61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
02.12.2025 Справа №905/1105/25
Господарський суд Донецької області у складі:
судді Фурсової С.М.
за участю секретаря судового засідання Сазонова В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Покровської міської ради Донецької області (85300, Донецька область, місто Покровськ, площа Незалежності, будинок №11; код ЄДРПОУ 04052933)
до Фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (85300, Донецька область, місто Покровськ, площа Незалежності, будинок 11; код ЄДРПОУ 44790232).
про стягнення 631 188,85 гривень
за відсутності представників сторін
Покровська міська рада Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича про стягнення 631 188,85 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем було порушено умови договорів оренди землі в частині сплати орендної плати за період з 01.01.2022 по 31.07.2024:
- за Договором оренди землі б/н від 30.01.2015, укладеним щодо земельної ділянки площею 0,8350 га, кадастровий номер 1413200000:03:096:0137;
- за Договором оренди землі б/н від 30.01.2015, укладеним щодо земельної ділянки площею 0,1903 га, кадастровий номер 1413200000:05:066:0360;
- за Договором від 12.02.2015, укладеним щодо земельної ділянки площею 0,2190 га, кадастровий номер 1413200000:25:000:0119.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 20.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області підготовче засідання призначено на 06.11.2025. Також, даною ухвалою встановлено строки для подання заяв по суті справи, доказів.
Від представника третьої особи 30.10.2025 надійшли письмові пояснення по справі, відповідно до яких Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області підтримала позовні вимоги у повному обсязі. Вважає позов обґрунтованим та вмотивованим.
Через підсистему Електронний суд 03.11.2025 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зокрема частково визнав позовні вимоги.
06.11.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву та заява про проведення судового засідання без його участі.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 06.11.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті на 25.11.2025, продовжено відповідачу строк на подання заперечень на відповідь на відзив.
Від представника Фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича 24.11.2025 надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, у задоволенні якого ухвалою суду від 24.11.2025 відмовлено.
Від представника позивача 25.11.2025 надійшла заява про проведення судового засідання без його участі.
Представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 25.11.2025 відкладено розгляд справи по суті на 02.12.2025.
Від представника Фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича 26.11.2025 надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яке хвалою суду від 28.11.2025 задоволено.
В подальшому, від сторін надійшли заяви про проведення судового засідання без їх участі.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено учасникам справи необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на належне повідомлення учасників справи про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд -
30.01.2015 між Красноармійською міською радою (орендодавець, назву змінено на Покровську міську раду Донецької області, позивач) та фізичною особою-підприємцем Михайловим Олександром Миколайовичем (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення Красноармійської міської ради №6/43-29 від 15.01.2015 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером: 1413200000:03:096:0137 для експлуатації існуючої будівлі колишнього яслі-садку «Роднічок», яка знаходиться за адресою: м.Красноармійськ, м-н «Южний», 12-Б (п. 1. договору оренди).
Відповідно до п.2. договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8350 га.
Пунктом 3 договору оренди встановлено, що на земельній ділянці знаходяться будівля колишнього яслі-саду під'їзним шляхом є асфальтне покриття.
Згідно з п. 5 договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 637 856,43 гривень.
Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору оренди).
Відповідно до п. 9 договору оренди, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 19 135,69 гривень на рік, у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно з п.10 договору оренди, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Пунктом 11 договору оренди визначено, що орендна плата вноситься орендарем на відповідний рахунок Орендодавця рівними частками у розмірі 1 594,64 гривень у такі строки - щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем минулого місяця.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13 договору оренди).
Відповідно до п. 43 договору оренди, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та скріплення печатками Сторін. Право оренди за цим договором підлягає державній реєстрації відповідно до вимог діючого законодавства України. Та виникає з дня такої державної реєстрації, про що орган, що здійснив реєстрацію права оренди, видає Витяг з державного реєстру речових прав про реєстрацію іншого речового права.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.
Право оренди за цим договором зареєстровано у встановленому законом порядку, про що свідчить запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 9016890 від 12.03.2015 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (довідка №446083414 від 02.10.2025).
До матеріалів справи позивачем також надано план (схему) меж земельної ділянки кадастровий номер 1413200000:03:096:0137, акт встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки від 30.01.2015 та Акт приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:03:096:0137, яка розташована у м.Красноармійськ, м-н «Южний», 12-Б (площею 8350 м2) становить 4 380 439,49 гривень, дата формування витягу 12.05.2021.
30.01.2015 між Красноармійською міською радою (орендодавець, назву змінено на Покровську міську раду Донецької області, позивач) та фізичною особою-підприємцем Михайловим Олександром Миколайовичем (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення Красноармійської міської ради №6/40-14 від 24.09.2014 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером: 1413200000:05:066:0360 для обслуговування гуртожитку готельного типу та реконструкції ательє мод під гуртожиток робочої молоді, яка знаходиться за адресою: м.Красноармійськ, вул. Шота, 207, 209 (п. 1. договору оренди).
Відповідно до п.2. договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1903 га.
Пунктом 3 договору оренди встановлено, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівля гуртожитку та будівля ательє мод під'їзним шляхом є асфальтне покриття.
Згідно з п. 5 договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 237 694,25 гривень.
Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору оренди).
Відповідно до п. 9 договору оренди, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 7 130,83 гривень на рік, у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно з п.10 договору оренди, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Пунктом 11 договору оренди визначено, що орендна плата вноситься орендарем на відповідний рахунок Орендодавця рівними частками у розмірі 594,24 гривень у такі строки - щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем минулого місяця.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13 договору оренди).
Відповідно до п. 43 договору оренди, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та скріплення печатками Сторін. Право оренди за цим договором підлягає державній реєстрації відповідно до вимог діючого законодавства України. Та виникає з дня такої державної реєстрації, про що орган, що здійснив реєстрацію права оренди, видає Витяг з державного реєстру речових прав про реєстрацію іншого речового права.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.
Право оренди за цим договором зареєстровано у встановленому законом порядку, про що свідчить запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 8635636 від 06.02.2015 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (довідка №446084301 від 02.10.2025).
До матеріалів справи позивачем також надано план (схему) меж земельної ділянки кадастровий номер 1413200000:05:066:0360, акт встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки від 30.01.2015 та Акт приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:05:066:0360, яка розташована у м.Красноармійськ, вул. Залізнична, 207, 209 (площею 1903 м2) становить 1 594 598,47 гривень, дата формування витягу 12.05.2021.
12.02.2015 між Красноармійською міською радою (орендодавець, назву змінено на Покровську міську раду Донецької області, позивач) та фізичною особою-підприємцем Михайловим Олександром Миколайовичем (орендар, відповідач) укладено договір оренди землі відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення Красноармійської міської ради №6/44-4 від 28.01.2015 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером: 1413200000:25:000:0119 для обслуговування будівлі гуртожитку, яка знаходиться за адресою: м.Красноармійськ, вул. 8-го Березня, 66 (п. 1. договору оренди).
Відповідно до п.2. договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2190 га.
Пунктом 3 договору оренди встановлено, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівля гуртожитку під'їзним шляхом є асфальтне покриття.
Згідно з п. 5 договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 180 279,90 гривень.
Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору оренди).
Відповідно до п. 9 договору оренди, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 5 408,40 гривень на рік, у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно з п.10 договору оренди, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.
Пунктом 11 договору оренди визначено, що орендна плата вноситься орендарем на відповідний рахунок Орендодавця у такі строки протягом 60 календарних днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, але не пізніше 26 серпня щороку.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13 договору оренди).
Відповідно до п. 43 договору оренди, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та скріплення печатками Сторін. Право оренди за цим договором підлягає державній реєстрації відповідно до вимог діючого законодавства України. Та виникає з дня такої державної реєстрації, про що орган, що здійснив реєстрацію права оренди, видає Витяг з державного реєстру речових прав про реєстрацію іншого речового права.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.
Право оренди за цим договором зареєстровано у встановленому законом порядку, про що свідчить запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 8738719 від 16.02.2015 згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (довідка №446098912 від 02.10.2025).
До матеріалів справи позивачем також надано план (схему) меж земельної ділянки кадастровий номер 1413200000:25:000:0119, акт встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки від лютого 2015 року та Акт приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:25:000:0119, яка розташована у м.Красноармійськ, вул. вул. 8-го Березня, 66 (площею 2190 м2) становить 798 375,44 гривень, дата формування витягу 12.05.2021.
Позивач, посилаючись на неналежне виконання відповідачем умов вказаних договорів оренди землі в частині повної та своєчасної оплати орендної плати за період з січня 2022 року по 31.07.2024, звернувся з цим позовом до суду про стягнення з фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича заборгованості у розмірі 631 188,85 гривень за оренду земельних ділянок.
При цьому, сам позивач вказує, що відповідачем було проведено оплати зі сплати орендної плати за 2022 рік 15.02.2022 на суму 3 658,00 гривень і 12.07.2023 в сумі 3 320,54 гривень, а всього 6 978,54 гривень.
Відповідач заперечуючи проти позову наполягав на неправильності наведеного позивачем розрахунку заборгованості в частині визначення періодів нарахування та нормативно грошової оцінки земельних ділянок.
За розрахунком відповідача оплати мали проводитись за період користування: 01.01.2022-28.02.2022; 06.05.2023-31.05.2023 (за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023; 01.01.2024-31.07.2024.
До відзиву долучено витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку спірних земельних ділянок (дата формування 27.10.2025):
у відповідності до Витягу №НВ-9983402022025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:03:096:0137 становить 5 435 602,67 гривень;
у відповідності до Витягу №НВ-9983449522025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:05:066:0360 становить 1 978 706,42 гривень;
у відповідності до Витягу №НВ-9983398992025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:25:000:0119 становить 990 688,65 гривень.
Крім цього зазначає, що 12.06.2025 року ФОП Михайлов О.М. здійснив платіж, в якості орендної плати на суму 38 880,60 гривень, на підтвердження чого долучено квитанцію до платіжної інструкції на переказ готівки №78 від 12.06.2025.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За приписами статей 2, 3 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Спірні правовідносини є господарськими та пов'язані зі сплатою орендної плати за земельну ділянку комунальної форми власності.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 Цивільного кодексу України.
Згідно частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як встановлено ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі визначено як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як встановлено судом, правовідносини у цій справі виникли між сторонами на підставі договорів оренди землі від 30.01.2015 та 12.02.2015, що не заперечується та не оспорюється ними.
Відповідно до наданих до матеріалів справи актів приймання - передачі земельної ділянок та витягів з Державного реєстру речових прав:
земельна ділянка 1413200000:03:096:0137, що знаходиться за адресою м.Покровськ, мрн. Південний (раніше мрн. Южний), 12-Б, перебуває у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області, за договором від 30.01.2015 передана відповідачу на праві користування (право оренди земельної ділянки) строком на 49 років (до 12.03.2064);
земельна ділянка 1413200000:05:066:0360, що знаходиться за адресою м.Покровськ, вул. Залізнична (раніше вул. Шота), буд.207, 209, перебуває у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області, за договором від 30.01.2015 передана відповідачу на праві користування (право оренди земельної ділянки) строком на 49 років (до 06.02.2064);
земельна ділянка 1413200000:25:000:0119, що знаходиться за адресою м.Покровськ, вул. 8-го Березня, буд.66, перебуває у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області, за договором від 12.02.2015 передана відповідачу на праві користування (право оренди земельної ділянки) строком на 49 років (до 16.02.2064).
Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206 Земельного кодексу України).
Орендною платою за землю є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ст.21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю є обов'язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з частиною 1 статі 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частиною 1 статті 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або місцевого самоврядування.
Відповідно до розрахунку позивача заборгованість за зобов'язанням по оплаті за користування землею комунальної власності становить.
Згідно Витягу №928 від 13.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8350 га з кадастровим номером 1413200000:03:096:0137 складала 4 380 439,49 гривень.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році: 4 380 439,49 грн. * 1,1 = 4 818 483,44 грн. (к-т індексації земель за 2021 рік - 1,1).
У 2023 році: 4 380 439,49грн. * 1,1*1,15 = 5 541 255 ,95 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1 та за 2022 рік - 1,15).
У 2024 році: 4 380 439,49грн. * 1,1*1,15 *1,051 = 5 823 860,01 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051).
Тож, ФОП Михайлов О.М. повинний був сплатити за користування земельною ділянкою №1413200000:03:096:0137:
За 2022 рік : 4 818 483,44 грн.*3% = 144 554,50 гривень (12 046,21 грн/місяць).
За 2023 рік: 5 541 255 ,95 грн.* 3% = 166 237,68 гривень (13 853,14 грн/місяць).
За період з 01.01.2024 по 31.07.2024: 5 823 860,01 грн.*3%/12 міс * 7 міс = 101 917,55 гривень (14559,65 грн/місяць).
Загальна сума орендної плати за договором оренди з/д 1413200000:03:096:0137 за період 01.01.2022- 31.07.2024 скала 412 709,73 гривень.
Згідно Витягу №956 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1930 га кадастровий номер 1413200000:05:066:0360 складала 1 594 598,47 гривень.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році: 1 594 598,47 грн*1,1 = 1 754 058,32 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік).
У 2023 році: 1 594 598,47грн.* 1,1*1,15 = 2 017 167,06 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно).
У 2024 році - 1 594 598,47грн. * 1,1*1,15 *1,051 = 2 120 042,58 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051).
Тож, ФОП Михайлов О.М. повинний був сплатити за користування земельною ділянкою №1413200000:05:066:0360:
За 2022 рік: 1 754 058,32 грн. *3% = 52 621,75 гривень (4 385,15 грн./місяць).
За 2023 рік: 2 017 167,06 грн.*3% = 60 515,01 гривень (5 042,92 грн./місяць).
За період з 01.01.2024 - 31.07.2024: 2 120 042,58 гривень.*3% /12 міс *7 міс = 37 100,75 гривень (5 300,11 грн/міс).
Загальна сума орендної плати за договором оренди з/д 1413200000:05:066:0360 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 150 237,51 гривень.
Згідно Витягу № 930 від 13.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2190 га кадастровий номер 1413200000:25:000:0119 складала 798 375,44 гривень.
З урахуванням індексації земель за попередні роки нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки у подальшому становила:
У 2022 році: 798 375,44 грн*1,1 = 878 212,98 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік).
У 2023 році: 798 375,44 грн.* 1,1*1,15 = 1 009 944,93 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно).
У 2024 році: 798 375,44 грн. * 1,1*1,15 *1,051 = 1 061 452,12 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051).
Тож, ФОП Михайлов О.М. повинний був сплатити за користування земельною ділянкою №1413200000:25:000:0119:
За 2022 рік: 878 212,98 грн. *3% = 26346,39 гривень (2 195,53 грн./місяць).
За 2023 рік: 1 009 944,93 грн.*3% = 30298,35 гривень (2 524,86 грн./місяць).
За період з 01.01.2024 - 31.07.2024: - 1 061 452,12 грн.*3% /12 міс *7 міс = 18575,41 гривень (2 653,63 грн/міс).
Загальна сума орендної плати за договором оренди з/д 1413200000:25:000:0119 за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 становить 75 220,15 гривень.
Загалом, з розрахунком позивача, орендна плата за вищевказаними Договорами за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 складає 638 167,39 гривень.
Згідно з п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Частиною 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Таким чином, основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
За змістом ст.ст. 15, 20, 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч.2 ст.20, ч.3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель»).
У матеріалах справи наявні витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 2016 рік, згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:03:096:0137 складала 4 380 439,49 гривень на 2016 рік; земельної ділянки 1413200000:05:066:0360 - 1 594 598,47 гривень; земельної ділянки 1413200000:25:000:0119 - 798 375,44 гривень.
При цьому, Постановою Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19 зроблений наступний правовий висновок про те, що чинне земельне законодавство, в тому числі стаття 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
Таким чином, відсутність витягу на нормативну грошову оцінку земельних ділянок за 2022, 2023, 2024 роки, що входить до спірного періоду у цій справі, не скасовує оплатність використання землі комунальної власності.
Долучені відповідачем до відзиву на позовну заяву Витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9983402022025, №НВ-9983449522025, №НВ-9983398992025 сформовані станом на 2025 рік, про що зазначено у листі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області №29-5-0.10-3681/2-25 від 31.10.2025.
За таких обставин, розміри нормативної грошової оцінки земельних ділянок згідно наданих відповідачем Витягів не можуть застосовуватись в ретроспективному вигляді за минулий період.
Крім того, щодо різниці у розмірі нормативної грошової оцінки земельних ділянок у випадку кумулятивного застосовування Коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель та згідно наданих відповідачем Витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9983402022025, №НВ-9983449522025, №НВ-9983398992025 сформованих станом на 2025 рік, судом приймаються наступні пояснення позивача.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин) на офіційному веб-порталі за посиланням https://land.gov.ua/pro-indeksatsiiu-normatyvnoi-hroshovoi-otsinky-zemel-za- 2022-rik/ (вкладення «напрями» - «ринок та оцінка земель») роз'яснила про можливі випадки наявності відмінності в нормативній грошовій оцінці окремих земельних ділянок за рахунок різниці у значеннях коефіцієнта Км3, отриманих під час розрахунку без використання програмних продуктів або з використанням сторонніх програмних продуктів (коли точне визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, не може забезпечити точність, яку забезпечує використання програмного забезпечення Державного земельного кадастру) та отриманих шляхом використання ГІС- технологій програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Такі випадки обумовлені тим, що в програмному забезпеченні Державного земельного кадастру сукупне значення коефіцієнта Км3 для земельної ділянки розраховується на підставі точного визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, повністю в автоматичному режимі, що відповідає абзацу третьому пункту 10 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за №1647/29777 (на час його актуальності), відповідно до якого розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, відомості про які станом на сьогодні внесені до Державного земельного кадастру.
Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна.
Згідно з п.10 спірного договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженим Кабінетом Міністрів України формам, які заповнюються під час укладення або змін умов договорів або продовження його дії.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13. договору).
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п.289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
За даними Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить: 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення).
Слід вказати, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки застосовується ретроспективно, тобто кожного року після 01 січня для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати). Вказаний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі №804/937/16.
Згідно Витягу №928 від 13.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8350 га з кадастровим номером 1413200000:03:096:0137 складала 4 380 439,49 гривень.
З огляду на зазначене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 1413200000:03:096:0137, складає:
у 2022 році: 4 380 439,49 грн. * 1,1 = 4 818 483,44 грн. (к-т індексації земель за 2021 рік - 1,1);
у 2023 році: 4 380 439,49грн. * 1,1*1,15 = 5 541 255 ,95 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1 та за 2022 рік - 1,15);
у 2024 році: 4 380 439,49грн. * 1,1*1,15 *1,051 = 5 823 860,01 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051).
Згідно Витягу №956 від 12.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1930 га кадастровий номер 1413200000:05:066:0360 складала 1 594 598,47 гривень.
З огляду на зазначене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 1413200000:05:066:0360, складає:
у 2022 році: 1 594 598,47 грн*1,1 = 1 754 058,32 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік);
у 2023 році: 1 594 598,47грн.* 1,1*1,15 = 2 017 167,06 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно);
у 2024 році - 1 594 598,47грн. * 1,1*1,15 *1,051 = 2 120 042,58 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051).
Згідно Витягу № 930 від 13.05.2021 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2190 га кадастровий номер 1413200000:25:000:0119 складала 798 375,44 гривень.
З огляду на зазначене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 1413200000:25:000:0119, складає:
у 2022 році: 798 375,44 грн*1,1 = 878 212,98 грн. ( де 1,1 - к-т індексації земель за 2021 рік);
у 2023 році: 798 375,44 грн.* 1,1*1,15 = 1 009 944,93 грн. (де 1,1 та 1,15 - к-ти індексації земель за 2021 рік та 2022 рік відповідно);
у 2024 році: 798 375,44 грн. * 1,1*1,15 *1,051 = 1 061 452,12 грн. (к-ти індексації земель за 2021 рік - 1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051).
За умовами пунктів 9 договорів оренди, річна оренда плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, нормативні грошові оцінки земельної ділянки та умови укладеного між сторонами договору оренди (з урахуванням змін та доповнень до нього) орендна плата становить:
За користування земельною ділянкою №1413200000:03:096:0137:
за 2022 рік: 4 818 483,44 грн.*3% = 144 554,50 гривень (12 046,21 грн/місяць);
за 2023 рік: 5 541 255 ,95 грн.* 3% = 166 237,68 гривень (13 853,14 грн/місяць);
за 2024 рік: 5 823 860,01 грн.*3% = 174 715,80 гривень (14559,65 грн/місяць).
За користування земельною ділянкою №1413200000:05:066:0360:
за 2022 рік: 1 754 058,32 грн. *3% = 52 621,75 гривень (4 385,15 грн./місяць);
за 2023 рік: 2 017 167,06 грн.*3% = 60 515,01 гривень (5 042,92 грн./місяць);
за 2024 рік: 2 120 042,58 гривень.*3 = 63 601,32 гривень (5 300,11 грн/міс).
За користування земельною ділянкою №1413200000:25:000:0119:
за 2022 рік: 878 212,98 грн. *3% = 26 346,39 гривень (2 195,53 грн./місяць);
за 2023 рік: 1 009 944,93 грн.*3% = 30 298,35 гривень (2 524,86 грн./місяць);
за 2024 рік: 1 061 452,12 грн.*3% = 31 843,56 гривень (2 653,63 грн/міс).
Статтями 24, 25 Закону України «Про оренду землі» встановлені права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт, а орендодавець у свою чергу - має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
При цьому, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Означені зміни набрали чинності з 17.03.2022.
Таким чином, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Відповідно до редакції п.69.14 Податкового кодексу України, введеною у дію 17.03.2022, означене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано у відповідності до п. 8 ст. 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.
Відповідно до абз. 4 пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» (в редакції від 16.04.2022) Кабінет Міністрів України встановив, що Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Так, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789).
Земельні ділянки з кадастровими номерами 1413200000:03:096:0137, 1413200000:05:066:0360, 1413200000:25:000:0119 якими користується за договорами оренди землі відповідач, розташовані у місті Покровськ Покровської міської територіальної громади.
До наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 неодноразово вносились зміни протягом 2022 року, означений наказ 27.12.2022 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.
Водночас, протягом дії наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 Покровська міська територіальна громада входила до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Постановою Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 прийнято наказ №309 від 22.12.2022 (який діяв на момент спірних правовідносин), яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, вказаний наказ набрав чинності 27.12.2022.
Згідно означеного Переліку Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області (у редакції чинній на час спірного періоду) з 24.02.2022 віднесено до територій можливих бойових дій без визначення дати завершення таких.
Разом з цим, у ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 (у редакції станом на 06.12.2022) «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» зазначено, що до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 (зі змінами та доповненнями) «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:
- зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження»;
- надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;
- цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування».
З огляду на викладене, територія Покровської міської територіальної громади (у спірний період) відноситься до території, на яких ведуться бойові дії.
Отже, в період з 01.03.2022 у відповідності до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.
Разом з тим, в подальшому, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 яким внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Означений закон набрав чинності з 06.05.2023.
Тобто, внаслідок зазначених змін в частині визначення територій, щодо яких запроваджуються означені законодавчі приписи щодо спеціального права орендаря не сплачувати орендну плату, саме на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відповідачем втрачено статус суб'єкта відповідного спеціального права.
Крім того, згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
За змістом ст. 5 Цивільного кодексу України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 № 1-зп/1997 зазначив про те, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності.
З набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 № 293 «Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Покровську міську територіальну громаду віднесено до зони активних бойових дій, при цьому дату початку активних бойових дій визначено з 23.08.2024, отже Покровську міську територіальну громаду віднесено до території активних бойових дій з 23.08.2024.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, Покровська міська рада Донецької області не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено відповідача у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, а у відповідача, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 01.03.2022 (дата визначена в Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023) таку орендну плату.
Також, у відповідача відсутній обов'язок сплачувати оренду плату за користування земельною ділянкою, за період з 01.08.2024 по 22.08.2024, оскільки в силу положень пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, з урахуванням Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 11 договорів оренди землі від 30.01.2015 визначено, що орендна плата вноситься щомісячно.
Пунктом 11 договору оренди землі від 12.02.2015 визначено, що орендна плата вноситься протягом 60 календарних днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, але не пізніше 26 серпня щороку.
З огляду на наведене, враховуючи фактичні обставини справи та відсутність будь-яких доказів, що спростовують наведене вище, згідно норм Закону, відповідач за оренду спірних земельних ділянок повинен був сплатити позивачу оплату за періоди користування: 01.01.2022-28.02.2022; 06.05.2023-31.05.2023; 01.06.2023-31.12.2023; 01.01.2024-31.07.2024.
Оренда земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:03:096:0137 у загальній сумі 234 600,71 гривень за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (24 092,42 гривень), 06.05.2023- 31.05.2023 (11 618,76 гривень за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (96 971,98 гривень), 01.01.2024-31.07.2024 (101 917,55 гривень).
Оренда земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:05:066:0360 у загальній сумі 85 401,06 гривень за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (8 770,30 гривень), 06.05.2023-31.05.2023 (4 229,55 гривень за 26 днів), 01.06.2023-31.12.2023 (35 300,44 гривень), 01.01.2024-31.07.2024 (37 100,77 гривень).
Оренда земельної ділянки з кадастровим номером 1413200000:25:000:0119 у загальній сумі 42 758,12 гривень за період користування: 01.01.2022-28.02.2022 (4 391,06 гривень), 06.05.2023-31.05.2023 (2 117,63 гривень за 26 днів); 01.06.2023-31.12.2023 (17 674,02 гривень), 01.01.2024-31.07.2024 (18 575,41 гривень).
Строк виконання вказаних обов'язків є таким, що настав.
Позивач вказує, а відповідач не заперечує, що останнім було проведено оплати зі сплати орендної плати за 2022 рік 15.02.2022 на суму 3 658,00 гривень і 12.07.2023 в сумі 3 320,54 гривень, а всього 6 978,54 гривень.
Квитанція до платіжної інструкції на переказ готівки №78 від 12.06.2025 на суму 38 880,60 гривень щодо сплати орендної плати судом не приймається з огляду на відсутність у призначенні платежу номеру договору за яким проведено оплату або номер земельної ділянки. Також, з вказаної квитанції неможливо встановити, що оплату проведено на рахунок Покровської міської ради, адже в реквізитах договорів визначено інший р/р позивача. У позові ж вказано, що плати на суму 3 658,00 гривень і 3 320,54 гривень проводились на рахунок Покровської міської ради НОМЕР_2 , в той час як у квитанції №78 від 12.06.2025 платіж здійснено на рахунок НОМЕР_3 .
Отже, залишок несплаченої орендної плати за користування вказаними вище земельними ділянками у визначений судом період становить 362 759,89 - 6 978,54 = 355 781,35 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.1 ст.76 Господарського процесуального кодексу України).
За змістом ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частин 1, 2 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, дослідивши всі обставини справи, перевіривши їх наявними доказами, суд вважає, що заявлені позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області до фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича про стягнення заборгованості у розмірі 631 188,85 гривень підлягають частковому задоволенню на суму 355 781,35 гривень.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволених вимог.
Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області до Фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича про стягнення 631 188,85 гривень - задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Михайлова Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Покровської міської ради Донецької області (85300, Донецька область, місто Покровськ, площа Незалежності, будинок №11; код ЄДРПОУ 04052933) 355 781,35 гривень заборгованості, а також 4 269,37 гривень судового збору.
В частині стягнення 275 407,50 гривень заборгованості відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 02.12.2025.
Позивач: Покровська міська рада Донецької області (85300, Донецька область, місто Покровськ, площа Незалежності, будинок №11; код ЄДРПОУ 04052933)
Відповідач: Фізична особа-підприємець Михайлов Олександр Миколайович ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області (85300, Донецька область, місто Покровськ, площа Незалежності, будинок 11; код ЄДРПОУ 44790232)
Суддя С.М. Фурсова