Рішення від 03.12.2025 по справі 440/14772/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14772/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №164350005836 від 19 вересня 2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 17 червня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 згідно пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", проте ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні, оскільки до пільгового стажу позивача за Списком №2 не зараховано періоди роботи з 01.10.2012 по 30.11.2017, з 01.01.2018 по 30.04.2025, згідно з пільговою довідкою від 15.07.2025 № 14-44/5-39, виданою АТ "Укргазвидобування", оскільки не підтверджено роботу у важких і шкідливих умовах праці протягом повного робочого дня за Списком № 2 - в копіях табелів обліку використання робочого часу, проглядається неповна зайнятість та згідно з даним Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування наявна сумісна робота в Комунальному некомерційному підприємстві "Малашівська лікарня". Також наявні дані про перебування у відпустках з відривом від виробництва, про які не зазначено у пільговій довідці. Згідно наявних документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку страховий стаж позивача становить 34 роки 10 місяців 02 дні, пільговий стаж роботи за Списком №2 - 08 років 07 місяців 15 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV. Позивач вважає рішення про відмову у підтверджені періодів роботи та рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, протиправними, оскільки він надав всі необхідні для призначення пільгової пенсії документи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/14772/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21 листопада 20254 року через "Електронний суд" надійшов відзив ГУ ПФУ в Хмельницькій області, в якому зазначено, що 30.07.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням в Хмельницькій області розглянуто заяву від 23.07.2025 та додані до неї документи та прийнято рішення №164350005836 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058, оскільки до пільгового стажу за списком № 2 не зараховано періоди з 01.10.012 по 30.11.2017 та з 01.01.2018 по 30.04.2025 згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 15.07.2025 № 14-44/5-89, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація про сумісну роботу.

У зв'язку з викладеним, за наслідками розгляду заяви Позивача від 23.07.2025 та доданих до неї документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення від 30.07.2025 №164350005836 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та стажу роботи на шкідливих та важких умовах праці, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 звернувся Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 23.07.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

30.07.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням в Хмельницькій області розглянуто заяву від 23.07.2025 та додані до неї документи та прийнято рішення №164350005836 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058. через відсутність необхідного страхового стажу, та стажу роботи на шкідливих та важких умовах праці, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058.

В обґрунтування вказаного рішення зазначено:

Вік заявника - 55 років.

Страховий стаж особи становить 34 роки 09 місяців 01 день.

Підтверджений стаж роботи за Списком № 2 становить - 8 років 07 місяців 15 днів.

До пільгового стажу за списком № 2 не зараховано періоди з 01.10.012 по 30.11.2017 та з 01.01.2018 по 30.04.2025 згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 15.07.2025 № 14-44/5-89, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація про сумісну роботу.

Висновок: відсутнє право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці.

Позивач не погодився про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку з чим звернувся до суду даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішенням, суд дійшов таких висновків.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV /надалі - Закон № 1058-IV/ розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до приписів частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

До набрання чинності Законом №1058-IV діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (надалі - Порядок №383).

Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (надалі - Порядок №637).

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 р. №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за N1231/13105 /надалі Порядок № 18-1/.

Пунктом 1 Порядку № 18-1 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.

Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.

Згідно з пунктами 14, 15 Порядку № 18-1 комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Так, у спірному рішенні до пільгового стажу за списком № 2 не зараховано періоди з 01.10.012 по 30.11.2017 та з 01.01.2018 по 30.04.2025 згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 15.07.2025 № 14-44/5-89, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація про сумісну роботу.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №14-44/5-89 від 15.07.2025 року, виданої АТ "Укргазвидобування", ОСОБА_1 , дійсно працюю повний робочий день в Філії Управління з переробки газу та газового конденсату Акціонерного товариства "Укргазвидобування". За період з 17.05.2004 року (наказ №47-к від 17.05.2004 року, наказ №338 від 29.12.2006 року, наказ №642-к від 01.12.2021 року) по теперішній час не менше 80 % робочого часу виконував наступну роботу: ведення технологічного процесу та відстеження роботи обладнання на установках І, II, та III категорії з переробки нафти, нафтопродуктів, газу, сланцю і вугілля відповідно до робочих інструкцій; проведення процесу приймання, очищення та відведення СПВ, виробничих СВ, господарчо-побутових т умовно-очисних СВ, насосів високого тиску Н 2/1,2, центр обіжних насосів, компресорів роторних, ємностей відстою СПВ та виробничих СВ; підтримання технологічних параметрів установки ОПУ та МКНУ згідно технологічних регламентів; обслуговування апаратів, вентиляторів, котлів-утилізаторів та пароперегрівачів, колчеданних сепараторів, катерень, газогенераторів, здійснення візуального огляду обладнання установки, змійовиків печей, дренажу води із ємностей та теплообмінників, перевірка стану засобів пожежогасіння; проведення дренажу води на установці підготовки нестабільного конденсату; здійснення контролю за виходом і якістю продукції, витратами реагентів, енергоресурсів, здійснення пуску та зупинки опалювальної системи камерних і тунельних печей та регулювання їх гідравлічного режиму; здійснення контролю дотримання технологічного режиму, якості сировини і продуктів, що виробляється, за показаннями контрольно-вимірювальних прилладів та результатами аналізів за професією, посадою оператор технологічних установок 3, 4, 5 розрядів дільниці енергопароводозабезпечення Технологічного цеху стабілізації конденсату, що передбачена Списком № 2 розділ XII "Буріння, видобування та перероблення нафти, газу та газового конденсату, перероблення вугілля та сланцю" підрозділ 3 "Перероблення нафти, газу, газового конденсату, вугілля та сланцю", позиція 12.3.1а "Оператори технологічних установок" - "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", Постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року.

Даною довідкою підтверджено, що за період роботи з 17.05.2004 року по дату вдачі довідки пільгових стаж позивача складає 20 років 9 місяців.

Твердження Відповідача про те, що в копіях табелів обліку використання робочого часу проглядається неповна зайнятість та згідно з даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування наявна сумісна робота в Комунальному некомерційному підприємстві "Машівська лікарня", а також наявні дані про перебування у відпустках з відривом від виробництва, про яких не зазначено в пільговій довідці, не відповідають дійсності.

Зокрема, згідно довідки №833 від 09.07.2025 року, виданої комунальним некомерційним підприємством "Машівська лікарня" Машівської селищної ради Полтавської області, ОСОБА_1 , дійсно працюю в зазначеному підприємстві на посаді інженера з метрології за зовнішнім сумісництвом на умовах неповного робочого часу з 10.09.2012 року (наказ про прийняття на роботу від 10.09.2012 року №122-К,П.З) по теперішній час.

Даною довідкою підтверджено, що трудові обов'язки за посадою інженера з метрології за зовнішнім сумісництвом позивач виконує у вільний від основної роботи час (згідно з графіком роботи та табелем обліку робочого часу).

В довідці також зазначено, що за період з 13 грудня 2024 року по 30 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , працював на посаді інженера з охорони праці за зовнішнім сумісництвом на умовах неповного робочого часу (наказ про прийняття на роботу від 13.12.2024 року №258-к, наказ про звільнення з роботи від 30.04.2025 року №53-к).Трудові обов'язки за посадою інженера з охорони праці за зовнішнім сумісництвом я виконував у вільний від основної роботи час (згідно з графіком роботи та табелем обліку робочого часу).

Відповідно до ст. 102-1 КЗпП України сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Отже, при зовнішньому сумісництві робота виконується на іншому підприємстві чи в суб'єкта підприємництва (не за основним місцем роботи) та у вільний від основної роботи час. Таким, із викладеного вбачається, що виконання роботи за зовнішнім сумісництвом у вільний від основної роботи час не є свідченням того, що працівник за основним місцем роботи працював неповний робочий день, як необґрунтовано вважає Відповідач.

Відповідач також не взяв до уваги Акт перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 08.09.2025 року №0500-1003-1/2777, проведеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання листа ГУ ПФУ у Полтавській області від 26.08.2025 року.

В описовій частині даного Акту зазначено, що період роботи ОСОБА_1 з 15.07.2002 року по 15.12.2003 року, з 16.12.2003 року по 16.05.2004 року та з 17.05.2004 року по 15.07.2025 року (дата видачі довідки) підтверджений записами в особовій картц П-2 таб. №602. Відомості про безоплатні відпустки, прогули, відрядження тощо: не перебував. Перелік відсутніх документів: не встановлено.

Отже, за наслідками проведеної перевірки Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийшло до висновку, що за результатами перевірки довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15.07.2025 року №14-44/5-89, виданої ОСОБА_1 за періоди роботи з 15.07.2002 року по 15.12.2003 року, з 16.12.2003 року по 16.05.2004 року та з 17.05.2004 року по 15.07.2025 року (дата видачі довідки), розбіжностей зданими первинних документів не встановлено.

З огляду на викладене, суд зазначає, що твердження Відповідача про те, що в копіях табелів обліку використання робочого часу проглядається неповна зайнятість та згідно з даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового соціального страхування наявна сумісна робота в Комунальному некомерційному підприємстві "Машівська лікарня", а також наявні дані про перебування у відпустках з відривом від виробництва, про яких не зазначено в пільговій довідці, не відповідають дійсності, є необґрунтованими.

Отже, Відповідач необґрунтовано та протиправно не врахував до пільгового стажу роботи позивача періоди з 01.10.2012 року по 30.11.2017 року, з 01.01.2018 року по 30.04.2025 року згідно з пільговою довідкою від 15.07.2025 року №14-44/5-89, виданою АТ "Укргазвидобування".

Підсумовуючи викладене вище, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №164350005836 від 19 вересня 2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Питання про наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду, у даному випадку визначеного за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Хмельницькій області, і за відсутності всіх вихідних даних, необхідних для вирішення цього питання, не може бути розглянуте по суті судом.

Такі висновки суду узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 07.03.2018 у справі №233/2084/17.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

За таких обставин, вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, суд залишає без задоволення.

Водночас, з метою ефективного поновлення прав позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.10.2012 року по 30.11.2017 року, з 01.01.2018 року по 30.04.2025 року згідно з пільговою довідкою від 15.07.2025 року №14-44/5-89, виданою АТ "Укргазвидобування", повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 23.07.2025, з урахуванням висновків суду наведених в цьому судовому рішенні.

Обраний у справі судом спосіб захисту порушеного права відповідає вимогам справедливості та забезпечить ефективне поновлення порушеного права позивача з урахуванням обставин цієї справи.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Частинами 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 1211,20 грн.

Отже, при частковому задоволенні позову суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 251, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення в Хмельницькій області №164350005836 від 19 вересня 2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.10.2012 року по 30.11.2017 року, з 01.01.2018 року по 30.04.2025 року згідно з пільговою довідкою від 15.07.2025 року №14-44/5-89, виданою АТ "Укргазвидобування", повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 23.07.2025, з урахуванням висновків суду наведених в цьому судовому рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 21318350) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко