04 грудня 2025 року Справа № 480/8341/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8341/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Позивач ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови з 01 жовтня 2025 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 05.07.2021 за № 11/41864/2342, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 05.03.2019, виходячи із суми 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про порядку виплати пенсій деяким категоріями осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2025 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 05.07.2021 № 11/41864/2342, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 05.03.2019, виходячи із суми 2000 грн, відповідно до постанови КМУ "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про порядку виплати пенсій деяким категоріями осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо обмеження граничним (максимальним) розміром пенсії позивача та застосування коефіцієнтів до суми перевищення згідно з Постановою КМУ від 03 січня 2025 р. № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану при здійсненні перерахунку пенсії. При цьому вказує на необхідність збереження при перерахунку пенсії розміру 80% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та із збереженням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб з 01.03.2025.
Ухвалою суду від 04.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 480/7912/21 було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.07.2021 № 11/41864/2342; зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.07.2021 № 11/41864/2342 з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 480/7912/21 набрало законної сили 17 грудня 2021 року.
На виконання вищезазначеного рішення суду, ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.07.2021 № 11/41864/2342 з урахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі № 480/9024/23, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області були задоволені частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо нарахування ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, 01 липня 2023 року пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 01 квітня 2019 року, 01 липня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням 80% сум грошового забезпечення та виплачених сум; визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, 01 липня 2023 року, пенсії з обмеженням максимального розміру; зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області виплатити з 01 квітня 2019 року, 01 липня 2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі № 480/9024/23 набрало законної сили 06 лютого 2024 року.
На виконання вищезазначеного рішення суду, ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням 80% сум грошового забезпечення та без встановлення обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Однак, відповідно до витягу з перерахунку пенсії було встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без врахування щомісячної доплати 2 000 грн, відповідно до постанови КМУ "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року № 713, а також із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 за №1 "Про порядок виплати пенсій деяким категоріями осіб у 2025 році у період воєнного стану".
ОСОБА_1 звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Сумській області про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2025 року згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.07.2021 № 11/41864/2342 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням 80 % сум грошового забезпечення, щомісячної доплати 2 000 грн, відповідно до постанови КМУ "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року за № 713, без застосуванням понижуючи коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03 січня 2025 року за № 1 "Про порядок виплати пенсій деким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження її максимальним розміром.
ГУ ПФУ в Сумській області своїм листом від 14.10.2025 № 1800-0202-8/40632 повідомив ОСОБА_1 про відмову у перерахунку пенсії з 01 жовтня 2025 року на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.07.2021 № 11/41864/2342 з урахуванням 80 % сум грошового забезпечення, щомісячної доплати 2 000 грн, відповідно до постанови КМУ "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року за № 713, без застосуванням понижуючи коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03 січня 2025 року № 1 "Про порядок виплати пенсій деким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження її максимальним розміром.
Вважаючи, що такі дії відповідача є протиправними та такими, що порушують його права позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір за епізодом обмеження пенсії заявника з 01.10.2025 максимальним розміром, суд зважає на те, що норми Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не містять чітко сформульованого правила про виплату пенсій без обмеження максимальним розміром, а викладені у цьому законі стандарти соціального захисту військовослужбовців у відставці у сфері пенсійного забезпечення не зумовлюють виникнення відповідного застереження.
Тому, орган публічної адміністрації повинен керуватись нормами суміжних законів, а у силу абз.1 п.2 розділу ІІ Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI запроваджене обмеження максимального розміру пенсії не поширюється виключно на випадки обчислення розміру при призначенні пенсії до набрання чинності названим актом законодавства.
При цьому, п.1 ст.2 розділу І Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI було запроваджено обмеження максимального розміру пенсії, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
До того ж, абз. 2 п.2 розділу ІІ Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI було запроваджено одночасно три нових взаємопов'язаних правила, а саме: 1) обмеження максимального розміру при призначенні нових пенсій показником у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; 2) непорушність (недоторканність) розміру раніше призначених пенсій; 3) мораторій на перерахунок раніше призначених пенсій, розмір яких перевищує показник у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, існують два законодавчих обмеження максимального розміру пенсії, котрі можуть бути застосовані до заявника, а саме: 1) за ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції законів України від 08.07.2011 № 3668-VI, від 24.12.2015 № 911-VIII, від 06.12.2016 № 1774-VIII на рівні сталого показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; 2) за п.1 ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI у розмірі величини пенсії станом на 01.10.2011 або на рівні сталого показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У даному конкретному випадку заявник наполягає на обчисленні розміру пенсії у зв'язку із збільшенням поточної винагороди за працю/службу діючого публічного службовця та виплаті пенсії після такого обчислення без жодних обмежень за критерієм розміру.
Суд зважає, що у минулому правило обмеження пенсії на рівні сталого показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність було запроваджено ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Дія ч.7 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ була припинена унаслідок прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у зв'язку із невідповідністю ст.17 Конституції України.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022 по справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) визнано поширення приписів ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, а відтак визнано запровадження обмеження розміру пенсії військовослужбовця у відставці максимальною сумою до виплати у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; але при цьому визнано і неконституційність в цій частині ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI у зв'язку із невідповідністю ст.17 Конституції України.
