Київський апеляційний суд
29 вересня 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю секретаря ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в режимі відеоконференції з використанням підсистеми "Електронний суд" матеріали кримінального провадження № 42020000000002261 щодо ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця м. Києва, громадянина України,
що зареєстрований та проживає за адресою:
АДРЕСА_1 , не судимого,
який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255, ч.1 ст.111 КК України,
за апеляційними скаргами захисника ОСОБА_6 та обвинуваченого ОСОБА_7 на ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 6 серпня 2025 року,
Шевченківським районним судом м. Києва здійснюється судовий розгляд кримінального провадження щодо ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255, ч.3 ст.27 ч.1 ст.111 КК України, ОСОБА_10 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.255 КК України, ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255, ч.1 ст.111 КК України.
Як вбачається з матеріалів судового провадження, ОСОБА_7 обвинувачується в участі у злочинній організації, створеній з метою вчинення особливо тяжкого злочину, та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією, а також у державній зраді, вчинених за наступних обставин.
Так, у 2016 році перший заступник Головного управління Генерального управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації (далі - ГУ ГШ ЗС РФ) громадянин Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_8 , перебуваючи на території РФ, вирішив створити та очолити стійке ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, метою діяльності якої був підрив основ національної безпеки України. Реалізуючи злочинний умисел, ОСОБА_8 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, але не пізніше 2016 року, залучив громадянина РФ ОСОБА_9 в ролі співорганізатора злочинної організації, після чого між ними було розподілено ролі в ієрархії зазначеного злочинного об'єднання та обов'язки у підготовці та вчиненні злочинів у складі злочинної організації.
Відповідно до розподілених ролей ОСОБА_8 виконував керівну роль у створенні та діяльності злочинної організації і вчинюваних її учасниками злочинів, а саме: підшукав інших учасників злочинної організації; даючи відповідні вказівки, заздалегідь забезпечив існування організації; визначив та надалі удосконалив її структуру та ієрархію; розподілив між учасниками функціональні обов'язки; визначив чіткі правила поведінки та дисципліни у злочинній організації; визначив об'єктом посягань суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість, обороноздатність, державну, економічну та інформаційну безпеку України, а також злочинну діяльність утворення загалом; забезпечив розподіл коштів злочинної організації, оплату дій залучених до вчинення злочинів осіб, які не були посвячені у плани злочинної організації та не увійшли до її складу.
У свою чергу, на ОСОБА_9 як на співорганізатора було покладено такі обов'язки: забезпечувати безпосереднє планування та організацію вчинення злочинів, способи їх вчинення за погодженням з керівником; забезпечувати взаємозв'язок та контроль за залученими учасниками злочинної організації під час підготовки та вчинення злочинів; безпосередньо брати участь у вчиненні злочинів у складі злочинної організації; розподіляти кошти на потреби злочинної організації; оплачувати дії залучених до вчинення злочинів осіб, які не були посвячені у плани злочинної організації та не увійшли до її складу.
Надалі в 2016-2020 роках за невстановлених досудовим розслідуванням обставин ОСОБА_8 та ОСОБА_9 вирішили підшукати учасників злочинної організації серед народних депутатів України та працівників прокуратури, які, користуючись своїм правовим статусом і довірою громадян, змогли б провести сплановану інформаційну кампанію проти України. У зв'язку з неможливістю безпосередньо прибути на території України для вербування учасників злочинної організації ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у 2016 році залучили до вчинення злочину ОСОБА_12 , який перебував у м. Москва за місцем дислокації ГУ ГШ ЗС РФ, не сприймав державну владу в Україні та сповідував ідеї проросійської спрямованості, який не був посвячений у плани злочинної організації та не увійшов до її складу, а лише мав виконувати функції посередника, отримуючи інформацію, необхідну для вчинення окремого кримінального правопорушення.
Після цього ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою групою осіб на виконання завдань ОСОБА_8 , за невстановлених обставин, але не пізніше першої половини 2019 року, запропонував народному депутату України ІХ скликання ОСОБА_10 зустрітись із співробітником ГУ ГШ ЗС РФ ОСОБА_8 для вирішення питання щодо можливості подальшої співпраці з цим розвідувальним органом в інтересах РФ на шкоду України.
Через невстановлений час, але не пізніше 5 квітня 2019 року, ОСОБА_10 прийняв пропозицію ОСОБА_12 і в період з 8 по 10 квітня 2019 року ОСОБА_13 , діючи на виконання завдання ОСОБА_14 , організував зустріч ОСОБА_10 та ОСОБА_8 в приміщенні адміністративної будівлі ГУ ГШ ЗС РФ у м. Москва. За результатами вказаної зустрічі ОСОБА_10 фактично був залучений ОСОБА_8 до співробітництва з розвідувальним органом РФ, а також йому було доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився, і таким чином вступив до злочинної організації і став її учасником.
Надалі, у 2019 році ОСОБА_15 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 прийняли рішення про залучення до злочинної організації народних депутатів України. За невстановлених досудовим розслідуванням обставин, але не пізніше 12 жовтня 2019 року, коли народний депутат України IX скликання ОСОБА_7 , який негативно сприймав чинну владу в Україні та державу загалом, а також мав проросійські настрої щодо соціально-політичної обстановки в Україні, у м. Санкт-Петербурзі зустрівся із співробітниками ГУ ГШ ЗС РФ, які залучили його до складу злочинної організації.
Крім того, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, але не пізніше 22 червня 2020 року, колишній працівник Генеральної прокуратури України ОСОБА_11 , який негативно сприймав чинну владу в Україні та державу загалом, а також мав проросійські настрої щодо соціально-політичної обстановки в Україні, зустрівся із співробітниками ГУ ГШ ЗС РФ, які залучили його до складу злочинної організації.
У такий спосіб ОСОБА_8 та ОСОБА_9 створили злочинну організацію, до складу якої увійшли ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 та невстановлені на цей час досудовим розслідуванням особи.
Згідно з розробленим планом функції та завдання кожного з учасників злочинної організації були розподілені таким чином: ОСОБА_8 та ОСОБА_9 створили та очолили злочинну організацію, забезпечували комунікацію між усіма співучасниками, координували їхні дії, розробляли та втілювали в життя план злочинної діяльності, стежили за його постійним вдосконаленням, підшуковували та залучали до злочинної діяльності осіб, які не були обізнані з планом злочинної організації, здійснювали фінансування злочинної діяльності, яке полягало у фінансуванні витрат, пов?язаних з проведенням підривної діяльності на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, консультували виконавців щодо необхідності використання кодових слів, позивних та інших методів конспірації з метою приховування діяльності злочинної організації та запобігання викриттю правоохоронними органами; ОСОБА_10 , маючи розгалужену сітку зв?язків, підшукував осіб, які можуть бути учасниками злочинної організації, інформував їх про злочинні плани, отримані від ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , проводив з іншими учасниками цієї організації інструктажі щодо дотримання конспірації, які йому раніше були доведені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , організовував інформаційні кампанії, покликані на дискредитацію України на міжнародній арені, а також з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України; ОСОБА_7 , будучи журналістом та володіючи телеграм-каналом " ІНФОРМАЦІЯ_2 " з широкою аудиторією, брав участь в інформаційних кампаніях проти України, покликаних поширювати російські наративи, у тому числі з метою дискредитації України на міжнародній арені, а також завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України; ОСОБА_11 , маючи доступ до інформації та документів, які становили таємницю досудового розслідування, брав участь в інформаційних кампаніях проти України, для підкріплення поширених російських наративів мав оприлюднювати процесуальні документи та іншу інформацію з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
Згідно з розробленим ОСОБА_8 та ОСОБА_9 планом метою злочинної діяльності вказаної організації було надання допомоги ГУ ГШ ЗС РФ у проведенні підривної діяльності проти України шляхом спеціальних інформаційних кампаній, які широко висвітлювалися в українських та закордонних медіа і мали на меті, у тому числі, дискредитацію представників органів державної влади України та погіршення зовнішньополітичних відносин держави з країнами-партнерами.
Дотримуючись раніше розробленого плану злочинної діяльності, 9 жовтня 2019 року ОСОБА_10 організував та провів першу пресконференцію на тему "Оприлюднення фактів тиску посольства США на правоохоронні органи України з метою втручання у виборчий процес у Сполучених Штатах Америки" у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" за адресою: м. Київ, вул. Рейтарська, 8/5-А. На пресконференції ОСОБА_10 оприлюднив документи, які мали б переконати як українську, так і міжнародну аудиторію в тому, що США втручаються в роботу Національного антикорупційного бюро України. Також ОСОБА_10 оприлюднив ймовірне листування працівників Національного антикорупційного бюро України з представниками США, однак жодних доказів автентичності цих листувань не надав.
