03 грудня 2025 рокусправа № 380/8061/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув у місті Львові в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник Кійко А.І., звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області, відповідач) в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Одеській області №913070196728 від 20.03.2025 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2025 року та виплати пенсії за віком відповідно до вимог ч. 12 ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" (в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України - члена комітету Верховної Ради України, з урахуванням надбавок за інтенсивність праці та доплати за науковий ступінь кандидата наук, на підставі довідки про складові заробітної плати народного депутата України діючого скликання № 15/59-628 від 06 березня 2025 року, виданої Управлінням справами Апарату Верховної ради України, без обмеження граничного розміру пенсії та із збереженням проценту нарахування індексації пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 року відповідно до вимог ч. 12 ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" (в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України - члена комітету Верховної Ради України, з урахуванням надбавок за інтенсивність праці та доплати за науковий ступінь кандидата наук, на підставі довідки про складові заробітної плати народного депутата України діючого скликання № 15/59-628 від 06 березня 2025 року, виданої Управлінням справами Апарату Верховної ради України, без обмеження граничного розміру пенсії та із збереженням проценту нарахування індексації пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що з 29.06.2010 отримує пенсію на підставі норм Закону України «Про статус народного депутата України» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії. 14.03.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою щодо перерахунку з 01.04.2025 року та виплати пенсії за віком відповідно до вимог ч. 12 ст.20 Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України - члена комітету Верховної Ради України, з урахуванням надбавок за інтенсивність праці та доплати за науковий ступінь кандидата наук, доктора філософії, на підставі довідки про складові заробітної плати народного депутата України діючого скликання № 15/59-628 від 06 березня 2025 року, виданої Управлінням справами Апарату Верховної ради України, без обмеження граничного розміру пенсії та із збереженням проценту нарахування індексації пенсії. Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області № 913070196728 від 20.03.2025 відмовлено у перерахунку пенсії. Зазначив, що положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Таким чином, нова редакція положень Закону України «Про статус народного депутата України» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа народних депутатів, яким пенсія призначена до набрання чинності вказаних законів.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки положення Закону України «Про статус народного депутата України» та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок пенсійного забезпечення, не передбачають механізму проведення такого перерахунку. 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), пунктом 28 якого визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України. Водночас, на той час діяли положення пункту 5 розділу III Прикінцеві положення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно з якими у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 2790-XII. Вказані положення втратили чинність з 18.06.2020 у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення № 5-р (II)/2020. Разом з тим, 11.10.2017 набув чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі Закон № 2148-VIII), пунктом 14 якого частину 12 статті 20 Закону № 2790-XII викладено у новій редакції. З урахуванням таких змін починаючи з 11.10.2017 пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV. Отже, внаслідок набуття чинності вказаним Законом, норми частини 12 статті 20 Закону № 2790-XII, що передбачали перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення народного депутата, втратили чинність. При цьому, Закон № 76-VIII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати народним депутатам України. Оскільки пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону №1058, то для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України» відсутні підстави. Крім того, Довідки видані за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 не створюють правових підстав для перерахунку пенсії позивача.
Позивач подав відповідь на відзив, де зазначив, що долучена позивачем довідка про складові заробітної плати народного депутата України діючого скликання №15/59-628 від 06 березня 2025 року, виданої Управлінням справами Апарату Верховної ради України містить відомості про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за інтенсивність праці та доплати. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Враховуючи викладене, долучена довідка відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 року та повинна бути врахована Пенсійним фондом під час здійснення перерахунку пенсії.
Суд з'ясував зміст позовних вимог, заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та з 29.06.2010 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України».
06.03.2025 року Управлінням справами Апарату Верховної ради України видано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати народного депутата України діючого скликання № 15/59-628.
14.03.2025 позивач звернувся до територіального відділення ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 12 ст. 20 Закону України "Про статус народного депутата України" (в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати працюючого народного депутата України - члена комітету Верховної Ради України, з урахуванням надбавок за інтенсивність праці та доплати за науковий ступінь кандидата наук, доктора філософії, на підставі довідки про складові заробітної плати народного депутата України діючого скликання №15/59-628 від 06 березня 2025 року, виданої Управлінням справами Апарату Верховної ради України, без обмеження граничного розміру пенсії та із збереженням проценту нарахування індексації пенсії.
За принципом екстериторіальності заяву розглянуло ГУ ПФУ в Одеській області та прийняло рішення № 913070196728 від 20.03.2025 про відмову у перерахунку пенсії, з огляду на таке: «Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-V-II «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довідне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з викладеним, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до частини дванадцятої статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 №2790-XII (зі змінами, внесеними згідно із Законом 3173-IV від 01.12.2005 дію Закону зупинено на 2007 рік згідно із Законом №489-V від 19.12.2006; із змінами, внесеними згідно із Законом 107-IV від 28.12.2007, із змінами, внесеними згідно із Законами №3668-IV від 08.07.2011, №836-VII від 28.02.2014, №1166-VII від 27.03.2014, №76-VIII від 28.12.2014, №213-VIII від 02.03.2015, №889-VIII від 10.12.2015, №911-VIII від 24.12.2015, №1774-VIII від 06.12.2016; в редакції Закону №2148-VIII від 03.10.2017 застосовується з 01 жовтня 2017 року) «...пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, право на перерахунок пенсій для народних депутатів України у зв'язку з підвищенням зарплати діючим народним депутатам було скасовано після прийняття Закону №2148-VIII від 03.10.2017 року.».
При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими нормами права та мотивами їх застосування до спірних правовідносин:
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Нормативно-правовим актом, який визначає статус (права, обов'язки і відповідальність) народного депутата України у Верховній Раді України та за її межами, встановлює правові і соціальні гарантії здійснення народним депутатом України своїх депутатських повноважень є Закон України від 17 листопада 1992 року № 2790-XII «Про статус народного депутата України» (далі - Закон № 2790-XII).
Відповідно до абзацу 1 частини 12 статті 20 Закону № 2790-XII (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) при досягненні встановленого законом пенсійного віку за наявності трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, а також у разі визнання інвалідом I або II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати нині працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу. Нарахування пенсій здійснюється із суми, що складається з посадового окладу з урахуванням всіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку, але не більше ніж до 90 (включно) відсотків зазначеного заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно з абзацом 6 частини 12 статті 20 Закону № 2790-XII (у редакції на час призначення позивачу пенсії) у разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із суми, що складається з посадового окладу з урахуванням всіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали зазначені обставини.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), пунктом 28 якого визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України.
Водночас, на той час діяли положення пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно з якими у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 2790-XII.
Вказані положення втратили чинність з 18.06.2020 у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення № 5-р (II)/2020.
Разом з тим, 11.10.2017 набув чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пунктом 14 якого частину 12 статті 20 Закону № 2790-XII викладено у новій редакції.
З урахуванням цих змін, починаючи з 11.10.2017 пенсійне забезпечення народних депутатів здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.
Суд при прийнятті цього рішення керується такими мотивами:
внаслідок набуття чинності вказаним Законом, норми частини 12 статті 20 Закону №2790-XII, що передбачали перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення народного депутата, втратили чинність. При цьому Закон № 76-VIII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати народним депутатам України. Крім того, Закон № 1058-IV не визначає такої підстави для перерахунку пенсій, як підвищення заробітної плати працюючих народних депутатів.
Також суд звертає увагу, що відповідно до пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV у редакції, яка набрала чинності з 11.10.2017, у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до, зокрема, Закону України «Про статус народного депутата України», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа, відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Аналіз наведених вище правових норм, якими регулюються спірні правовідносини, дає підстави для висновку, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії чинне законодавство, у тому числі Закон №1058-IV, не передбачало можливості здійснення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону № 2790-XII до 01.10.2017, у випадку зміни заробітної плати працюючого народного депутата України.
Отже, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок народного депутата у законодавстві відсутні норми, які б регламентували підстави, умови та порядок проведення перерахунку цього виду пенсії, у пенсійного органу не було підстав для здійснення перерахунку розміру пенсії позивача.
Щодо аргументів позивача про те, що нова редакція положень Закону України «Про статус народного депутата України» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа народних депутатів, яким пенсія призначена до набрання чинності вказаних законів, то суд зазначає, що зміна законодавчого регулювання сама по собі не свідчить про звуження чи скасування вже набутих прав, оскільки пенсія позивачу була призначена та продовжує виплачуватися у розмірі, визначеному законодавством, чинним на момент її призначення. При цьому позивач не був позбавлений вже отриманих сум пенсії або права на її отримання.
Системний аналіз положень Закону № 76-VIII та пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV свідчить про те, що законодавець змінив лише порядок подальшого коригування спеціальних пенсій на майбутнє, не передбачивши механізму їх перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих народних депутатів. Такі зміни не зачіпають сутність вже реалізованого права позивача на призначення пенсії, а лише визначають умови її подальшої індексації чи перерахунку. Суд наголошує, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Тому, держава має правові підстави змінювати умови і порядок пенсійного забезпечення, зокрема спеціальних пенсій, у зв'язку з потребою забезпечення збалансованості пенсійної системи та фінансової стабільності бюджету, за умови що такі зміни не позбавляють особу вже призначеної пенсії.
Таким чином, зміна норм Закону України «Про статус народного депутата України» не означає звуження обсягу набутих прав позивача, оскільки законодавчі корективи були спрямовані на встановлення іншого порядку перерахунку пенсій спеціальних категорій на майбутнє та не порушили реалізоване право позивача на призначення пенсії. Тому аргументи позивача про порушення його конституційних прав є помилковими.
Підсумовуючи наведені мотиви суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю з огляду на їх безпідставність.
Враховуючи висновки суду по суті спору, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються та покладаються на нього. Відповідач не надав суду доказів понесення ними судових витрат, що підлягають розподілу.
Керуючись ст.ст. 9,90,139,229,241-246,251,255,257-258,295 КАС України, суд -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович