04 грудня 2025 рокусправа № 640/38278/21
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не призначення пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з 03.04.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві призначити та виплатити пенсію по втраті годувальника ОСОБА_1 з дати звернення за пенсією 03.04.2021.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.12.2021 відкрите спрощене провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 3 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX).
Разом з цим, на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі Порядок № 399).
Пунктами 4-7 Порядку № 399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
Відповідно до п. 19 Порядку № 399 відповідальною особою протягом семи робочих днів після отримання результатів автоматизованого розподілу судових справ на підставі протоколу формується перелік судових справ у електронній формі із застосуванням КЕП за формою, визначеною у додатку 3 до Порядку, про визначені суди із зазначенням єдиних унікальних номерів судових справ.
Згідно з Додатком 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва" справу № 640/38278/21 визначено розглядати Львівському окружному адміністративному суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.02.2025 адміністративну справу №640/38278/21 передано для розгляду судді Львівського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим 03 квітня 2021 року, після смерті чоловіка ОСОБА_3 , позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника. ГУ ПФУ у м. Києві відмовило з причин, що подані документи не підтверджують факт реєстрації ОСОБА_1 за однією адресою з померлим, та не підтверджений факт перебування на утриманні померлого чоловіка.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 03 червня 2021 року у справі № 756/7886/21 встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
15 вересня 2021 року Позивач повторно звернулась до органів Пенсійного фонду за допомогою електронного кабінету на сайті Відповідача з аналогічними вимогами про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Пенсію по втраті годувальника позивачка почала отримувати з вересня 2021 року, а не з квітня 2021 року, коли у ОСОБА_1 виникло таке право відповідно до закону.
19 жовтня 2021 позивачка звернулася до відповідача з повторною вимогою виплати пенсії по втраті годувальника з 03 квітня 2021, проте отримала відмову, яку вважає протиправною та просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзиву, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до якої надано всі необхідні документи (в тому числі рішення суду про факт перебування на утриманні чоловіка) гр. ОСОБА_1 звернулася 15.09.2021. Отже, з врахуванням ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Позивача переведено з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15.09.2021. Підстав для переведення на інший вид пенсії з іншої дати немає.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
17 жовтня 1981 року ОСОБА_4 уклала шлюб із ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 6645 від 22.03.2021.
03 квітня 2021 року, після смерті чоловіка, позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою щодо переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
До Заяви додала Довідку ОСББ «Будинок мрій» від 02.04.2021 про те, що позивачка проживала з 01.11.2010 разом з чоловіком ОСОБА_3 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою його реєстрації: АДРЕСА_1 . При цьому, померлий чоловік був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а Позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
27 квітня 2021 року Позивачка отримала відмову № 14520/8 від ГУ ПФУ у м. Києві, що обґрунтована тим, що подані документи не підтверджують факт реєстрації ОСОБА_1 за однією адресою з померлим, та не підтверджений факт перебування на утриманні померлого чоловіка.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 03 червня 2021 року у справі № 756/7886/21 встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
03 липня 2021 року рішення Оболонського районного суду м. Києва набрало законної.
09 липня 2021 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника з 03 квітня 2021 року з урахуванням Рішення Оболонського районного суду м. Києва від 03.06.2021.
Відповідач листом від 20 липня 2021 № 2600-0307-8/116769 повідомив про невідповідність Заяви нормам Порядку та відсутність у зв'язку із цим підстав для переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
03 серпня 2021 року позивачка повторно звернулась до органів Пенсійного фонду за допомогою електронного кабінету на сайті відповідна з аналогічними вимогами про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
30 серпня 2021 року від ГУ ПФУ у м.Києві було отримано Відповідь № 2600-0208- 8/137952 про те, що «відсутня ухвала апеляційної інстанції на рішення Оболонського районного суду м. Києва від 03.06.2021 р. по справі № 756/7886/21. Згідно бази даних Єдиного державного реєстру судових рішень зазначене рішення не набрало законної сили».
15 вересня 2021 року Позивач повторно звернулась до органів Пенсійного фонду за допомогою електронного кабінету на сайті Відповідна з аналогічними вимогами про переведення на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
На підставі заяви пенсія по втраті годувальника призначена позивачці із вересня 2021.
19 жовтня 2021 позивачка звернулася до відповідача з повторною вимогою виплати пенсії по втраті годувальника з 03 квітня 2021 року, моменту первинного звернення.
У листі від 19 листопада 2021 № 31004-31537/0-02/8- 2600/21 відповідач зазначив про відсутність підстав для нарахування пенсії з 03.04.2021 оскільки позивачка звернулась за пенсією по втраті годувальника лише 15.09.2021.
Не погодившись із відмовою, позивачка звернулась до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин..
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише в на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за вибором.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів.
Відповідно до статті 36 Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Відповідно до статті 36 Закону батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Відповідно до ст. 37 Закону пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягай пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягай 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
За правилами статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Згідно пункту 1.1 Порядку, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії-додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання і (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного і внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи БанкІБ відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно пункту 1.9 Порядку, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу).
Із матеріалів справи слідує, що позивач неодноразово зверталась до відповідача у різний спосіб із заявами про переведення її на пенсію по втраті годувальника із доданням різних документів.
Так до заяви 03.04.2021 не були додані документи на підтвердження спільного проживання із померлим та факту перебування позивачки на його утриманні.
09.07.2021 позивачка надіслала поштою до пенсійного органу копію рішення Оболонського районного суду м. Києва від 03 червня 2021 року у справі № 756/7886/21 без надання відповідної заяви у встановлений законом спосіб.
Разом із тим із матеріалів справи слідує, що 03.08.2021 позивачка звернулась із відповідною заявою та копіями документів, у тому числі і рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 03 червня 2021 року у справі № 756/7886/21 із відміткою про набрання ним законної сили.
Єдиний державний реєстр судових рішень також містить відмітку про набрання рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 03 червня 2021 року у справі № 756/7886/21 законної сили 09.07.2021.
Відтак саме із серпня 2021 позивачка має бути переведена на пенсію по втраті годувальника.
Враховуючи встановлені судом обставини та неведені правові норми, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не призначення пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 з 03.04.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (ЄДРПОУ 42098368) призначити та виплатити пенсію по втраті годувальника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса : АДРЕСА_3 ) з дати звернення за пенсією 03.08.2021.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса : АДРЕСА_3 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна