Ухвала від 05.12.2025 по справі 913/285/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

05 грудня 2025 року м.Харків Справа № 913/285/25

Провадження №16/913/285/25

Господарський суд Луганської області у складі судді Шеліхіної Р.М., розглянувши матеріали позовної заяви заступника керівника Луганської обласної прокуратури, м. Сіверськодонецьк Луганської області, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах:

позивача - Північно-східного офісу Держаудитслужби, м. Харків

до відповідача-1 - Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації, м. Сіверськодонецьк Луганської області

відповідача-2 - Товариства з обмеженою відповідальністю «ОД-Строймонтаж», м. Київ

про визнання недійсним договору та застосування наслідків недійсності правочину

ВСТАНОВИВ:

Суть спору: заступник керівника Луганської обласної прокуратури (далі - прокурор) звернувся до Господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби з позовом до відповідача-1 - Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації, відповідача-2 - Товариства з обмеженою відповідальністю «ОД-Строймонтаж» про:

- визнання недійсним договору про закупівлю робіт за державні кошти № 45 від 02.10.2018, укладеного між Департаментом будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОД-Строймонтаж»;

- стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОД-Строймонтаж» на користь Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації 6 539 266,80 грн, а з Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації одержані ним за рішенням суду грошові кошти в сумі 6 539 266,80 грн стягнути в дохід держави.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Управлінням капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації 23.08.2018 на веб-порталі публічних закупівель «Prozorro» опубліковано оголошення про проведення торгів та розміщено тендерну документацію, затверджену протоколом замовника від 22.08.2018 № 203 «Будівництво амбулаторії загальної практики - сімейної медицини селища Підлісне (з житлом для лікаря) за адресою: вул. Центральна, селище Підлісне, Попаснянський район, Луганська область» (код 45215000-7 - «Будівництво закладів охорони здоров'я та будівель соціальних служб, крематоріїв і громадських убиралень» Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015) (ідентифікатор закупівлі в системі «Prozorro» UA-2018-08-23-000293-b).

Очікувана вартість предмета закупівлі становила 6 571 990,00 гривень

Тендерні пропозиції з метою участі у відкритих торгах подано двома суб'єктами господарювання: ТОВ «ОД-Строймонтаж» (тендерна пропозиція 6 539 266,80 грн) та ТОВ «ЛУГАНЬ-БУД-ІНВЕСТ.К» (тендерна пропозиція 6 558 619,20 грн), що підтверджується формою реєстру отриманих тендерних пропозицій.

Електронною системою закупівель автоматично визначено ТОВ «ОД-Строймонтаж» учасником, цінова пропозиція якого є найбільш економічно вигідною, що підтверджується формою протоколу розкриття тендерних пропозицій.

У подальшому тендерним комітетом Управління капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації визнано переможцем ТОВ «ОД-Строймонтаж», пропозиція якого відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та мала ціну 6 539 266,80 гривень. Рішення оформлено протоколом № 214 від 17.09.2018.

17.09.2018 в електронній системі закупівель опубліковано повідомлення про намір укласти договір.

У подальшому, між Управлінням капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації, як замовником, та ТОВ «ОД-Строймонтаж», як підрядником, укладено договір № 45 від 02.10.2018 (далі - договір), за яким замовник доручає, а генпідрядник забезпечує відповідно до проектної документації та на умовах цього договору виконання будівельних робіт з капітального ремонту, вказані в п. 1.2 договору («Будівництво амбулаторії загальної практики - сімейної медицини селища Підлісне (з житлом для лікаря) за адресою: вул. Центральна, селище Підлісне, Попаснянський район, Луганська область» (ДК 021-2015 (CPV) код 45215000-7). Відповідно до п. 2.1. договору період виконання робіт з 02.10.2018 по 31.12.2019, з правом дострокового виконання робіт.

Джерелом фінансування за договором є кошти місцевого бюджету. Крім цього, в електронній системі закупівель опубліковано зміни до договору, внесені шляхом укладення додаткових угод №№ 1-5.

Відповідно до додаткової угоди № 4 від 06.05.2019 у зв'язку зі зміною з 24.04.2019 найменування замовника, відповідно до розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 22.12.2018 № 1046 (зі змінами) внесено відповідні зміни в преамбулу та реквізити сторін Договору будівельного генпідряду № 45 від 02.10.2018, а саме: «Замовник» - Департамент будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації.

В електронній системі закупівель «Prozorro» 03.01.2020 опубліковано звіт про виконання вищезазначеного договору.

Як вказує прокурор, рішенням Адміністративної колегії Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.03.2025 № 70/26-р/к у справі № 3/01-102-23 визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ОД-Строймонтаж» (ідентифікаційний код юридичної особи 39937448) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛУГАНЬ-БУД-ІНВЕСТ.К» (ідентифікаційний код юридичної особи 36828245) (далі - ТОВ «ЛБІ.К») вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6 та п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів під час їх участі у процедурі публічної закупівлі, проведеної з використанням електронної системи закупівель «Prozorro» Департаментом будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації на закупівлю робіт «ДК 021:2015: 45215000-7 - «Будівництво амбулаторії загальної практики - сімейної медицини селища Підлісне (з житлом для лікаря) за адресою: вул. Центральна, селище Підлісне, Попаснянський район, Луганська область» (код 45215000-7- «Будівництво закладів охорони здоров'я та будівель соціальних служб, крематоріїв і громадських убиралень» Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015), проведених Управлінням капітального будівництва Луганської обласної державної адміністрації (ідентифікатор закупівлі в системі «Prozorro» UA-2018- 08-23-000293-b).

В обґрунтування позову, прокурор стверджує, що узгодивши свою поведінку та тендерні пропозиції, ТОВ «ОД-Строймонтаж» та ТОВ «ЛУГАНЬ-БУД-ІНВЕСТ.К» порушили принцип добросовісної конкуренції, який встановлено ЗУ «Про публічні закупівлі», тим самим спотворили результати торгів, що призвело до закупівлі робіт за рахунок бюджетних коштів за відсутності конкуренції та при формальному створенні учасниками тендеру її видимості, наслідком чого стало нівелювання мети публічної закупівлі - отримання робіт з максимальною економією та ефективністю, із залученням мінімального обсягу бюджетних коштів для цього. Прокурор зазначає, що в діях відповідача-2 вбачається умисел на вчинення правочину, який завідомо суперечить інтересам держави та суспільства.

З посиланням на приписи ст.ст. 203, 215, 228 Цивільного кодексу України, прокурор вважає договір укладеним без додержання вимог щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, який порушує економічні засади здійснення закупівель, робіт і послуг за державні кошти та таким, що підлягає визнанню недійсним.

Правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді здійснюється ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.

При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Також ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Статтею 7 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено органи, які здійснюють державне регулювання, контроль у сфері закупівель та громадський контроль, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 Положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, Північно-східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органам.

У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях.

Основним завданням офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби на території Луганської, Полтавської, Сумської, Харківської областей (п. 3 Положення).

Згідно з п. 4 Положення, офіс відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів, дотриманням законодавства про закупівлі.

Офіс вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Також офіс має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (п.п. 18 п. 6 Положення).

Таким чином, Північно-східний офіс Держаудитслужби наділений повноваженнями звертатися до суду на захист інтересів держави в спірних правовідносинах.

Луганська обласна прокуратура листом від 30.10.2025 № 15-34вих-25 повідомила Північно-східний офіс Держаудитслужби про існування порушення інтересів держави від укладення договору про закупівлю робіт за державні кошти № 45 від 02.10.2018 та витребувала відомості щодо вжитих або запланованих заходів щодо захисту порушених інтересів держави.

У відповідь на вказаний лист, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області листом від 12.11.2025 № 201231-17/1514-2025 повідомило про те, що не має намірів звертатись до суду, оскільки станом на 12.11.2025 заходів державного фінансового контролю у Департаменті будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації стосовно процедури закупівлі за номером ID: UA-2018-08-23-000293-b не проводилось.

Внаслідок нездійснення вказаними органами належних заходів щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, прокурор звертається із вказаним позовом в їх інтересах.

Прокурор до пред'явлення позову до суду, повідомив Північно-східний офіс Держаудитслужби листом №15-54вих-25 від 19.11.2025 про прийняття рішення стосовно представництва інтересів держави шляхом пред'явлення до суду цього позову.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 по справі №912/2385/18 за позовом також органу прокуратури, невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва заступником керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби в цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд приходить до висновку, що вони відповідають вимогам, встановленим ст.ст. 162, 164, 172 ГПК України. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі, встановлені ГПК України відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги ціну позову, характер спірних правовідносин, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.

Разом з тим, судом встановлено, що Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду ухвалою від 13.11.2024 на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду передано справу № 922/3456/23, з огляду на необхідність відступити від висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 17.10.2024 у справі №914/1507/23, про те, що встановлене в установленому порядку порушення законодавства про захист економічної конкуренції є підставою для визнання недійсним договору, укладеного з переможцем закупівлі, відповідно до частини третьої статті 228 ЦК України; а також про наявність підстав для застосування правових наслідків, передбачених частиною третьою статті 228 ЦК України, у разі визнання недійсним правочину, вчиненого з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства.

Водночас судом встановлено, що в справі № 922/3456/23 та справі, яка розглядається №913/285/25 буде надаватися оцінка можливості застосування наслідків недійсності правочину, передбачених частиною 3 ст. 228 Цивільного кодексу України у разі визнання недійсним правочину, вчиненого з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, а тому суд дійшов висновку, що правовий висновок об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 922/3456/23 матиме значення для правильного вирішення спору в справі № 913/285/25 оскільки справи є подібними.

Аналогічну позицію щодо необхідності зупинення провадження у справі також висловлено Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в ухвалі від 19.11.2024 у справі №913/279/23.

Положеннями ст. 228 ГПК України визначені випадки, в яких суд може за заявою учасника справи або з власної ініціативи зупинити провадження у справі.

Так, відповідно до п. 7 ч. 1 цієї статті, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

За приписами п. 11 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Враховуючи наведене, оскільки правовий висновок об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №922/3456/23 матиме значення для правильного вирішення спору в даній справі, господарський суд дійшов висновку зупинити провадження у справі № 913/285/25 до оприлюднення об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у справі № 922/3456/23.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Підтвердити підстави представництва заступником керівника Луганської обласної прокуратури інтересів держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби із заявленими позовними вимогами.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

4. Провадження у справі № 913/285/25 зупинити до оприлюднення об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у справі № 922/3456/23.

5. Відповідачу-2 зареєструвати «Електронний кабінет» в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або в підсистемі «Електронний суд» та повідомити про це суд.

6. Для запобігання загрози життю та здоров'ю суддів та учасників судового процесу у період воєнного стану, суд пропонує учасникам справи утриматись від відвідування суду, свої процесуальні права та обов'язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний суд» або у паперовій формі, а саме:

- через особистий кабінет в системі «Електронний суд» https://id.court.gov.ua;

- у разі неможливості надсилання документів в електронному вигляді - звичайною поштою на офіційну адресу суду (61612, м. Харків, проспект Науки, буд. 5).

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/gromadyanam/csz/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 05.12.2025 та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст. 256 ГПК України, та порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.

Суддя Ріта ШЕЛІХІНА