Рішення від 03.12.2025 по справі 320/24882/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року Справа № 320/24882/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І. І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлене у формі Довідки ВЛК № 1/10238 від 17.11.2022 року.

2. Зобов'язати Військово-лікарській комісії Солом?янського ТЦК та СП, скласти та видати позивачу за встановленою процедурою відповідно до пункту 2.9 розділу 2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800, свідоцтво про хворобу.

3. Визнати протиправним та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_4 № 287 від 21.08.2024 року "Про поновлення на обліку військовозобов?язаних, які визнані військово-лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів" в частині у відношенні до ОСОБА_1 .

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути питання щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов?язаних та прийняти рішення за результатами такого розгляду з урахуванням висновків суду, привести у відповідність відомості у військово-облікових документах ОСОБА_1 та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів.

В обґрунтування позову позивач серед іншого покликається на пункт 22.5 Положення про ВЛК від 14.08.2008 №402 (із змінами) у редакції, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №70 від 18.03.2021, свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

За результатами проходження 17.11.2022 медичного огляду ВЛК позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивач вважає, що рішення ВЛК за результатами проходження 17.11.2022 медичного огляду мало бути оформлене у формі свідоцтва про хворобу, яке має бути розглянуто та затверджено ВЛК регіону, оскільки він належить до офіцерів запасу.

Однак, вказане рішення помилково було оформлене ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 у формі Довідки ВЛК №1/10238 від 17.11.2022 року, чим порушено право на легітимні очікування з оформлення належного рішення ВЛК щодо позивача у воєнний час.

Позивач дізнався із застосунку «Резерв +», що перебуває на військовому обліку, як військовозобов'язаний і відносно нього відсутні відомості про виключення з військового обліку та проходження ВЛК 17.11.2022.

Наполягає, що отриманий документ, був оформлений без дотримання вимог чинного законодавства не може бути підставою для відмови у реалізації прав позивача, оскільки недотримання процедури оформлення є наслідком помилок самого державного органу. Позивач мав обґрунтовані та захищені законом очікування на належне оформлення результатів ВЛК та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а невиконання цього обов'язку є виключно наслідком неправомірних дій чи бездіяльності відповідача.

Щодо Наказу про поновлення позивача на обліку від 21.08.2024 № 287, вказує на відсутність у законодавстві такого поняття та визначеного порядку, процедури як поновлення на військовому обліку, як і не передбачено поняття, процедури та правових підстав для повторного взяття на облік особи, яка була визнана непридатною до військової служби, з виключенням з військового обліку. Вказує, що особа не може бути поновлена на військовому обліку та не має обов'язку ставати повторно на військовий облік, крім випадку, коли вона робить це добровільно.

Позивач вважає, що відповідач має внести Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Протиправна бездіяльність відповідача порушує право на належний облік та інформаційну прозорість.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2025 позовну заяву залишено без руху через пропуск строку звернення до суду.

30.06.2025 позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 задоволено заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено пропущений строк; відкрито провадження в адміністративній справі, справу визначено до розгляду одноособово суддею Войтович І.І. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та витребувано від відповідача належним чином завірені докази до справи.

У поданому до суду відзиві відповідач вказує на необґрунтованість та безпідставність заявлених вимог позивача. Покликаючись на частину 13 статті 2, частину 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Положення про ВЛК №402 у редакції Наказу Міністерства оборони України від 18.03.2021 №70, вказує, що позивач є офіцером запасу зі званням «лейтенант», належать до категорії «військовозобов'язані» та відповідно до норм законодавства перебуває у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до Довідки ВЛК від 17.11.2022 №1/10238 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №п/8, позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідач зазначає, що згідно підпункту в) пункту 22.1, аналогічно пункту 22.5, глави 22 розділу ІІ Положення про ВЛК №402, непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку стосовно офіцерів запасу повинно оформлюватись свідоцтвом про хворобу, що розглянуте та затверджене ВЛК регіону. Саме такий документ є підставою для подальшого виключення військовозобов'язаного офіцера запасу з військового обліку, та, як наслідок, переведення його до категорії «невійськовозобов'язаний».

Оспорюваним Наказом №287 21.08.2024, виданого на виконання вимог Положення про ВЛК №402, серед іншого, було встановлено поновити на військовому обліку, офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку на підставі довідки ВЛК, без свідоцтва про хворобу та внести відповідні зміни до елементів персонально-якісного військового обліку (переміщення до відповідних картотек тощо). Оскільки відповідно до записів із наданих документів позивач виключений з військового обліку винятково на підставі довідки ВЛК, тобто без свідоцтва про хворобу, як того вимагало (і вимагає) Положення про ВЛК, він, в силу вказаного Наказу про поновлення на обліку, вважається таким, що поновлений на військовому обліку.

Покликаючись також на норми частини 8 статті 5, частини 1 статті 10 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» оскільки позивач був виключений з військового обліку з порушенням вимог Положення про ВЛК та без належної документальної підстави (свідоцтва про хворобу), а відтак у подальшому поновлений на військовому обліку, ІНФОРМАЦІЯ_2 не може внести до Реєстру інформацію про його виключення з військового обліку, оскільки така інформація за своєю суттю не є достовірною.

Відповідач наполягає на відсутності законодавчих підстав для задоволення позову, просить суд відмовити у заявлених вимогах позивача.

До відзиву відповідачем долучено витребувані судом ухвалою від 01.07.2025 докази до справи.

У відповіді на відзив представник позивача наполягав на протиправній бездіяльності відповідача, порушенні прав позивача на легітимні очкування щодо належного оформлення та внесення відомостей в Реєстр про непридатність до несення військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив зазначив суду про те, що аби визнати існування такої юридично значущої обставини, як непридатність позивача за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку, необхідне її підтвердження таким документом, як свідоцтво про хворобу. Позаяк свідоцтво про хворобу відсутнє, і цю обставину позивач не заперечує, відсутні підстави вважати, що позивач має статус непридатного до військової служби за станом здоров'я.

Додаткових пояснень від сторін до суду не надійшло.

Щодо поданого до суду клопотання представника позивача про розгляд даної справи в судовому засіданні із викликом сторін, суд вказує на його необґрунтованість враховуючи предмет спору та в силу норм ст. 12, ст. 257 КАС України щодо розгляду судом справ незначної складності. Застосовуючи ст. 260 КАС України під час вирішення питання про відкриття провадження суд визначив порядок розгляду даної справи за правилами спрощеного позовного провадження. Підстав для задоволення клопотання представника судом не встановлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, відзив відповідача, відповідь на відзив, заперечення на відповідь, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

17.11.2022 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 було проведено медичний огляд ВЛК ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та на підставі ст. ст. 40А, 42А, 39Б, 64В, графи ІІІ Розкладу хвороби станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №402, комісією було прийнято рішення про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

На підставі чого, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 до військово-облікового документу ОСОБА_1 - тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №п/8 від 12.01.2021 було внесено запис про виключення з військового обліку, у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі Довідки військово-лікарської комісії від 17.11.2022 № 1/10238.

Позивач дізнався із застосунку «Резерв +», що перебуває на військовому обліку, як військовозобов'язаний і відносно нього відсутні відомості про виключення з військового обліку та проходження ВЛК 17.11.2022.

Зокрема, 21.08.2024, на виконання вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №402, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 був виданий Наказ №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово-лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів».

Відповідно до вказаного Наказу від 21.08.2024 №287, серед іншого, було встановлено поновити на військовому обліку, офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку рішенням ВЛК у період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 28.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023, з 18.12.2023 по 05.02.2024, на підставі довідки ВЛК, без свідоцтва про хворобу офіцерів запасу, та внести відповідні зміни до елементів персонально-якісного військового обліку (переміщення до відповідних картотек тощо).

На звернення представника позивача, відповідачем у відповіді № 8624 від 20.09.2024 зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та рішення про поновлення на військовому обліку ОСОБА_1 прийняте на підставі невиконання вимог зазначених в абзаці четвертому пункту 3.8. глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, а саме відсутність свідоцтва про хворобу.

Перебування ОСОБА_1 на військовому обліку також підтверджено у відповіді від 25.11.2024 №11673 та зазначено, що поновлення на військовому обліку пов'язане з тим, що ОСОБА_1 був виключений без свідоцтва про хворобу.

Згідно відповіді від 25.11.2024 №11673 відповідачем зазначено про перебування позивача на військовому обліку та про необхідність пройти медичний огляд.

У відповіді №1087 від 06.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказуючи на Наказ від 21.08.2024 №287, рекомендує прибути до ТЦК з оригіналом довідки про виключення з військового обліку, військово-обліковим документом, паспортом для актуалізації відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, неправомірним оформленням довідки замість свідоцтва про хворобу, Наказом від 21.08.2024 №287 про поновлення на військовому обліку, не внесенням відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про не придатність до військової служби із виключенням з військового обліку, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає слідуюче.

Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає, зокрема, і дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

На час проходження позивачем ВЛК та виключення з військового обліку, механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності визначався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921.

Згідно з п.п. 2-5 Порядку № 921 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов'язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.

Військовий облік ведеться з метою забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, особовим складом у мирний час та особливий період.

Завдання військового обліку: утворення військового резерву людських ресурсів для забезпечення здійснення заходів щодо переведення Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, на організацію і штати воєнного часу, а також для доукомплектування їх особовим складом у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників і військовозобов'язаних для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; документальне оформлення військово-облікових документів призовників і військовозобов'язаних; бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснення контролю за виконанням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.

З метою ведення військового обліку в державі утворюється система військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - система військового обліку).

Системою військового обліку є визначена законодавством сукупність узгоджених за метою та завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.

Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних.

Для забезпечення військового обліку створюється Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - автоматизована інформаційна телекомунікаційна система, яка призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про військовозобов'язаних (призовників).

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення про ВЛК №402, за даною справою застосуванню підлягає Положення №402 в редакції наказу Міністерства оборони України № 70 від 18.03.2021).

Підпунктами 1.1, 1.2 розд. І Положення про ВЛК № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Підпунктом 2.1 розд. І Положення про ВЛК № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до п.п. 1 розділу ІІ Положення про ВЛК №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Так, постанови ВЛК оформлюються у вигляді свідоцтва про хворобу, протоколу засідання ВЛК з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, довідки ВЛК.

Згідно з п.п. 22.5, 22.6 розд. ІІ Положення про ВЛК №402 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК затвердженню у воєнний час на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

За пп. 22.3 розділу ІІ Положення про ВЛК Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.

Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 у відповідній редакції передбачалося, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Отже, підставою для виключення особи з військового обліку як непридатної до військової служби є саме рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу, яке має бути затверджене штатною ВЛК.

За даною справою, ОСОБА_1 , за наслідками медичного огляду ВЛК 17.11.2022 отримано Довідку № 1/10238, за змістом якої позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

На підставі вказаної Довідки від 17.11.2022 № 1/10238, згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №п/8 від 1.01.2021, внесено запис про виключення з військового обліку.

Та, як слідує з обставин спірних правовідносин, наказом від 21.08.2024 №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово-лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів», виданий начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №402, поновлено на військовому обліку, офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку на підставі довідки ВЛК, без свідоцтва про хворобу із внесенням відповідних змін до елементів персонально-якісного військового обліку (переміщення до відповідних картотек тощо).

З наявної у справі відповіді на адвокатський запит від 14.09.2024 №598/4/ НОМЕР_1 ЦВЛК ЗСУ вказано на положення п. 22.5, п. 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 (у відповідній редакції) згідно яких свідоцтво про хворобу у особливий період складається на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню у воєнний час на всіх військовослужбовців. У період з 24.02.2022 по 17.08.2023 свідоцтво про хворобу складалось на офіцерів запасу, стосовно яких ВЛК при військових комісаріатах прийняла постанову про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, та відповідно підлягало затвердженню штатною ВЛК. Інші постанови ВЛК при військових комісаріатів оформлювались довідкою ВЛК та затвердженню штатною ВЛК не підлягали. Вказано про те, що постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 17.11.2022 №1/10238 не надходила, не розглядалась та не скасовувалась.

Відповідно до п. 47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок №1487) у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов'язані:

видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки у визначені ним строки, та надіслати копію наказу (розпорядження) у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки;

вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки (за наявністю);

письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;

забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки.

Згідно з п. 79 Порядку № 1487 саме районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям, організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, виявивши порушення п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402, наказом №287 від 21.08.2024, ІНФОРМАЦІЯ_2 , офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку рішенням а саме довідками ВЛК у період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 28.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023, з 18.12.2023 по 05.02.2024, відповідно позивача, поновлено на військовому обліку.

Як вказує відповідач, за наслідками проходження ВЛК 17.11.2022 позивачу мало бути оформлено свідоцтво про хворобу.

Відповідно, саме з метою усунення вказаних порушень та забезпечення повноти та достовірності даних військового обліку, було визнано недійсним запис про виключення з обліку позивача на підставі Довідки ВЛК від 17.11.2022 № 1/10238, поновлено відомості щодо військового обов'язку.

З огляду на викладене, зважаючи, що питання про виключення позивача з військового обліку було прийнято з порушенням чинних на час прийняття такого рішення нормативних актів, що не заперечується самим позивачем, зважаючи на мету та завдання військового обліку, суд не погоджується з твердженнями позивача про відсутність у відповідачів правових підстав для поновлення його на військовому обліку.

Враховуючи доводи відповідача, наявні у справі письмові докази, суд зазначає, що відповідачем поновлено позивача на військовому обліку саме у зв'язку із не оформленням 17.11.2022 рішення ВЛК у вигляді свідоцтва про хворобу. Повідомлення про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою уточнення облікових даних та проходження медичної комісії, вказані заходи спрямовані на належне документальне оформлення військово-облікових документів щодо позивача, що не може свідчити про порушення його прав.

Щодо покликання позивача на ст. 58 Конституції України, Закон не передбачає норми про поновлення на обліку осіб, які були раніше виключені з нього, суд знаходить ці аргументи помилковими з огляду на наступне.

Стаття 58 ч. 1 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 р. (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

На переконання суду, інститут виключення з військового обліку, з підстав передбачених ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», не є інститутом, на підставі якого особа набуває незворотній правовий статус.

Виключення з військового обліку, це віднесення законодавцем особи до певної категорії, яка, з позиції законодавця, в цей час не підлягає призову на військову службу. Але, це виключення дії саме на час дії відповідно Закону. Зміна законодавцем підстав виключення з військового обліку, та відповідно категорій осіб, які не підлягають призову, відповідно може змінити становище особи. У цьому випадку, дію ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», можливо порівняти з дією правових норм, які надають якійсь пільги: під час дії закону, особа користується пільгою, у разі скасування закону про пільгу, особа втрачає цю пільгу, незважаючи на те, що свого часу пільга була призначена на підставі діючого закону. За таких обставин, жодного порушення ст.58 Конституції України у цьому випадку немає.

Щодо аргументу позивача про відсутність зокрема у Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положенні №402 конкретної норми, процедури яка б передбачала повноваження відповідача на поновлення на військовому обліку раніше виключених осіб, суд вважає зауважити що законодавство також і не містить обмежень чи заборон з приводу можливості взяття особи на військовий облік, після її виключення. Взагалі під час взяття особи на військовий облік, відповідний РТЦК та СП повинен керуватися саме правовими нормами, які діють в цей час, а не які діяли раніше.

У висновку, суд зазначає, що дії відповідача, спірний наказ №287 від 21.08.2024 не порушують права та інтереси позивача, заявлений спосіб захисту та доводи не підтверджують та не доводять протиправність наказу №827 в силу виявлення порушення ІНФОРМАЦІЯ_2 норм Положення №402 під час видання ОСОБА_1 довідки від 17.11.2022 №1/10238 замість належного Свідоцтва про хворобу.

Скасування рішення ВЛК, оформлене у формі Довідки ВЛК № 1/10238 від 17.11.2022 року та зобов'язання відповідача скласти та видати позивачу за встановленою процедурою відповідно до пункту 2.9 розділу 2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800, свідоцтво про хворобу, є безпідставним в силу застосовності позивачем вказаної норми пункту 2.9 розділу 2 Положення про ВЛК №402 в редакції Наказу Міністерства оборони № 283 від 02.05.2025, яка відповідно передбачає належну процедуру та порядок проходження ВЛК, отримання рішення ВЛК та його затвердження штатною ВЛК, та як наслідок не унормовується із заявленим позивачем легітимним очікуванням щодо дій відповідача.

В наступному, суд зазначає, що механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487(далі - Порядок № 1487).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно із пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Стаття 14 Закону № 1951-VIII регламентує ведення Реєстру.

Так, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною 3 статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За змістом п. 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Відтак, відповідно до норм чинного законодавства для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення із військового обліку повинні існувати відповідні підстави - запис у військово-обліковому документі про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, який вчинено на підставі постанови військово-лікарської комісії. Встановлення та перевірка відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку, необхідних для внесення відповідних змін (у разі їх невідповідності) у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України, є повноваженням ТЦК та СП.

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність оскаржуваних рішень.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України понесені та заявлені позивачем до розподілу судові витрати у зв'язку з відмовою у задоволенні позову не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І. І.