2-а/134/23/2025
Справа № 134/1825/25
Іменем України
01 грудня 2025 року с-ще Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючої судді Кантонистої О.О.
з участю: секретаря судового засідання Васільєвої Н.Г.
представника позивача - адвоката Купрія О.М.
представника відповідача - Мельничук І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Крижопіль в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності,
встановив:
17 листопада 2025 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Купрій О.М., звернувся в суд з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови серії АВ № 00008713 від 29.10.2025 року у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, представник позивача вказує, що позивач ОСОБА_1 є головою, засновником та кінцевим бенефіціарним власником Фермерського господарства «ГУМЕННИЙ О.М.» (код ЄДРПОУ 34121718) з видом економічної діяльності - вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41).
Так, позивач є власником транспортного засобу марки DAF, модель XF 105.460 (спеціалізований/вантажний - спеціалізований/сідловий тягач - Е), реєстраційний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 .
Фермерське господарство «ГУМЕННИЙ О.М.» також є власником транспортного засобу марки ЕХО (спеціалізований/напівпричіп), 2020 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 .
Відповідно до товарно-транспортної накладної № 6 від 13.10.2025 Фермерське господарство «ГУМЕННИЙ О.М.» здійснювало автомобільне перевезення зернозбирального комбайну до вантажоодержувача ТОВ «АГРОВІН-ХІМ» (Житомирська обл., с. Камінь) для чого використовувало вищезазначені транспортний засіб з напівпричепом.
29 жовтня 2025 року головний спеціаліст відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Курлаєва Ю.С. винесла постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії АВ № 00008713, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51000 грн.
Згідно вказаної постанови, позивач 13.10.2025 о 17 год. 21 хв. за адресою М-21, км 247+432, Вінницька обл., допустив рух транспортного засобу DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_2 , з перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху, а саме: загальної довжини транспортного засобу на 34,453 % (6,46 м) при дозволеній максимальній фактичній довжині 18,75 м, загальної ширини - на 8,077 % (0,21 м) при дозволеній максимальній фактичній ширині 2,6 м, загальної висоти - на 7,750 % (0,31 м) при дозволеній максимальній фактичній висоті 4 м.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки на момент її винесення він мав чинний дозвіл № 2025-13850001-27709 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданий 06.10.2025 Департаментом патрульної поліції Національної поліції України, відповідно до якого позивач мав право в період з 06.10.2025 по 16.10.2025 на участь у дорожньому русі транспортного засобу DAF, д.н.з. НОМЕР_2 , з напівпричепом ЕХО, д.н.з. НОМЕР_4 , зокрема по автомобільній дорозі М-21, з перевищенням габаритних параметрів: довжина - 23,50 м, ширина - 3,70 м, висота - 4,40 м, виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу - 3,00 м.
Проте, відповідачем не було враховано, що транспортний засіб був з'єднаний з напівпричепом, а тому являв собою автопоїзд. В оскаржуваній постанові відсутній зафіксований рух напівпричепа, а фактична довжина транспортного засобу була виміряна разом із виступаючим вантажем, що суперечить п. 22.5 ПДР України.
При русі автопоїзда дозволяється габаритний параметр по довжині 22 м, а не 18,75 м, як зазначено у оскаржуваній постанові. Відповідач невірно провів розрахунок перевищення довжини, адже розрахував її не від 22 м (як для автопоїзда), а від 18,75 м, тому загальна довжина транспортного засобу, як зазначено у оскаржуваній постанові, не могла бути більшою на 34,453 % від нормативно встановленої, відтак і санкція, яка передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП за перевищення встановлених законодавством габаритних норм понад 30 % під час руху великогабаритного транспортного засобу автомобільною дорогою, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі 51000 грн., до позивача не застосовується.
Окрім цього, відповідно до вищевказаного дозволу, дозволено відхилення у 3,00 м для виступу вантажу при його перевезенні транспортним засобом з напівпричепом (автопоїздом), що також не враховано відповідачем. Отже, загальна довжина великогабаритного транспортного засобу з напівпричепом дозволено параметром довжини 26,50 м (23,50 м + 3,00 м).
З огляду на викладене, в діях позивача відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, а тому оскаржувана постанова є неправомірною та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Крижопільського районного суду Вінницької області від 18 листопада 2025 року у даній справі відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
У визначений судом строк від представника відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті - Мельничук І.В. надійшов відзив на позовну заяву, у якому вона просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Вказує, що позивач, як відповідальна особа, допустив рух транспортного засобу з перевищенням параметрів, зазначених в дозволі № 2025-13850001-27709 НГ від 06.10.2025, оскільки довжина транспортного засобу в момент руху без урахування похибки становила 25,61 метра, а з урахуванням похибки - 25,21 метра, при дозволеній довжині транспортного засобу 23,50 метра. Таким чином, Державною службою України з безпеки на транспорті правомірно застосовано в автоматичному режимі норматив довжини в розмірі 18,75 м, оскільки він стосується виключно транспортних засобів у складі тягача та напівпричепа. Оскаржувана постанова ухвалена уповноваженою посадовою особою, в порядку та спосіб, встановлені законодавством, стягнення накладено в межах санкції статті КУпАП та з дотриманням строків накладення адміністративного стягнення, а тому підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Купрій О.М. підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просить задовольнити позов.
Представник відповідача - Мельничук І.В. заперечила проти задоволення позову, з мотивів, наведених у відзиві. Вказала, що транспортний засіб рухався з перевищенням габаритних обмежень, визначених в дозволі № 2025-13850001-27709 НГ від 06.10.2025, тому при винесенні оскаржуваної постанови цей дозвіл не враховувався, відповідно застосовувалися загальні параметри габаритів та ваги транспортного засобу, визначені пунктом 22.5 ПДР.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 , копії яких містяться в матеріалах справи, транспортний засіб марки DAF, модель XF 105.460 (спеціалізований/вантажний - спеціалізований/сідловий тягач - Е), реєстраційний номер НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , та транспортний засіб марки ЕХО, (спеціалізований/напівпричіп), реєстраційний номер НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 , зареєстровані за ФГ «Гуменний О.М.» (код ЄДРПОУ 34121787), керівником якого є позивач ОСОБА_1 , що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до копії товарно-транспортної накладної № 6 від 13.10.2025 року, автомобіль DAF XF 105.460, сідловий тягач - Е, д.н.з. НОМЕР_2 , зі спеціалізованим напівпричепом ЕХО, д.н.з. НОМЕР_4 , здійснював перевезення вантажу (комбайн зернозбиральний, жатка) з селища Крижопіль Тульчинського району Вінницької області в с. Камінь Житомирської області.
З копії дозволу № 2025-13850001-27709НГ від 06.10.2025 на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданого Департаментом патрульної поліції Національної поліції України, слідує, що в період з 06.10.2025 по 16.10.2025 транспортному засобу DAF, д.н.з. НОМЕР_2 , з причепом ЕХО, д.н.з. НОМЕР_4 , з вантажем (сільгосптехніка), надано дозвіл для проїзду за маршрутом: Крижопіль - виїзд на Т02-33 - Т02-33 - Вапнярка - виїзд на Р08 - Р08 - об'їзна Тульчина - Р08 - виїзд на М30 - М30 - об'їзна Немирова - М30 - об'їзна Вінниці - виїзд на М21 - М21 - виїзд на Н02 - Н02 - виїзд на Т06-12 - Т06-12 - Полонне виїзд на Т23-09 - Т23-09 - Камінь. Кількість рейсів - 1. Особливі умови - під час руху дотримуватися тимчасових обмежень. Параметри транспортних засобів: довжина - 23,50 м, ширина - 3,70 м, висота - 4,40 м, загальна вага автопоїзда з вантажем - 40 т, навантаження на найбільш навантажену вісь - 11,50 т, виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу - 3,00 м. Транспортний засіб, виділений для супроводження, - автомобіль марки Renault Duster, д.н.з. НОМЕР_7 .
29 жовтня 2025 року головним спеціаліст відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Курлаєвою Ю.С. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, серії АВ № 00008713, якою позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51000 грн.
У вказаній постанові зазначено, що ОСОБА_1 13.10.2025 о 17 год. 21 хв. за адресою М-21, км 247+432, Вінницька обл., допустив рух транспортного засобу DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_2 , з перевищенням нормативних параметрів, зазначених у п. 22.5. Правил дорожнього руху, а саме: загальної довжини транспортного засобу на 34,453 % (6,46 м) при дозволеній максимальній фактичній довжині 18,75 м, загальної ширини - на 8,077 % (0,21 м) при дозволеній максимальній фактичній ширині 2,6 м, загальної висоти - на 7,750 % (0,31 м) при дозволеній максимальній фактичній висоті 4 м. У постанові міститься інформація про технічний засіб, яким в автоматичному режимі зафіксовано правопорушення, та вказані фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; спарені колеса - 2 вісь; 3 вісь; 4 вісь; 5 вісь; відстань між вісями 1-2 - 3810 мм, 2-3 - 12880 мм, 3-4 - 1210 мм, 4-5 - 1210 мм; навантаження на вісь 1 - 7800 кг, 2 - 13550 кг, 3 - 6700 кг, 4 - 6850 кг, 5 - 6800 кг; загальна маса - 41700 кг; висота - 4,36 м, ширина - 2,91 м, довжина - 25,61 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна довжина - 25,21 м, загальна ширина - 2,81 м, загальна висота - 4,31 м.