Тому з огляду на приписи ч. 3 ст.7 та ч. 4 ст.7 КАС України суду у даному конкретному випадку належить застосувати положення ч.5 ст.17 Конституції України, поклавши на суб'єкта владних повноважень обов'язок до настання події набрання чинності іншою обов'язковою до застосування нормою права вищої юридичної сили здійснити виплату заявникові пенсії без обмежень, запроваджених ст. 2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI.
Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що 14.07.2021 КМУ було прийнято постанову № 713, метою якої є зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Абзацом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 установлено з 01.07.2021 щомісячну доплату у сумі - 2.000,00 грн особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Абзацом 2 постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 установлено з 01.07.2021 щомісячну доплату у сумі - 2.000,00 грн особам, яким призначено пенсію після 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", але з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати.
За спеціальним правилом абз.3 постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 установлена з 01.07.2021 щомісячна доплата у сумі - 2.000,00 грн не виплачується у разі перегляду (перерахунку) пенсій після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.
При цьому, у силу спеціального правила абз.3 постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
У силу застереження абз.4 п.1 постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022 по справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) до 12.04.2023 визнано поширення приписів ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI на дію Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, а відтак визнано запровадження обмеження розміру пенсії військовослужбовця у відставці максимальною сумою до виплати у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, за змістом норм постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 перешкодами у призначенні і виплаті доплати у порядку постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 є: 1) досягнення мети - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій (подія чого співпадає із досягненням розміру пенсії рівня показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність); 2) настання події перерахунку пенсії (у тому числі і в порядку постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 у разі досягнення розміру пенсії рівня показника у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
01.03.2018 настала подія підвищення поточного грошового забезпечення діючого військовослужбовця у зв'язку із набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 № 704.
Однак, відповідно до п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 виплату перерахованих розмірів раніше вже призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій було запроваджено з 01.01.2018.
Таким чином, унаслідок ретроспективної дії п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 подія перерахунку раніше призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій у зв'язку із підвищенням поточного грошового забезпечення діючого військовослужбовця за постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 припала на 01.01.2018.
05.03.2019 у зв'язку із набранням законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 втратили юридичну силу п.1 і п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, а тому подія нового перерахунку раніше призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсій припала на 01.04.2019.
Проте, такі перерахунки мали правову природу не підвищення поточного грошового забезпечення діючого військовослужбовця за постановою КМУ від 30.08.2017 № 704, а припинення дії запровадженого Урядом України нормативного регламентування в частині обмеження структури грошового забезпечення як бази перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії виключно окладом за посадою, окладом за званням та надбавкою та вислугу років.
Перерахунки пенсій на виконання рішень судів у зв'язку: із зменшенням відсоткового розміру пенсії відносно грошового забезпечення, із втратою чинності нормами права в частині структури грошового забезпечення як розрахункової бази обчислення нового розміру раніше вже призначеної пенсії (05.03.2019 - відповідає перерахунку пенсії з 01.04.2019, 19.11.2019 - відповідає перерахунку пенсії з 01.12.2019) є виправленням недоліків/вад/дефектів реалізації управлінської функції суб'єктом владних повноважень у порядку судового захисту, а не перерахунком пенсії через підвищення поточної винагороди за службу діючого публічного службовця.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України суд бере до уваги, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 доплата до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Статтею 46 Закону № 4059 установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.
Отже, вказаними нормативно-правовими актами обмежено розмір пенсії особам, пенсія яким призначена на підставі норм Закону № 2262.
Згідно ч.ч. 1 та 3 ст. 1-1 Закону № 2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, Законом № 4059 та Постановою №1 установлено додаткові підстави для обмеження розміру пенсії особам, передбаченим Законом № 2262, шляхом застосування відповідних коефіцієнтів, що прямо заборонено ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262.
У рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 № 22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці 3 п. 4 мотивувальної частини рішення № 10-р/2020 від 28.08.2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить ст. 6, ч. 2 ст. 19, ст. 130 Конституції України.
Більше того, неконституційність обмеження пенсії особами, передбаченим Законом № 2262, визнана рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, у разі суперечності між правовими нормами Закону України "Про Державний бюджет України" та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Таким чином, оскільки Законом № 2262 і Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення ст. 46 Закону № 4059 і Постанови № 1.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що станом на 01 січня 2025 року Закон №262 не містив положень, якими б були передбачені обмеження пенсії військовослужбовців будь-яким максимальним розміром.
Наведене свідчить про відсутність у відповідача підстав для обмеження розміру пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону № 2262, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням коефіцієнтів, встановлених Постановою № 1.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу в розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та із збереженням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, суд зазначає наступне.
Оскільки, позивачем не надано до суду доказів щодо допущення відповідачем протиправного зменшення відсотку виплати пенсії позивачу з 80% під час здійснення перерахунку, відповідно права позивача на даний час не порушені.
Приписами ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
З огляду на викладене, суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 з 01 жовтня 2025 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 05.07.2021 за № 11/41864/2342, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 05.03.2019, виходячи із суми 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про порядку виплати пенсій деяким категоріями осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження її максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2025 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 05.07.2021 № 11/41864/2342, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 05.03.2019, виходячи із суми 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713, без застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про порядку виплати пенсій деяким категоріями осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження її максимальним розміром.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал