03 грудня 2025 рокусправа № 380/19070/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про скасування постанови.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) з позовом до Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому просить:
- скасувати постанову №76818832 від 01.09.2025 зі змінами (доповненнями) реєстраційних даних від 15.09.2025 винесену державним виконавцем Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Ухвалою суду від 22.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що дії державного виконавця щодо винесення 15.09.2025 постанови про зміну (доповнення) реєстраційних даних, в якій змінено розмір штрафу, є протиправними, а оскаржена постанова такою, що підлягають скасуванню, оскільки винесена без врахування факту добровільного виконання рішення суду.
Відповідач відзиву на позов у встановлений строк не подав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 6 статті 162 КАС України).
Також, відповідач вимоги ухвали суду від 22.09.2025 не виконав; матеріали виконавчого провадження №76818832 не надав.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи до розгляду цей строк може бути продовжений не більше ніж на двадцять днів за вмотивованим клопотанням однієї зі сторін або з ініціативи суду (частина 4 статті 287 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, а також долучених письмових доказів,-
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі №380/13887/24 позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 задоволено повністю. Визнано протиправною відмову Військової частини НОМЕР_1 у видачі ОСОБА_1 довідки про безпосередню участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Львівським окружним адміністративним судом 30.12.2024 видано виконавчі листи.
Військова частина НОМЕР_1 оскаржила рішення суду в апеляційному порядку. Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 апеляційну скаргу повернуто скаржнику.
Державним виконавцем Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - держаний виконавець Стрийського ВДВС) 09.01.2025 на адресу Військової частини НОМЕР_1 надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №б/н від 03.01.2024.
Військова частина НОМЕР_1 на виконання рішення суду 05.02.2025 виготовила довідку про безпосередню участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Державний виконавець Стрийського ВДВС 01.09.2025 прийняв постанову про накладення штрафу ВП №76818832. Державний виконавець постановив за повторно не виконання виконавчого документу, у строк наданий державним виконавцем, накласти штраф у розмірі 32000 грн.
Також, державний виконавець Стрийського ВДВС 15.09.2025 прийняв постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних ВП №76818832, якою постановив внести зміни (доповнення) в автоматизованій системі виконавчого провадження щодо суми накладення штрафу. Постановлено накласти штраф в сумі 10200 грн.
Вважаючи постанову державного виконавця протиправною, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 4 частини 3 статті 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII» (далі - Закон №1404-VIII).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).
Пунктом 1 статті 5 Закону №1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (частина 1).
Крім того, на підставі положень частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право:проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону (пункт 1); з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну (пункт 3).
Частиною 1 статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 6 статті 26 Закону №1404-VIII визначено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до статті 39 Закону №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню, зокрема, у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом (пункт 9).
Частиною 1 статті 40 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.
Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 63 Закону №1404-VIII встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Згідно з частиною 2 статті 63 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, з урахуванням викладених норм накладення штрафу за невиконання рішення, яке зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлене на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. Водночас обов'язковою умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин.
Тобто, приймаючи рішення про накладення на боржника штрафу відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII державний виконавець зобов'язаний з'ясувати, чи вжито боржником дії щодо виконання рішення суду та чи існують поважні причини, які унеможливлюють його виконання.
Залежно від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Таким чином, зміст правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави виснувати, що лише невиконання боржником рішення суду без поважних на те причин тягне за собою наслідки, встановлені приписами Закону України «Про виконавче провадження».
Тобто, на момент прийняття рішення про накладення штрафу державний виконавець має встановити факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
З викладеного висновується, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, але не зробив цього.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 15.05.2020 у справі №812/1813/18, від 21.05.2020 у справі №310/6910/16-а та від 19.02.2020 у справі №821/1491/17.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З доказів у справі суд встановив, що ОСОБА_1 пред'явлено до примусового виконання виконавчий лист №380/13887/24 від 30.12.2024.
Державним виконавцем Стрийського ВДВС 09.01.2025 на адресу Військової частини НОМЕР_1 надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №б/н від 03.01.2024.
Військова частина НОМЕР_1 на виконання рішення суду 05.02.2025 виготовила довідку про безпосередню участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Однак державний виконавець Стрийського ВДВС 01.09.2025 прийняв постанову про накладення штрафу ВП №76818832, якою постановив накласти на боржника штраф у розмірі 32000 грн за повторне невиконання виконавчого документу, у строк наданий державним виконавцем.
Також, державний виконавець Стрийського ВДВС 15.09.2025 прийняв постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних ВП №76818832, якою постановив внести зміни (доповнення) в автоматизованій системі виконавчого провадження щодо суми накладення штрафу. Постановлено класти штраф в сумі 10200 грн.
Суд звертає увагу, що відповідно до даних автоматизованої системи виконавчого провадження ВП №76818832 відкрито 20.01.2025.
Військовою частиною НОМЕР_1 довідку про безпосередню участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України виготовлено вже 05.02.2025.
Натомість державний виконавець Стрийського ВДВС лише 01.09.2025 прийняв постанову про накладення штрафу ВП №76818832, якою за повторне невиконання рішення суду наклав штраф в розмірі 32000 грн.
Згодом 15.09.2025 прийняв постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних ВП №76818832, якою постановив внести зміни (доповнення) в автоматизованій системі виконавчого провадження щодо суми накладення штрафу з 32000 на 10200 грн.
Водночас у справі відсутні докази виконання державним виконавцем законодавчих приписів, передбачених частиною 3 статті 18 Закону №1404-VIII.
Тобто, в межах спірних правовідносин державний виконавець прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій вимагав виконати рішення суду, і відповідно, більше не вживав заходів примусового виконання.
Належних та допустимих доказів які б спростовували викладене відповідач до суду не надав.
Отже, державний виконавець жодних дій щодо перевірки виконання вимог виконавчого листа не здійснив, постанови про закриття виконавчого провадження у зв'язку із фактичним виконанням рішення суду не прийняв.
Однак прийняв постанову про накладення штрафу за повторне невиконання вимог виконавчого листа у сумі 32000 грн, яку згодом змінив на 10200 грн.
Суд зауважує, що приймаючи постанову від 01.09.2025 відповідачем взагалі не досліджував причини невиконання рішення суду, у той час, як підставою для відповідальності боржника відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII може бути невиконання рішення саме без поважних причин, та такий факт має бути встановлений на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу. Однак постанова від 01.09.2025 містить лише вказівку на невиконання рішення суду, без зазначення та встановлення факту невиконання рішення саме без поважних причин, а, отже, така постанови не є обґрунтованою. Крім того, вище судом встановлено, що відповідне рішення суду виконано ще 05.02.2025.
Щодо способу захисту прав та інетерсів позивача слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на встановлені обставини справи суд висновує, що для належного та ефективного захисту прав та інтересів позивача слід визнати протиправною та скасувати як постанову державного виконавця від 15.09.2025 про зміну, так і постанову державного виконавця від 01.09.2025 про повторне накладення штрафу за невиконання рішення суду, оскільки вони прийняті всупереч приписам Закону України «Про виконавче провадження» без достатніх на те підстав.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та протиправність винесення відповідачем постанов про накладення штрафу та про зміну (доповнення) реєстраційних даних. Тому, позов слід задовольнити повністю.
Судовий збір згідно з частиною 1 статті 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в повному обсязі.
Керуючись статтями 19-21, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 287, 293, 295 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 01.09.2025 про накладення штрафу у розмірі 32000,00 грн у виконавчому провадженні №76818832.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця виконавця Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 15.09.2025 про зміну (доповнення) реєстраційних даних у виконавчому провадженні №76818832.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Стрийського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (82400, вул. Болехівська, 27, м. Стрий, Львівська область; ЄДРПОУ 34903571) на користь Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Кравців Олег Романович