Позивач, вважаючи вказані дії та рішення відповідача незаконними, звернувся до суду з адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
У статті 7 КУпАП України передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Стаття 14 Закону України «Про дорожній рух» зобов'язує учасників дорожнього руху знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно ч. 1 ст. 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: а) зовнішніх габаритів:
Ширина - 2,6 м; сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху - 3,75 м;
Довжина: вантажного автомобіля - 12 м; автопоїзда - 22 м; автомобіля (тягача) з напівпричепом - 18,75 м; маршрутного транспортного засобу - 18,75 м; Виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу - 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Відповідно до пункту 3 Правил № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 25 Правил № 30 встановлено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
Згідно ч. 2 статті 132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 %; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, але не більше 30 %; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 %.
Примітка до даної статті визначає, що підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Згідно зі статті 33 Закону України від 08.09.2005 № 2862-IV «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначає Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174
В силу пункту 16 Порядку № 1174 посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли.
У пункті 2 Порядку № 1174 наведено визначення, за яким інформаційний файл це упорядкована сукупність відомостей про транспортний засіб, відповідальну особу, визначену статтею 14-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та метаданих, сформованих автоматичним пунктом.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1174 фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1174 вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 163.
Пунктом 12 Порядку № 1174 передбачено, що автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1174 під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.
Формула розрахунку відсотка перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами наведена в Додатку 1 до Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої Наказ Міністерства інфраструктури України 27.09.2021 № 512, згідно з якою % перевищення = ((Х факт - Х норм - похибка пристрою)/ Х норм) х 100%, де Х факт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Х норм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр), зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР. Похибка пристрою - регламентовано допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134-1:2010, помножена на Х факт (під час розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр).
За змістом ч. 2 ст. 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Відповідно до ч. 1 ст. 299 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, зв'язані з порушенням правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, правил користування автомобільним транспортом та електротранспортом (стаття 119, частина друга статті 122-2, частини друга, третя статті 132-1, стаття 132-2, частина п'ята статті 133, частини перша, друга, четверта, п'ята і сьома статті 133-1, стаття 133-2, частина друга статті 134, абзаци четвертий, шостий та восьмий статті 135) розглядають органи автомобільного транспорту та електротранспорту (тролейбус, трамвай).
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
У даній справі позивач заперечує правомірність оскаржуваної постанови саме з мотивів неврахування відповідачем факту приєднання до сідлового тягача DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_2 , напівпричепу ЕХО, д.н.з. НОМЕР_4 , який перевозив вантаж (сільгосптехніка), що виступав за задній габарит транспортного засобу, що, у свою чергу, призвело до помилкового обрахунку відсоткового значення перевищення нормативних параметрів, встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху.
В якості даних транспортного засобу, рух якого зафіксовано в автоматичному режимі, у постанові від 29.10.2025 серії АВ № 00008713 зазначено: DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_2 .
При цьому, оскаржувана постанова не містить інформації про тип транспортного засобу (сідловий тягач, контейнеровоз, вантажний самоскид тощо), взагалі не містить інформації щодо причепа, що ставить під сумнів врахування вказаного критерію при встановленні факту перевищення визначених законодавством габаритних норм, які складають об'єктивну сторону адміністративного правопорушення.
Водночас згідно дозволу № 2025-13850001-27709 НГ від 06.10.2025, вищевказаний транспортний засіб з напівпричепом мав право на участь у дорожньому русі з перевищенням габаритних параметрів, а саме: довжина - 23,50 м, ширина - 3,70 м, висота - 4,40 м, виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу - 3,00 м. Загальна довжина транспортного засобу з вантажем визначається як сума довжини самого транспортного засобу та довжини вантажу, що виступає за його габарити (в даному випадку 23,50 + 3 = 26,50).
Разом з тим, в оскаржуваній постанові габаритні параметри транспортного засобу (з урахуванням похибки) вказані як: загальна довжина - 25,21 м, загальна ширина - 2,81 м, загальна висота - 4,31 м.
Таким чином, відповідачем при винесенні оскаржуваної постанови не було з'ясовано всіх обставин справи, що необхідно для прийняття об'єктивного та обґрунтованого рішення по справі.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, саме відповідач зобов'язаний довести правомірність складення ним постанови, зокрема, шляхом доведення належними та допустимими доказами порушення позивачем Правил дорожнього руху України.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на викладене, оскільки транспортний засіб здійснював рух за вказаних в оскаржуваній постанові обставин в рамках габаритних обмежень, визначених в дозволі № 2025-13850001-27709 НГ від 06.10.2025, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не порушив вимоги п. 22.5 ПДР, в зв'язку з чим в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження по справі.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позовної заяви ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 605,60 грн., що підтверджується квитанцією АТ КБ «ПРИВАТБАНК» від 13.11.2025 року.
Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню сума судових витрат у вигляді судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 77, 243-244, 268, 271, 286 КАС України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови у справі про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 29 жовтня 2025 року серії АВ № 00008713 по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, а провадження по справі - закрити.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_8 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень, 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, місцезнаходження: м. Київ, вул. Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845.
Текст рішення складено та проголошено 02 грудня 2025 року.
Суддя