Постанова від 04.12.2025 по справі 420/25845/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/25845/25

Перша інстанція: суддя Бутенко А.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

30 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.12.2024 року № 1078522315-2024-1 про відмову у призначенні одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути його заяву про призначення одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати та прийняти рішення за результатами її розгляду прийнявши до розгляду копію акту розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у задоволенні заяви про призначення одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати, відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що він правомірно відмовив позивачу у задоволенні заяви. Так, замість оригіналу акту розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006 позивачем надано копію такого акту, а нормативно-правовими актами, які регулюють питання призначення виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, не передбачено можливості призначення страхових виплат потерпілим на підставі копії акту.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що для призначення страхової виплати позивачу необхідно було надати оригінал акта розслідування професійного захворювання або скановану копію оригінального документу.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 23.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати, відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». До заяви позивачем наступні документи:

- копія акту розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006;

- копія висновку центральної лікарсько-експертної комісії № 3177 від 17.11.2006;

- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 25.06.2024 № 5138/5003339123;

- картка платника податків ОСОБА_1 ;

- довідка до акта огляду МСЕК 12ААА № 503558 від 10.08.2017;

- довідка про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності 12ААА № 010346 від 10.08.2017;

- довідка про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності 2- 20 СУ № 016042 від 22.01.2007;

- довідка до акта огляду МСЕК 2-20 СМ №0003745 від 22.01.2007;

- паспорт громадянина України ОСОБА_1 НОМЕР_1 ;

- копія листа Пенсійного фонду України №2800-030402-8/76042 від 09.12.2024.

26 грудня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 1078522315-2024-1 про відмову у призначенні одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати. Так, за результатами розгляду документів встановлено, що замість оригіналу акта розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006 року, позивачем надано копію такого акта.

Вважаючи протиправним рішення пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що надання позивачем завіреної належним чином копії акту розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006 року, форми П-4, а не його оригіналу, жодним чином не впливає на підтвердження наявності викладених в ньому обставин і не є порушенням вимог Закону № 1105-XIV та Порядку №4-1. Крім того, суд зазначив, що Законом № 1105-XIV надано вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати, серед якого відсутня така підставі, як ненадання оригіналів документів.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV) визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1105-XIV загальнообов'язкове державне соціальне страхування - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Професійне захворювання - захворювання, що виникло внаслідок професійної діяльності застрахованого та зумовлено виключно або переважно впливом шкідливих речовин і певних видів робіт та інших факторів, пов'язаних з роботою.

Страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку - нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене у період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок, що стався, або професійне захворювання, яке виникло внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці.

Відповідно до ст. 29 Закону №1105-ХІV страхуванню від нещасного випадку підлягають: особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах.

Статтею 30 Закону № 1105-ХІV визначено, що страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.

В окремих випадках, за наявності підстав, уповноважений орган управління може визнати страховим випадком захворювання, не внесене до переліку професійних захворювань, якщо на момент прийняття рішення медична наука має нові відомості, які дають підстави вважати це захворювання професійним.

Порядок прийняття рішення про визнання страховим випадком захворювання, не внесеного до переліку професійних захворювань, встановлюється постановою Пенсійного фонду України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

За приписами ст.37 Закону № 1105-ХІV, для призначення страхових виплат потерпілий або особи, які мають право на такі виплати у разі смерті потерпілого, подають до уповноваженого органу управління заяву (у паперовій або електронній формі) про призначення виплати (особисто або через уповноваженого представника) за формою, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України. Заява в електронній формі подається через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст.38 Закону № 1105-ХІV, територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі поданої в електронній або паперовій формі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Територіальні органи уповноваженого органу управління можуть затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

Згідно приписів ст.39 Закону № 1105-ХІV, уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо:

1) потерпілий вчиняв дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання рекомендацій лікаря), що сприяли настанню страхового випадку;

2) роботодавець, інші органи, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілий надали уповноваженому органу управління завідомо неправдиві відомості про страховий випадок;

3) застрахована особа вчинила умисне кримінальне правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.

Уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованій особі, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.

Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності затверджений постановою правління ПФУ від 26.01.2024 № 4-1.

Відповідно до п.1, п.2 Порядку № 4-1, заява про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат (крім виплат, які призначаються страхувальником) подається потерпілим або особою, яка має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого, особисто або через уповноваженого представника до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає страхову виплату) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява разом з документами, необхідними для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат подається для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат за формою згідно з додатками 1, 2 до цього Порядку.

Пунктом 3 Порядку № 4-1 визначено, що незалежно від виду страхової виплати, щодо якої звертається особа, під час подання заяви особа надає:

- паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України);

- свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України) у разі призначення виплат на дитину;

- документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

За приписами п.4 Порядку № 4-1, заява разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може подаватись заявником в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (у разі наявності технічної можливості).

Відповідно до розділу V Порядку № 4-1, щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку.

Для призначення щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати потерпілий подає в електронній формі засобами Порталу Дія (за наявності технічної можливості) або вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України до органу, що призначає страхову виплату, заяву за формою відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Заява може бути подана у формі паперового документа.

Потерпілий має право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхової виплати.

Органом, що призначає страхову виплату, до електронної справи про страхові виплати додаються:

- акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України;

- виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) про ступінь втрати професійної працездатності;

- довідка про розмір середньої заробітної плати перед настанням страхового випадку.

За приписами розділу VIII Порядку № 4-1, одноразова допомога потерпілому призначається при встановленні МСЕК стійкої втрати професійної працездатності на підставі заяви за формою, наведеною у додатку 1, та за наявності усіх необхідних документів, передбачених пунктом 2 розділу V цього Порядку.

Розмір одноразової допомоги визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

Якщо комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров'я настало не лише з вини роботодавця, а і внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці, розмір одноразової страхової виплати зменшується на підставі висновку цієї комісії, але не більш як на 50 відсотків. У цьому випадку до документів додається протокол засідання комісії із зазначенням відсотка зменшення одноразової допомоги.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати, до якої перелік документів, зокрема копію акта розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006.

Відмовляючи у задоволенні заяви позивача, пенсійний орган виходив з того, що замість оригіналу акта розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006 позивачем надано копію такого акта та зазначив, що на сьогодні нормативно-правовими актами, які регулюють питання призначення виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, не передбачено можливості призначення страхових виплат потерпілим на підставі копії акту розслідування хронічного професійного захворювання.

Судова колегія наголошує, що Порядком №4-1 визначено, що разом із заявою подаються саме скановані копії документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Тобто Порядок № 4-1 не містить вимоги про надання оригіналу акту розслідування.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що надання позивачем завіреної належним чином копії акту розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006 року, форми П-4, а не його оригіналу, жодним чином не впливає на підтвердження наявності викладених в ньому обставин і не є порушенням вимог Закону № 1105-XIV та Порядку №4-1.

Крім того, ст.39 Закону № 1105-ХІV визначений перелік підстав для відмови у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому і такий перелік не містить підстав для відмови, як надання копії документів замість оригіналів.

Пунктом 7 Розділу ІІ Порядку № 4-1 також передбачено, що якщо до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що призначає страхову виплату, письмово повідомляє заявника, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві робиться відповідний запис. У разі подання заяви через вебпортал Пенсійного фонду або Портал Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості).

Однак, як вбачається з матеріалів справи, пенсійний фонд при прийнятті документів від представника позивача не робив жодних застережень щодо відсутності необхідних документів для призначення виплат.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання відповідача, як на підставу для відмови в призначенні одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати професійної працездатності та щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати на ненадання оригіналу акту розслідування хронічного професійного захворювання від 30.11.2006 року є безпідставними, оскільки ані Законом № 1105-XIV, ані Порядком №4-1 не передбачено надання саме оригіналів документів.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 05 серпня 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченк о