02 грудня 2025 рокусправа №380/16118/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Пустомитівської окружної прокуратури до Гуманітарного управління Городоцької міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася Пустомитівська окружна прокуратура (Львівська область, м. Пустомити, вул. Шевченка, 3, ЄДРПОУ 0291003127) з позовом до Гуманітарного управління Городоцької міської ради Львівської області (81500, Львівська область, м. Городок, вул. Джерельна, 16, ЄДРПОУ 44101707) в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Гуманітарного управління Городоцької міської ради Львівської області ради з приводу невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки загальною площею 5,7 га, на яких розташовані наступні заклади освіти: Дроздовицький навчально-виховний комплекс І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика Городоцької міської ради (площа земельної ділянки 3,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с.Дроздовичі, вул. Сонячна,61); Вовчухівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 2,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Вовчухи, вул. Зелена, 41А) та Шоломиницький заклад загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 0,3 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Шоломиничі, вул. Берегова, 2);
- зобов'язати Гуманітарне управління Городоцької міської ради Львівської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки загальною площею 5,7 га, на яких розташовані наступні заклади освіти: Дроздовицький навчально-виховний комплекс І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика Городоцької міської ради (площа земельної ділянки 3,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Дроздовичі, вул. Сонячна,61); Вовчухівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 2,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Вовчухи, вул. Зелена, 41А) та Шоломиницький заклад загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 0,3 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Шоломиничі, вул. Берегова, 2).
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем в порушення приписів Закону України «Про освіту» та Земельного кодексу України не вжито заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які використовуються для обслуговування закладів освіти, розташованих на території Городоцької об'єднаної територіальної громади. Вказує, що Гуманітарним управлінням Городоцької міської ради Львівської області упродовж тривалого часу (починаючи з 2021 року) не здійснено належних, достатніх дій і заходів з оформлення правовстановлюючих документі на земельні ділянки закладів освіти, чим допущено протиправну бездіяльність.
Ухвалою суду від 07.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Копію вказаної ухвали доставлено відповідачу в його електронному кабінеті 10.08.2025 року, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. А, відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Пустомитівською окружною прокуратурою під час вивчення стану дотримання законів в частині оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки закладів освіти виявлено факти порушення Гуманітарним управлінням Городоцької міської ради вимог чинного законодавства у вказаній сфері.
Встановлено, що на території Городоцької об?єднаної територіальної громади знаходяться три заклади освіти, а саме:
- Дроздовицький навчально-виховний комплекс І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти - заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика Городоцької міської ради (площа земельної ділянки 3,2000 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Дроздовичі, вул. Сонячна, 61);
- Вовчухівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 2,2000 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Вовчухи, вул. Зелена, 41А);
- Шоломиницький заклад загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 0,3000 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Шоломиничі, вул. Берегова, 2), які використовують земельні ділянки без оформлення правовстановлюючих документів.
Відповідно до Статутів зазначених навчальних закладів (п. 1.4), їх засновником (власником) є Городоцька міська рада Львівської області, яка здійснює управління ними. Матеріально-технічна база закладу освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено в балансі закладу. Майно закладу освіти належить засновнику на правах власності, повного господарського відання відповідно до чинного законодавства.
Пустомитівська окружна прокуратура звернулася до Городоцької міської ради із запитами від 18.03.2025 та 13.06.2025, в яких просила надати інформацію та належним чином засвідчені копії документів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки згаданих закладів освіти.
Згідно з листами Городоцької міської ради від 05.04.2025 та 13.06.2025 заходи щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки для кожного згаданого закладу освіти міською радою не вживалися та про те, що міською радою не приймалося рішень про надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою на земельні ділянки під згаданими закладами освіти.
Також, Пустомитівська окружна прокуратура звернулася до відповідача із запитом від 27.06.2025, в якому просила повідомити які заходи вживалися безпосередньо гуманітарним управлінням Городоцької міської ради Львівської області з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що використовуються для обслуговування зазначених вище навчальних закладів.
Відповідно до листа Гуманітарного управління Городоцької міської ради Львівської області від 27.06.2025 управлінням не вживалися заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що використовуються для обслуговування Вовчухівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів, Дроздовицького навчально-виховного комплексу І-ІІ ступенів «заклад загальної середньої освіти - заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика та Шоломиницького закладу загальної середньої освіти І ступеню.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з вимогами ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному ж випадку, ключовою підставою для визначення права прокурора на звернення до суду з цим позовом є встановлення факту невжиття Гуманітарним управлінням Городоцької міської ради Львівської області дій щодо захисту інтересів держави.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, порушувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Державний інтерес знаходить свій вияв у підтримці такого стану суспільних відносин, який би повною мірою відповідав конституційним засадам правового регулювання та забезпечував баланс інтересів усіх членів суспільства в їх взаємовідносинах між собою та державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про освіту» 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII), освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства. Фінансування освіти є інвестицією в людський потенціал, сталий розвиток суспільства і держави.
Згідно з ч. 6 ст. 25 Закону№ 2145-VIII, засновник закладу освіти зобов'язаний, серед іншого, забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Відповідно до ст. 80 Закону № 2145-VIII, до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
На підставі ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з п. «а» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 125 Земельного кодексу України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав є обов'язковою.
Частиною 1 ст. 5 Закону № 1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Отже, речові права на нерухоме майно вказаного закладу освіти, зокрема, земельну ділянку та будівлі, підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Кабінет Міністрів України 17.10.2012 прийняв розпорядження № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов'язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.
Тому, необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та будівлі закладу освіти прямо передбачена вищевказаними нормами.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.
Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 2 ст.116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України.
Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі:
проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об'єднання земельних ділянок.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. (ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України)
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з ст. 125 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
З викладених норм можна дійти висновку, що право користування закладом освіти земельною ділянкою має бути оформлено відповідно до вимог ст. ст. 116, 123, 125, 126 Земельного кодексу України, а право оренди земельної ділянки виникає лише з моменту державної реєстрації цього права, оформленого відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.
Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам відповідно до підп. 1 п. а ч. 1 ст. 32 Закону № 280/97-ВР належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
З аналізу викладених норм суд дійшов висновку, що управління об'єктами культури, у т.ч. прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об'єкти комунальної власності є обов'язком відповідної ради.
Суд встановив, що відповідно до п. 1.4 Статутів Дроздовицького навчально-виховного комплексу І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти - заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика Городоцької міської ради Львівської області, Вовчухівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області, Шоломиницького закладу загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області їх засновником (власником) є Городоцька міська рада Львівської області.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 10.06.2025 згідно даних Державної статистичної звітністі з кількісного обліку земель, станом на 1 січня 2016 року, відповідно до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем) (далі - Інструкція), затвердженої наказом Держкомстату України від 05.11.98 № 377, зареєстрованим в Мін?юсті України 14.12.98 за № 788/3228 обліковуються:
- земельна ділянка площею 2,2000га за Вовчухівським закладом загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області на території колишньої Долинянської ради Городоцького району, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не виготовлялися;
- земельна ділянка площею 3,2000га за Дроздовицьким навчально-виховним комплексом І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти-заклад дошкільної освіти» імені Назарів Попадика Городоцької міської ради Львівської області на території колишньої Галичанівської ради Городоцького району, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не виготовлялися:
- земельна ділянка площею 0,3000га за Шоломиницьким закладом загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області на території колишньої Шоломиницької ради Городоцького району, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не виготовлялися.
Городоцька міська рада Львівської області та Гуманітарне управління у відповідь на запити Пустомитівської окружної прокуратури повідомили, що ними не вживалося заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки для кожного згаданого закладу освіти, а міською радою не приймалося рішень про надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою на земельні ділянки під згаданими закладами освіти.
Також, станом на момент прийняття рішення у справі відповідачем не надано доказів вжиття заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки для приміщень закладів освіти.
Правовий аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що з огляду на визначену Законом № 1952-IV обов'язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачу Законом № 280/97-ВР повноваження, його бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та будівлі закладів освіти є протиправною, що, зважаючи на цільове призначення об'єктів освіти, порушує права їх користувачів на безпечні умови функціонування і розвитку.
Отже, відсутність вчинення заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки для закладів освіти свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на їх правовий статус, порушує встановлений порядок їх використання. Тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Як наслідок, обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч. 1 ст. 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Гуманітарного управління Городоцької міської ради Львівської області ради з приводу невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки загальною площею 5,7 га, на яких розташовані наступні заклади освіти: Дроздовицький навчально-виховний комплекс І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика Городоцької міської ради (площа земельної ділянки 3,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Дроздовичі, вул. Сонячна, 61); Вовчухівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 2,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Вовчухи, вул. Зелена, 41А) та Шоломиницький заклад загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 0,3 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Шоломиничі, вул. Берегова, 2).
Зобов'язати Гуманітарне управління Городоцької міської ради Львівської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки загальною площею 5,7 га, на яких розташовані наступні заклади освіти: Дроздовицький навчально-виховний комплекс І-ІІ ступенів «Заклад загальної середньої освіти заклад дошкільної освіти» імені Назарія Попадика Городоцької міської ради (площа земельної ділянки 3,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Дроздовичі, вул. Сонячна, 61); Вовчухівський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 2,2 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Вовчухи, вул. Зелена, 41А) та Шоломиницький заклад загальної середньої освіти І ступеня Городоцької міської ради Львівської області (площа земельної ділянки 0,3 га, за адресою: Львівська область, Львівський район, с. Шоломиничі, вул. Берегова, 2).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Пустомитівська окружна прокуратура (Львівська область, м. Пустомити, вул. Шевченка, 3, ЄДРПОУ 0291003127).
Відповідач: Гуманітарне управління Городоцької міської ради Львівської області (81500, Львівська область, м. Городок, вул. Джерельна, 16, ЄДРПОУ 44101707).
СуддяКухар Наталія Андріївна