м. Вінниця
05 грудня 2025 р. Справа № 826/3726/18
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні заяву представника Головного управління ДПС у м. Києві про заміну відповідача на правонаступника у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправною та скасування податкової вимоги №12063-17 від 25.01.2018,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправною та скасування податкової вимоги №12063-17 від 25.01.2018.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.03.2025 постановлено прийняти до провадження адміністративну справу №826/3726/18, розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Вказаною ухвалою, окрім іншого, запропоновано учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати суду:
- надати письмові пояснення по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи;
Крім того, зобов'язати учасників справи, у разі зміни фактичних обставин у даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.
Станом на 05.12.2025 сторони не надали інформації щодо актуальності цього спору, а також не повідомили про заміну сторони у спірних правовідносинах.
Більш того, поштове відправлення, яким позивачу на адресу вказану ним у позовній заяві було надіслано ухвала про відкриття провадження, повернулось до суду з відміткою відділення поштового зв'язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
В свою чергу, відповідач правом на подання письмових пояснень по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи не надав.
Поряд із цим встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Пунктом 2 зазначеної постанови визначено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» реорганізовано Головне управління ДФС у м. Києві шляхом його приєднання до Головного управління ДПС у м. Києві.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р оголошено про початок роботи Державної податкової служби України.
30.09.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», згідно з якою ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.
Державною податковою службою України видано наказ від 24.12.2020 №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій», згідно з яким з 01.01.2021 передбачена можливість забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Крім цього регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС»).
Також, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості щодо наявності у Головного управління ДПС у м. Києві статусу філії Державної податкової служби України (код 43005393), а щодо Головного управління ДПС у м. Києві (код 43141267) - про перебування в стані припинення (22.10.2020, 1000741100011086626, внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» постановлено ліквідувати юридичну особу публічного права Головне управління ДПС у м. Києві.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ № 529) затверджено перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються як відокремлені підрозділи Державної податкової служби, в якому міститься, зокрема, і Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 44116011).
На виконання вимог Наказу № 529, Наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» (далі - Наказ № 643) затверджено Положення про Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 44116011).
Пунктом 1 Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, затвердженого Наказом № 643 встановлено, що Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та забезпечує реалізацію повноважень на території м. Києва. Також Головне управління ДПС у м. Києві (код ВП: 44116011) є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 43141267).
Відтак, Державна податкова служба України є правонаступником Державної фіскальної служби України, а Головне управління ДПС у м. Києві є правонаступником Головного управління ДФС у м. Києві.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне замінити первісного відповідача Головне управління ДФС у м. Києві на правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України.
Крім того, відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктами 1, 2 статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно частини четвертої статті 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно частини третьої статті 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи підстави та предмет заявленого позову, що обумовлюють межі з'ясування обставин в цій справі, з метою повного та об'єктивного розгляду справи, суд приходить до висновку витребувати:
- у відповідача: документально підтверджену інформацію щодо підстав прийняття спірної податкової вимоги.
- у позивача: докази використання в спірний період належного йому на праві власності нежитлового приміщення, розташованого за адресою: вул. Басейна, 23, м. Київ у власній господарській діяльності (правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка розташовано під зазначеним об'єктом нерухомості, докази передання об'єкта нерухомості в оренду, тощо).
Також, дослідивши матеріали справи, з огляду на те, що від дати відкриття провадження у цій справі минув значний період часу (більше чотирьох років), суд вважає за необхідне, призначити судове засідання задля надання сторонами пояснень щодо актуальності цього спору та процесуальної позиції по суті заявлених позовних вимог, а також для надання додаткових пояснень по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи.
Так, в силу приписів статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до положень частини 2 статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи вищенаведені правові норми та необхідність в отриманні додаткових пояснень від сторін, суд приходить до висновку, що з метою повного та всебічного розгляду справи, слід призначити судове засідання з повідомленням (викликом) сторін.
Керуючись ст.ст. 52, 248, 256, 294 КАС України, -
В порядку процесуального правонаступництва допустити заміну відповідача у цій справі з Головного управління ДФС у м. Києві (код ЄДРПОУ 39669867) на його правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України (код ЄДРПОУ 44116011).
Роз'яснити правонаступникові відповідача, що усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Витребувати в позивача та зобов'язати надати суду в строк до 13.01.2026 належним чином засвідчені докази використання в спірний період належного йому на праві власності нежитлового приміщення, розташованого за адресою: вул. Басейна, 23, м. Київ у власній господарській діяльності (правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка розташовано під зазначеним об'єктом нерухомості, докази передання об'єкта нерухомості в оренду, тощо).
Витребувати в відповідача та зобов'язати надати суду в строк до 13.01.2026 документально підтверджену інформацію щодо підстав прийняття спірної податкової вимоги (зокрема, доказів узгодженості визначеного вимозі податкового зобов'язання).
Розгляд справи № 826/3726/18 проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін.
Призначити справу до судового розгляду на 14 січня 2026 р. о 14:00 год. в залі судового засідання № 8 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Повідомлення позивача про розгляд даної справи здійснити згідно ч. 1 ст. 130 КАС України через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна