КУпАП унормовано, що законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.

Положеннями глави 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення.

Частиною 1 статті 27 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Диспозицією та санкцією статті 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення не визначено, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія, на яку статтею 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" покладено обов'язок подачі звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до пункту 5.7 Статуту політичної партії "Трудова Україна" голова партії керує діяльністю партії в період між з'їздами партії, засіданнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Він обирається на ОСОБА_4 терміном на три роки. Голова Партії входить до складу Політради. Президії Політради Партії та очолює їх. Згідно пункту 5.7.1 голова партії представляє Партію у всіх зовнішніх зносинах; має право підписувати всі документи від імені Партії, відкриває рахунки в установах банків.

На підставі викладеного, з урахуванням вимог статті 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою встановлено відповідальність посадових осіб, суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що ОСОБА_5 , як керівник політичної партії "Трудова Україна", не тільки керує поточною діяльністю партії, а й представляє цю політичну партію у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.

Крім цього, із відомостей із сайту НАЗК убачається, що подані звіти підписано ОСОБА_1 , а не іншою особою, уповноваженою на подання звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Крім того, статтею 17 Закону України "Про політичні партії в Україні" встановлено, що у разі виявлення під час перевірки звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру чи під час перевірки інформації про порушення законодавства у сфері фінансування політичних партій ознак порушення вимог законодавства, які є підставою для притягнення до адміністративної, кримінальної чи іншої передбаченої законом відповідальності, Національне агентство з питань запобігання корупції у п'ятиденний строк з дня виявлення відповідних ознак письмово повідомляє про це органи (посадових осіб), уповноважені забезпечити притягнення осіб, які вчинили порушення вимог законодавства, до передбаченої законом відповідальності, та надсилає відповідним органам (посадовим особам) матеріали, що підтверджують факт вчинення відповідного правопорушення, або забезпечує притягнення відповідних осіб до такої відповідальності в межах своїх повноважень..

На підставі викладеного суд робить висновок про те, що у разі порушення вимог Закону України "Про політичні партії в Україні", у тому числі у частині порушення порядку подання фінансового звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, адміністративну відповідальність за статтею 21221 КУпАП повинна нести не політична партія, як юридична особа, а керівник цієї партії, як посадова особа.

Окрім викладеного, підставою для такого висновку суду є також вимоги статті 19 Закону України "Про політичні партії в Україні", якою передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій у разі порушення ними, цього та інших законів України.

Згідно зазначеної норми до політичної партії за порушення вимог Закону України "Про політичні партії в Україні" не можуть застосовуватися штрафні санкції, в тому числі штраф, як грошове стягнення, що відповідно до вимог статті 27 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом, та іншими законами України, а можуть бути вжиті лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.

Отже, доводи апеляційної скарги в цій частині відхиляються.

Посилання скаржниці на те, що стягнення має бути накладено на керівників місцевих організацій є безпідставні, оскільки як установлено вище, саме голова партії керує діяльністю партії та представляє Партію у всіх зовнішніх зносинах; має право підписувати всі документи від імені Партії, відкриває рахунки в установах банків.

Посилання скаржниці на відсутність руху коштів на банківських рахунках є безпідставним, оскільки частина 11 статті 17 Закону №2365-ІІІ не містить виключення щодо не відображення рахунків, за якими відсутній рух коштів за той чи інший проміжок часу.

Відсутність фінансової діяльності Партії та не підтвердження фактів корупційного правопорушення, на які посилається ОСОБА_1 в доводах апеляційної скарги, не виключають наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП, зокрема порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Відтак, апеляційний суд констатує про законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, підстав для її скасування не убачається.

З огляду на викладене, апеляційний суд робить висновок про залишення апеляційної скарги ОСОБА_1 без задоволення, а постанови районного суду - без змін.

Керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Бородянського районного суду Київської області від 03 березня 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

СУДДЯ Н.В. ПОЛІЩУК