Доманівський районний суд Миколаївської області
Справа № 475/1371/25
Іменем України
04 грудня 2025 р.с-ще Доманівка
Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Кащак А.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від відділення поліції №2 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт Серія НОМЕР_1 виданого Доманівським РВ УМВС України в Миколаївській області від 14.12.2006 р.
за частиною 3 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Доманівського районного суду Миколаївської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 3 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Протокол: серія ВАД № 723571 від 01.12.2025р.)
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд, перевіряє, у тому числі, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Під психологічним насильством розуміється форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Так, до матеріалів адміністративної справи не долучено свідоцтва про народження чи інший документ, що не дає суду можливості встановити факт родинних відносин між особою, яка притягується до адмінвідповідальності та потерпілою.
Крім того, матеріали справи не містять повних даних, які характеризують особу, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, а саме: відсутні відомості, що враховуються при накладенні адміністративного стягнення (характеристика за місцем проживання).
Крім того, як слідує із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №723571, в графі «потерпілий(і)» - не зазначено відомості, а саме - адреса проживання потерпілої ОСОБА_2 .
Окрім того, у графі "пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, по суті порушення" відсутні пояснення ОСОБА_1 , або відомості про відмову у наданні пояснень.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.
Однак, працівниками поліції до матеріалів справи не було долучено жодних доказів, які б підтверджували факт скоєння ОСОБА_1 протягом року одного з порушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, та чи було піддано його адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
З огляду на наведене, дані матеріали оформлені неналежним чином, з порушеннями встановленого законом порядку, а саме: у протоколі зазначено кваліфікацію адмінправопорушення за ч.3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за ознакою повторності.
Вищезазначене унеможливлює розгляд справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
За таких обставин, вважаю необхідним повернути матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 КУпАП до ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області для належного дооформлення.
На підставі викладеного та керуючись статями 256, 278, 293,294 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 направити до ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Доманівського районного суду
Миколаївської області А.Я.КАЩАК