Справа № 569/10921/25
08 грудня 2025 року
Рівненський міський суд Рівненської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського міського суду Рівненської області в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження № 22024180000000096 від 20.06.2024 про обвинувачення
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кіровське Донецької області, остання відома адреса проживання: АДРЕСА_1 , громадянки України, раніше не судимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ч.6 ст. 111-1 КК України,
розгляд кримінального провадження відбувся за участю:
прокурора - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_6 , -
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З 19.02.2014 представниками російської федерації (далі- рф) розпочато вторгнення збройних сил рф, приховане твердженням керівників рф про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту рф та іншими підрозділами збройних сил рф здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечили військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.
Упродовж квітня 2014 року невстановленими особами, які підконтрольні органам влади рф та діяли за їхніми вказівками, на території Донецької області, з метою отримання підтримки серед місцевого населення Донецької області, пропаганди і поширення проросійської ідеології, отримання фінансування та подальшої легітимізації, спрямованої на зміну меж території та державного кордону України, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, 07.04.2014 утворено організацію під назвою «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»).
Контроль та координація діяльності цієї терористичної організації, як і її фінансове та матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється представниками влади та збройних сил рф.
З 07.04.2014 більшу частину території Донецької області захоплено військовослужбовцями ЗС рф, у томі числі, м. Хрестівка та м. Шахтарськ Горлівського району Донецької області, які знаходяться під окупацією держави-агресора.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (в редакції від 19.05.2024), тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Крім того, з метою визнання даного квазідержавного утворення на міжнародному рівні, керівництвом «ДНР» видано акт про проголошення державної самостійності «Донецької народної республіки».
У порушення порядку, встановленого Конституцією України та Законом України «Про всеукраїнський референдум», 11.05.2014 на території Донецької області проведено так званий «загальний обласний референдум» з питання визнання державної самостійності «ДНР», а 14.05.2014 - прийнято «Конституцію Донецької народної республіки», якою закріплено державний устрій, порядок і принципи функціонування представницьких, виконавчих та судових органів влади, виборчу систему, права і обов'язки квазідержавного утворення, суспільства та громадян.
З 24.02.2022 рф здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України та розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє по даний час.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 (в редакції від 20.03.2025) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», вся територія Горлівського району перебуває в тимчасовій окупації з 07.04.2014 по даний час.
До складу Горлівського району входять Вуглегірська, Горлівська, Дебальцівська, Єнакієвська, Жданівська, Сніжнянська, Чистяківська, Хрестівська та Шахтарська міські громади.
Після окупації Хрестівської та Шахтарської територіальних громад Донецької області представниками ЗС рф фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління в усіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення.
Так, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомими фактами, ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Хрестівка Горлівського району Донецької області, діючи умисно, добровільно, без будь якого примусу, всупереч інтересам держави Україна, з метою сприяння встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - рф та так званої «Донецької народної республіки», у період з квітня 2022 року по лютий-жовтень 2024 року займала посаду «Управляющего делами администрации города Кировское», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
В подальшому, у період з лютого по жовтень 2024 року, більш точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Шахтарськ Горлівського району Донецької області, добровільно погодилася на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - рф і так званої «Донецької народної республіки» та зайняла посаду «заместителя директора Департамента по работе с территориальными органами Шахтерского муниципального округа», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на якій перебуває по даний час.
Крім того, 21.09.2022 ОСОБА_3 , перебуваючи у точно не встановленому місці, здійснила публічний заклик до проведення референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області, а саме використовуючи належну їй персональну сторінку з назвою « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію, опубліковану 21.09.2022 спільнотою з назвою « ОСОБА_8 », про проведення референдуму про приєднання територій так званих «Л/ДНР» до складу рф.
Своїми діями, ОСОБА_3 вчинила кримінальне правопорушення передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а також здійсненні публічних закликів до проведення референдуму на тимчасово окупованій території.
Крім того, 29.06.2022 ОСОБА_3 , реалізуючи злочинний умисел на підтримку політики держави-агресора щодо окупації частини території, з метою ведення пропагандистської діяльності та закликів до підтримки дій та рішень держави-агресора, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет, перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, використовуючи належну їй персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію користувача вказаної соцмережі « ОСОБА_9 » у вигляді семи фотознімків військовослужбовців ЗС рф та тексту «…В рамках визита в наш город Главы Республика ОСОБА_10 и председателя Правительства ДНР ОСОБА_11 , в Центральной городской больнице навестили военнослужащих, получивших ранения в ходе боевых действий по освобождению территории Республики…», чим здійснила інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації.
16.07.2022 ОСОБА_3 , реалізуючи злочинний умисел на підтримку політики держави-агресора щодо окупації частини території, з метою ведення пропагандистської діяльності та закликів до підтримки дій та рішень держави-агресора, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет, перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, використовуючи належну їй персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію користувача вказаної соцмережі « ОСОБА_9 » у вигляді двох фотознімків будинку, на якому зображено прапор рф з надписом «мы возвращаемся домой!» та текстом «…Мы возвращаемся домой! Мурал с такой ёмкой и всеобъемлющей фразой появился на стене дома №9 микрорайона Молодежный. Яркое изображение с очертаниями карты нашей Республики на фоне флага России появилось по инициативе неравнодушных граждан при поддержке администрации города Кировское, а также местного отделения Общественного Движения «Донецкая Республика», чим здійснила інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації.
10.08.2022 ОСОБА_3 , реалізуючи злочинний умисел на підтримку політики держави-агресора щодо окупації частини території, з метою ведення пропагандистської діяльності та закликів до підтримки дій та рішень держави-агресора, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет, перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, використовуючи належну їй персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію користувача вказаної соцмережі « ОСОБА_12 » у вигляді п'яти фотознімків та текстом «…Отношение к детям очень наглядно демонстрирует государственный подход. При Украине эти школы десятилетиями не ремонтировались, пришла Россия - начались кардинальные сдвиги к улучшению жизни людей. Начали с подрастающего поколения…», чим здійснила інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації.
10.08.2022 ОСОБА_3 , реалізуючи злочинний умисел на підтримку політики держави-агресора щодо окупації частини території, з метою ведення пропагандистської діяльності та закликів до підтримки дій та рішень держави-агресора, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет, перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, використовуючи належну їй персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію користувача вказаної соцмережі « ОСОБА_9 » у вигляді семи фотознімків та текстом «…Глава Донецкой Народной Республики ОСОБА_12 вчера посетил город Кировское с рабочим визитом. Он побывал в средней школе №2, где ведется капитальный ремонт специалистами из Республики ОСОБА_10 …», чим здійснила інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямовану на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації.
22.08.2022 ОСОБА_3 , реалізуючи злочинний умисел на підтримку політики держави-агресора щодо окупації частини території, з метою ведення пропагандистської діяльності та закликів до підтримки дій та рішень держави-агресора, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет, перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, використовуючи належну їй персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію користувача вказаної соцмережі « ОСОБА_9 » у вигляді зображення прапора рф, на якому нанесено текст «22 августа день государственного флага российской федерации» та текстом «… Донбасс и Россия всегда были неразрывно связаны друг с другом: общий язык, культура, взгляды и стремления во все времена подтверждали наше единство. Тот факт, что в тяжелые времена украинской агрессии Российская Федерация поддержала наш народ, показывает, кто в действительности считает нас братьями…», чим здійснила інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором, спрямовану на підтримку держави-агресора.
01.10.2022 ОСОБА_3 , реалізуючи злочинний умисел на підтримку політики держави-агресора щодо окупації частини території, з метою ведення пропагандистської діяльності та закликів до підтримки дій та рішень держави-агресора, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет, перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, використовуючи належну їй персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте», поширила публікацію користувача вказаної соцмережі « ОСОБА_9 » під назвою «Донбасс возвращается домой!», в якій йдеться про референдум та приєднання території т.зв. «Л/ДНР» до складу рф, чим здійснила інформаційну діяльність у співпраці з державою-агресором, спрямовану на підтримку держави-агресора.
16.01.2023 ОСОБА_3 , перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Донецької області, діючи умисно, як представник незаконного органу влади «Администрация города Кировское» прийняла активну участь в заході політичного характеру, а саме в засіданні з так званим «депутатом Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации VII созыва, Член Центрального штаба ОНФ, координатором Бюро расследований в ОНФ ОСОБА_13 », в ході якого ОСОБА_14 вручив ОСОБА_3 нагороду, як учаснику референдуму «ДНР» щодо входження до складу рф, проведеного 23-27 вересня 2022 року.
У точно не встановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 25.10.2023, ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Хрестівка Донецької області, діючи умисно, як представник незаконного органу влади, так званої «Администрации города Кировское» прийняла активну участь в заході політичного характеру, а саме в урочистій церемонії піднесення прапора «ДНР», присвяченій Дню прапора Донецької Народної Республіки.
09.12.2023 ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Хрестівка Донецької області, діючи умисно, як представник незаконного органу влади, так званої «Администрации города Кировское», прийняла активну участь в заході політичного характеру, а саме у пам'ятних заходах, присвячених вшануванню героїв рф та «ДНР».
23.02.2024, ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Хрестівка Донецької області, діючи умисно, як представник незаконного органу влади, так званої «Администрации города Кировское» прийняла активну участь в заході політичного характеру, а саме в нагородженні військовослужбовців рф на концерті присвяченому «дню защитника отечества».
10.10.2024 та 07.12.2024 ОСОБА_3 , перебуваючи в селищі Сенеж Московської області рф, діючи умисно, як представник незаконного органу влади з тимчасово окупованої території Донецької області, прийняла активну участь в заході політичного характеру, а саме пройшла навчання по програмі «Женщина-лидер», в ході якої, в тому числі, обговорювалась ідеологічна і культурна інтеграція незаконно приєднаних до рф регіонів України, національні цілі рф, зміст місії лідера, підтримка військовослужбовців рф.
Своїми діями, ОСОБА_3 вчинила кримінальне правопорушення передбачене ч.6 ст. 111-1 КК України, а саме здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, активна участь у заходах політичного характеру.
В судове засідання обвинувачена ОСОБА_3 не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Виклик обвинуваченої у судові засідання, було здійснено відповідно до положення ст. 323 КПК України. Повістки про виклик обвинуваченої в судові засідання 16.06.2025, 11:00 год., 23.06.2025, 10:30 год., 25.06.2025, 09:00 год., а також 03.09.2025, 10:00 год., 04.09.2025, 10:00 год., 08.09.2025, 11:00 год., 08.10.2025, 10:00 год., 13.10.2025, 10:00 год., 15.10.2025, 10:00 год., 11.11.2025, 12:00 год.,13.11.2025, 10:00 год., 17.11.2025, 11:00 год., 24.11.2025, 09:30 год., 05.12.2025, 10:00 год., опубліковувались в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр», а також інформація про місце, дату та час судового засідання оприлюднювалась на офіційному веб-сайті суду. Судові повістки, шляхом надіслання рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, за останнім відомим місцем її реєстрації та проживання, не надсилались, оскільки останнє відоме місце її реєстрації та проживання є тимчасово окупована територія України. Процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченій, вручались захиснику.
Відтак, обвинувачена ОСОБА_3 , 0будучи обізнаною, що стосовно неї розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру, обвинувальний акт спрямовано до суду, будучи належним чином повідомленою про місце, день та час розгляду справи, у судові засідання не з'явилась, без поважних причин, а з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті суду, обвинувачена вважається належним чином ознайомленою з її змістом.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 17.06.2024, постановлено, розгляд обвинувального акту у кримінальному провадженні №22024180000000096 від 20.06.2024 про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ч.6 ст. 111-1 КК України, здійснювати у порядку спеціального судового провадження .
Отже, суд здійснив розгляд кримінального провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia), що відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Судом встановлено, що стороною обвинувачення, використані усі передбачені законом заходи (можливості), для дотримання прав (підозрюваної) обвинуваченої ОСОБА_3 , зокрема права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Враховуючи наведене, з урахуванням здійснення у даному кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої ОСОБА_3 на захист та доступ до правосуддя.
У свою чергу суд звертає увагу на те, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена була поінформованою належним чином про дати слухання справи, а також дотримані її права на належне представництво у суді.
Після вручення ОСОБА_3 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.5,6 ст. 111-1 КК України, адвоката ОСОБА_6 призначено захисником ОСОБА_3 , що свідчить про дотримання прав підозрюваної на захист в ході досудового розслідування так і судового розгляду.
В судовому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_6 просила визнати ОСОБА_3 невинуватою у пред'явленому обвинуваченні та виправдати, оскільки жодні допустимі докази, на підтвердження винуватості, відсутні.
Дослідивши під час спеціального судового провадження в судовому засіданні докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.5,6 ст. 111-1 КК України, підтверджується доказами, що досліджувались та оцінювались судом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження відповідно до ст. 323 КПК України, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, констатує, що надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої як учасника кримінального провадження, яке відбувається за її відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченої була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України, з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Отже, в ході судового розгляду, судом були досліджені наступні докази, які підтверджують винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.5,6 ст. 111-1 КК України, зокрема:
- протокол огляду інтернет ресурсів від 14.11.2024, в ході якого оглянуто офіційний сайт «Администрация города Шахтерска», на якому виявлено публікацію від 09.12.2023 під назвою «Память, живущая в веках», в якій йдеться про участь ОСОБА_3 як «управляющего делами администрации города Кировское» в заходах на окупованій території Донецької області присвячених «дню героевотечества».
Також, оглянуто сайт «ГидДонецка» на якому виявлено публікацію від 20.06.2024 під назвою «Правоохранители приняли участие в совещании с представите лями администрации города Кировское»,в якій йдеться про участь ОСОБА_3 в робочій нараді з співробітниками «Кировскогоотдела МВД ДНР».
Також, оглянуто сайт «ZOVДНР», на якому наявна публікація від 23.02.2024 під назвою «В честь защитниковОтечества», в якому йдеться про участь ОСОБА_3 в урочистому заході. Під публікацією наявні фотознімки ОСОБА_3 , яка нагороджує військовослужбовців рф.
Крім того, на вказаному сайті в розділі «Персоны» наявна інформація про ОСОБА_3 , міститься її фотознімок, підписаний «управляючий делами администрации городаКировское ДНР» та наявні 60 публікацій, які стосуються її діяльності на займаній посаді.
Також, на вказаному сайті наявна публікація від 10.10.2024 під назвою «Кировчанки стали учасницами программы «Женщина-лидер», в якій йдеться про участь ОСОБА_15 у вищевказаній програмі як представника окупаційної адміністрації. Під публікацією наявні фотознімки ОСОБА_3 .
Також, оглянуто сайт «Администрация города Кировское», на якому виявлено публікацію від 03.08.2023, в якій йдеться про участь ОСОБА_3 як «управляющего делами администрации города Кировское» з мешканцями міста. Під публікацією наявні фотознімки ОСОБА_3
- протоколи оглядів інтернет ресурсів від 05.12.2024 та 09.05.2025, в ході яких оглянуто канал «Администрация города Кировское'в месенджері «Тelegram», на якому виявлено публікації про проведення ОСОБА_3 , як «управляючим делами администрации города Кировское» прийому мешканців міста, про участь в робочих нарадах, урочистих заходах, присвячених святкуванню визначних дат днр, таких як «День героїв отечества», «день флага днр», «день флага рф».Під публікаціями наявні фотознімки ОСОБА_3
- протоколи оглядів інтернет ресурсів від 20.12.2024,07.05.2025 та 08.05.2025, в ході яких оглянуто профіль користувача «Администрация города Кировское» в соціальних мережах «Одноклассники» та «Вконтакте», на яких виявлено публікації, у яких йдеться про участь ОСОБА_3 як «управляющего делами администрации города Кировское» в урочистих заходах на окупованій території Донецької області присвячених «дню героїв отечества» та «дню флага днр», про проведення нею прийому мешканців міста. Також наявні публікації про участь ОСОБА_3 в програмі «Женщина-лидер». Під публікаціями наявні фотознімки ОСОБА_3
- протоколи оглядів інтернет ресурсів від 23.12.2024 та 06.05.2025, в ході яких оглянуто персональну сторінку « ОСОБА_7 » в соціальній мережі «ВКонтакте». В розділі «Подробнее» містяться наступні відомості: дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 , м. Кіровськ, в розділі «Фото» містяться фотознімки ОСОБА_3 . 21.09.2022 на своїй сторінці ОСОБА_3 поширила публікацію про проведення референдуму про приєднання територій так званих «Л/ДНР» до складу рф.
Крім того, у період з 29.06.2022 по 01.10.2022 ОСОБА_3 поширювала публікації, спрямовані на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації.
- протокол огляду інтернет ресурсів від 05.05.2025, в ході якого оглянуто сайт «Администрация города Кировское», на якому виявлено публікації, у яких йдеться про участь ОСОБА_3 як «управляющего делами администрации города Кировское» в урочистих заходах на окупованій території Донецької області присвячених «дню флага рф», «дню россии»,про проведення нею прийому мешканців міста та участі у робочих нарадах. Під публікаціями наявні фотознімки ОСОБА_3
- показання допитаної в суді 12.11.2025 свідка ОСОБА_16 , яка показала, що народилась та по 2017 рік проживала в м. Кировське Донецької області, яке на даний час називається Хрестівка. З 2015 по 2017 роки працювала в столовій шахти «Комсомолець Донбасу», куди у цей період на обід регулярно приходила жінка, яку як їй відомо на даний час, звати ОСОБА_3 . З нею особисто не знайома.
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.05.2025, згідно якого ОСОБА_16 в ході впізнання серед пред'явлених фотозображень 4 осіб жіночої статі, без значних відмінностей, впізнала ОСОБА_3
- висновки судової портретної експертизи №СЕ-19/118-24/15893-ФП від 07.01.2025 та судової портретної експертизи №СЕ-19/118-24/15891-ФП від 10.01.2025, згідно яких на наданих на дослідження фотознімках з інтернет-ресурсів та на фотознімку ОСОБА_3 , 19.01.1973 отриманому з Державної міграційної служби України, зображена одна й та сама особа.
- протокол огляду від 20.05.2025 мережі Інтернет, а саме сайту Офісу Президента України, на якому не виявлено відомостей про позбавлення чи припинення громадянства України ОСОБА_3
- інформація ГУ ПФУ в Рівненській області від 20.01.2025, відповідно до якої останні відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_3 надходили в червні 2014 року (місце роботи - Кіровська міська рада).
Зібрані в ході досудового слідства докази, суд вважає такими, які відповідно до ч. 1 ст. 86 КПК України, отримані в порядку, встановленому КПК України, є належними та допустимими.
На підставі досліджених судом доказів, суд приходить до висновку, що діяння, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_3 мали місце, ці діяння містять склад кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.5,6 ст. 111-1 КК України, зокрема, добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а також здійсненні публічних закликів до проведення референдуму на тимчасово окупованій території, та здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації, активна участь у заходах політичного характеру.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка передбачає, що питання про обґрунтованість періоду тримання під вартою не можна розглядати абстрактно. Конвенція гарантує основоположне право на свободу та недоторканність, яке є найважливішим у «демократичному суспільстві» у розумінні Конвенції. Кожен має право на захист цього права, що означає не бути позбавленим або не мати продовження позбавлення свободи, крім випадків, коли таке позбавлення відбувалось за умов, встановлених у п. 1 ст. 5 Конвенції. Цей перелік винятків є вичерпним і лише вузьке тлумачення цих винятків відповідає цілям цього положення, а саме: гарантувати, що нікого не буде свавільно позбавлено свободи.
При цьому судом встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
При призначенні ОСОБА_3 покарання за вчинені кримінальні правопорушення передбачені ч.ч.5,6 ст. 111-1 КК України, суд враховує вимоги ч. 2 ст. 61 Конституції України про те, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, що відповідно до ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.
Обираючи обвинуваченій ОСОБА_3 вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчинених нею кримінальних правопорушень передбачених ч.ч.5,6 ст. 111-1 КК України, які у відповідності до ст. 12 КК України, є особливо тяжким злочином та особливо тяжким злочином, відповідно, проти основ Національної безпеки України, обставини їх вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, дані про особу обвинуваченої, яка раніше не судима; обставини, відповідно до ч. 1 ст. 66 КК України, які пом'якшують покарання, які судом не встановлені; обставину, яка обтяжує покарання, відповідно до ст. 67 КК України, якою є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Згідно ч.2 ст. 55 КК України, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як додаткове покарання може бути призначене й у випадках, коли воно не передбачене в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини, цього Кодексу за умови, що з урахуванням характеру кримінального правопорушення, вчиненого за посадою або у зв'язку із заняттям певною діяльністю, особи засудженого та інших обставин справи суд визнає за неможливе збереження за ним права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
При цьому суд враховує правовий висновок Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування ст. 55 КК України, викладений у постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 404/2081/22 провадження № 51-130 кмо 23, відповідно до якого «Згідно з положеннями ст. 55 КК у випадку, коли санкцією відповідної частини статті Особливої частини КК передбачено можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні відповідного кримінального правопорушення, має право призначити таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений обіймав певну посаду або займався певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення».
За таких обставин, суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченої ОСОБА_3 без ізоляції його від суспільства є неможливим, а тому їй слід призначити покарання за санкцією частини статті обвинувачення - ч.5 ст. 111 - 1 КК України, у виді позбавлення волі, з конфіскацією майна, та ч.6 ст. 111-1 КК України, у виді позбавлення волі, з конфіскацією майна, та відповідно до ч.1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_3 остаточне покарання - у виді позбавлення волі на строк наближений до максимального, передбаченого санкцією ч.6 ст. 111-1 КК України, з конфіскацією майна, а також враховуючи характер кримінального правопорушення, що будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Хрестівка Горлівського району Донецької області, діючи умисно, добровільно, без будь якого примусу, всупереч інтересам держави Україна, з метою сприяння встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - рф та так званої «Донецької народної республіки», у період з квітня 2022 року по лютий-жовтень 2024 року займала посаду «Управляющего делами администрации города Кировское», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а в подальшому перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Шахтарськ Горлівського району Донецької області, добровільно погодилася на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - рф і так званої «Донецької народної республіки» та зайняла посаду «заместителя директора Департамента по работе с территориальными органами Шахтерского муниципального округа», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, на якій перебуває по даний час, суд приходить до переконання про призначення обвинуваченій додаткового покарання, позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування пов'язані з виконанням адміністративно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій, що буде достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, надасть їй можливість в повній мірі відчути та зрозуміти наслідки кримінально-караного діяння та невідворотність покарання за вчинене, що відповідатиме меті покарання, ступеню тяжкості кримінальних правопорушень, сприятиме виправленню останньої та попередженню скоєння нових кримінальних правопорушень як обвинуваченою, так і іншими особами.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний відносно ОСОБА_3 , слід залишити без змін.
Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_3 слід рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Процесуальні витрати по в'язані з залученням експертів в сумі 17 509,80 гривень за проведення судово портретних експертиз, відповідно до ст. 124 КПК України, підлягають стягненню з обвинуваченої на користь держави.
Керуючись ст. ст. 370, 371, 373, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.5 та ч.6 ст. 111-1 КК України, та призначити покарання:
-за ч.5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування пов'язані з виконанням адміністративно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій, строком 15 років, з конфіскацією усього належного їй майна;
-за ч.6 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 11 (одинадцять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування пов'язані з виконанням адміністративно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій, строком 15 років, з конфіскацією усього належного їй майна.
На підставі ч.1 ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_3 остаточне покарання - у виді позбавлення волі на строк 11 (одинадцять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування пов'язані з виконанням адміністративно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій, строком 15 років, з конфіскацією усього належного їй майна.
Конфіскувати в дохід держави майно, що належить ОСОБА_3 .
Запобіжний захід стосовно ОСОБА_3 залишити попередній - тримання під вартою.
Строк відбуття покарання ОСОБА_3 рахувати з моменту звернення вироку до виконання.
Строк додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування пов'язані з виконанням адміністративно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 17 509 (сімнадцять тисяч п'ятсот дев'ять) гривень 80 копійок, витрат на залучення експерта.
Вирок суду може бути оскаржений до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Суддя ОСОБА_1