Справа № 210/5625/25
Провадження № 3/210/1664/25
іменем України
02 грудня 2025 року
Суддя Металургійного районного суду міста Кривого Рогу Чайкіна О.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Полку патрульної поліції в місті Кривому Розі Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Металургійного районного суду міста Кривого Рогу 14 серпня 2025 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до обставин, викладених у протоколі, дії які полягали в порушенні вимоги п. 2.5 ПДР України, кваліфіковані за частиною 1 статті 130 КУпАП, за ознаками відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Позиція особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, оскільки проходить військову службу.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Заборський О.В. подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі та виконує конституційний обов'язок по захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, то останній позбавлений можливості приймати участь в розгляді справи та надати свої пояснення особисто. У подальшому клопотав про визнання недійсною на підставі ч. 5 ст.266 КУпАП процедуру огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у зв'язку із грубим порушенням при її проведенні вимог ч.1 ст.266 КУпАП, п.п. 2,3 Інструкції від 09.11.2025 року №1452/735 та закриття провадження за ч.1 ст.130 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 за відсутністю події адміністративного правопорушення та/або за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
У судовому засіданні 27 листопада захисник підтримав своє клопотання та просив закрити провадження щодо ОСОБА_2 з підстав відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
За клопотанням сторони захисту в судове засідання, призначене на 27 листопада 2025 року, викликались інспектори ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області, які складали адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 .
Допитана у судовому засіданні інспектор ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП ОСОБА_3 показала, що під час патрулювання було зупинено транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . В ході спілкування з ОСОБА_1 у останнього було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння. Водій не заперечував того, що вживав. На законну вимогу пройшов огляд на стан сп'яніння, результат тесту 1,6 проміле. Побачивши результат огляду ОСОБА_1 не погодився, та зазначив, що не було факту керування, що поліцейські підійшли до нього, коли він просто сидів в автомобілі, ніхто його не зупиняв, відмовився від підпису результатів огляду. Оскільки ОСОБА_2 відмовився від підписання акту огляду на стан сп"яніння, а також тієї обставини, що останній заперечував факт керування, було складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП саме за відмову від проходження огляду. Підстави пропонувати ОСОБА_2 проїхати до медичного закладу для проходження огляду не було, оскільки водій заперечив факт керування та відмовився від підпису будь-яких документів.
Інспектор ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП Жданов В.О. повідомив, що перебував у складі екіпажу поліції, який складав протокол та підтвердив обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. На уточнюючі питання адвоката Заборського О.В. пояснив, що після проходження огляду за допомогою драгера водій почав відмовлятися від підписання результатів огляду, а так само почав заперечувати факт керування. Водієві не пропонувалося проїхати до медичного закладу, оскільки останні відмовився ставити свій підпис на акті огляду та направленні. За усталеною практикою, якщо водій відмовляється від підпису, то складається протокол саме за пунктом 2.5 ПДР (відмова) а не пунктом 2.9.
27 листопада 2025 року у судовому засіданні оголошено перерву до 02 грудня 2025 року.
Позиція суду щодо зупинення провадження у справі
Якщо певні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону).
КУпАП не передбачає зупинення провадження у справі у зв'язку з перебуванням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зазначене свідчить про те, що законодавець мав на меті врегулювати виключно питання щодо зупинення адміністративного провадження в умовах воєнного стану.
Це обумовлено тим, що статус сторони у справі або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору відрізняється від статусу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Так, відповідно до КАС України участь сторони у справі або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору у розгляді адміністративного провадження є обов'язковою. На відміну від провадження у справі про адміністративне правопорушення, де визначено, що участь особи є обов'язковою тільки при розгляді справ про адміністративні правопорушення, що передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 КУпАП. Стаття 130 КУпАП до цього переліку не входить. Враховуючи це, застосування норм КПК до правовідносин у даній справі за аналогією закону не видається можливим.
Слід також зауважити, що у КУпАП не передбачено можливості зупинення строків накладення адміністративного стягнення, а сплив такого строку навіть за наявності вини особи у вчиненні кримінального правопорушення є безумовною підставою для закриття провадження у справі. Отже, чинним КУпАП передбачено лише можливість зупинення строків розгляду адміністративних справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, якщо особа, щодо якої складено протокол про таке правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо), стаття 277 КУпАП.
В той же час, ОСОБА_1 представлений захисником, що не обмежує його прав на участь у провадженні та наданні відповідних заперечень у суді.
Суд неодноразово відкладав судовий розгляд з метою забезпечити право особи на особисту участь під час розгляду справу, Шутов А.О. не надав доказів про неможливість участі у розгляді справи, зокрема про те, що він безпосередньо та безперервно перебуває в зоні активних бойових дій, що виключає його участь під час розгляду справи.
Крім того, ОСОБА_2 представлений двома захисниками, які неодноразово клопотали про відкладення розгляду справи.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що у задоволенні клопотання адвоката про зупинення провадження у справі у зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 на військовій службі у лавах Збройних Сил України слід відмовити. Розгляд справи слід продовжити, оскільки ОСОБА_1 надано всі права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема останній скористався правом представлення та залучив адвоката, що є достатнім для здійснення ефективного захисту та його подальшої участі у дослідженні доказів, які долучені до матеріалів справи.
Норми права, що підлягають застосуванню
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 ПДР України визначено обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначений у ст. 266 КУпАП, та також передбачено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 (надалі Інструкція), та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (надалі Порядок).
Відповідальність за порушення зазначених вимог ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за такі альтернативні правопорушення: 1) керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; 2) керування транспортними засобами під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, 3) за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з п. 1 розділу І Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2019 р. за № 28/32999, застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення; 2) охорони громадської безпеки та власності; 3) забезпечення безпеки осіб; 4) забезпечення публічної безпеки і порядку.
Диспозиція ч. 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за альтернативні діяння, одне з яких - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про Національну Поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
В п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п. 2 Загальних положень Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735: огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 4 Розділу І Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Ознаками алкогольного ( наркотичного ) сп'яніння є: - запах алкоголю з порожнини рота; - порушення координації рухів; - порушення мови; - виражене тремтіння пальців рук; - різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; - поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 Розділу І зазначеної Інструкції).
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року (далі Порядок), та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі Інструкція).
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як вказувалося вище, право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд у відповідності до п.2.5 ПДР кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин. У разі невиконання вимог п.2.5 ПДР передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП, а саме: за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення виражається, зокрема у формі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суб'єкт адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП спеціальний - водій транспортного засобу, або інша особа, яка керувала транспортним засобом.
У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціє проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі. Суд неодноразово наголошував на тому, що користування джерелом підвищеної небезпеки покладає на водія транспортного засобу певні додаткові обов'язки, які пов'язані із необхідністю забезпечення безпечного використання транспортних засобів і таке обмеження прав конкретної особи повністю відповідає інтересам суспільства щодо забезпечення безпеки дорожнього руху. Керування транспортним засобом водієм, який підозрюється в тому, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння, створює реальну небезпеку, яка може призвести до тяжких наслідків.
Фактичні обставини, встановлені судом при розгляді справи про адміністративне правопорушення та висновки суду:
Постанова судді про притягнення до адміністративної відповідальності згідно з статтею 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Судом встановлено, що 26.07.2025 року о 20:20 год. в м. Кривий Ріг, вул. Каховська, 16 водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 керував транспортним засобом Skoda Fabia д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком, чек Drager Alcotest 0079 від 26.07.2025 року. Результат тесту 1,60 проміле алкоголю у видихаємому повітрі, з результатом не згоден. Рух зафіксовано на БК 475345, 475346., чим порушив пункт 2.5 ПДР - відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження огляду на стан алкогольного сп"яніння.
Протокол про адміністративне правопорушення складено у відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП та уповноваженими на їх складання особами.
Вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у розумінні ст. 251 КУпАП, окрім протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №403536 від 26.07.2025 року, підтверджується належними та допустимими доказами, зокрема:
- рапортом інспектора взводу №3 роти №1 батальйону №1 полку ПП в м. Кривий Ріг, з якого встановлено, що під час патрулювання на підставі п.1 ст. 35 ЗУпНП було зупинено транспортний засіб Skoda Fabia д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 . Водій керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується чеком Drager Alcotest 0079, тест №01570 від 26.07.2025 року, результат 1,60% проміле, з результатом не згоден, про що було складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП за порушення вимог п. 2.5 ПДР України;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.07.2025 року, яке складено у відповідності до вимог інструкції, уповноваженою на те особою, та яке містить ознаки сп'яніння : запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці. Результат огляду 1,60проміле;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 26.07.2025 року, відповідно якого огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Результат огляду 1,60проміле. ОСОБА_1 відмовився від підпису. Акт підписаний інспектором поліції, який його склав;
- чеком Drager Alcotest 0079, тест №1570 від 26.07.2025 року, результат 1,60% проміле. ОСОБА_1 відмовився від підпису
- довідкою інспектора адмінпрактики з якої вбачається, що ОСОБА_1 отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_2 , повторність вчинення адміністративного правопорушення відсутня;
- відеозаписом з відео реєстратора та нагрудних-камер, на яких зафіксовано, факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом Skoda Fabia д.н.з. НОМЕР_1 , роз'яснення причини зупинки транспортного засобу. Також на відеозаписі зафіксовано, як гр. ОСОБА_4 роз'яснюються його права, встановлено та оголошено ознаки сп'яніння, останній проходить огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння, результат позитивний, та в подальшому відмовляється від підпису. Оголошено час та місце розгляду протоколу.
Згідно з положеннями ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
З матеріалів справи та відеозаписів вбачається що 26.07.2025 року о 20:20 год. в м. Кривий Ріг, вул. Каховська, 16 водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 керував транспортним засобом Skoda Fabia д.н.з. НОМЕР_1 . Відеозапис розпочинається з того, що останньому роз'яснено причини зупинки, на що ОСОБА_1 повідомляє, що їде, оскільки зателефонувала донька та повідомила, що до неї хтось чіпляється.
(clip 2, час 20:24:38) ОСОБА_1 повідомляє працівникам поліції, що не відмовляється від проходження огляду, вживав алкоголь .
(clip 2, час 20:25:13) Працівники поліції пропонують пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 погоджується, після чого проходить огляд за допомогою Drager Alcotest.
(clip 2, час 20:26:10) Інспектор показує ОСОБА_1 результати огляду, а саме 1,60 проміле, на що останній повідомляє, що згоден з результатом та говорить, що йому зателефонувала дитина, потрібно було їхати.
(clip 2, час 20:33) Працівники поліції починають складати протокол, оформлювати документи та повідомляють, що є технічні проблеми з роздрукуванням чеку.
(clip 2, час 20:34:38) ОСОБА_1 починає заперечувати, сперечатися з інспекторами та говорить: «Я не рухався, ви під'їхали, коли я стояв». (clip 4, час 21:19:45) «Я не керував, я не буду підписувати результати огляду».
(clip 5, час 21:22:45) ОСОБА_1 : «я не згоден. У мене в 2019 році була така ситуація, я все довів».
(clip 5, час 21:23:25) «я виїхав п'яний, ви повинні ловити ..нецензурна лайка..»
(clip 5, час 21:23:55) ОСОБА_1 починає сваритися, виражається нецензурною лайкою, в тому числі в бік працівників поліції.
Під час розмови працівників поліції з ОСОБА_1 , останній демонстрував неповагу до поліцейських, висловлювася нецензурною лайкою, агресивно відповідав, вступав в словесні суперечки з представниками влади, та після того, як розпочалася процедура складання протоколу, заперечував факт керування та відмовився підписувати направлення на огляд та результати огляду.
Беручи до уваги позицію особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов таких висновків.
Положеннями ст. 280 КУпАП регламентовано, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи зазначені докази, суд бере до уваги, що протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і відповідно до ст. 251 КУпАП є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення. Однак, протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовними та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, і являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи. Зазначене узгоджується і з судовою практикою ЄСПЛ, згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (п.43 рішення від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey).
Стандарт доведення поза розумним сумнівом, у сукупності зі стандартом чітких і переконливих доказів, означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинене і правопорушник є винним у його вчиненні.
Суд звертає увагу, що на відеозаписах відображено, що після зупинення працівниками поліції автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , останньому повідомлено підставу зупинки транспортного засобу, попередили, що проводиться фіксація, попросили надати документи для огляду. ОСОБА_1 одразу повідомляє, що перебуває в стані алкогольного сп'яніння, йому зателефонувала донька та сказала, що на неї хтось кидався, тому він їде туди. На вимогу працівників поліції ОСОБА_1 без заперечення проходить огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння, з результатом 1,61 проміле згоден. У подальшому ОСОБА_1 відмовляється підписувати результати огляду, вступає в словесний конфлікт з поліцейськими та заперечує факт керування транспортним засобом.
Покликання захисника на те, що працівниками поліції з порушенням п.п. 2,3 Інструкції від 09.11.2025 року №1452/735 та ч.1 ст.266 КУпАП проведено огляд особи, судом відхиляються, оскільки на відеозаписах зафіксовано як факт керування, так і факт підтвердження ОСОБА_1 , що він перебуває в стані алкогольного сп'яніння, проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння за допомогою Драгера, згоди водія з результатами, а також в подальшому відмови від підпису результатів та сварки з поліцейськими.
ОСОБА_1 , розуміючи що відносно нього складається протокол, зайняв позицію відмовивід підписання як результатів огляду, так і факту керування, тому у поліцейських не було законних причин пропонувати огляд у медичному закладі.
Отже, дії ОСОБА_1 кваліфіковані вірно - а саме за пунктом 2.5 ПДР - відмова відпроходження огляду на стан сп"яніння.
Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» (із змінами та доповненнями) водій, серед іншого, зобов'язаний: виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Поліцейські, виявивши у водія ознаки сп'яніння (алкогольного або наркотичного), який свідчить про зниження уваги та швидкості реакції водія, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, зобов'язані вчинити дії по перевірці стану водія на предмет перевірки дотримання водієм вимог підпунктів "а" та "б" пункту 2.9 Правил дорожнього руху України, а водій відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вбачає у діях правопорушника ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме «відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.
Судом не встановлені обставини, які пом'якшують відповідальність правопорушника.
За таких обставин, суд вважає за необхідне накласти на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) з позбавлення права керування транспортним засобом на строк один рік, оскільки таке стягнення, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування
Крім того ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Стороною захисту надано довідку військової частини НОМЕР_3 про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 з 08.08.2025 року.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, а тому ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 34, 40-1, 130, 251, 252, 256, 283-285 КУпАП, суд, -
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортним засобом на строк один рік.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,згідно п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнити від сплати судового збору.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Платіжні реквізити для добровільної сплати адміністративного штрафу у сфері забезпечення дорожнього руху:
Отримувач коштів ГУК у Днiпр-кiй обл/Дн-ка об/21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA758999980313020149000004001; Код класифікації доходів бюджету 21081300.
Відповідно до ч.1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а вразі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Металургійний районний суд міста Кривого Рогу - особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя: О. В. Чайкіна