05 грудня 2025 року м. Рівне №460/19988/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку. Позов обґрунтований тим, що внесення ТЦК до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів таких персональний даних позивача як «порушення правил військового обліку», не відповідає вимогам Закону № 1951-VIII, оскільки позивач не отримував повістки про прибуття до ТЦК на 25.08.2025. Просить позов задовольнити.
Відповідач подав відзив на позов в якому заперечує проти вимог. Свої заперечення аргументує тим, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючого військово-облікового документу військовозобов'язаного не має (так як в Резерв + відсутні дані про звання, ВОС, дата проходження ВЛК), правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до норм статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не користується, а також не має довідки про проходження військово-лікарської комісії з метою визначення придатності для проходження військової служби під час мобілізації. Позивач порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки під час особливого періоду не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних у встановлені строки, що є його обов'язком. Позивачу за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повістку № 1578329, яку надіслано на його адресу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, та за якою позивач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 14 год 00 хв 02.01.2025. Однак позивач за вищезазначеною повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибув та про причини неприбуття не повідомив. В зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, 12.01.2025 було автоматично сформовано звернення Е1066600 до Рівненського управління поліції ГУНП в Рівненській області щодо доставки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. 14.08.2025 позивачем через мобільний додаток «Резерв +» сформовано та підписано заяву, в якій він зазначив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності у відповідності до ст. 279-9 КУпАП. 15.08.2025 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано Постанову № R17894 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, якою позивача визнано виним та притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу у розмірі 17000 гривень. 15.08.2025 позивачем на виконання постанови про адміністративне правопорушення сплачено штраф у розмірі 8500 гривень. В подальшому позивачу за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повторно повістку № 4629897, яку надіслано на його адресу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, та за якою позивач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10 год 00 хв 25.08.2025. Однак, позивач за вищезазначеною повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибув та про причини неприбуття не повідомив. В зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС було автоматично сформовано звернення Е3255961 до Рівненського управління поліції ГУНП в Рівненській області щодо доставки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Станом на момент подання відзиву позивач до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибував, а отже своїми діями продовжує порушувати вимоги чинного законодавства. Просить у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій на спростування доводів відзиву стверджує, що долучені до відзиву копії повісток, окрім першої за нез'явлення за якою позивач був притягнутий до адмінвідповідальності та оплатив штраф, не містять QR-коду, відповідно не формувалися у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак відповідач у відзиві зазначає недостовірну інформацію, чим намагається ввести суд в оману. Наявною у матеріалах справи відповіддю ГУНП в Рівненській області від 05 вересня 2025 року зазначено, що звернення № Е3255961 від 18 серпня 2025 року зареєстровано системою 23 серпня 2025 року за № 46316. Отже, відповідач у відзиві вчергове зазначає недостовірну інформацію про те, що звернення № Е3255961 від 18 серпня 2025 року було сформоване у зв'язку з неприбуттям позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 за повісткою № 4629897 на 25 серпня 2025 року об 10:00 год. Таке звернення сформоване на третій день після оформлення повістки № 4629897 від 15 серпня 2025 року. Тобто, відповідач направив до Реєстру інформацію про «розшук» не в день у який позивач не прибув за повісткою (25.08.25), а через два дні після її оформлення (18.08.25) та за 8 днів до можливого виявлення та встановлення такого правопорушення. Крім того, в доданій до відзиву копії повістки № 5404194 від 3 листопада 2025 року без QR-коду у графі ІНФОРМАЦІЯ_7 зазначено ОСОБА_2 , тоді як до матеріалів справи у якості доказів повноважень керівник ІНФОРМАЦІЯ_4 долучено копію наказу № 722 від 12 липня 2024 року про призначення, зокрема, підполковника ОСОБА_3 . Відповідачем також не надано копії фіскального чеку про оплату послуг оператора поштового зв'язку про відправку повістки.
