Провадження № 6/742/91/25
Єдиний унікальний № 742/1601/25
03 грудня 2025 року
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді - Коваленка А.В., за участю секретаря судового засіданні - Риндя Л.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки справу за заявою Прилуцької міської ради Чернігівської області про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення-
17.11.2025 року представник Прилуцької міської ради Чернігівської області звернувся до суду із заявою про зміну способу виконання судового рішення, просить суд змінити порядок виконання рішення Прилуцького міськрайонного суду
від 11.07.2025 про відшкодування Прилуцькою міською радою Чернігівської області
шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, шляхом стягнення з
рахунків виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області на
користь ОСОБА_1 кошти в сумі 118290 (сто вісімнадцять тисяч
двісті дев'яносто) грн. 15 коп в рахунок відшкодування шкоди заподіяної внаслідок
пошкодження автомобіля, 2000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди, 1443 грн. 21 коп. - 3 % річних, 4221 грн. 20 коп. - інфляційних втрат та стягнення з
рахунків виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області, на
користь ОСОБА_1 , 1259 (одна тисяча двісті п'ятдесят дев'ять)
грн.. 44 коп. в рахунок відшкодування витрат понесених при сплаті судового збору,
10000 (десять тисяч) грн. в рахунок витрат понесених на правничу допомогу та 4500
(чотири тисячі п'ятсот) грн. в рахунок відшкодування витрат за проведення
незалежної експертної оцінки.
Аргументує свої вимоги тим, рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11.07.2025 по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради Чернігівської області, третя особа ОСОБА_2 , про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, стягнуто з Прилуцької міської ради Чернігівської області,на користь ОСОБА_1 , 118290(сто вісімнадцять тисяч двісті дев'яносто) грн 15 коп в рахунок відшкодування шкоди заподіяної внаслідок пошкодження автомобіля, 2000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, 1443 грн 21 коп - 3 % річних, 4221 грн 20 коп - інфляційних втрат.
Стягнуто з Прилуцької міської ради Чернігівської області, на користь
ОСОБА_1 , 1259 (одна тисяча двісті п'ятдесят дев'ять) грн. 44 коп. в
рахунок відшкодування витрат понесених при сплаті судового збору, 10000 (десять
тисяч) грн. в рахунок витрат понесених на правничу допомогу та 4500 (чотири
тисячі п'ятсот) грн. в рахунок відшкодування витрат за проведення незалежної
експертної оцінки.
На виконання рішення суду в добровільному порядку, було підготовлено
платіжне доручення для сплати коштів на загальну суму 141714 грн. на рахунок
ОСОБА_1 до Прилуцького управління Державної казначейської служби України
Чернігівської області, яке відмовило у прийнятті платіжного доручення в зв'язку з
тим, що юридична особа Прилуцька міська рада, яка є відповідачем у справі, не має
відкритих рахунків у казначействі.
Підставою для зміни порядку виконання рішення суду є конкретні обставини, а
саме відсутність рахунків юридичної особи Прилуцької міської ради у Прилуцькому
управлінні Державної казначейської служби, що робить неможливим виконання
рішення суду.
Відповідно Реєстраційної картки розпорядника бюджетних коштів (одержувача
бюджетних коштів) від 03.01.2018 у органі державної казначейської служби
розпорядником бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів) зареєстрований
виконавчий комітет Прилуцької міської ради.
Учасники провадження в судове засідання не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
У рішенні Європейського суду від 18.05.2004 у справі "Продан проти Молдови" суд наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантований Європейською конвенцією з прав людини, буде ілюзією, якщо правова система держав, які ратифікували Конвенцію, дозволятиме остаточному, обов'язковому судовому рішенню залишатися невиконаним, завдаючи шкоди одній зі сторін.
Тобто судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судового рішення не призводить до відновлення порушеного права. Відсутність у сторони можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, є втручанням у право сторони на мирне володіння майном, що є порушенням першого пункту статті 1 Першого протоколу Конвенції.
Відповідно до ст.435 ЦПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), -встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Статтею 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 76,77,78,79 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справ, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 11.07.2025 року у справі №742/1601/25, яке залишено без змін постановою Чернігівського апеляційного суду від 23.09.2025 року , стягнуто з Прилуцької міської ради Чернігівської області, код ЄДРПОУ 34209057, Чернігівська область, м.Прилуки, вулиця Незалежності, буд.82) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 (сто вісімнадцять тисяч двісті дев'яносто) грн 15 коп в рахунок відшкодування шкоди заподіяної внаслідок пошкодження автомобіля, 2000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, 1443 грн 21 коп - 3 % річних, 4221 грн 20 коп - інфляційних втрат.
