Постанова від 03.12.2025 по справі 465/9903/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 465/9903/24 пров. № А/857/42142/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кузьмича С.М., Ніколіна В.В.,

з участю секретаря Волчанського А.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Франківського районного суду міста Львова від 03 жовтня 2025 року у справі № 465/9903/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

суддя в 1-й інстанції Мигаль Г.П.,

час ухвалення рішення 03.10.2025 року,

місце ухвалення рішення м.Львів,

дата складання повного тексту рішення 03.10.2025 року

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Рішенням Франківського районного суду м.Львова від 03 жовтня 2025 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що 04.10.2024 на адресу ОСОБА_1 скеровано повістку № 325305, яка сформовано за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виклик військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 15.10.2024 о 11:00 год. для уточнення військово-облікових даних та скерована рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Відтак ОСОБА_1 був належним чином повідомлений відповідно до абз. 2 підпункту 2 пункту 41 Постанови № 560, 14.10.2024 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 поштове відправлення повернуто оператором поштового зв'язку «Укрпошта» із долученням довідки про причини поверенення/досилання поштового відправлення - адресат відсутній за вказаною адресою. Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Позивач в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить рішення Франківського районного суду м.Львова від 03 жовтня 2025 року залишити без змін.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце. У відповідності до ч. 3 ст. 268 і ч. 4 ст. 229 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що ідповідачами не доведено наявності у позивача необхідності уточнення військово-облікових даних, зокрема з урахуванням того, що позивач був взятий на облік, вчасно уточнив військово-облікові дані, має відстрочку від призову на військову службу (бронювання), суд дійшов висновку, що тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 майор ОСОБА_2 , ухвалюючи спірну постанову№ 423 за від 06 грудня 2024 року, діяв всупереч вимог статей 7, 9, 247, 251, 252 тощо КУпАП, не дослідив обставини справи, не встановив наявність складу адміністративного правопорушення, не зібрав доказів на підтвердження власної позиції щодо допущення позивачем інкримінованого правопорушення, зокрема, які були наявні у розпорядженні самого відповідача, а тому не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та правомірності винесеної постанови про накладення на позивача штрафу, передбаченого санкцією ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з огляду на наступне.

Позивачу за зареєстрованим місцем проживання АДРЕСА_1 засобами поштового зв'язку надіслана повістка № 325305 від 05.10.2024, в якій зазначено, що ОСОБА_1 належить з'явитися ІНФОРМАЦІЯ_3 15.10.2024 о 11:00 годині для уточнення даних.

Повістка сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду.

Згідно з довідкою з поштового відділення 79007 про причини повернення/досилання повістка №325305 повернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 14.10.2025 року, причиною повернення вказано «відсутність адресата за вказаною адресою».

06 грудня 2024 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майором ОСОБА_2 розглянуто матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та винесено постанову № 423 за ч. 3 ст.210 КУпАП, згідно з якою ОСОБА_1 не прибув за повісткою № 325305 до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 11:00 год. 15 жовтня 2024 року, чим порушив вимоги підпункту 2 пункту 1 Правил військового обліку затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» в особливий період.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.

Відповідно до абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на віи?ськовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно з ч.1 ст.22 Закону Украі?ни «Про мобілізаціи?ну підготовку і мобілізацію», громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (віи?ськовозобов'язані, резервісти Служби безпеки Украі?ни - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки Украі?ни, віи?ськовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів Украі?ни за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів Украі?ни), для взяття на віи?ськовии? облік віи?ськовозобов'язаних чи резервістів, визначення і?х призначення на особливии? період, направлення для проходження медичного огляду.

Відповідно до п. 21 Порядку No560 з оголошенням мобілізаціі? громадяни зобов'язані з'явитися за викликом раи?онного (міського) територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та віи?ськовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на віи?ськовии? облік, уточнення своі?х персональних даних, даних віи??ськово-облікового документа з віи?ськово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до віи?ськовоі?? служби.

Відповідно до п. 27 Порядку No560 під час мобілізаціі? громадяни викликаються зметою:

1) до раи?онних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальноі? підтримки або і?х відділів:

взяття на віи?ськовии? облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до віи?ськовоі? служби;

уточнення своі?х персональних даних, даних віи?ськово-облікового документа з віи?ськово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки);

призову на віи?ськову службу під час мобілізаціі? та відправлення до місць проходження віи?ськовоі? служби;

2) до відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ:

проходження медичного огляду для визначення придатності до віи?ськовоі? служби;

уточнення своі?х персональних даних, даних віи?ськово-облікового документа з віи?ськово-обліковими даними відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

призову на віи?ськову службу під час мобілізаціі? та відправлення до місць проходження віи?ськовоі? служби.