20 листопада 2019 року ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_7 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , організували та провели пресконференцію на тему "Нові факти про міжнародну корупцію, "Бурісму" та схему доведення України до банкрутства" у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" за вказаною раніше адресою. На пресконференції ОСОБА_7 та ОСОБА_10 висвітлювали теми міжнародної корупції посадових осіб США, повідомляли про протиправні дії сина віцепрезидента ОСОБА_16 під час роботи в компанії "Бурісма" та прикриття таких дій статусом свого батька. Метою таких виступів було вчинення дій на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, у тому числі шляхом дискредитації кандидата у Президенти США напередодні президентських виборів 2020 року в США, що могло призвести до погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - США.
Крім того, 30 листопада 2019 року ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати єдиний для учасників злочинної організації план злочинної діяльності, перебуваючи у приміщенні Верховної Ради України за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 5, разом з ОСОБА_10 зареєстрував проєкт постанови "Про утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування фактів міжнародної корупції за участі вищих посадових осіб держави, пов?язаних з діяльністю Національного банку України та Міністерства фінансів України, а також інших протиправних дій, вчинених під впливом міжнародних чинників та незаконного лобіювання окремими представниками міжнародних організацій та урядів іноземних країн". Метою створення тимчасової слідчої комісії була легітимізація доводів про міжнародну корупцію та незаконні схеми ОСОБА_17 в компанії "Бурісма", які озвучувались напередодні ОСОБА_10 та ОСОБА_7 , і надати їм ще більшого суспільного резонансу.
2 грудня 2019 року ОСОБА_7 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, з метою дискредитації України як надійного міжнародного партнера та припинення надання міжнародної допомоги, яка була необхідна Україні для підтримання обороноздатності та економічної стабільності, разом з ОСОБА_10 підписав та надіслав лист Голові Комітету Сенату США із судової системи, директору Адміністративно-бюджетного управління Адміністрації Президента США, Голові Комітету Палати представників США з розвідки, в якому повідомив про нібито розкрадання коштів платників податків США українськими неурядовими організаціями та створення з цього приводу міжпарламентської групи у Верховній Раді України "Друзі України СТОП корупція".
17 грудня 2019 року ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_7 , діючи на виконання вказівок ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , організували та провели пресконференцію у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" за вказаною раніше адресою. На пресконференції ОСОБА_10 зазначив, що голова правління НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_18 і керівник інтегрованого газового бізнесу НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_19 під прикриттям ОСОБА_20 привласнили 1,5 млрд доларів США українців. На пресконференції ОСОБА_10 також оприлюднив нібито розписку про співробітництво ОСОБА_21 з органами КДБ, повідомив, що разом з колегою ОСОБА_7 зареєстрував проєкт постанови "Про утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування фактів міжнародної корупції за участі вищих посадових осіб держави, пов?язаних з діяльністю Національного банку України та Міністерства фінансів України, а також інших протиправних дій, вчинених під впливом міжнародних чинників та незаконного лобіювання окремими представниками міжнародних організацій та урядів іноземних країн". У свою чергу, ОСОБА_7 на виконання своєї частини реалізації злочинного плану неодноразово поширював у телеграм-каналі " ІНФОРМАЦІЯ_2 " тези про схеми в НАК "Нафтогаз України" під керівництвом голови правління ОСОБА_18 .
Надалі, з 17 по 21 лютого 2020 року, більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_10 знову прибув до м. Москва, де зустрівся з ОСОБА_8 і йому було поставлено завдання за грошову винагороду продовжити спеціальні інформаційні атаки, а саме, під час пресконференцій опублікувати нібито записи телефонних розмов віцепрезидента США ОСОБА_20 , який балотувався в Президенти США, та тодішнього Президента України ОСОБА_22 , а також розмови Президента України і Президента РФ, на шкоду державній безпеці України в зовнішньополітичній сфері, що матиме наслідком погіршення дипломатичних відносин між Україною та США. Крім того, ОСОБА_8 дав вказівку поширювати тези про зовнішнє управління Україною.
