Постанова від 05.12.2025 по справі 758/13949/25

Справа № 758/13949/25

3/758/4905/25

Категорія 289

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Денисов О. О. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, адреса місця проживання (реєстрації): АДРЕСА_1

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 23 червня 2025 № 560, складеним старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах 2 відділу (протидії корупції) 9 управління (протидії корупційним організованим групам та організаціям) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції ОСОБА_2 , керуючись ст. ст. 1,3 Закону України «Про запобігання корупції», з додержанням вимог ст.ст. 254-256 Кодексу України про адміністративні правопорушення склав протокол стосовно ОСОБА_1 , який порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» тим самим, вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами частини 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника директора комунального підприємства з експлуатації житлового та нежитлового фонду комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII, у порушення вимог частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду на 2025 рік до 01 квітня 2025 року, а саме: 02.04.2025 о 19:39 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні визнав у повному обсязі та підтвердив обставини, викладені в протоколі.

Прокурор у судовому засіданні просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, притягнути його до відповідальності та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 гривень.

Дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суддя дійшов висновку про таке.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вказане правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Відповідно до наказу директора КП «Спецжитлофонд» Володимира Шарія від 01.03.2021 № 13-к ОСОБА_1 з посади начальника відділу експлуатації житлового та нежитлового фонду цього підприємства переведено на посаду заступника директора з експлуатації житлового та нежитлового фонду КП «Спецжитлофонд» з 02.03.2021.

Наказом КП «Спецжитлофонд» від 04 лютого 2022 року №16 Про внесення змін до Наказу КП «Спецжитлофонд» від 10.02.2017 № 22 «Про затвердження антикорупційної програми КП «Спецжитлофонд» (зі змінами), затверджено Антикорупційну програму КП «Спецжитлофонд».

Відповідно додатку до наказу КП «Спецжитлофонд» від 04 лютого 2022 № 16 року заступника директора КП «Спецжитлофонд» ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлено з вимогами подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом КП «Спецжитлофонд» від 17 жовтня 2023 року № 83 Про подачу декларації, працівників підприємства, що виконують організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські обов'язки забезпечити виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визнання порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі за звітні періоди 2021-2022 роки до 31 січня 2024 року подати декларації особи, з яким ОСОБА_1 ознайомився під особистий підпис.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права (ст. 81 ЦК України). Отже, основним нормативним критерієм поділу юридичних осіб є саме порядок їх створення. Держава, територіальні громади можуть створювати юридичні особи як публічного, так і приватного права (ст.ст. 167, 169 ЦК України). Згідно з положеннями ч. 2 ст. 167 та ч. 2 ст. 169 ЦК України державні та комунальні підприємства, а також навчальні заклади, спільні комунальні підприємства належать саме до юридичних осіб публічного права, безвідносно до мети їхньої діяльності.

Відповідно до норм п. 1.1 статуту КП «Спецжитлофонд», затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 19.01.2001 № 777 (у новій редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.08.2017 № 1014) зазначене підприємство створене рішенням Київської міської ради від 01.03.2001 №217/1194.

Згідно з п. 2.1 вказаного статуту КП «Спецжитлофонд» є юридичною особою і провадить діяльність на принципах повної господарської самостійності. КП «Спецжитлофонд» засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва і підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Засновником і власником цього підприємства є територіальна громада міста Києва, від імені якої діє Київська міська рада.

Ураховуючи вказане, а також на пдставі абз. 9 ч. 1 ст. 1 Закону посада, яку займає ОСОБА_1 , належить до посад посадових осіб юридичної особи публічного права.

Відповідно до положень п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначена Національним агентством.

Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.

Згідно з частиною першою статті 45 Закону особи, зазначені у п. 1 п.п. «а», «в» - «г» п. 2 частини першої статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.

Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Пунктом 1 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від

08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті

45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-ІX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Абзацом 4 частини 2 Розділу ХII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік становить до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2025 року.

Отже, ОСОБА_1 , був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік до 1 квітня 2025 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (унікальний ідентифікатор документа - 57ccddde-e695-4e28-alaf-14ac6146b4d4) лише 02.04.2025 о 19:39, а отже несвоєчасно.

За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 за період з 31.12.2024 по 28.05.2025, надалі останній після натискання кнопки «Вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП)» розпочав вчиняти дії направлені на заповнення/перегляд розділів декларації у період з 20.01.2025 по 19:29 год. 02.04.2025, та Дата реєстрації у Реєстрі - 28.04.2017.

Публічна частина Реєстру містить інформацію щодо подання ОСОБА_1 декларацій, а саме:

- щорічна декларація (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) - за 2016 рік (ідентифікатор документа - 55bd0b87-804d-4d8d-ae04-de23b1d82ff4) - 03.05.2017 o 16:55;

- щорічна декларація (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (ідентифікатор документа - а30329c9-9f47-440d-a403-caa8c078fd4f) - 14.05.2019 o 09:21;

- щорічна декларація (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (ідентифікатор документа - ele32a02-f65f-4b66-9e23-890a0637a544) - 25.03.2021 o 13:28;

- щорічна декларація (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (ідентифікатор документа - 03a24d09-2a0f-491c-b365-bc2c16e626a0) - 29.01.2024 o 13:10;

- щорічна декларація (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (ідентифікатор документа - f75db5dd-8f46-40fd-a403-65b88fd041f8) - 29.01.2024 o 14:29;

- щорічна (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (ідентифікатор документа - 5438с574- 6de5-4c60-b4f0-d56704c2c8ee) - 28.03.2024 o 12:28.

Факт подання ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі роки свідчить про обізнаність останнього щодо відновлення з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) у повному обсязі та здійснення їх у порядку та строки, визначені цим Законом.

У своєму поясненні ОСОБА_1 , визнав свою вину щодо несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2024 рік, проте зазначає що причиною несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2024 рік зумовлено збором великим обсягу інформації необхідної для заповнення декларації, оскільки відносно нього НАЗК проводило повну перевірку декларації за 2023 рік, а також що на нього під час етапу декларування було покладено виконання обов'язків директора КП «Спецжитлофонд».

Ураховуючи вищезазначене, невстановлена поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно, подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника директора КП «Спецжитлофонд», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 02.04.2025 о 19:39 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення, встановлено дослідженими доказами в справі, зокрема:

- даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 від 23.06.2025 № 560 в якому зафіксовано обставини вчинення правопорушення, пов'язане з корупцією;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29 травня 2025 року, який зазначив, що визнає свою вину щодо несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2024 рік, проте зазначав, що причиною несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2024 рік зумовлено збором великим обсягу інформації необхідної для заповнення декларації, оскільки відносно нього НАЗК проводило повну перевірку декларації за 2023 рік, а також що на нього під час етапу декларування було покладено виконання обов'язків директора КП «Спецжитлофонд»;

- декларацією ОСОБА_1 роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка підтверджує, що ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік подав 02.04.2025 о 19:39, тобто після встановленого періоду на 2025 рік до 01 квітня 2025 року;

- інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 в період з 31.12.2024-28.05.2025.

З огляду на наведені обставини, ОСОБА_1 згідно з протоколом про вчинення адміністративного правопорушення №560 від 23 червня 2025 року підлягає адміністративній відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При призначенні стягнення, суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника за вчинене адміністративне правопорушення є щире каяття.

На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника, ступеню його вини, обставини, що пом'якшує відповідальність, зокрема, щире каяття, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які повинні бути стягнуті з ОСОБА_1 . Ураховуючи викладене, керуючись ст. 23, 33, , ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 303, 307, 308 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, адреса місця проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на ньогоадміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 (шістдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, адреса місця проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Суддя О. О. Денисов