Постанова від 08.12.2025 по справі 750/2877/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

іменем України

08 грудня 2025 року м. Чернігів

Унікальний номер справи № 750/2877/25

Головуючий у першій інстанції - Косенко О. Д.

Апеляційне провадження № 22-ц/4823/1320/25

Чернігівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого судді: Шарапової О.Л.,

суддів: Онищенко О.І., Скрипки А.А.,

секретар : Шапко В.М.

Сторони:

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова.

Особа, яка подала апеляційну скаргу: Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова.

Оскаржується рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 13 травня 2025 року, суддя Косенко О.Д., місце ухвалення рішення - м.Чернігів.

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОЖБК м.Чернігова, в якому просила визнати дії відповідача незаконними; скасувати рішення Ради ОЖБК про підвищення тарифів на послуги з управління багатоквартирними будинками з 01.08.2024; заборонити відповідачу здійснювати нарахування за послуги з управління багатоквартирним будинком ЖБК-96, АДРЕСА_1 , за тарифом, встановленим 01.08.2024; відсторонити найманого керівника ОЖБК по контракту ОСОБА_2 як безвідповідальну та неадекватну людину.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вона проживає у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 і є уповноваженою (головою) цього будинку з 22 липня 2016 року. Відповідач двічі в одноосібному порядку змінював тарифи на послуги: вперше з липня 2021 року на 26%, вдруге з серпня 2024 року - на 47,8%, не маючи діючих договорів з уповноваженими будинків, що суперечить ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках». Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників) та згодою відповідача (управителя) та визначається в договорі. Правовідносини багатоквартирного будинку, в якому мешкає позивач, з відповідачем ОЖБК регулюються договором, який був укладений ще 10 квітня 2017 року та станом на 2021 рік вже був недійсним. Крім того у 2018 році був виданий Закон України «Про житлово-комунальні послуги», який введений в дію 01.05.2019.

З 01 серпня 2024 року відповідач в одноосібному порядку без згоди співвласників будинків підняв тарифи на комунальні послуги на всі НОМЕР_1 будинків ОЖБК від 23% до 66,4%, в тому числі будинок ЖБК-96 по АДРЕСА_1 - на 47,8%. Вона зверталася до керівників відповідача з приводу завищення вартості послуг, проте належної реакції від них не було. Це питання також піднімалося на зборах 26.09.2024, однак конфлікт не було залагоджено, домовленості між сторонами не досягнуто. Позивач, як уповноважена співвласниками будинку особа, зверталася з приводу завищених та неоднакових тарифів по будинках до Чернігівської міськради, Держпродспоживслужби, прокуратури, Уповноваженого з прав людини Лубенця, Антимонопольного комітету, але питання вирішене не було.

Також позивач зазначає, що ОЖБК, яке обслуговує 125 будинків, не є управлінською компанією. Вищий орган управління - загальні збори ОЖБК - не затвердили статус на управлінську компанію (протокол зборів від 14.09.2016). Позивач, вважає, що відповідач порушив її та інших мешканців будинку права як споживачів послуг.

Рішенням Деснянського районного суду міста Чернігова від 13 травня 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено частково : зобов'язано ОЖБК м. Чернігова припинити нарахування вартості послуги з управління багатоквартирним будинком для споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 за цінами на послуги, введеними в дію наказом ОЖБК від 29.07.2024 № 26 «Про введення в дію нових цін на управління багатоквартирними будинками ОБЖК»; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто з ОЖБК м.Чернігова на користь держави судовий збір у розмірі 1 211 гривень 20 копійок.

В апеляційній скарзі ІНФОРМАЦІЯ_1 просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що рішення суду є незаконним.

Особа, яка подала апеляційну скаргу вважає, що суд допустив порушення норм матеріального права, оскільки в ч.3-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуг» зазначено, конкретизовано чітко заборону зміни договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що після визначення співвласниками з формою правління будинком, індивідуальні договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які діяли до введення в дію норм закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинок, втратили чинність.

Особа, яка подала апеляційну скаргу вказує, що відповідно до ч.3-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуг» у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені з виконавцем таких послуг або управителем, визначеним згідно із цим Законом до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, втрачають чинність з дати, визначеної зборами співвласників (загальними зборами об'єднання співвласників) багатоквартирного будинку, або з дати початку виконання зобов'язань за договором про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, укладеним за правилами, визначеними цим Законом.

Особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 10.04.2017 не суперечать положенням типового договору, оскільки зі змісту норм чинного законодавства вбачається, що це договір від змісту якого сторони не можуть відступати, але мають право конкретизувати його умови.

Особа, яка подала апеляційну скаргу посилається на порушення норм процесуального законодавства, а саме вихід за межі позовних вимог, оскільки суд вирішив незаявлену вимогу позивача. Звертає увагу, що вимога позивача відрізняється за змістом від формулювання в рішенні суду та не може бути розцінена як така, що являється некоректною з точки зору лінгвістики, оскільки вимога стосувалася конкретного багатоквартирного будинку в цілому, а не окремого помешкання.

Особа, яка подала апеляційну скаргу вважає необгрунтованою позицію суду, що Статутом ОЖБК м.Чернігова не передбачені такі функції та повноваження, як визначення розміру тарифів на послуги з управління багатоквартирними будинками, оскільки такі тарифи начебто встановлюються виключено на договірних засадах. Про зміну ціни послуги за наявними договорами ОЖБК м.Чернігова попередило співвласників та уповноважених осіб за один місяць шляхом розміщення інформації на квитанціях, а також інформацію про зміну вартості послуги було розміщено на дошках оголошень біля під'їздів.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.

Рішення суду оскаржується в частині зобов'язання ОЖБК м. Чернігова припинити нарахування вартості послуги з управління багатоквартирним будинком позивачці.

Встановлено, що позивач проживає у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 і є уповноваженою (головою) цього будинку з 22 липня 2016 року, що підтверджується довідкою ОЖБК від 12.07.2024 № 01-07/292 (а.с.23) та протоколом зборів співвласників від 22.07.2016 (а.с.57).

Співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , відповідно до протоколу зборів співвласників від 22.07.2016, прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та управителем будинку визначено Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова. Даним протоколом також підтверджується обрання позивача уповноваженою особою для укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням.

Від співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , позивач, як уповноважена співвласниками особа для укладення договорів, підписала договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 10 квітня 2017 року № 4 (а.с.58-60). Від ОЖБК м. Чернігова (Управителя) Договір підписав керуючий Семешко P.O.

Предметом Договору є надання платних послуг з управління багатоквартирним будинком та обслуговування прибудинкової території, для забезпечення їх сталого функціонування відповідно до цільового призначення та належної експлуатації, потреб власників, співвласників, наймачів квартир (п.1.1). Відповідно до п. 2.3.7 Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 10.04.2017 Управитель має право збільшувати вартість тарифів обов'язкових та інших послуг, які не входять до переліку обов'язкових послуг, які надає Управитель у випадку зміни будь яких складових відповідних тарифів. Згідно з п. 9.1. Договору, він вступає в силу з 01.05.2017 і діє протягом одного року з для укладення. У відповідності до п. 9.2 Договору, якщо за один місяць до спливу строку цього Договору жодна із Сторін письмово не заявила про бажання продовжувати Договір, Договір вважається продовженим на тих самих умовах і на той самий строк.

Додатком 1 до Договору визначено ціну (вартість) послуг з управління багатоквартирним будинком (а.с.61).

Згідно зі Статутом ОЖБК, затвердженого позачерговими Загальними зборами голів (уповноважених представників) будинків ЖБК 14.09.2016, ОЖБК - це добровільне об'єднання житлово-будівельних кооперативів та багатоквартирних будинків, інших форм об'єднань, направлених на централізацію однотипних функцій управління (п.1.4), наділене правами юридичної особи (п. 3.1, 2.4). Згідно з п. 1.6 Статуту ОЖБК має на меті здійснення своєї статутної діяльності за рахунок платників житлово-комунальних та інших послуг, що надаються відповідно до цього Статуту, а також одержання додаткових доходів з послідуючим розподілом прибутку між членами ОЖБК. ОБЖК має статус керуючої компанії (управителя)в разі обрання в якості управителя в установленому законодавством порядку та укладення договору про надання послуг управління будинком (п.2.3). Згідно з п.3.2 Статуту вищим органом ОЖБК є Загальні збори ОЖБК, органом управління і контролю у період між загальними зборами - Рада ОЖБК на чолі з головою Ради, органом, що здійснює оперативне управління діяльність ОЖБК - Керуючий. Пунктом 4.1.11 Рада ОЖБК схвалює та погоджує розмір тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються ОЖБК як обслуговуючою організацією. Пунктом 7.4.11 керуючого ОЖБК уповноважено на укладення і підписання будь-яких правочинів і договорів, які стосуються поточної діяльності ОЖБК. Пунктом 7.5 Статуту визначено, що Керуючий ОЖБК з метою забезпечення покладених на нього функцій та виконання повноважень видає розпорядження або накази з основної, адміністративної, кадрової або господарської діяльності (а.с. 36-51).

Згідно з наказом Керуючого ОЖБК м. Чернігова № 26 від 29.07.2024 змінена вартість послуги з управління багатоквартирним будинком (а.с.107).

Нові тарифи погоджені органом управління - Радою ОЖБК м. Чернігова та введені в дію з 01.08.2024 (витяг з протоколу № 4 Засідання Ради ОЖБК) (а.с.106).

Указане рішення обгрунтоване змінами основних складових витрат на послуги з управління та необхідністю приведення зазначених складових до фактичних витрат та відображено у кошторисі, який є додатком № 1 до наказу № 26, згідно з яким вартість послуг визначається за 25 складовими та становить у загальній сумі витрат з винагородою управителю, для квартир, які користуються ліфтом - 10,588 грн/м.2 (а.с.108).

