Постанова від 01.12.2025 по справі 758/12317/25

Справа № 758/12317/25

3/758/4615/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року м. Київ

Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , керівника політичної партії «Євросоюз»,

за ст. 212-21 КУпАП,

встановив:

Відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі-Звіт) поданого політичною партією «Євросоюз», ідентифікаційний код - 20077521 (далі - Партія) за 1 квартал 2025 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації що полягає у невідображенні відомостей про платежі.

Відповідно до п. 3, ч. 11 ст. 17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає розділи, зокрема:

3) «Платежі та інші витрати за звітний період», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили

Відповідно до відомостей зазначених у п. 5 «Грошові кошти» розділу І «Майно та нематеріальні активи» у звіті Партії у Партії наявні обороти по рахунку НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Укрексімбанк», зокрема, зазначено, про використані кошти з рахунку за звітній період у розмірі 74722,50 гривень.

Проте у розділі ІІІ «Платежі та інші витрати» у Звіті Партії відомості про здійснення витрат відображено лише 46200,00 гривень, що свідчить про неповноту інформації.

Партія листом від 13.06.2025 № 1 повідомила, що витрати не відображені у розділі ІІІ «Платежі та інші витрати» Звіту, були понесені Партією у звітному періоді у зв'язку зі сплатою податків та зборів, які нараховуються при виплаті заробітної плати, однак надані пояснення не спростовують ознак наявності закінченого адміністративного правопорушення.

Таким чином, встановлено неповноту інформації у Звіті, що полягає у невідображені всіх відомостей про платежі по рахунку НОМЕР_2 , відкритому в АТ «Укрексімбанк» у звітному періоді, що є порушенням п. 3 ч. 11 ст. 17 Закону, за що передбачено адміністративну відповідальність.

Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за І квартал 2025 року від 19.06.2025 № 2312, затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.06.2025 № 181/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону.

У ч. 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу ПІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченої Реєстром відповідно до Закону.

Слід зазначити, що п. 5.9.2 розд. 5 статуту Партії, серед іншого, визначено, що Голова Партії здійснює поточне керівництво діяльністю Партії, без доручення представляє її у всіх зовнішніх стосунках з іншими партіями, громадськими організаціями, органами державної влади та органами місцевого самоврядування; має право підпису документів від імені Партії тощо.

Листом-зверненням від 15.02.2024 № 1 (вх. № 183 86/0/07-24 від 15.02.2024) Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії та копії документів, які підтверджують його повноваження - копія наказу про призначення керівника від 06.09.2022 № 1.

Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджуються витягом з Сдиного державного реєстру.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Звіт Партії за І квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 18.04.2025 19:49 та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа - керівник Партії порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв, клопотань про відкладення розгляду справи чи неможливість участі в судовому засіданні не подавав.

Рішеннями Європейського суду визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

За таких обставин, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності в судовому засіданні ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення №50-33/1104 від 28.07.2025 року; даними Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року, де у розділі ІІІ «Платежі та інші витрати» відображено лише 46200,00 грн., що свідчить про неповноту інформації; даними звіту щодо підписання Звіту політичної партії «Євросоюз» кваліфікованим електронним підписом ОСОБА_1 ; Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджує те, що ОСОБА_1 є керівником Партії; даними Висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру № 2312 від 19.06.2025, яким встановлено, що відповідно до відомостей зазначених у п. 5 «Грошові кошти» розділу І «Майно та нематеріальні активи» у звіті Партії у Партії наявні обороти по рахунку НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Укрексімбанк», зокрема, зазначено, про використані кошти з рахунку за звітній період у розмірі 74722,50 гривень, проте, у розділі ІІІ «Платежі та інші витрати» у Звіті Партії відомості про здійснення витрат відображено лише 46200,00 гривень.

Так, як встановлено судом, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення - 28.07.2025 року гр. ОСОБА_1 визначено як керівника політичної партії «Євросоюз», ідентифікаційний код - НОМЕР_3 , порушено порядок подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд накладає стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії, у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. 00 коп. (п'ять тисяч сто грн. 00 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.) на користь держави.

Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Суддя Л. В. Казмиренко