03 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11276/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бойка С.С., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 18.06.2025 начальника відділу опрацювання документації №5 ГУ ПФУ в Донецькій області Олени Кравцової "Про відмову у оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 померлого ОСОБА_2 ";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 за його зверненням від 18.04.2025 №1797 допомогу на поховання померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що він 18.04.2025 звернувся до Управління ПФУ в Полтавському районі Полтавської області із заявою щодо отримання допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви додано всі необхідні документи для отримання допомоги на поховання. Проте йому відмовлено у такій виплаті, оскільки померлий ОСОБА_2 не отримував пенсію на момент смерті , а тому підстави для обчислення та виплати допомоги на поховання відсутні. Відмову у оформленні та виплаті допомоги на поховання позивач вважає протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/11276/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначає, що за наявною інформацією, за життя з часу припинення пенсійних виплат ОСОБА_2 , який мешкав на тимчасово окупованої території України, до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації не звертався, а відтак пенсія за період з 01.02.2018 по 30.09.2022 не підлягала нарахуванню і не була йому нарахована. Статтею 53 Закону №1058 визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. З огляду на вищенаведене, за результатом розгляду наданих документів 18.06.2025 було винесено рішення про відмову у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 відповідно до вимог пункту
144 розділу XV «Прикінцеві положення Закону №1058 та вимог статті 53 Закону №1058 у зв'язку з неотриманням ОСОБА_2 пенсії на момент смерті.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 18.04.2025 подав заяву №1797 щодо оформлення допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Разом із заявою від 18.04.2025 № 1797 ОСОБА_3 надані скановані копії оригіналів документів, а саме: паспорту ОСОБА_1 НОМЕР_2 , виданого 31.07.1995 Єнакіївським МВ УМВС України у Донецькій області; картки платника податків на ім'я ОСОБА_1 ; довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 12.04.2024 №1602-5003231674; реквізити АТ «Ощадбанк» для поповнення карткового рахунку ОСОБА_1 ; свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , видане Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.04.2025 серія НОМЕР_3 , місце смерті - місто Юнокомунарівськ (Бунге) Донецької області; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання №00050709329.
18.06.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення №П/С №91490835189 про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 померлого ОСОБА_2 .
Підставою для відмови зазначено, що за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з дислокацією у м. Бахмут, як внутрішньо переміщена особа та отримував пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058. Нарахування пенсійних виплат не проводилось з 01.02.2018 у зв'язку з відсутністю інформації про реєстрацію пенсіонера в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо перемішених осіб. За інформацією підсистеми ІКІС ПФУ "Звернення" щодо поновлення виплати пенсії на контрольованій українською владою території ОСОБА_2 у встановленому порядку до органів Пенсійного фонду України не звертався. Інформація про проходження ОСОБА_2 фізичної ідентифікації особи в АТ "Ощадбанк" або в органах Пенсійного фонду України відсутня. Згідно свідоцтва про смерть від 17.04.2025 серія НОМЕР_3 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - Донецька область, м. Юнокомунарівськ (Бунге), що є тимчасово окупованою російською федерацією територією України з 07.04.2014. Оскільки ОСОБА_2 не отримував пенсію на момент смерті, підстави для обчислення та виплати допомоги на поховання відсутні.
Вважаючи відмову відповідача протиправною позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 1058 у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Згідно зі статтею 53 Закону № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).
Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку № 22-1.
Відповідно до п. 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Згідно з п. 5.2 Порядку № 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Як слідує з матеріалів справи, за життя ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058.
За національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
Конституція України та Закон № 1058-ІV гарантують всім громадянам України, за певних умов, право на матеріальне забезпечення за рахунок трудових та соціальних пенсій.
Суд акцентує увагу на тому, що згідно наведених вище норм законодавства виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання.
Жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, діюче законодавство не містить.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про виплату йому допомоги на поховання, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1.
Відтак, позивач виконав всі умови, що визначені діючим законодавством, а тому підстав для відмови у виплаті йому такої допомоги у відповідача не було.
Підсумовуючи вище викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення від 18.06.2025 №П/С №914190835189 ГУ ПФУ в Донецькій області "Про відмову у оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 померлого ОСОБА_2 " є протиправним та підлягає скасуванню.
Відновленням порушеного права позивача є зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання пенсіонера ОСОБА_2 .
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄРДПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.06.2025 №П/С №914190835189 "Про відмову у оформленні та виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 померлого ОСОБА_2 "
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлого ОСОБА_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко