08 грудня 2025 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/8848/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо не виключення з військового обліку ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 про виключення з військового обліку, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 .
У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 , зареєстрований та проживаю за адресою АДРЕСА_3 та завжди перебував на обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 . 24.09.21 мене було знято з військового обліку з виключенням на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» в редакції Закону, що діяла на момент виникнення правовідносин як особу, раніше засуджену до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Відповідні дані містяться у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , копія якого додаються. Дійсно, я був неодноразово засуджений, зокрема і до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів. Ці обставини моєї біографії є об'єктивними та можуть бути підтверджені відповідними документами. Так, 31.05.06 я був засуджений за ст.ст. 185, 186 КК України до 4 років 2 місяців позбавлення волі. 19.08.10 я був повторно засуджений Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя ст.ст. 185, 186, 187 КК України до 4 років позбавлення волі. Окрім того 24.03.20 вироком Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя я втретє був засуджений за ст. 186 КК України до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік. Ці дані можна встановити з витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимостей» ФОВМ-004322892 та копій відповідних вироків, які додано до позовної заяви. Саме ці обставини стали підставою для прийняття 24.09.21 рішення щодо мене про зняття з військового обліку з виключенням на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Як вже зазначалося вище, це рішення знаходить своє відображення зокрема у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 . Після того, як отримав розповсюдження додаток «Резерв +» я установив його, та згодом, після чергового оновлення я несподівано для себе я побачив, що нібито я перебуваю на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 , маю звання солдат і ВОС «Продовольче забезпечення, кухар». Витяг із додатку «Резерв +» додається. Це недостовірна інформація, я не проживаю на території Комунарівського району міста Запоріжжя та не маю жодного відношення до місцевого ТЦК та СП. Окремо хочу зауважити, що ніяких заяв про прийняття на військовий облік я не подавав. З метою встановлення обставин того, коли та на якій підставі мене було взято на військовий облік та отримання копій відповідних рішень посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_7 було зроблено адвокатський запит, у відповідь на який дані про взяття на облік було підтверджено, в іншій частині запит залишився без відповіді. З огляду на те, що дані, які містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система Оберіг) щодо мене є хибними та такими, що не відповідають об'єктивній дійсності я звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою, якою просив здійснити виправлення (коригування, доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система Оберіг), а саме щодо виключення мене. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 з обліку та втрати статусу «військовозобов'язаний». Дану заяву було повністю проігноровано. Нажаль, мої спроби врегулювати ситуаціє в позасудовому порядку не мали успіху, Відповідач просто констатував, що я перебуваю на військовому обліку , але чому і як це трапилось так і залишилося для мене загадкою. У будь якому випадку чинне законодавство України не передбачає поновлення на військовому обліку осіб, раніше виключених з такого обліку, законних підстав для взяття мене на військовий облік у Відповідача немає. Таким чином склалася ситуація, коли інформація, що міститься у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно мене не відповідає дійсним обставинам справи, яким чином це стало можливим не відомо, а обставини вказують на можливість фальсифікацій у цьому питанні. Однак, Відповідач відмовляється добровільно виправляти ситуацію та приводити мої облікових дані у відповідність дійсним фактам шляхом внесення змін до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення мене з військового обліку та втрати статусу «військовозобов'язаний». Тобто мова йде про протиправну бездіяльність Відповідача, яка шкодить моїм правам та охоронюваним законом інтересам. … Отже, я був виключений з військового обліку саме під час дії редакції Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» від 01.08.21 року, та не можу бути прийнятий на військовий облік на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в будь-якій іншій редакції. Як вже зазначалося вище, чинне законодавство України не передбачає поновлення на військовому обліку осіб, раніше виключених з такого обліку. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… ІНФОРМАЦІЯ_10 не є належним відповідачем по справі, виходячи зі змісту позовних вимог. Дії, про які просить Позивач не входять до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_11 , та, відповідно, бездіяльність, яку просить Позивач визнати протиправною, викликана фізичною неможливістю задовільнити вимоги Позивача, про які, до речі, він до ІНФОРМАЦІЯ_11 не звертався. Відповідно, ІНФОРМАЦІЯ_10 у разі ухвалення рішення на користь Позивача за технічними можливостями не буде в змозі його виконати. Так, Позивач у своєї заяві посилається на те, що звертався до ІНФОРМАЦІЯ_11 зі своїми вимогами, проте не додає будь-яких доказів. Матеріали справи свідчать про те, що Позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_12 та отримав від останнього відповідь. Зазначена відповідь не була ним оскаржена до ІНФОРМАЦІЯ_11 . ІНФОРМАЦІЯ_10 є адміністратором Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр), а отже має доступ до інформації про військовозобов'язаних, що міститься у Реєстрі, хоч і досить обмежену. … Таким чином, вносити будь-які відомості до Реєстру може лише орган, який здійснює ведення Реєстру. … Отже, відповідачем за цим позовом може бути лише районний ТЦК та СП, у якому Позивач знаходиться на обліку. Позивач не враховує те, що у питаннях, які стосуються його позовних вимог, йдеться про персонально-якісний облік. … Отже, вимоги, що заявлені, можуть бути адресовані лише тише територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки - окремим суб'єктам владних повноважень рівня нижче за обласний. Те саме знаходить підтвердження у статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»: Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України. Позивач, звернувшись до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_11 , виходив з того, що ІНФОРМАЦІЯ_13 знаходиться у підпорядкованості ІНФОРМАЦІЯ_11 . Дійсно, він знаходиться у прямій підпорядкованості ІНФОРМАЦІЯ_11 , але в сенсі ведення військового обліку та вимог Позивача він є окремим суб'єктом владних повноважень. В адміністративному провадженні поняття суб'єкту владних повноважень запроваджене тому, що на відміну від цивільних правовідносин, де цивільна правоздатність виходить із наявності статусу юридичної особи, суб'єкт владних повноважень може не бути юридичною особою, але мати відповідні дискреційні повноваження в межах функцій, наділених йому державою, та у здійсненні цих функцій є самостійним джерелом ухвалення рішень, та, відповідно, суб'єктом оскарження його дій. У даному випадку компетенція щодо вирішення питання, які порушує Позивач чітко розподілені нормативно-правовими актами, що є компетенцією районних, а що обласних ТЦК та СП. ІНФОРМАЦІЯ_10 вважає, що Позивач, звернувшись з позовом проти нього обрав не ефективний спосіб захисту, та саме тому, що у разі ухвалення рішення на користь Позивача, судове рішення ІНФОРМАЦІЯ_10 не може бути виконане також з технічних причин. Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. (Стаття 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»). Оскільки, обов'язки ведення військового обліку військовозобов'язаних у даному випадку покладені на ІНФОРМАЦІЯ_14 та його відділи, відомості до Реєстру відносно позивача може вносити лише оператор останнього. Зазначена система технічно влаштована таким чином, що відповідні дії щодо внесення та виключення відомостей з Реєстру може здійснити оператор лише районного ТЦК та СП, а оператор обласного ТЦК та СП технічно може лише переглядати обмежену інформацію з Реєстру. ІНФОРМАЦІЯ_10 звертає особливу увагу, що районні ТЦК та СП є самостійними суб'єктами владних повноважень, що остаточно визначене Верховним Судом. … ІНФОРМАЦІЯ_10 також звертає увагу, що за вищезазначених умов він не у змозі використати процесуальні права, які надані учасникам адміністративного процесу. Він не може надавати докази, оскільки не володіє та не може володіти ними, він не може надати пояснення по суті справи, скільки не володіє відомостями по суті справи. За таких умов ІНФОРМАЦІЯ_10 вважає, що розгляд справи може продовжуватись лише за умови залучення належного відповідача. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 13.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_3 зазначено, зокрема: «… Видано ОСОБА_1 … 8.Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_15 зарахований у запас 09.10.2015р. ст.37 п.1 пп.2 ЗУ «ПВОіВС». … 13.ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК … Знято з військового обліку ЗНЯТО з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_16 «24»09.2021р. з виключенням … 14.«24»09.2021 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_17 ст.37 п.6 пп.6 ЗУ «ПВОіВС». …».
У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «27.09.2025, 09:49»; «Розшукує ТЦК та СП: порушення військового обліку»; « ОСОБА_2 »; «Причина розшуку» - «Не прибули за повісткою до ТЦК та СП»; «Дата початку розшуку» - «27.06.2025»; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Дійсний до:» - « ІНФОРМАЦІЯ_18 »; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_19 »; «Постанова ВЛК» - «Придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони»; «Дата ВЛК» - «25.06.2025»; «Звання» - «Солдат Продовольче забезпечення, Кухар»; «ВОС» - «788569»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «110520231429107600014»; «Адреса проживання» - « АДРЕСА_3 »; «Телефон» - « НОМЕР_4 »; «Email» - «ІНФОРМАЦІЯ_20»; «Дані уточнено вчасно»; «Дата уточнення даних» - «19.05.2025».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
У ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: … 24) інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.».
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
У ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції станом на 24.03.2021) зазначено: «1. Взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників: приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць; 2) на військовий облік військовозобов'язаних: звільнені з військової служби в запас; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; виключені з військового обліку Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу; які досягли граничного (27-річного) віку під час перебування на військовому обліку призовників. 2. Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, що належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону. 3. Призовники та військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. 4. У воєнний час виїзд призовників і військовозобов'язаних з місця проживання без дозволу районного (міського) військового комісаріату забороняється. 5. Зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України; які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу до Національної поліції, податкової міліції, в органи і підрозділи цивільного захисту, в Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України та в Державну кримінально-виконавчу службу України; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України. 6. Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності; 9) померли. 7. Взяття на військовий облік військовозобов'язаних Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України здійснюється з урахуванням особливостей, визначених законами України "Про Службу безпеки України" і "Про Службу зовнішньої розвідки України".».
Водночас, у ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років: які відповідно до статті 14 цього Закону взяті на військовий облік; які є призовниками, що прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку; які припинили альтернативну (невійськову) службу достроково і відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" підлягають взяттю на військовий облік призовників; які відраховані із закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та не пройшли базову загальновійськову підготовку; жінки, які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням на базову військову службу; 2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; які є кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону; 3) на військовий облік резервістів: які зараховані до військового оперативного резерву; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання. Громадянам України, взятим на військовий облік, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил. 2. Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону. 3. Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 4. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України). 5. Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України): які досягли 25-річного віку; які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік в іншому районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання; які призвані, направлені чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які пройшли базову загальновійськову підготовку; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби як непридатні до військової служби за станом здоров'я - після підтвердження рішення комісією вищого рівня; які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; які направлені на альтернативну (невійськову) службу; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які зараховані до військового оперативного резерву; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; 3) з військового обліку резервістів: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту; які досягли граничного віку перебування на службі у військовому резерві або виключені з військового оперативного резерву; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України. 6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.».
Згідно з ч.1 ст.88 Кримінального кодексу України особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає, що за приписами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Судом враховано наведене відповідачем у відзиві на позовну заяву - «… Оскільки, обов'язки ведення військового обліку військовозобов'язаних у даному випадку покладені на ІНФОРМАЦІЯ_14 та його відділи, відомості до Реєстру відносно позивача може вносити лише оператор останнього. Зазначена система технічно влаштована таким чином, що відповідні дії щодо внесення та виключення відомостей з Реєстру може здійснити оператор лише районного ТЦК та СП, а оператор обласного ТЦК та СП технічно може лише переглядати обмежену інформацію з Реєстру. ІНФОРМАЦІЯ_10 звертає особливу увагу, що районні ТЦК та СП є самостійними суб'єктами владних повноважень, що остаточно визначене Верховним Судом. …».
З матеріалів справи не вбачається порушення прав та інтересів позивача з боку відповідача.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Сплачений позивачем судовий збір не підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 08.12.2025.
Суддя О.О. Прасов