Стягнуто з Прилуцької міської ради Чернігівської області, код ЄДРПОУ 34209057, Чернігівська область, м.Прилуки, вулиця Незалежності, буд.82) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , 1259 (одна тисяча двісті п'ятдесят дев'ять) грн 44 коп в рахунок відшкодування витрат понесених при сплаті судового збору, 10000 (десять тисяч) грн в рахунок витрат понесених на правничу допомогу та 4500 (чотири тисячі п'ятсот) грн в рахунок відшкодування витрат за проведення незалежної експертної оцінки.
На підставі вище вказаного судового рішення Прилуцьким міськрайонним судом видано Виконавчий лист від 11.07.2025 року у справі №742/1601/25.
На виконання рішення суду в добровільному порядку, було підготовлено
платіжне доручення для сплати коштів на загальну суму 141714 грн. на рахунок
ОСОБА_1 до Прилуцького управління Державної казначейської служби України
Чернігівської області, яке відмовило у прийнятті платіжного доручення в зв'язку з
тим, що юридична особа Прилуцька міська рада, яка є відповідачем у справі, не має
відкритих рахунків у казначействі.
Відповідно Реєстраційної картки розпорядника бюджетних коштів (одержувача
бюджетних коштів) від 03.01.2018 у органі державної казначейської служби
розпорядником бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів) зареєстрований
виконавчий комітет Прилуцької міської ради.
Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( далі Закону України №280/97-ВР) передбачено, що органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, зокрема є доходи місцевих бюджетів, інші кошти. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.11 Закону України №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч.1, ч.8 ст.51 Закону України №280/97-ВР, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Згідно пп.4 п.а ст.28 Закону України №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до ч.12 ст.2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету.
Таким чином, органи місцевого самоврядування відносяться до бюджетних установ, які повністю утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету.
Відповідно до ч.1 ст.22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Відповідно до ч.1 ст.78 Бюджетного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи: відповідних місцевих рад або сільські, селищні, міські (міст районного значення) голови: (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Таким чином, при Прилуцькій міській раді Чернігівської області утворений та функціонує виконавчий комітет, на який чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі за зобов'язаннями Прилуцької міської ради Чернігівської області.
Враховуючи викладені норми права, суд приходить до висновку, що виконавчий комітет Прилуцької міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, а тому рішення Прилуцького міськрайонного суду від 11.07.2025 про стягнення з Прилуцької міської ради коштів, повинно бути виконано шляхом списання коштів з рахунків виконавчого комітету Прилуцької міської ради на які зараховуються бюджетні надходження Прилуцького міського бюджету .
В такому разі, зміна способу виконання вищевказаного рішення суду, шляхом стягнення присуджених сум з місцевого бюджету Прилуцької міської ради, кошти якого зараховуються на рахунки виконавчого комітету Прилуцької міської ради не змінить по суті рішення суду та сторону у спорі, оскільки Прилуцька міська рада, її виконавчий комітет та міський голова є органами місцевого самоврядування, які відповідно до положень ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, зазначених цим та іншими законами.
Керуючись ст.435 ЦПК України,-
Заяву Прилуцької міської ради Чернігівської області про встановлення або заміну способу та порядку виконання судового рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/1601/25 (провадження №2/742/1027/25) від 11.07.2025 року в шляхом:
стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області ( код ЄДРПОУ 34209057, Чернігівська область, м.Прилуки, вулиця Незалежності, буд.82) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) 118290 (сто вісімнадцять тисяч двісті дев'яносто) грн 15 коп в рахунок відшкодування шкоди заподіяної внаслідок пошкодження автомобіля, 2000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди, 1443 грн 21 коп - 3 % річних, 4221 грн 20 коп - інфляційних втрат;
стягнення з Прилуцької міської ради Чернігівської області( код ЄДРПОУ 34209057, Чернігівська область, м.Прилуки, вулиця Незалежності, буд.82) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) 1259 (одна тисяча двісті п'ятдесят дев'ять) грн 44 коп в рахунок відшкодування витрат понесених при сплаті судового збору, 10000 (десять тисяч) грн в рахунок витрат понесених на правничу допомогу та 4500 (чотири тисячі п'ятсот) грн., в рахунок відшкодування витрат за проведення незалежної експертної оцінки, шляхом списання вищевказаних грошових коштів з відповідних рахунків Виконавчого комітету Прилуцької міської ради Чернігівської області на яких зараховані бюджетні кошти Прилуцького міського бюджету.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд на протязі п'яти днів з дня її проголошення.
Суддя Анатолій КОВАЛЕНКО