04 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/9690/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції до російської общини Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Управління Служби безпеки України у Волинській області про заборону діяльності громадського об'єднання,
Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції звернулося з позовом до російської общини Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Управління Служби безпеки України у Волинській області про заборону діяльності громадського об'єднання - Російської общини Волинської області, зареєстрованої Управлінням юстиції у Волинській області 31.01.1997, свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян №134, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21751816, місцезнаходження Громадської організації - Проспект перемоги, буд.16, м. Луцьк, Волинська область 43000, при цьому виконання функцій ліквідаційної комісії (ліквідатора) покласти на керівника Громадської організації Кононовича Олександра Адамовича або іншу уповноважену особу, та повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію - Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до 18.08.2025 до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло клопотання від Управління Служби безпеки України у Волинській області від 14.08.2025 №54.1/54/1/5/1-130 щодо здійснення заходів відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» в частині заборони громадського об'єднання, яке має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» - Російської общини Волинської області, ідентифікаційний код юридичної особи 21751816, у зв'язку з тим, що її керівник та член керівного органу причетні до діяльності, спрямованої на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки та пропаганду війни.
Згідно з матеріалами клопотання встановлено, що членами керівного органу Громадської організації є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В межах кримінального провадження №2202101110000012 зазначеним особам оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.2 ст.109 Кримінального кодексу України (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), та обрано запобіжний захід.
Діяльність Олександра та Михайла Кононовичів, які є членами керівного органу громадської організації, має ознаки сприяння збройній агресії російської федерації проти України, підтримки та популяризації ідеології «руского міра» та пропаганди тоталітарного режиму СРСР, що в свою чергу є підставою для звернення уповноваженого органу, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, до суду з позовом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України щодо заборони громадського об'єднання, яке має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
З огляду на вказане просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 04.11.2025 в задоволенні клопотання-скарги представника російської общини Волинської області про розгляд справи за стандартною процедурою з обов'язковою участю сторін та свідків в адміністративній справі за позовом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції до російської общини Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Управління Служби безпеки України у Волинській області про заборону діяльності громадського об'єднання - відмовити.
У відзиві від 01.12.2025 на позовну заяву представник позивача вважає позов ЗМУ Міністерства юстиції та СБУ фашистським, сегрегативпим, таким, що принижує честь та гідність громадян України російського етнічного походження, що порушує Рамкову конвенцію про захист національних меншин ратифіковану Верховною Радою України.
Позовна заява не містить жодного доказу, щодо притягнення до кримінальної відповідальності керівників общини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , звинувачення у тяжких злочинах базується лише на припущеннях та особистої неприязні до Кононовичів з боку певних посадових осіб з СБУ.
Всі наклепницькі матеріали, які позивач та СБУ видають за «докази», щодо керівників общини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є такими, що не відповідають чинному Законодавству України, є сфальшовані, не пройшли законної верифікації, не підтверджені експертизою автентичності фото, або відео, а отже не можуть використовуватись судом, як доказ.
Твердження позивача та СБУ, що община «є всі підстави вважати, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вели діяльність, яка була спрямована на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки та пропаганду війни» - не мають жодного законного доказу у позовній заяві.
Враховуючи вищенаведене, спираючись на те, що позовна заява грунтується лише на наклепі, щодо керівників общини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 представник позивача дійшов висновку, що претензій, щодо законної діяльності «Російська община Волинської області», а ні у СБУ, а ні у позивача не має, що є свідченням того, що община та її керівництво, завжди діяли в межах чинного законодавства України.
У зв'язку із чим, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про Службу безпеки України» на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб.
18.08.2025 до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло клопотання від Управління Служби безпеки України у Волинській області від 14.08.2025 №54.1/54/1/5/1-130 (зареєстроване в міжрегіональному управлінні за №1519/2-25) щодо здійснення заходів відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» в частині заборони громадського об'єднання, яке має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» - Російської общини Волинської області (далі - Громадська організація), ідентифікаційний код юридичної особи 21751816, у зв'язку з тим, що її керівник та член керівного органу причетні до діяльності, спрямованої на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки та пропаганду війни.
Згідно з матеріалами клопотання встановлено, що членами керівного органу Громадської організації є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В межах кримінального провадження №2202101110000012 зазначеним особам оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.2 ст.109 Кримінального кодексу України (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), та обрано запобіжний захід.
Діяльність ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , які є членами керівного органу громадської організації, має ознаки сприяння збройній агресії російської федерації проти України, підтримки та популяризації ідеології «руского міра» та пропаганди тоталітарного режиму СРСР.
На підтвердження цього наявна інформація у відкритому доступі в мережі Інтернет, зокрема щодо візиту ОСОБА_4 у 2014 році до тимчасово окупованого м. Луганськ, під час якого він публічно звинуватив органи державної влади України у блокуванні доставки гуманітарної допомоги на тимчасово окуповані території.
Також у публічному доступі наявні відомості про участь ОСОБА_4 у політичних ток-шоу на російському телебаченні, а саме на телеканалі «РОССИЯ 1» у програмі « 60минут», під час яких він поширював висловлювання, спрямовані на дискредитацію України.
Крім того, на особистій сторінці ОСОБА_4 у соціальній мережі «ВКонтакте» оприлюднено матеріали про його спільний із братом ОСОБА_3 візит у 2018 році до Москви та участь у політичному ток-шоу «Место встречи», що мало пропагандистський та антиукраїнський характер.
Вищезазначені особи також неодноразово фігурували у резонансних скандалах на етнічному ґрунті.
Разом з тим, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) Російська община Волинської області зареєстрована Управлінням юстиції у Волинській області 31.01.1997, свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян № НОМЕР_1 .
Станом на час подання позовної заяви, згідно матеріалів реєстраційної справи та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також Єдиного реєстру громадських формувань/Реєстру громадських об'єднань, місцезнаходження Громадської організації - проспект Перемоги, буд.16, м. Луцьк, Волинська область, 43000.
Керівник Громадської організації - ОСОБА_2 .
Враховуючи вищевикладене у Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є всі підстави вважати, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вели діяльність, яка була спрямована на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки та пропаганду війни та в свою чергу є підставою для звернення уповноваженого органу, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, до суду з даним позовом про заборону громадської організації.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.
Здійснення цих свобод, оскільки вони пов'язані з обов'язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.
Положеннями ст.11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ст.36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.
Приписами абзацу 1,2 пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228 визначено, що Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції.
Відповідно до положень п.14 ч.1 ст.1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.
Відповідно до визначення, що міститься у ч.1 ст.1 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 №1045-XIV (далі - Закон №1045-XIV), професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Частинами 1, 3, 5 статті 18 Закону №1045-XIV визначено, що профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, зокрема у разі засудження їхніх уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом - лише за рішенням Верховного Суду України.
Рішення про примусовий розпуск об'єднання профспілок не тягне за собою розпуску профспілок, які входять до цього об'єднання. Примусовий розпуск профспілки чи об'єднання профспілок тягне за собою анулювання свідоцтва про реєстрацію та виключення з Реєстру об'єднань громадян України, втрату прав юридичної особи з обов'язковим повідомленням про це в медіа.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України “Про об'єднання громадян», цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Законом України “Про громадські об'єднання» від 22 березня 2012 року №4572-VI (далі - Закон №4572-VI) визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №4572-VI громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Частиною 1 статті 2 Закону №4572-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань в Україні.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.4 Закону №4572-VI утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Як встановлено судом, до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшло клопотання від Управління Служби безпеки України у Волинській області від 14.08.2025 №54.1/54/1/5/1-130 щодо здійснення заходів відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» в частині заборони громадського об'єднання, яке має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» - Російської общини Волинської області, ідентифікаційний код юридичної особи 21751816, у зв'язку з тим, що її керівник та член керівного органу причетні до діяльності, спрямованої на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки та пропаганду війни.
Згідно з матеріалами клопотання встановлено, що членами керівного органу Громадської організації є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В межах кримінального провадження №2202101110000012 зазначеним особам оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.2 ст.109 Кримінального кодексу України (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади), та обрано запобіжний захід.
Діяльність Олександра та Михайла Кононовичів, які є членами керівного органу громадської організації, має ознаки сприяння збройній агресії російської федерації проти України, підтримки та популяризації ідеології «руского міра» та пропаганди тоталітарного режиму СРСР.
На підтвердження цього наявна інформація у відкритому доступі в мережі Інтернет, зокрема щодо візиту ОСОБА_4 у 2014 році до тимчасово окупованого м. Луганськ, під час якого він публічно звинуватив органи державної влади України у блокуванні доставки гуманітарної допомоги на тимчасово окуповані території.
Також у публічному доступі наявні відомості про участь ОСОБА_4 у політичних ток-шоу на російському телебаченні, а саме на телеканалі «РОССИЯ 1» у програмі « 60 минут», під час яких він поширював висловлювання, спрямовані на дискредитацію України.
Крім того, на особистій сторінці ОСОБА_4 у соціальній мережі «ВКонтакте» оприлюднено матеріали про його спільний із братом Михайлом візит у 2018 році до Москви та участь у політичному ток-шоу «Место встречи», що мало пропагандистський та антиукраїнський характер.
Вищезазначені особи також неодноразово фігурували у резонансних скандалах на етнічному ґрунті.
В умовах воєнного стану, зумовленого збройною агресією російської федерації проти України, який наразі триває, діяльність Олександра та ОСОБА_7 обґрунтовано розцінюється як така, що посягає на державний суверенітет, конституційний лад та територіальну цілісність України, підсилюють деструктивний інформаційний вплив, спрямований проти державної безпеки.
Виходячи з наведених вище норм та на підставі системного аналізу змісту наявних у матеріалах справи доказів, суд вважає обґрунтованим висновок Управління Служби безпеки України у Волинській області про ознаки порушення відповідачем статей 36, 37 Конституції України, ст.4 Закону №4572-VI.
Статтею 25 Закону №4572-VI визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Відповідно до статті 28 Закону №4572-VI громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
У разі прийняття рішення про заборону громадського об'єднання майно, кошти та інші активи громадського об'єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.
Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.
Аналогічні приписи містяться також у частині 3 статті 18 Закону №1045-XIV.
Тобто, проаналізувавши положення ст.28 Закону №4572-VI суд приходить висновку про існування двох окремо взятих підстав для заборони громадського об'єднання за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації, а саме:
у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону;
у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України.
З огляду на що, суд вважає безпідставним та хибним твердження представника відповідача про те, що відсутність доказів притягнення до кримінальної відповідальності керівників общини Михайла та Олександра Кононовичів свідчить про необгрунтованість позовних вимог.
Відповідно до пункту 5 Керівних принципів щодо заборони та розпуску політичних партій та подібних заходів, ухвалених Венеціанською Комісією на її 41 пленарній сесії (Венеція, 10-11 грудня 1999 року), заборона чи розпуск політичних партій як дуже далекосяжний захід повинен застосовуватися з крайньою стриманістю. Перш ніж звертатися до компетентного судового органу щодо заборони чи розпуску партії, уряд чи інший орган влади повинен оцінити, беручи до уваги ситуацію в конкретній країні, чи ця партія дійсно становить небезпеку вільному і демократичному політичному порядку або правам окремих осіб і чи таку небезпеку не можна усунути іншими, менш радикальними заходами.
Виходячи із основних позицій практики Європейського Суду з прав людини за результатами розгляду справ щодо обмеження свободи об'єднань, основними критеріями обґрунтованості таких обмежень є встановлення таких обмежень законом, зазначені обмеження повинні переслідувати законні цілі та бути необхідними у демократичному суспільстві.
Враховуючи, що в діях членів керівного органу Громадської організації - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Службою безпеки України виявлено ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, ст.4 Закону №4572-VI, діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про заборону діяльності громадського об'єднання - Російської общини Волинської області, зареєстрованої Управлінням юстиції у Волинській області 31.01.1997, свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян №134, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21751816, місцезнаходження Громадської організації - проспект Перемоги, буд.16, м. Луцьк, Волинська область 43000, підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про покладення виконання функцій ліквідаційної комісії (ліквідатора) покласти на керівника Громадської організації Кононовича Олександра Адамовича або іншу уповноважену особу, та повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію - Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Згідно із частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян (пункт 7); примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян (пункт 8).
Керуючись наданими суду повноваженнями при вирішенні справ даної категорії, суд вважає, що належним способом захисту, що відповідає об'єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, є заборона громадського об'єднання - Російської общини Волинської області, зареєстрованої Управлінням юстиції у Волинській області 31.01.1997, свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян №134, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21751816, місцезнаходження Громадської організації - проспект Перемоги, буд.16, м. Луцьк, Волинська область 43000.
Відтак, у задоволенні іншої частини позовних вимог суд відмовляє через їх необґрунтованість та суперечність повноваженням адміністративного суду, визначеним викладеними вище нормами.
В силу пункту 2 частини другої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення, крім іншого, про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання.
Зважаючи на встановлені обставини, суд вважає за можливе допустити рішення у даній справі до негайного виконання.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Заборонити діяльність громадського об'єднання - Російської общини Волинської області, зареєстрованої Управлінням юстиції у Волинській області 31.01.1997, свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян №134, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21751816, місцезнаходження Громадської організації - проспект Перемоги, буд.16, м. Луцьк, Волинська область 43000.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду в частині задоволених позовних вимог звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11, код ЄДРПОУ 43316386).
Відповідач: Громадське об'єднання - Російська община Волинської області (43000, Волинська область, м. Луцьк, проспект Перемоги, буд.16, код ЄДРПОУ 21751816).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Управління Служби безпеки України у Волинській області (43005, м. Луцьк, вул. Василя Мойсея, 4, код ЄДРПОУ 20001487).
Суддя Ю.Ю. Сорока