Дата документу 28.11.2025
Справа № 334/5362/25
Провадження № 2-а/334/81/25
28 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Добрєва М.В.,
за участі секретаря судового засідання Лук'янченко Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
До Дніпровського районного суду м. Запоріжжя звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Позов обґрунтовує тим, що на виконання вимог Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ОСОБА_1 22 травня 2024 року, через мобільний застосунок «Резерв +» уточнив свої дані. Про вчасне уточнення даних свідчить відомості із військово-облікового документу Витяг Резерв +, де міститься відмітка «Дані уточнено вчасно».
Позивач ОСОБА_1 має відстрочку до 18 грудня 2025 року, тип відстрочки «бронювання». Позивача постійно переброньовують, тому останнє бронювання надане 26 травня 2025 року.
17 червня 2025 року, близько 12:11 год. до ОСОБА_1 зателефонував працівник поліції та повідомив що він у «розшуку» за порушення правил мобілізаційного обліку. Для того, щоб його зняли з розшуку, ОСОБА_1 необхідно з'явитися до будь-якого найближчого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Близько о 09.00 год. 24 червня 2025 року, позивач ОСОБА_1 самостійно прибув до працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований у АДРЕСА_1 .
Цього ж дня, у приміщенні вказаного ІНФОРМАЦІЯ_2 , оператор групи обліку офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_2 склав протокол про адміністративне правопорушення №3097 від 24.06.2025 року.
Відповідно до вказаного протоколу, суть адміністративного правопорушення полягає в тому, що ОСОБА_1 05 червня 2025 року не з'явився з повісткою (розпорядженням) про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 , про причини неявки не повідомив.
Під час складання вищевказаного протоколу, ОСОБА_1 зазначив у графі пояснення, що повістку не отримував; у Резерв + дані уточнено вчасно.
У вищезазначеному протоколі вказано, що розгляд справи відбудеться 01 липня 2025 року.
Тому, 01 липня 2025 року відбувся розгляд справи про адміністративне правопорушення.
За результатами розгляду справи, ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_3 винесена постанова №3097 за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
У оскаржуваній постанові зазначено, що 24 червня 2025 року, уповноваженою особою у відповідності до ч.9 ст.258 КУпАП відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення №3097. Відповідно до вказаного протоколу 05 червня 2025 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 не з'явився за повісткою про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 , про причини неявки не повідомив.
Також, у постанові зазначено, що 26.05.2025 року, за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повістку №3621211 на військовозобов'язаного ОСОБА_1 про його виклик 05 червня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних. Вказана повістка надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням за номером 0610255625520. У подальшому рекомендоване поштове відправлення було повернуто 06 червня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою.
Отже, про наявність повістки про виклик ОСОБА_1 на 05 червня 2025 року о 14.00 год. позивач дізнався лише 24 червня 2025 року від працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , які склали відносно позивача вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення.
Позивачу ОСОБА_1 не приходило за місцем його проживання будь-якого повідомлення про необхідність отримати поштове відправлення. ОСОБА_1 не повідомляли про поштове відправлення за його номером телефону який він надавав при уточненні своїх даних через мобільний застосунок «Резерв+».
А тому, оскаржувана постанова є незаконною та такою, що підлягає скасуванню,
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 11.07.2025 прийнята заява до розгляду та відкрите провадження у справі.
Позивач у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Подав до суду письмові пояснення, в яких просив відмовити у задоволенні позову, розгляд справи проводити без участі представника.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України через неявку у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву та письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 01.07.2025 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 винесено постанову №3097 про накладення адміністративного стягнення за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП у відношенні позивача ОСОБА_1 .
Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 , 05.06.2025 не з'явився за повісткою про виклик до відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зазначений час та дату, доказів наявності поважних причин неприбуття не надав, чим порушив вимоги ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
Відповідно до ст.210-1 КпАП України адміністративна відповідальність настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Частиною 3 ст. 210-1 КпАП України передбачено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Вказана норма є бланкетною, при її застосуванні необхідно використовувати законодавчі акти, які визначають правила військового обліку та запровадження в Україні особливого періоду.
За змістом ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Відповідно до частиною першою статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як встановлено статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно зі статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частин першої статті 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Статтею 235 КУпАП визначено, що адміністративні справи про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України) розглядають територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Виходячи з наведених правових норм, в контексті спірних правовідносин, визначальним для кваліфікації дій позивача як порушення правил військового обліку, є факт його неявки до ІНФОРМАЦІЯ_3 05.06.2025 за повісткою.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що норми діючого законодавства вимагають, щоб повістка була вручена особисто і підписана особою, якій вона призначена.
Форма розписки та її зміст визначені в Додатку 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, згідно з яким повістка має відривну частину, яка містить розписку про те, що повістка про виклик у визначений час до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержана певним громадянином із засвідченням його особистим підписом.
Інші форми запрошення, сповіщення про необхідність явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки законодавцем не встановлені.
У разі відмови від підписання повістки посадовою особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки у присутності свідків складається акт про відмову від отримання.
Також відповідно до статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що відповідачем не доведено в установленому порядку наявності в діях позивача обов'язку явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 05.06.2025, а відтак і складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з пунктом 3 частини третьої статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Суд дійшов висновку про скасування оскаржуваної постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.
Відповідно до статті 139 КАС України у зв'язку із задоволенням позову суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат по сплаті судового збору у сумі 605,60 гривень.
Керуючись статтями 6-9, 139, 244-246, 250, 286 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову №3097 від 01.07.2025 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя або безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя: Добрєв М. В.