Відповідно до п. 28 Порядку No560 виклик громадян до раи?онних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальноі? підтримки чи і??х відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізаціі? здіи?снюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Згідно п.30 Порядку No560 повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, якии? заповнюється представником раи?онного (міського) територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів керівник раи?онного (міського) територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки або и?ого відділу накладає на повістку кваліфіковании? електроннии? підпис у день і?і? формування.

Реєстраціи?нии? номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстраціі? виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.

Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, містить унікальнии? електроннии? ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).

QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраціи?нии?? номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобамипоштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.

Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі і?і? паперова форма повинна містити придатнии? для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися віи?ськовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися віи??ськовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

У разі надсилання повістки, сформованоі? за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховии? кодовии? ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.

В описі вкладення зазначається інформація про наи?менування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, наи?менування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника раи?онного (міського) територіального центру комплектування та соціальноі? підтримки або и?ого відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.

Централізовании? друк повісток, які сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, та направлення і?х віи?ськовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку здіи?снюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічніи? галузі), на підставі відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним оператором поштового зв'язку та/або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічніи? галузі).

Враховуючи вище наведене 04.10.2024 на адресу ОСОБА_1 скеровано повістку No 325305, яка сформовано за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, віи??ськовозобов'язаних та резервістів про виклик віи?ськовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 15.10.2024 о 11:00 год. для уточнення віи?ськово- облікових даних та скерована рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відтак ОСОБА_1 був належним чином повідомлении? відповідно до абз. 2 підпункту 2 пункту 41 Постанови No 560, згідно якого належним підтвердженням оповіщення резервіста або віи?ськовозобов'язаного про виклик до раи?онного (міського) територіального центру комплектування та соціальноі?? підтримки або и?ого відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживанняособи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальноі? підтримки під час уточнення своі?х облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальноі? підтримки іншоі? адреси місця проживання.

14.10.2024 на адресу Центру поштове відправлення повернуто оператором поштового зв'язку «Укрпошта» із долученням довідки про причини поверенення/досилання поштового відправлення - адресат відсутніи? за вказаною адресою.

Згідно зі ст. 42 Закону Украі??ни «Про віи?ськовии? обов'язок і віи?ськову службу» та пункту 19 Порядку No1487 громадяни Украі?ни, винні в порушенні правил віи?ськового обліку громадян Украі?ни, а також у вчиненні інших порушень законодавства про віи?ськовии? обов'язок і віи?ськову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Колегія суддів зазначає, що позивач, проігнорувавши виконання обов'язку, покладеного на нього згідно вищезазначених правових норм, допустив порушення законодавства про мобілізаціи?ну підготовку та мобілізацію та правил віи?ськового обліку.

Частиною 3 ст.210-1 КУпАП передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим кодексом та іншими законами України.

Згідно з статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Як передбачено статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приміткою до статі 210 КУпАП положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Колегія суддів зазначає, що примітка до ст.210 КУпАП не може бути застосована в спірному випадку, оскільки чинним законодавством на позивача покладений обов'язок вчинити певні дії, а саме, уточнити свої персональні дані. Такий обов'язок має бути виконаний тільки вчиненням дій особисто ОСОБА_1 . Відтак, держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити факт уточнення військовозобов'язаним своїх персональних даних, однак обов'язок такого уточнення покладається саме на військовозобов'язаного, яким є позивач.

Жодних доказів на спростування вказаних вище обставин позивач не надав ні під час розгляду справи в суді першої інстанції, ні під час апеляційного розгляду.

Також апеляційним судом не встановлено порушень процедури, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

Враховуючи наведені обставини, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність достатніх, належних та допустимих доказів, які вказують на вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та про правомірність постанови про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України та статті 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям постанови про залишення позовних вимог без задоволення.

Керуючись ст.ст. 272,286,308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.

Рішення Франківського районного суду міста Львова від 03 жовтня 2025 року у справі № 465/9903/24 - скасувати та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді С. М. Кузьмич

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 03 грудня 2025 року.