28 лютого 2020 року на виконання раніше розробленого злочинного плану ОСОБА_7 взяв участь у телемарафоні "Тхне Соросом" в ефірі ТОВ "ТРК "Нові Комунікації", де стверджував про зовнішнє управління, "соросят" при владі, недоцільність внутрішнього та зовнішнього політичного курсу України, наголошував на необхідності негайного звільнення з посади тодішнього Прем?єр-міністра України ОСОБА_23 , оскільки той є представником "соросят" та не працює в інтересах українського народу. Тим самим ОСОБА_7 виконав раніше надані керівництвом злочинної організації вказівки та поширив російський наратив, дискредитуючи тодішню українську владу перед суспільством з метою підриву довіри до неї та дестабілізації політичної ситуації в Україні.
Після цього з метою фінансування підривної діяльності проти України через ОСОБА_12 для ОСОБА_10 на територію України почали надходити кошти.
Зокрема, 27 березня 2020 року ОСОБА_12 від представників ГУ ГШ ЗС РФ у месенджер "Telegram" надійшов код для отримання готівки. ОСОБА_12 з метою конспірації попросив свого сина ОСОБА_24 , який не був обізнаний із злочинними намірами та існуванням злочинної організації, отримати кошти в сумі 50 000 доларів США на вул. Лабораторній, 8, у м. Києві. Після отримання вказаних коштів їх було передано за невстановлених досудовим розслідуванням обставин ОСОБА_10 , який на власний розсуд розподілив їх між учасниками злочинної організації.
22 квітня 2020 року ОСОБА_25 за цією ж адресою отримав кошти в сумі 250 000 доларів США, які відвіз до приймальні народного депутата України ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_2, де передав їх ОСОБА_10 через його помічника ОСОБА_26
23 квітня 2020 року ОСОБА_27 отримав у невстановленої досудовим розслідуванням особи на ім?я Вадим кошти в сумі 267 000 доларів США, які також відвіз до приймальні народного депутата України ОСОБА_10 і передав їх ОСОБА_10 через його помічника ОСОБА_26 .
Після цього ОСОБА_10 , діючи на виконання єдиного для учасників злочинної організації плану, усвідомлюючи, що своїми діями надає допомогу РФ, а також окремим організаціям цієї держави у проведенні підривної діяльності проти України, чим створює загрозу державній безпеці України у внутрішньополітичних та зовнішньополітичних сферах, детально спланував інформаційну кампанію з оприлюднення плівок ймовірних записів розмов тодішнього Президента України ОСОБА_22 і ОСОБА_20 у кілька етапів із залученням ОСОБА_11 та ОСОБА_7 .
19 травня 2020 року ОСОБА_10 та ОСОБА_11 організували та взяли участь у пресконференції на тему "Нові факти міжнародної корупції та зовнішнього управління Україною" у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна", на якій оприлюднили першу частину ймовірних записів розмов Президента України ОСОБА_22 і ОСОБА_20 про відставку колишнього Генерального прокурора України ОСОБА_28 в обмін на отримання одного мільярда доларів допомоги, незаконну приватизацію АТ КБ "ПриватБанк" та інше. Під час пресконференції ОСОБА_10 , бажаючи максимально поширити наративи російської пропаганди, назвав Україну нібито незалежною державою, яка повністю перебуває під зовнішнім управлінням.
Того ж дня одразу після пресконференції ОСОБА_7 , надаючи максимального розголосу пресконференції та оприлюдненим плівкам, у невстановленому місці у телеграм-каналі " ІНФОРМАЦІЯ_2 " зробив репости дописів з телеграм-каналу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", в яких містились записи плівок, оприлюднених ОСОБА_10 та ОСОБА_11 .
20 травня 2020 року ОСОБА_7 надав свій коментар телеканалу "Наш" щодо так званих плівок ОСОБА_29 , вказавши, у тому числі, що це державна зрада Президента України ОСОБА_22 . Того ж дня в іноземних медіа, зокрема, у виданнях "New York Post" та "Euronews" було опубліковано статті щодо оприлюднених ймовірних записів розмов Президента України ОСОБА_22 і ОСОБА_20 , метою яких була, крім іншого, дискредитація кандидата у Президенти США напередодні президентських виборів 2020 року в США та погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - США.
22 червня 2020 року ОСОБА_10 та ОСОБА_11 організували та взяли участь у пресконференції на тему "Нові записи, які свідчать про міжнародну корупцію та зовнішнє управління України" у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна", на якій оприлюднили другу частину ймовірних записів розмов Президента України ОСОБА_22 і ОСОБА_20 , які стосувались компанії "Бурісма", а також нібито висвітлювали діяльність колосальної "демокорупційної" мережі, яка діє на території України та за її межами. За словами ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , до вказаної мережі входять вищі посадові особи США та України, дипломати та інші особи, які розкрадають мільярди коштів українських та американських громадян. На пресконференції вкотре просувався наратив російської пропаганди про зовнішнє управління Україною та "соросят", які обіймають високі посади в українських органах влади. ОСОБА_10 озвучив про ще один елемент його взаємодії з ОСОБА_7 , а саме, про подання законопроєкту "Про державні компанії", який нібито покликаний на боротьбу з іноземними громадянами в наглядових радах державних підприємств.
Того ж дня після пресконференції ОСОБА_7 , надаючи максимального розголосу пресконференції та оприлюдненим плівкам, у невстановленому місці у телеграм-каналі " ІНФОРМАЦІЯ_2 " поширив допис із скриншотом оприлюднених ОСОБА_10 та ОСОБА_11 плівок. Надалі ОСОБА_7 в телеграм-каналі " ІНФОРМАЦІЯ_2 " поширював дописи щодо так званого проєкту "ІНФОРМАЦІЯ_3" в Україні, зовнішнього управління Україною та називав окремих чиновників іноземними агентами, що свідчить про злагоджене поширення однакових тезисів учасниками злочинної організації.
Після цього 9 липня 2020 року ОСОБА_10 та ОСОБА_11 організували та взяли участь у пресконференції на тему "Нові записи, які свідчать про міжнародну корупцію та зовнішнє управління Україною" у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна", на якій оприлюднили ймовірні записи розмов Президента України ОСОБА_22 і Президента РФ ОСОБА_30 та ще одну частину ймовірних розмов ОСОБА_22 та ОСОБА_20 , які стосувались ОСОБА_31 , а саме, публікації книги "чорної" бухгалтерії Партії регіонів. На пресконференції ОСОБА_10 стверджував, що публікацію вказаної "чорної" бухгалтерії можна вважати безпрецедентним втручанням України у вибори в США, що повністю збігається з пропагандою РФ, яка намагалась переконати міжнародну спільноту в тому, що у вибори Президента США 2016 року втручалась саме Україна, а не РФ.
Того ж дня одразу після пресконференції ОСОБА_7 , надаючи максимального розголосу пресконференції та оприлюдненим плівкам, у невстановленому місці в телеграм-каналі " ІНФОРМАЦІЯ_2 " поширив допис із скриншотом плівок, а 10 липня 2020 року зробив репост допису з телеграм-каналу " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", в якому містилась стаття щодо оприлюднених ОСОБА_10 та ОСОБА_11 записів плівок під назвою "Подробности вмешательства Украины в американские выборы".
Після цього 16 вересня 2020 року ОСОБА_10 та ОСОБА_11 організували та взяли участь у пресконференції на тему "Нові записи, які свідчать про міжнародну корупцію та зовнішнє управління України" у пресцентрі інформаційного "Інтерфакс-Україна", на якій оприлюднили ще одну частину ймовірних записів розмов ОСОБА_22 і ОСОБА_20 , які стосувались компанії "Бурісма", корупції ОСОБА_17 та ОСОБА_20 . Зазначені пресконференції, а також їх медійне супроводження учасниками злочинної організації були спрямовані, у тому числі, на підрив засад стратегічного партнерства і дружніх стосунків між Україною та США і проти інтересів обох країн.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 06.08.2025 року за наслідками розгляду клопотання прокурора ОСОБА_7 продовжено строк дії запобіжного заходу у виді тримання під вартою на 60 днів по 03.10.2025 включно без визначення розміру застави.
В апеляційних скаргах захисник ОСОБА_6 і обвинувачений ОСОБА_7 просять вказану ухвалу суду скасувати і постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання прокурора. При цьому жодних обґрунтувань із зазначенням того, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість судового рішення, апеляційні скарги не містять.
Заслухавши суддю-доповідача; доводи захисника ОСОБА_6 та обвинуваченого ОСОБА_7 , які підтримали апеляційні скарги, стверджуючи про відсутність ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, що ОСОБА_7 висловлював власну думку і поширював інформацію, яка повністю підтвердилася, і що немає доказів настання наслідків для України від його дій; доводи прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційних скарг, вважаючи ухвалу суду законною, обґрунтованою і вмотивованою; перевіривши матеріали судового провадження та обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що в їх задоволенні належить відмовити, з таких підстав.
Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст.331 КПК України час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати, обрати або продовжити запобіжний захід щодо обвинуваченого.
Вирішення питання судом щодо запобіжного заходу відбувається в порядку, передбаченому главою 18 цього Кодексу.
За наявності клопотань суд під час судового розгляду зобов'язаний розглянути питання доцільності продовження запобіжного заходу до закінчення двомісячного строку з дня його застосування. За результатами розгляду питання суд своєю вмотивованою ухвалою скасовує, змінює запобіжний захід або продовжує його дію на строк, що не може перевищувати двох місяців. Копія ухвали вручається обвинуваченому, прокурору та надсилається уповноваженій службовій особі до місця ув'язнення.
Відповідно до вимог цих норм у сукупності з положеннями ст.199 КПК України підставами для продовження строку тримання під вартою є наявність раніше заявлених ризиків, які не зменшилися, або нових ризиків, які виправдовують тримання особи під вартою, та неможливість завершення судового провадження до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Задовольняючи клопотання прокурора, суд першої інстанції погодився з доводами про те, що продовжують існувати ризики, передбачені ст.177 КПК України, які слугували підставами для застосування та подальшого продовження ОСОБА_7 запобіжного заходу, а саме, що обвинувачений може переховуватись від суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно зі ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Судом першої інстанції вказані вимоги закону дотримано, викладені в ухвалі висновки є обґрунтованими і доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Зважаючи на стадію кримінального провадження та особливості апеляційного розгляду з перегляду конкретного судового рішення, колегія суддів позбавлена можливості дати оцінку доводам сторони захисту, висловленим у доводах на підтримку апеляційних скарг, які зводяться до відсутності в діях ОСОБА_7 складу інкримінованих йому кримінальних правопорушень. Не вправі давати таку оцінку і суд першої інстанції, оскільки це виходить за межі його повноважень під час судового розгляду, в ході якого докази досліджуються, а оцінка їм може бути надана в нарадчій кімнаті під час прийняття рішення за наслідками розгляду кримінального провадження по суті.
Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь ймовірності того, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) ризик втечі обвинуваченого не може бути встановлений лише на основі суворості можливого вироку і може оцінюватись у світлі факторів, пов'язаних із характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню (справа "Бекчиєв проти Молдови").
Суд першої інстанції, крім суворості покарання, яке загрожує обвинуваченому у разі визнання його винуватим, врахував складність обставин справи і судового розгляду, особу обвинуваченого, який хоча і не судимий і має міцні соціальні зв'язки, однак обвинувачується у вчиненні умисних особливо тяжких злочинів проти громадської безпеки та основ національної безпеки України, що в умовах повномасштабної збройної агресії РФ має надзвичайно високий рівень суспільної небезпеки.
Тому висновки суду в контексті того, що тримання під вартою може бути виправданим у тій чи іншій справі лише за наявності специфічних ознак того, що цього вимагають істинні вимоги публічного інтересу, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважують правило поваги до особистої свободи, узгоджуються з практикою ЄСПЛ (рішення у справі "Харченко проти України").
Також суд справедливо зважив на стадію судового провадження, в ході якого свідки лише підлягають допиту, і на процесуальну поведінку ОСОБА_7 , який здійснює спроби створити штучне уявлення про порушення його права на захист, маніпулюючи повноваженнями захисників, що перешкоджає у здійсненні ефективного кримінального провадження.
Вказані обставини, а також суспільний резонанс цього кримінального провадження, можливі зв'язки обвинуваченого з представниками держави-агресора, в тому числі з іншим обвинуваченим у цій справі - ОСОБА_10 , який наразі є високопосадовцем РФ, переконливо свідчать, що ризики не зменшилися і виправдовують подальше тримання ОСОБА_7 під вартою. А тому застосування більш м'якого запобіжного заходу не забезпечить виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків та не запобігатиме спробам вчинити вказані дії.
Отже, ухвала суду першої інстанції є законною, обґрунтованою і вмотивованою, тому підстав для задоволення апеляційних скарг захисника та обвинуваченого колегія суддів не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.404, 407, 4221 КПК України, колегія суддів
Ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 6 серпня 2025 року про продовження обвинуваченому ОСОБА_7 строку дії запобіжного заходу у виді тримання під вартоюзалишити без змін, а апеляційні скарги захисника ОСОБА_6 та обвинуваченого - без задоволення.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3