Обгрунтування зміни розрахункових показників наведено у витязі з протоколу № 4 від 15.07.2024, а саме: ріст мінімальної зарплати на 33 % (у 2021 р. - 6000 грн; у 2024 р. - 8000 грн); зростання вартості технічного обслуговування ліфтів понад 40%; ріст вартості будівельних матеріалів, ПММ, інструменту, інвентарю понад 200%; збільшення вартості 1 Квт/ год електроенергії на 257% (з 1,68 грн.квт/год у 2021 році до 4,32 грн. у 2024 році); збільшення земельного податку втричі, внаслідок відміни пільг на землі зайняті житловим фондом.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.1, ч.6 ст.81 ЦПК України).

Частиною 1 статті 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до пунктів 1, 2 та 3 частини першої статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов'язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

У статті 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором (частина перша).

За змістом ч.1 статті 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.

Частина перша статті 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» також визначає, що договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників.

Отже, договір про надання послуг з управління, що укладений на виконання рішення зборами співвласників, є обов'язковим для виконання всіма співвласниками. У такому разі укладання індивідуального договору співвласника з управителем не вимагається, тому його відсутність не може бути підставою для відмови в позові.

Ціна послуг; порядок оплати послуг є істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (частина четверта статті 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належить послуга з управління багатоквартирним будинком.

Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в особі - позивача, як уповноваженої співвласниками особи, та ОЖБК підписали договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 10 квітня 2017 року № 4.

Указаний Договір укладений до набрання чинності нормами законодавства у вищенаведених редакціях.

Відповідно до п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені з виконавцями таких послуг або з управителями, визначеними згідно із цим Законом, до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі щодо вивезення побутових відходів - за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

З дати введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зміна будь-яких умов договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, додатків і кошторисів (цін/тарифів) до них забороняється та вважається нікчемною. Виконавець таких послуг або управитель має право достроково розірвати відповідний договір, попередивши про це споживачів не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Задовольняючи частково позовні вимоги лише в частині зобов'язання припинення нарахування вартості послуги з управління багатоквартирним будинком суд першої інстанції виходив з того, що в межах правового регулювання (зокрема: Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ЦК України) чітко визначено вимогу щодо неможливості зміни ціни послуги з управління багатоквартирного будинку, тим більше в частині її збільшення у односторонньому порядку, а тому управитель має законодавчо підтверджене зобов'язання щодо надання послуги з управління виключно в межах затвердженого кошторису та ціни первісного Договору від 10.04.2017, що унеможливлює здійснення нарахування плати за послугу у розмірі іншому, ніж узгоджена сторонами ціна за цим Договором. Оскільки Типовим договором не передбачено право Управителя в односторонньому порядку підвищувати вартість тарифів обов'язкових та інших послуг, які входять до переліку обов'язкових послуг, які надає Управитель, у тому числі у випадку зміни будь-яких складових відповідних тарифів, посилання відповідача на п.2.3.7. Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 10.04.2017, як на підставу для ухвалення рішення про зміну розміру тарифів, є необгрунтованим. А ціна (вартість) послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 , визначена в додатку № 1 до Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 10.04.2017, починаючи з 10 червня 2018 року (дата введення закону в дію), не могла бути змінена, а тому зміни, внесені до тарифів на послуги з управління багатоквартирними будинками, зокрема, наказом ОЖБК від 29.07.2024 № 26 «Про введення в дію нових цін на управління багатоквартирними будинками ОЖБК», які затверджені Радою ОЖБК 15.07.2024, є нікчемними і не можуть застосовуватися, як підстава для нарахування плати за послуги.

Апеляційний суд в цілому погоджується з висновками суду першої інстанції в оскаржуваній частині рішення суду.

Доводи апеляційної скарги про вихід за межі позовних вимог не заслуговує на увагу, оскільки як вірно зазначив суд першої інстанції, згідно з протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку від 22.07.2016, позивач як уповноважена особа співвласників, наділена повноваженнями від імені співвласників укладати договір з управителем, внесення до нього змін та здійснення контролю за його виконанням. Правом представництва інтересів усіх співвласників багатоквартирного будинку у суді позивач не наділена. З позовом до суду позивач звернулася як фізична особа, інших документів, які б надавали їй право на представництво в суді інших осіб, суду не надано. Докази направлення квитанцій про оплату послуг за підвищеною вартістю надано також у відношенні позивача.

Отже суд обґрунтовано застосував наслідки нікчемності правових підстав для нарахування вартості послуг з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 тільки щодо позивача та у відношенні плати за належну їй квартиру АДРЕСА_3 у цьому будинку.

Інші доводи апеляційної скарги зводяться до довільного тлумачення норм права, які регулюються спірні правовідносини, та не дають підстав для скасування вірного по суті рішення суду.

Керуючись ст. 367, 375, 381-384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова залишити без задоволення.

Рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 13 травня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення, але може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуюча: Судді: