Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
05 грудня 2025 року № 520/14031/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельников Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (вул. Віталія Мандрика, буд.7, м. Покровськ, Покровський р-н, Донецька обл., 85302 ЄДРПОУ 40109058) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 23.05.2025 № 903 «Про порушення службової дисципліни дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області рядовим поліції ОСОБА_2 та його покарання»;
- скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 29.05.2025 № 269 о/с про звільнення рядового поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області зі служби в поліції;
- поновити ОСОБА_3 на роботі в Головному управлінні Національної поліції України в Донецькій області на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області з 29.05.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що його було протиправно звільнено з лав Національної поліції під час проходження ним військової служби.
Ухвалою суду від 03.06.2025 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Від представника ГУ НП в Донецькій області до суду надійшов відзив з матеріалами службового розслідування, в якому відповідачем зазначалось, що позивач порушив присягу та відмовився виконувати функціональні обов'язки поліцейського, та був відсутній на службі протягом тривалого часу без поважних причин, внаслідок чого відповідач за результатами службового розслідування дійшов висновку про необхідність застосування до позивача дисциплінарного стягнення у формі звільнення зі служби в поліції як співмірне до скоєного ним проступку.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 04.03.2022 №30 солдата запасу ОСОБА_1 призвано на військову службу (а.с.10) та зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 на всі види забезпечення, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 04.03.2022 №33.
Відповідно до Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2023 у справі 520/10049/23, було визнано протиправним звільнення ОСОБА_4 з лав Національної поліції України та відповідно до п. 1 наказу ГУНП в Донецькій області від 04.10.2023 № 411 о/с було скасовано наказ ГУНП в Донецькій області «Про звільнення» від 27.04.2023 № 176 о/с, після чого останнього було поновлено на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУН ГУНП в Донецькій області з 27.04.2023.
Наказами ГУНП в Донецькій області від 27.10.2023 № 456 о/с та від 17.11.2023 № 491 о/с, відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗПП ОСОБА_5 був увільнений від виконання функціональних обов'язків у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації, із збереженням місця роботи та посади, з 21.04.2023 до 16.11.2023 та з 16.11.2023 до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про його демобілізацію.
25.02.2025 до ГУНП в Донецькій області було направлено доповідну записку начальника Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області підполковника поліції М. Матвієнка від 25.02.2025 (вх. № 2473/201/01-2025) з пропозицією щодо скасування наказу ГУНП від 17.11.2023 № 491 о/с, в частині увільнення від виконання функціональних обов'язків у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації ОСОБА_4 , із збереженням місця роботи та посади, з 16.11.2023 до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про його демобілізацію, з подальшим інформуванням останнього про необхідність прибуття до Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області для виконання службових обов'язків за займаною посадою.
Наказом ГУНП в Донецькій області від 14.03.2025 № 130 о/с було скасовано з 14.03.2025 пункт 8 наказу ГУНП в Донецькій області від 17.11.2023 № 491 о/с, в частині увільнення від виконання функціональних обов'язків рядового поліції ОСОБА_4 , про що останньому було повідомлено листом Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області від 14.03.2025 за вих.№ 3352/201/01-2025.
Листом начальника Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області від 14.03.2025 №3352/201/01-2025 позивача повідомлено про необхідність прибути до управління не пізніше 17.03.2025 та приступити до виконання службових обов'язків поліцейського за займаною посадою.
ОСОБА_2 у відповідь на вище зазначений лист подано рапорт від 16.03.2025 про неможливість прибути на вимогу керівництва Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області у зв'язку з проходженням військової служби. Також повідомлено про направлення регулярних довідок про проходження військової служби, зокрема, №267 від 22.01.2025.
За фактом не прибуття позивача до управління поліції складено акти від 14.03.2025, від 17.03.2025, від 18.03.2025, від 19.03.2025 про відсутність рядового ОСОБА_4 на службі без поважних причин.
20.03.2025 до ГУНП в Донецькій області надійшла доповідна записка (від 20.03.2025 вих. №3576/201/01-2025) від начальника Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_6 щодо можливого порушення службової дисципліни дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП рядовим поліції ОСОБА_1 .
В доповідній записці зазначено, що рядового поліції ОСОБА_4 , наказами ГУНП в Донецькій області від 25.10.2023 № 456 о/с та від 17.11.2023 № 491 о/с, відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) було увільнено від виконання функціональних обов'язків у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації, із збереженням місця роботи та посади, з 21.04.2023 до 16.11.2023 та з 16.11.2023 до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про його демобілізацію.
Наказом начальника ГУНП в Донецькій області від 28.04.2025 №758 призначено службове розслідування з метою з'ясування всіх обставин можливих дисциплінарних проступків ОСОБА_4 .
Відповідно до довідки начальника Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_6 від 29.04.2025 № 5494/201/01-2025, рядовий поліції ОСОБА_5 мас у користуванні мобільний номер « НОМЕР_2 », електронну пошту « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та останній зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.68).
З метою реалізації права на захист та отримання пояснення, 29.04.2025 здійснено телефонний дзвінок ОСОБА_7 за номером телефону НОМЕР_2 . ОСОБА_5 під час телефонної розмови повідомив, що він перебуває на військовій службі та прибути для надання пояснень не може.
За вказаним фактом дисциплінарною комісією складено акт про здійснення телефонного дзвінку від 29.04.2025, який зареєстровано за вих. № 2495/201-2025 від 29.04.2025.
Крім того, 29.04.2025 за вих. № 5496/201/02-2025 за допомогою інтернет месенджеру «WhatsАрр», на зареєстрований телефонний номер НОМЕР_2 . який належить ОСОБА_7 , було надіслано повідомлення (виклик) щодо необхідності прибуття до приміщення службового кабінету відділу кадрового забезпечення № 218 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , для надання пояснень 05.05.2025 об 11:00. Того ж дня, вказане повідомлення про виклик було надіслано на електронну пошту «Ек5рі2007@Јтаі1.сот», а також рекомендованим листом за місцем мешкання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 69).
29.04.2025 рядовий поліції ОСОБА_5 направив до Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області лист (вх. № 2789 від 30.04.2025), в якому зазначив, що прибути для надання пояснень не може, оскільки проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_3 в іншому регіоні України, та вбачає неможливим проведення службового розслідування до прийняття рішення начальником ГУНП в Донецькій області щодо внесення недостовірних даних до доповідної записки начальника Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області (а.с.75).
Разом з цим, 01.05.2025 (вих. № 5700/201-2025) було направлено лист до командира військової частини НОМЕР_3 , з проханням забезпечити присутність ОСОБА_4 для надання пояснень 05.05.2025 об 11:00 (а.с. 99).
Краматорським РУП ГУНП в Донецькій області складено акт про неприбуття ОСОБА_4 за викликом для надання пояснень від 05.05.2025 (а.с.76) та про відмову позивача надати пояснення (а.с.77).
07.05.2025 командир військової частини НОМЕР_3 полковник ОСОБА_8 направив лист до Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області (вх. № 2972 від 07.05.2025), в якому зазначено, що лейтенант ОСОБА_1 , відповідно до наказу начальника генерального штабу Збройних сил України від 05.03.2025 № 213, призначений на посаду старшого офіцера відділу протидії диверсійним проявам та терористичним актам військової частини НОМЕР_3 , при цьому щодобово залучається до виконання завдань відповідно до бойових розпоряджень ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (а.с.100, 102).
За результатами проведеного службового розслідування складено висновок від 12.05.2025, за змістом якого за порушення службової дисципліни, що виразилося в недотриманні вимог п.1 ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, п.п. 1. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", а саме у тривалій відсутності на службі без поважних причин, відносно дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області рядового поліції ОСОБА_1 (0081004) застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Донецькій області від 23.05.2025 №903 за порушення службової дисципліни, що виразилося в недотриманні вимог п.1 ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, п.п. 1. 2 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію", а саме у тривалій відсутності на службі без поважних причин, відносно дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області рядового поліції ОСОБА_1 (0081004) застосуване дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
На підставі наказу від 23.05.2025 №903, ОСОБА_1 наказом від 29.05.2025 №269 по особовому складу звільнено зі служби в поліції.
Позивач, вважаючи таке звільнення протиправним звернувся до суду з позовом.
Частиною 1 ст. 8 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Положення ст. 18 Закону України "Про Національну поліцію" зобов'язують поліцейського неухильно дотримуватися положень Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва, поважати і не порушувати прав і свобод людини.
Частинами 1, 2 ст. 59 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України "Про Національну поліцію" призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України "Про Національну поліцію" проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема, у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій).
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради Національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено.
Із матеріалів справи встановлено, що 04.03.2022 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 під час мобілізації був призваний та перебуває на військовій службі.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 30 від 04.03.2022 відповідно до мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом солдата запасу ОСОБА_1 вважати призначеним до ІНФОРМАЦІЯ_1 старшим стрільцем відділення охорони взводу охорони роти першого відділу.
Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 33 від 04.03.2022 ОСОБА_1 , призначеного наказом № 30 від 04.03.2022 на посаду старшого стрільця відділення охорони взводу охорони роти ІНФОРМАЦІЯ_5 , зараховано 04.03.2022 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та на всі види забезпечення, та вважати, що з 04.03.2022 приступив до виконання обов'язків за посадою.
У зв'язку з викладеними обставинами відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 77 (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій) Закону України «Про Національну поліцію», позивача звільнено зі служби в поліції.
У розумінні ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення Національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно зі ст. 2 Закону № 2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
У свою чергу ч. 2 ст. 39 Закону № 2232-XII передбачено, що громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 53 і частиною другою статті 57 Закону України "Про освіту", частиною другою статті 44, частиною першою статті 54 і частиною третьою статті 63 Закону України "Про фахову передвищу освіту", частиною другою статті 46 Закону України "Про вищу освіту".
Отже, статтею 119 КЗпП України встановлені гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків.
Так, зокрема, частиною третьою вказаної статті визначено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
У свою чергу ч. 6, ч. 7 ст. 119 КЗпП встановлено, що гарантії, визначені у частині третій цієї статті, не поширюються на осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, а в частині збереження місця роботи, посади - також на осіб, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився. Гарантії, передбачені частинами другою і третьою цієї статті, не поширюються на осіб, які визнані винними у вчиненні кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військових кримінальних правопорушень) під час особливого періоду і вирок стосовно яких набрав законної сили.
Отже, ч. 3 ст. 119 КЗпП передбачає гарантії для працівників на час виконання ними, у даному випадку, конституційного обов'язку щодо захисту Батьківщини.
На підставі викладеного суд вказує, що з моменту призову (прийняття) на військову службу за громадянами України, які були призвані (прийняті) на військову службу під час мобілізації на строк до її закінчення зберігаються місце роботи та посада на підприємстві, установі, організації, незалежно від підпорядкування та форми власності, у яких вони працювали на час призову.
Крім того суд зазначає, що призов (прийняття) на військову службу під час мобілізації не є тотожним з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій) у розумінні п. 8 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», на підставі якого позивача звільнено зі служби в поліції.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 був призваний та перебуває на військовій службі на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, враховуючи передбачені ч. 3 ст. 119 КЗпП гарантії, останній має право на збереження на період проходження служби місця роботи та посади у Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області.
Відповідно до Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2023 у справі 520/10049/23, було визнано протиправним звільнення ОСОБА_4 з лав Національної поліції України та відповідно до п. 1 наказу ГУНП в Донецькій області від 04.10.2023 № 411 о/с було скасовано наказ ГУНП в Донецькій області «Про звільнення» від 27.04.2023 № 176 о/с, після чого останнього було поновлено па посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУН ГУНП в Донецькій області з 27.04.2023.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом ГУНП в Донецькій області від 14.03.2025 № 130 о/с було скасовано з 14.03.2025 пункт 8 наказу ГУНП в Донецькій області від 17.11.2023 № 491 о/с, в частині увільнення від виконання функціональних обов'язків рядового поліції ОСОБА_4 (а.с.51).
Підставою для прийняття відповідного рішення стала доповідна записка від 25.02.2025 вих.№2473/201/01-2025 начальника Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, де зазначалось про неможливість співвідношення правового статусу поліцейського та правового статусу військовослужбовця, відтак було запропоновано скасувати наказ про увільнення позивача від виконання функціональних обов'язків поліцейського на час проходження військової служби з подальшим викликом до управління для виконання службових обов'язків за займаною посадою.
Суд зазначає, що нормами Закону № 580-VIIІ не врегульовано порядок збереження робочого місця за поліцейським, що призваний на військову службу під час мобілізації. Відтак, у даному випадку застосуванню до спірних правовідносин підлягають норми трудового законодавства.
Наведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 31 жовтня 2019 року у справі №825/598/17 та від 16 липня 2020 року у справі №400/2884/18.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради Національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було продовжено.
Отже, з моменту призову на військову службу, за громадянами України, які були призвані на військову службу під час мобілізації на строк до її закінчення зберігаються: місце роботи, посада та середній заробіток на підприємстві, установі, організації, незалежно від підпорядкування та форми власності, у яких вони працювали на час призову.
Оскільки позивач на момент скасування наказу про увільнення від функціональних обов'язків продовжував проходити військову службу, військовий стан не було скасовано чи припинено, особистих заяв позивача не надходило, то у відповідача були відсутні підстави для скасування пункту 8 наказу ГУНП в Донецькій області від 17.11.2023 № 491 о/с, у частині увільнення від виконання функціональних обов'язків рядового поліції ОСОБА_4 .
Як вбачається з матеріалів справи та службового розслідування, підставами для застосування дисциплінарного стягнення стало неприбуття позивача до управління для проходження служби без поважних причин.
Разом з тим, в ході службового розслідування було встановлено, що позивач проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_3 та щодобово залучається до виконання завдань відповідно до бойових розпоряджень ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (а.с.100, 102).
Окрім того, позивачем до Краматорського РУП надсилались рапорти та довідки, в яких останній повідомляв відповідача про проходження ним військової служби, що з об'єктивних причин унеможливлює прибуття до територіального управління Національної поліції.
Відповідні обставини також зафіксовані в межах матеріалів службового розслідування.
За таких обставин, суд зазначає, що висновок про неповажність причин неприбуття позивача до територіального управління Національної поліції є помилковим, та не може слугувати підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до положень пункту 4 розділу 5 Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2018 року № 893, проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.
Дисциплінарним проступком у силу положень статті 12 Дисциплінарного статуту НПУ визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони (частина друга статті 13 Дисциплінарного статуту НПУ).
З метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків проводиться службове розслідування (частини друга статті 14 Дисциплінарного статуту НПУ).
В аспекті спірних правовідносин необхідно зазначити, що вирішення питання про правомірність притягнення працівника органів поліції до дисциплінарної відповідальності передбачає необхідність з'ясовувати насамперед склад дисциплінарного проступку в його діях, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні поліцейським службової дисципліни.
У постанові від 17.11.2022 у справі № 480/9492/20 Верховний Суд наголошував, що правова оцінка правильності й обґрунтованості рішення про притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності повинна фокусуватися насамперед на такому: (1) чи прийнято рішення у межах повноважень, у порядку та спосіб, встановлені Конституцією та законами України; (2) чи дійсно у діянні особи є склад дисциплінарного порушення; (3) чи є встановлені законом підстави для застосування дисциплінарного стягнення; (4) чи є застосований вид стягнення пропорційним (співмірним) із учиненим діянням.
Позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у зв'язку з порушенням п.1.ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України (недотримання службової дисципліни, що виразилось у порушенні присяги поліцейського, мужньо і вправно служити народу України) та п.п.1, 2 ч. 1 ст. ЗУ «Про Національну поліцію» (порушення функціональних обов'язків поліцейського, недотримання Конституції та законів України, порушення присяги поліцейського).
Відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до якого Міністерство внутрішніх справ України зокрема в особі Національної поліції України, яка є структурним підрозділом зобов'язано запровадити та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Згідно з вимогами ст. 17 Закон України «Про правовий режим воєнною стану», органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.
Судовим розглядом справи встановлено, що позивач склав Присягу на вірність Українському народові, згідно з якої присягає вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Суд наголошує, що позивач з 04.03.2022 проходить військову службу у зв'язку з мобілізацією, а з 05.03.2025 призначений на посаду старшого офіцера у відділі протидії диверсійним проявам та терористичним актам військової частини НОМЕР_3 ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Тому суд не погоджується з висновками службового розслідування, щодо порушення присяги та неповажності причин відсутності на службі у Краматорському РУП ГУНП в Донецькій області.
Оскільки відповідачем протиправно скасовано пункт 8 наказу ГУНП в Донецькій області від 17.11.2023 № 491 о/с, в частині увільнення від виконання функціональних обов'язків рядового поліції ОСОБА_4 на час проходження ним військової служби, а саме неприбуття до територіального управління Національної поліції обумовлене виконанням бойових завдань військової служби, суд дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності. Відтак, наказ від 23.05.2025 № 903 «Про порушення службової дисципліни дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області рядовим поліції ОСОБА_2 та його покарання» та наказ про звільнення позивача зі служби в поліції від 29.05.2025 № 269 о/с є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 КЗпП у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Отже, позивач підлягає поновленню на службі в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського районного управління поліції з 29.05.2025.
Суд також зазначає, що відповідно до п.п. 2 та 3 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Отже, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді звернути до негайного виконання.
Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (вул. Віталія Мандрика, буд.7, м. Покровськ, Покровський р-н, Донецька обл., 85302 ЄДРПОУ 40109058) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 23.05.2025 № 903 «Про порушення службової дисципліни дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області рядовим поліції ОСОБА_1 та його покарання».
Скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 29.05.2025 № 269 о/с про звільнення рядового поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області зі служби в поліції;
Поновити ОСОБА_1 на роботі в Головному управлінні Національної поліції України в Донецькій області на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області з 29.05.2025 року.
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі в Головному управлінні Національної поліції України в Донецькій області на посаді дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області з 29.05.2025 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.