Рішення від 03.12.2025 по справі 640/9260/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року № 640/9260/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві до Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення “УКРСПЕЦЕКСПОРТ», за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Державного концерну “Укроборонпром», Дочірнього підприємства Державної компанії “Укрспецекспорт» - Державної госпрозрахункової зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми “Укрінмаш», Дочірнього підприємства Державної компанії “Укрспецекспорт» - Державного зовнішньоторговельного та інвестиційного підприємства “Промоборонекспорт», про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення “УКРСПЕЦЕКСПОРТ» (далі - відповідач, Компанія), в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, шляхом зобов'язання відповідача відключити джерела електроживлення (розподільчі електрощитки) та накласти печатки на вхідні двері приміщень, розташованих за адресою: вул. Дегтярівська, буд. 36 в Шевченківському районі м. Києва - до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки;

- обов'язок щодо забезпечення виконання судового рішення покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві;

- контроль за виконанням судового рішення щодо усунення відповідачем порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.

Ухвалою від 12.04.2021р. суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі за №640/9260/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою від 20.05.2021р. суд призначив адміністративну справу до судового розгляду та залучив до участі в адміністративній справі Державний концерн “Укроборонпром», Дочірнє підприємство Державної компанії “Укрспецекспорт» - Державна госпрозрахункова зовнішньоторговельна та інвестиційна фірма “Укрінмаш» та Дочірнє підприємство Державної компанії “Укрспецекспорт» - Державне зовнішньоторговельне та інвестиційне підприємства “Промоборонекспорт» в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою суду від 20.09.2021р. зупинено провадження у справі за № 640/9260/21 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за № 640/17266/21.

Законом України від 13.12.2022р. №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна вказана справа, яку відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, було передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Маричу Є.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 прийнято адміністративну справу за № 640/9260/21 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Марича Є.В.

У подальшому Державна компанія з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення “УКРСПЕЦЕКСПОРТ» подала клопотання рпро поновлення провадження у справі.

Відповідач повідомив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2023 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.09.2022 у справі № 640/17266/21 про відмову у задоволенні позову Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві про визнання протиправними дій щодо складання акта від 16.02.2021 та скасування припису.

Отже, судове рішення в адміністративній справі № 640/17266/21 набрало законної сили 18.01.2023.

Так, відповідно до статті 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.

Встановлено, що рішення у справі № 640/17266/21 уже набрало законної сили згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2023.

Ухвалою суду від 07.10.2025р. задоволено клопотання Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення “УКРСПЕЦЕКСПОРТ» про поновлення провадження. Поновлено провадження в адміністративній справі № 640/9260/21. Призначено справу до судового розгляду на 27.11.2025р. о 11:30 год.

Сторони у судове засідання з'явились.

Суд, за згодою стрін, вирішив здійснювати подальший розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши обставини справи, судом було встановлено наступне.

У період з 03.02.2021р. по 16.02.2021р. Шевченківським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (Шевченківське РУ ГУ ДСНС України у м. Києві) проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ДК «Укрспецекспорт» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки державним інспектором виявлено 36 порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей, про що складений Акт від 16.02.2021р. № 106.

Ґрунтуючись на висновках Акту перевірки, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - ГУ ДСНС України у м. Києві) звернулось із позовом до суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, шляхом зобов'язання ДК «Укрспецекспорт» відключити джерела електроживлення (розподільчі електрощитки) та накласти печатки на вхідні двері приміщень Компанії до повного усунення порушень, зазначених в Акті перевірки.

Відповідач вказує на те, що ним усунуто порушення, встановлені наведеним Актом, що, на його думку, є підставою для залишення заявлених позовних вимог без задоволення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом. Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Як встановлено частиною першою статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання; презумпції правомірності діяльності суб'єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків суб'єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю); недопущення встановлення планових показників чи будь-якого іншого планування щодо притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності та застосування до них санкцій; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до пп. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України в разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено: підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (пункт 1 частини 1); повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 затверджено "Правила пожежної безпеки в Україні", які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок, тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, тощо.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення.

Наведений правовий висновок відображено у постанові Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 810/2400/18.

Відповідно до п. 26 ст. 2 КЦЗ України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

Як уже зазначалось, під час проведення позивачем планової перевірки відповідача, встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України та "Правил пожежної безпеки в Україні", про що складено Акт від 16.02.2021р. № 106 та слугувало підставою для подання позову.

Згідно висновків Акту, у приміщеннях відповідача виявлено 36 порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки.

Відповідач стверджує, що ним було вжито заходи щодо усунення виявлених порушень, та ініційовано проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

За результатами позапланової перевірки, 22.04.2021р. Шевченківським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві складено Акт № 470, в якому зазначено, що у ДК «Укрспецекспорт» виявлено лише 8 порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки.

В подальшому, після вжиття Компанією додаткових заходів щодо усунення порушень, 27.04.2023 за результатами проведення Шевченківським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ДК «Укрспецекспорт» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складено Акт № 3, в якому зазначено, що у ДК «Укрспецекспорт» виявлено лише 2 порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки.

Окрім цього, 05.12.2022 ДК «Укрспецекспорт» отримано Звіт Інституту державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту від 01.12.2022 № 94- 1181/9417 про проведення науково-технічної експертизи у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки щодо відповідності державним будівельним нормам систем протипожежного захисту, шляхів евакуації, інженерно-технічного обладнання, визначення рівня пожежної безпеки людей та індивідуального пожежного ризику та дотримання вимог нормативних документів з питань пожежної та техногенної безпеки (далі - Звіт).

Згідно з висновками у Звіті, порушення, що зазначені в пунктах 1 та 5 Акту від 22.04.2021 № 470, який складено Шевченківським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві, не створюють загрозу життю та здоров'ю людей у разі можливої пожежі на об'єкті, розташованому у буд. 36 по вул. Дегтярівській у м. Києві. Інші порушення, які зазначені в Акті від 22.04.2021 № 470, а саме у пунктах №№ 2,3,4,6,7,8 на час складення Звіту, відсутні.

Положеннями ч. 2 ст. 70 КЦЗ України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Варто зазначити, що вирішуючи в судовому рішенні питання зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв тощо суд оцінює як акт позивача, що складений за результатами контрольного заходу і в якому зафіксовано відсутність або наявність порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки, так й інші докази, надані відповідачем, які в свою чергу підтверджують відсутність або усунення виявлених порушень - акти виконаних робіт на встановлення певного обладнання, на приведення споруд, обладнання до чинних вимог, правил, інструкцій тощо; первинні документи, що свідчать про купівлю необхідного обладнання; різного роду договори про надання певних послуг, наявність яких є обов'язковою, і таке інше.

Слід зазначити, що Верховний Суд дійшов висновку у постановах від 21.10.2019 № 810/4274/17, від 21.02.2020 № 815/6365/17, від 02.02.2023 №280/6456/19, від 27.12.2023 №380/610/22 про те, що «За положеннями Кодексу цивільного захисту України саме загроза життю та/або здоров'ю людей, а не факт порушення законодавства з питань цивільної безпеки, техногенної безпеки, пожежної безпеки тощо, визнана законодавцем у якості підстави для постановлення судом рішення про застосування заходів державного реагування.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень об'єкту перевірки є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Застосування заходів реагування, як виключного заходу, в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб'єктів господарювання, відносно яких проведено перевірку і встановлено порушення, які за оцінкою спеціально уповноваженого органу, створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей. Втім, за своїм змістом і суттю застосування такого заходу, він застосовується до усунення виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров'ю людей (частина п'ята статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»), у зв'язку з чим його застосування після усунення виявлених порушень втрачає той сенс, який законодавством покладений як основа і правова підстава його застосування».

А отже, якщо виявлені під час перевірок у ДК «Укрспецекспорт» порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, що повністю усунуто Компанією, не становлять загрози життю та/або здоров'ю людей, то відсутні правові підстави застосовувати до Компанії виключний захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень.

В подальшому, за ініціативи ДК «Укрспецекспорт» проведено додаткову перевірку щодо дотримання Компанією вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої Шевченківським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві складено Акт від 23.06.2023 № 11, відповідно до якого у ДК «Укрспецекспорт» не виявлено жодних порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки.

Варто також звернути увагу на те, що істотною ознакою застосування заходів реагування, є те, що вони мають тимчасовий характер, адже як зазначається у п. 48 ч. 2 ст. 171 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) вони застосовуються до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно, усунення суб'єктом відповідних порушень створює передумови для припинення дії застосованих заходів реагування і передбачає можливість відновлення роботи, експлуатації об'єктів. У той же час якщо у ході судового провадження у справі суб'єкт усунув порушення відповідних вимог, що підтверджено належними доказами, підстави застосування заходів реагування зникають.

Виходячи зі змісту і суті застосування таких заходів, вони застосовуються до усунення виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров'ю людей, у зв'язку з чим їх застосування після усунення виявлених порушень втрачає той сенс, який законодавством покладений як основа і правова підстава застосування.

Така позиція, зокрема, викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2019 в справі № 819/1850/17.

З наведеного слідує, що станом на момент розгляду справи по суті Компанією усунуто всі порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що були виявлені за результатами проведення планового заходу Шевченківським РУ ГУ ДСНС України у місті Києві в період з 03.02.2021 по 16.02.2021.

Суд наголошує на тому, що у судовому засіданні, призначеному на 27.11.2025р., представник відповідача погодився із таким висновком, а тому суд вважає, що у даному випадку наразі відсутні підстави для застосування до ДК «Укрспецекспорт» будь-яких заходів реагування.

Разом з тим, суд враховує, що у разі застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень ДК «Укрспецекспорт», в умовах воєнного стану, призведе до зриву постачання Компанією озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин для потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2022 № 237 «Деякі питання діяльності Державного концерну «Укроборонпром», до дня припинення чи скасування воєнного стану, ДК «Укрспецекспорт» передано до сфери управління Міністерства оборони України.

Наказом Міноборони від 14.07.2022 № 187 затверджено Статут ДК «Укрспецекспорт», відповідно до якого Компанія є державним комерційним підприємством, заснованим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.1996 № 944 «Про створенні Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення» на державній власності.

Так, згідно з п. 2.3 Статуту, предметом діяльності Компанії, зокрема, є:

надання послуг з ремонту і технічного обслуговування озброєння та військової техніки;

розроблення, виготовлення, реалізація, ремонт, модернізація та утилізація озброєння, військової техніки, військової зброї і боєприпасів до неї;

здійснення на комерційній основі операцій з експорту, імпорту та реалізації на внутрішньому ринку продукції, технологій і послуг військового призначення та подвійного використання, в тому числі озброєння, боєприпасів, військової та спеціальної техніки, комплектуючих виробів до неї, вибухових речовин, інших товарів, які можуть використовуватися для створення та виробництва озброєння, військової та спеціальної техніки і підлягають експортному контролю, а також товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю;

виробництво та ремонт вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівля вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду.

Наказом Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України від 01.05.2023 №53-ДР внесено до Електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів) Державну компанію «Укрспецекспорт» та товари, роботи і послуги оборонного призначення, що є предметом її виробничої діяльності.

Відтак, відповідач є одним з найбільших виконавців державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, з метою розроблення, виробництва, ремонту, модернізації, поставки озброєння, військової і спеціальної техніки та ії складових, що укладені з державними замовниками у сфері оборонних закупівель, зокрема з Департаментом військово-технічної політики, розвиту озброєння та військової техніки Міністерства оборони України, Державним підприємством «Агенція оборонних закупівель» Міністерства оборони України, Центральним управлінням забезпечення наземними системами озброєння Озброєння ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В умовах воєнного стану діяльність ДК «Укрспецекспорт» переорієнтовано на здійснення імпортних поставок критичної номенклатури товарів, робіт і послуг оборонного призначення для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань, які забезпечують відсіч збройної агресії та захист держави.

Міноборони листом від 28.07.2023 №422/2027 визначило ДК «Укрспецекспорт» як такою, що є задіяною у розробленні, виробництві та ремонті озброєння, військової і спеціальної техніки та їх складових і є виконавцем державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

Компанія є постачальником також необхідної продукції для виробництва та ремонту військової та спеціальної техніки під час виконання державних контрактів з оборонних закупівель.

ДК «Укрспецекспорт» в рамках договорів комісії надає відповідні послуги, які використовуються підприємствами оборонно-промислового комплексу для виготовлення товарів оборонного призначення та передачі їх державним замовникам у сфері оборони на виконання відповідних державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, зокрема Міністерству оборони України, Національній гвардії України, Національній поліції України.

Предметом цих договорів є розроблення, виробництво, ремонт озброєння, військової і спеціальної техніки та їх складових для подальшої передачі Збройним Силам України з метою забезпечення національної безпеки та оборони в умовах воєнного стану в Україні, а також для виконання державного оборонного замовлення.

Більше того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76, якою затверджено Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - Порядок) - абзацом 10 пункту 2 Порядку встановлено, що підприємства, установи і організації, які виробляють товари, виконують роботи і надають послуги з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин та інших товарів оборонного призначення для задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, визначаються Мінстратегпромом як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

У свою чергу, Мінстратегпром, саме на підставі того, що Компанія відповідає критеріям підприємств, які зазначені у абзаці 10 пункту 2 Порядку, визначило, згідно пункту 3 свого наказу від 22.04.2024 № 108-КВ, ДК «Укрспецекспорт» такою, що є критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу.

Відтак, повне зупинення експлуатації Компанією приміщень призведе до суттєвої перешкоди у здійсненні її поточної діяльності, що загрожує простроченням поставок ДК «Укрспецекспорт» критичної номенклатури товарів оборонного призначення для потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, з метою відсічі російській збройній агресії, а як наслідок зумовлює виникнення підриву обороноздатності держави.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що наявні підстави для відмови у задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві.

Наведений висновок суду доводами позивача, підтверджених наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами, не спростовано.

Відповідно до частин 1 і 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Європейський суд з прав людини у пункті 33 рішення від 21 грудня 2010 року у справі «Перетяка та Шереметьєв проти України» зазначив, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою.

Розподіл судових витрат у даному випадку не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення “УКРСПЕЦЕКСПОРТ», за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору: Державного концерну “Укроборонпром», Дочірнього підприємства Державної компанії “Укрспецекспорт» - Державної госпрозрахункової зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми “Укрінмаш», Дочірнього підприємства Державної компанії “Укрспецекспорт» - Державного зовнішньоторговельного та інвестиційного підприємства “Промоборонекспорт», про застосування заходів реагування, - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.