Ухвалою від 04.11.2025 відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши заяви по суті, з'ясувавши обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, долученими судом до справи, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Позивачу за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку № 1578329, за якою позивач повинен прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 14 год 00 хв 02.01.2025.
14.08.2025 позивачем через мобільний додаток «Резерв +» сформовано та підписано заяву, в якій він зазначив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності у відповідності до ст. 279-9 КУпАП.
15.08.2025 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано Постанову № R17894 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, якою позивача визнано виним та притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу у розмірі 17000 гривень.
15.08.2025 позивачем на виконання постанови про адміністративне правопорушення сплачено штраф у розмірі 8500 гривень.
Відповідачем за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повторно повістку № 4629897, за якою позивач повинен прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10 год 00 хв 25.08.2025.
В зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС автоматично сформовано звернення Е3255961 до Рівненського управління поліції ГУНП в Рівненській області щодо доставки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Згідно скріншоту з мобільного застосунку «Резерв+», позивач розшукується ТЦК з 18.08.2025 як такий, що не прибув за повісткою до ТЦК та СП.
Відповідачем за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів втретє сформовано повістку № 5404194, за якою позивач повинен прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10 год 00 хв 14.11.2025.
Як стверджує відповідач, станом на час подання відзиву - 18.11.2025, позивач до ТЦК не прибув, чим продовжує порушувати законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Вважаючи дії відповідача щодо внесення відомостей до ЄДРПВР про порушення позивачем правил військового обліку протиправними, останній звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до ст. 106 Конституції України, Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
У подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався і триває дотепер.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03.03.2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації. Згідно з цим Указом призову на військову службу за мобілізацією підлягають військовозобов'язані та резервісти.
У відповідності з частиною першою статті 1 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 2232), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232, військовий обов'язок включає, зокрема, проходження військової служби.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Статтею 3 Закону № 2232 передбачено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 2232, для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку. Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.
Закон України від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 3543) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Так, мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано (ст. 1 Закону № 3543).
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону № 3543, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду, дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Статтею 23 Закону № 3543 встановлено перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII, воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Суд зауважує, що наразі воєнний стан у країні не скасований і не припинений.
У контексті наведеного суд звертає увагу, що в умовах збройної агресії російської федерації проти України, коли під загрозу поставлено життя, здоров'я, безпеку інших громадян і саме існування держави, існує нагальна потреба у належному комплектуванні Збройних Сил України для відсічі агресії і високі ризики недобросовісної поведінки осіб, що підлягають призову, спрямованої на ухилення від виконання конституційного обов'язку захисту Вітчизни.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення про ТЦК та СП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:
- здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закону), особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду та виконувати інші обов'язки передбачені законодавством.
Відповідно до положень пункту 23 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (Далі Порядок) поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Відповідно до пункту 24 Порядку у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Згідно із вимогами положень пунктів 30-30-3 Порядку, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для оповіщення військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України чи СБУ бланк повістки оформляється зазначеними органами.
Порядок оформлення повісток, їх підпис та реєстрація визначаються розвідувальними органами України, СБУ.
Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).
QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.
Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.
У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до положень пункту 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Як стверджує ІНФОРМАЦІЯ_6 , позивач перебуває на військовому обліку, діючого військово-облікового документу військовозобов'язаного не має, правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до норм статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не користується, а також не має довідки про проходження військово-лікарської комісії з метою визначення придатності для проходження військової служби під час мобілізації. При цьому, доказів зворотного позивачем суду не надано і судом не встановленою.
Матеріалами справи стверджується, що позивачу за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повістку № 1578329, яку надіслано на його адресу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, за якою останній повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 14 год 00 хв 02.01.2025.
Однак позивач за вищезазначеною повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибув та про причини неприбуття не повідомив.
Отже, позивач порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки під час особливого періоду не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 за викликом, що є його обов'язком, за що був притягнутий до адміністративної відповідальності.
В зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС 12.01.2025 було автоматично сформовано звернення Е1066600 до Рівненського управління поліції ГУНП в Рівненській області щодо доставки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
В подальшому, як встановлено судом, відповідачем на бланку, який заповнений представником ТЦК (відповідача у справі), повторно оформлено повістку № 4629897 від 15.08.2025 за якою позивач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10 год 00 хв 25.08.2025.
Водночас, оскільки така повістка оформлена на бланку та містить особистий підпис керівника ТЦК та відбиток печатки, то наявності на ній QR-коду чи штрих-коду не є обов'язковою у відповідності до положень Порядку, оскільки така сформована не через ЄДРПВР.
Разом з тим, відповідач стверджує, що вказану повістку надіслано позивачу на його адресу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Проте, до матеріалів справи таких доказів не долучено. Позаяк докази направлення позивачу повістки № 4629897 від 15.08.2025, за якою позивач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10 год 00 хв 25.08.2025 відсутні, то суд погоджується із доводами позивача про порушення відповідачем положень Порядку № 560 від 16.05.2024 в частині належного оповіщення військовозобов'язаного про прибуття до ТЦК.
Також, як зазначає відповідач, у зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою № 4629897 від 15.08.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 на 10 год 00 хв 25.08.2025, шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС було автоматично сформовано звернення Е3255961 до Рівненського управління поліції ГУНП в Рівненській області щодо доставки Позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Однак, такі доводи не відповідають фактичним обставинам справи.
Так, відповідно до наявної у матеріалах справи відповіді ГУНП в Рівненській області від 05.09.2025 № 165323-2025 слідує, що звернення відповідача № Е3255961 від 18.08.2025 зареєстровано системою 23.08.2025 за № 46316.
Отже, таке звернення сформоване на третій день після оформлення повістки № 4629897 від 15.08.2025. Тобто, відповідач направив до Реєстру інформацію про «розшук» не в день у який позивач не прибув за повісткою - 25.08.25, а через два дні після оформлення повістки -18.08.25, та за 8 днів до можливого виявлення та встановлення такого правопорушення.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що станом на 18.08.2025, правові підстави для оголошення розшуку позивача у зв'язку із неявкою до ТЦК по повістці № 4629897 від 15.08.2025 відсутні, позаяк позивачу інкримінується порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію на майбутнє, що є порушенням вимог Закону № 3543 та Порядку № 560.
Разом з тим, матеріалами справи стверджується, що відповідачем на бланку, який заповнений представником ТЦК (відповідача у справі), повторно оформлено повістку № 5404194 від 03.11.2025, яку надіслано на адресу позивача засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, за якою позивач повинен прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10 год 00 хв 14.11.2025. Докази надіслання повістки позивачу підтверджуються накладною Укрпошти № 3302300327580 від 05.11.2025, відтиском печатки Укрпошти на описі вкладення до поштового відправлення.
Суд нагадує, що оскільки така повістка оформлена на бланку та містить особистий підпис керівника ТЦК та відбиток печатки, то наявності на ній QR-коду чи штрих-коду не є обов'язковою у відповідності до положень Порядку, оскільки така сформована не через ЄДРПВР.
При цьому, як стверджує відповідач, станом на час подання відзиву - 18.11.2025, позивач до ТЦК не прибув та про причини неприбуття не повідомив, чим продовжує порушувати законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною третьою статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Аналогічного змісту приписи містяться у п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487, зокрема, Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Суд повторює, що станом на час подання відзиву відповідачем, позивач за повісткою № 5404194 від 03.11.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибував, про причини неприбуття не повідомив, що не заперечується останнім, отже продовжує порушувати законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, тому підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення даних про порушення правил військового обліку позивачем немає.
Водночас, суд зауважує, що з метою усунення порушень правил військового обліку та виконання обов'язку прибуття за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно із вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач, всупереч вимогам статті 77 КАС України, не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, тому позов задоволенню не належить.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України щодо відшкодування судових витрат позивачу у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 05 грудня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Суддя Т.О. Комшелюк