Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 грудня 2025 року Справа№200/8044/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завод» до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій,
17 жовтня 2025 року приватне акціонерне товариство «Красногорівський вогнетривкий завод» (далі - ПрАТ «Красногорівський вогнетривкий завод») через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з травня 2025 року на суму 100536,08 грн. з доплатою 8646,08 грн. (від 09 травня 2025 року № 11056/Р), що складений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позов обґрунтовувало тим, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, тому орган Пенсійного фонду України не повинен був формувати та надсилати йому розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Через втрату доступу до місцезнаходження офісних приміщень в окупованому м.Красногорівка та за результатом втрати доступу до баз даних позивач без допомоги органу Пенсійного фонду України не мав і не має можливості провести перевірку розрахунків.
У зв'язку з цим позивач направив відповідачу заперечення від 26 вересня 2025 року № Юр-5/25 зокрема на оскаржений розрахунок, в яких, з метою проведення звірки та перевірки обґрунтованості суми стягнення, запропонував надати позивачу відповідну документацію та докази. Проте жодної відповіді по суті не отримав, що зумовило звернення до суду з даним позовом.
Також зазначав, що має розумні сумніви щодо правомірності оскарженого розрахунку оскільки:
- оскаржений розрахунок не був наданий позивачу в терміни, що встановлені п.п. 6.4, 6.7, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1. Про оскаржений розрахунок дізнався після ознайомлення в електронному суді з матеріалами адміністративної справи № 200/6836/25;
- відповідач порушив імперативні норми Закону України «Про адміністративну процедуру» в частині процедури вручення акту. Так розрахунок був направлений на електронну адресу kroz@gir.ua без отримання підтвердження. Жодних доказів отримання (поштових повідомлень із відмітками про вручення, підтверджень електронного листування) пенсійним органом не подано, а скріншоти з ІКІС Пенсійного фонду України не є доказом вручення розрахунку позивачу, оскільки мають виключно внутрішньо-відомчий характер;
- в порушення Закону України «Про адміністративну процедуру» оскаржений розрахунок не відповідає вимогам мотивування та прозорості, не містить інформацію, що уможливлює перевірку арифметичної складової розрахунку;
- оскільки відповідач не надав витребуваних доказів, порушуючи вимоги Закону України «Про адміністративну процедуру», тому він має підтвердити, що його виплати були здійснені на підставі діючих прав, а не автоматично. Вважав, що в умовах масової евакуації з окупованих територій та складної процедури переоформлення пенсій не всі пенсіонери отримують виплати; за виключенням одного - двох пенсіонерів - внутрішньо-переміщених осіб інші пенсіонери пільговики знаходяться на окупованих територіях.
Позивач також зазначив, що ним у відповідності до ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду будуть подані до суду докази понесених ним витрат на професійну правничу допомогу під час розгляду справи у суді першої інстанції.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, наступне.
Щодо формування та направлення розрахунків фактичних витрат за спірний період, то після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України (24.02.2022 року) м. Красногорівка Мар'їнського району Донецької обл., де знаходився та знаходиться позивач, належала до територій активних бойових дій, а в подальшому - з 12.11.2024 року до тимчасово окупованої території України. В період з 24.02.2022 року по сьогоднішній день позивач у встановленому законом порядку не повідомляв відповідача про наявність нової поштової адреси для отримання кореспонденції. У зв'язку з відсутністю можливості надіслати розрахунки фактичних витрат засобами поштового зв'язку, Головним управлінням використано єдиний доступний в даній ситуації спосіб направлення таких розрахунків, а саме надсилання на відомі Головному управлінню електронні адреси позивача: kroz@gir.ua та gerasimenko@gir.ua, з яких від позивача надходили офіційні листи.
Щодо розгляду заперечень позивача, то листом від 29 жовтня 2025 року № 0500-0508-8/112482 на них надана відповідь.
перевірити правильність розрахунків у зв'язку з ненаданням копій матеріалів пенсійних справ осіб, зазначених у них, та документів, що підтверджують виплату пенсій (довідки банків, виписки або відмітки банку на платіжних документах тощо про суми пенсій та дату їх зарахування на карткові рахунки одержувачів), то Пенсійний фонд України має виключну компетенцію в питаннях призначення та виплати пенсії. Склад відомостей пенсійної справи (як електронної, так і паперової) свідчить про їх належність до персональних даних та конфіденційної інформації про особу і використовується з додержанням вимог Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про захист персональних даних».
Окрім того, рішення про призначення/перерахунок пенсії є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень. Рішення про призначення пенсії та визначення її розміру створює правові наслідки та задовольняє законні інтереси виключно особи, щодо якої воно прийняте, і тому не може спричинити порушення прав та законних інтересів юридичної особи-роботодавця у публічно-правовій сфері. Органи Пенсійного фонду України не зобов'язані надавати страхувальнику докази призначення та фактичної виплати пенсій його працівникам (колишнім працівникам) тощо.
Щодо застосування Закону України «Про адміністративну процедуру», то такий Закон регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Розрахунки фактичних витрат на доставку та виплату пільгових пенсій є первинними документами, що підтверджують господарські операції, у цьому випадку - покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що не спричиняє зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи/осіб, отже, розрахунки не є адміністративним актом, визначеним Законом України «Про адміністративну процедуру».
Вважав, що позивач не має права оскаржувати дії органів Пенсійного фонду України, пов'язані з призначенням та виплатою пенсій.
Згідно з висновками Верховного Суду підставою для відшкодування підприємством таких витрат є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період. Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, оформлений належним чином у відповідності до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1, є єдиним документом, який підтверджує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідач просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав заяву, в якій в порядку, що визначений п. 3 ч. 3 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України, виклав свої міркування, зазначивши наступне.
ПрАТ «Красногорівський вогнетривкий завод» знаходиться у м. Красногорівка Донецької обл. З 2014 року територія заводу перебувала під контролем Сил оборони України, зокрема військових частин: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та НОМЕР_4 . 24.02.2022 року підприємство опинилося в зоні активних бойових дій, а з 12.11.2024 року м. Красногорівка належить до тимчасово окупованої території України.
Внаслідок збройної агресії та окупації відповідач був повністю позбавлений можливості здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід, контролювати активи, вести повноцінний документообіг і виконувати свої фінансові зобов'язання. Зазначені обставини є обставинами непереборної сили, що підтверджується законодавством України щодо правового режиму воєнного стану та притаманному тимчасово окупованим територіям України правового режиму.
Оскаржений розрахунок є документом, з отриманням якого у підприємства виникає обов'язок відшкодувати фактичні витрати.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 20 березня 2024 року № 7-1 до п. 6.8 гл. 6 Інструкції, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1, внесено зміни (набрали чинності з 03 травня 2024 року).
Такі зміни містять норми, згідно з якими Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області втратило повноваження надсилати розрахунки підприємствам, що розташовані на окупованих територіях, а лише зобов'язано вести спеціальний облік. Змінами, фактично, призупинено реалізацію обов'язку таких підприємств (до яких належить позивач) відшкодувати фактичні витрати до моменту звільнення окупованої території (деокупації) або до переміщення підприємства з окупованої території.
Просив задовольнити позов.
Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області склало щодо ПрАТ «Красногорівський вогнетривкий завод» розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2 - 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з травня 2025 року (розрахунок від 09 травня 2025 року № 11056/Р).
У вказаному розрахунку зазначені прізвища, ім'я та по батькові осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах, а також з розбивкою по кожному пенсіонеру зазначена наступна інформація: дата, з якої призначено пенсію; дата досягнення особою пенсійного віку; стаж, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах (років, місяців); стаж роботи на цьому підприємстві, що врахований при обчисленні плати (років, місяців); загальний місячний розмір пенсії в гривнях (з розбивкою на: розмір пенсії; надбавки, доплати, підвищення з інших джерел); суми, що підлягають відшкодуванню щомісяця в гривнях; частка плати цього підприємства; фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за попередній рік в гривнях (стоять нулі); суми плати цього підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік (стоять нулі); суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку; місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
У вказаному розрахунку зазначені, зокрема:
- сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з дати призначення (перерахунку) пенсії до дати формування розрахунку (графа 15) - всього 8646,08 грн. (стосується лише пенсіонера ОСОБА_1 , якому пенсія призначена з 01.04.2025 року);
- місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ((гр. 10 + гр. 11) x гр. 124, стосується всіх інших пенсіонерів) - всього 100536,08 грн.
Зазначений розрахунок сформований програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, з відповідної дати.
Вказаний розрахунок направлений позивачу із супровідним листом від 19 травня 2025 року № 0500-0508-8/49612 на адресу електронної пошти позивача kroz@gir.ua, з якої від нього до Головного управління здійснювалося надходження офіційних листів.
29 вересня 2025 року позивач направив на фактичну адресу відповідача заперечення від 26 вересня 2025 року № Юр-5/25 зокрема на оскаржений розрахунок, в яких просив зокрема надати йому документацію (докази) з метою проведення ним перевірки обґрунтованості сум фактичних витрат, що зазначені в розрахунку.
Листом відповідача від 29 жовтня 2025 року № 0500-0508-8/112482 за заперечення надана відповідь, в якій повідомлено норми спеціального законодавства. Також зазначив, що ні Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 року № 21-1, не покладають на органи Пенсійного фонду України обов'язок надсилати (надавати) страхувальнику докази фактичної виплати пенсії (довідки банків про зарахування пенсій, витяги з відомостей на зарахування пенсій, відомості щодо підстав для нарахування, відомості щодо одержувачів пенсій, які пройшли фізичну ідентифікацію, відомості щодо не проходження пенсіонером видаткових операцій, дати зарахування пенсій на карткові рахунки тощо. ПрАТ «Красногорівський вогнетривкий завод» не є учасником публічно-правових відносин, які виникають між Головним управлінням та громадянами з приводу призначення та виплати їм пенсії за віком на пільгових умовах, а рішення щодо пенсійного забезпечення таких осіб безпосередньо не стосуються прав та законних інтересів юридичної особи-роботодавця. Окрім того, запитувана інформація належить до персональних даних та конфіденційної інформації про особу, поширення яких з урахуванням ч. 2 ст. 32 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних» без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це потрібно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Всі розрахунки фактичних витрат починаючи з лютого 2022 року направлялися на електронну адресу kroz@gir.ua, яка, вказана товариством як офіційна електронна адреса. З питання проведення слухання щодо розгляду заперечення відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» , то дане спірне питання не має ознаки такої, що регулюється Законом України «Про адміністративну процедуру».
Судом також встановлено, що відповідач склав відомості про одержувачів пенсій, які пройшли фізичну ідентифікацію; скриншоти з електронних пенсійних справ щодо проходження ідентифікації.
Як пояснив відповідач, припинення виплати пенсії за результатами проходження відповідної ідентифікації для пенсіонерів, зазначених у розрахунках фактичних витрат за спірний період, протягом травня 2025 року не здійснювалося. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 року №299 «Про деякі особливості виплати пенсій (довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» встановлено строк для проходження фізичної ідентифікації - до 31 грудня 2025 року.
Листами АТ «Ощадбанк» від 18 листопада 2025 року № 46/3-17/147851/2025 та АТ КБ «ПриватБанк» від 19 листопада 2025 року №20.1.0.0.0/7-251117/55310-БТ підтверджено вчасне зарахування пенсійних виплат пенсіонерам, що зазначені в оскарженому розрахунку, на поточні рахунки їх одержувачів.
Судом також встановлено, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем знаходження позивача є наступна адреса: 85630, Донецька обл., Покровський р-н, м. Красногорівка (Мар'їнської міської територіальної громади), вул. Ахтирського, 4 (код ЄДРПОУ 00191744).
з 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер. Того ж дня відповідним Указом Президента України (від 24 лютого 2022 року № 69/2022) оголошено загальну мобілізацію, яка триває.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 та був чинним до 20 березня 2025 року, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
До пункту 2 «Території активних бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» цього Переліку внесено м. Красногорівка Мар'їнської міської територіальної громади Покровського району Донецької області, з датою початку бойових дій 24 лютого 2022 року та датою завершення бойових дій 11 листопада 2024 року.
До розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» цього Переліку внесено м. Красногорівка Мар'їнської міської територіальної громади Покровського району Донецької області з датою початку тимчасової окупації - 12 листопада 2024 року, дата завершення - відсутня.
З 20 березня 2025 року набрав чинності наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
До розд. ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» цього Переліку внесено м. Красногорівка Мар'їнської міської територіальної громади Покровського району Донецької області з датою початку тимчасової окупації - 12 листопада 2024 року, дата завершення - відсутня.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII) визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «а» ст. 13 Закону), за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «б» ст. 13 Закону) та інші (пункти «в» - «з» ст. 13 Закону).
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (що набрав чинності з 01 січня 2024 року) доповнено розділом XIV-1 «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», яким містить, зокрема статтю 114.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.
Частиною 2 ст. 114 зазначеного Закону визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць;
2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
Відповідно до абз. 1 та 2 п. 2 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до абз. 3 та 4 пп. 1 п. 2 розд. ХV «Прикінцеві положення» цього ж Закону покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
При цьому згідно з ч. 16 розд. ХV «Прикінцеві положення» вказаного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Ця Інструкція визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 1.2 п. 1 Інструкції).
Пункт 6 Інструкції регулює питання відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пп. 6.1 п. 6 Інструкції для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пп. 6.2 п. 6 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Відповідно до пп. 6.4 та 6.5 п. 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Додатком 8 до зазначеної Інструкції є відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, з відповідної дати.
Згідно з пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до пп. 6.8 п. 6 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Отже, на орган Пенсійного фонду України покладений обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій. Підприємства зобов'язані здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду України; підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, які надсилаються страхувальнику. Обов'язок відшкодування підприємством коштів пов'язаний виключно з фактом понесення певних витрат Пенсійним фондом України.
Разом з цим пп. 6.8 п. 6 цієї ж Інструкції також визначено, що у разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.
Підприємствам та організаціям, які мають місцезнаходження на тимчасово окупованій території України, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, визначені в пункті 6.4 цієї глави, не надсилаються. (Пункт 6.8 глави 6 із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду від 20.03.2024 року № 7-1.)
Відомості по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах, організаціях, обліковуються в органах Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії та відображаються в окремій відомості згідно з додатком 8а.
Отже, підставою для відшкодування відповідними підприємствами та організаціями органам Пенсійного фонду України фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку таких пенсій за відповідний період. І такі розрахунки є єдиними документами, що підтверджують фактичні витрати на виплату та доставку таких пенсій.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2020 року у справі № 820/6674/15.
При цьому, якщо підприємства та організації, які здійснюють відшкодування органам Пенсійного фонду України таких фактичних витрат, знаходяться на тимчасово окупованій території України, органи Пенсійного фонду України не повинні формувати та надсилати їм розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а зобов'язані лише обліковувати в окремій відомості дані по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах.
Вказані положення законодавства відповідачем враховані не були, що призвело до помилкового формування та надіслання позивачу (який знаходився та знаходиться на тимчасово окупованій території України) оскарженого розрахунку.
Формуванням та надсиланням позивачу такого розрахунку відповідач вийшов за межі наданих повноважень, чим порушив неведені положення законодавства та права позивача.
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову, який гарантував би повне їх відновлення.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 2422,40 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завод» (85630, Донецька обл., Покровський р-н, м. Красногорівка, вул. Ахтирського, 4; код ЄДРПОУ 00191744) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій від 09 травня 2025 року № 11056/Р, що складений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завод».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завод» (85630, Донецька обл., Покровський р-н, м. Красногорівка, вул. Ахтирського, 4; код ЄДРПОУ 00191744) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 (сорок) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 05 грудня 2025 року.
Суддя Т.В. Логойда