02 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6264/25
10:59 год
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Колушкіна Ю.В.,
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
представник позивача: адвокат Набруско Ярослав Вікторович,
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 - представник у судове засідання не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі представника Набруско Марії Степанівни ( АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 02 грудня 2025 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 02 грудня 2025 року.
05 серпня 2025 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Набруско Марію Степанівну звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 , з військового обліку; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 , ( АДРЕСА_3 , ЄРПОУ НОМЕР_2 ) внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 , з військового обліку на підстав довідки ВЛК № 422 від 04.07.2022 року.
25 серпня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
29 вересня 2025 року ухвалою суду витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 матеріали перевірки в період з 21 лютого 2024 року по 29 лютого 2024 року своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; інформацію щодо кримінальних проваджень №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01 березня 2024 року та читабельну копію наказу № 205 за червень 2022 року про створення комісії ВЛК.
23 жовтня 2025 року ухвалою суду відкладено розгляд справи та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін на 15:00 год 12 листопада 2025 року. На підставі п.3 ч. 5 ст. 44 КАС України визнано явку позивача в судове засідання обов'язковою. Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_5 - матеріали перевірки в період з 21 лютого 2024 року по 29 лютого 2024 року своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; інформацію щодо кримінальних проваджень №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01 березня 2024 року та читабельну копію наказу № 205 за 24 червня 2022 року «Про призначення військово-лікарської комісії на базі ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Витребувано у позивача ОСОБА_1 оригінал довідки військово-лікарської комісії від 04.07.2022 року №422 та всі наявні докази щодо проходження позивачем військово-лікарської комісії 04.07.2022 року та щодо встановленого діагнозу; відомості щодо ОСОБА_1 із Резерву + від 23.05.2025 року; або повідомити суд про причини, за яких витребувану інформацію надати неможливо.
12 листопада 2025 року ухвалою суду відкладено розгляд справи із викликом сторін на 13:30 год 27 листопада 2025 року. Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_5 - матеріали перевірки в період з 21 лютого 2024 року по 29 лютого 2024 року щодо своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; інформацію щодо кримінальних проваджень №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01 березня 2024 року та читабельну копію наказу № 205 за 24 червня 2022 року «Про призначення військово-лікарської комісії на базі ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Крім того, у позовній заяві позивач просить витребувати докази, а саме відповіді на адвокатські запити адвоката Набруско М.С. направлені до ІНФОРМАЦІЯ_3 , 06.06.2025, 30.06.2025 та 14.07.2025 року.
Однак, суд зазначає, що представником позивача не було надано суду жодних доказів, щодо оскарження бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_7 у АДРЕСА_4 , щодо ненадання відповіді на адвокатський запит, а відтак суд вважає за необхідне повернути таке клопотання заявнику без розгляду. До того ж, матеріали долучені позивачем до позову та відповідачем до відзиву на позовну заяву, витребувані судом докази є достатніми для повного та об'єктивного розгляду цієї справи.
1. Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до довідки ВЛК від 04.07.2022 року № 422 позивач на підставі ст. 38-А в графі II Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Цей статус підтверджено тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 04.07.2022 року з відміткою про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, у якому також зазначено, що ОСОБА_1 не підлягає повторному медичному пересвідченню. Також у тимчасовому посвідченні наявна відмітка про присвоєння він номеру та його вклейка. Тобто всі норми і приписи чинного законодавства щодо військового обліку ОСОБА_1 були виконані в термін встановлений законодавцем та Міністерством оборони України. Після запуску програми Резерв +, ним було там зареєстровано та за його профілем, було зазначено, що він виключений на підставі рішення ВЛК від 04.07.2023 року № 422. Також був зроблений відповідний витяг в форматі ПДФ де вказана інформація дублювалася. У подальшому, а саме 23.05.2025 року при оновлені програми Резерв + у нього з'явилася відмітка про те, що перебуває на обліку, як військовозобов'язаний та його розшукує ТЦК з 09.05.2025 року. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до їх компетенції належить, зокрема, внесення до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються особами. Також зауважує, що жодних фактів щодо оскарження результатів BЛK від 04.07.2022 року немає та документи не визнані в судовому порядку недійсними. У зв'язку з наявністю об'єктивних обставин, вбачаються всі ознаки незаконних дій з боку ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови приводити дані щодо ОСОБА_2 у системі Оберіг у відповідність до норм чинного законодавства.
05 вересня 2025 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_8 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року було проведено перевірку своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За результатами перевірки було виявлено зміну персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів у значної кількості осіб (в тому числі і у позивача) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які зареєстровані в різних областях України, на підставі рішень військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_9 , прийнятих за період часу - 01.05.2022 року по 29.07.2022 року. СУ ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України. Позивач надав довідку ВЛК від 28.06.2022 року №378, видану ІНФОРМАЦІЯ_9 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 , що не відповідає дійсності. Згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 24.06.2022 року №205 медична комісія була створена на базі ІНФОРМАЦІЯ_10 , для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_9 : Слобідського, Новобаварського та Шевченківського. Головою комісії була призначена ОСОБА_4 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка №26» ХМР (Шевченківський район). Гр. ОСОБА_1 не має свідоцтва про хворобу, затвердженого Штатною ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Отже, підстав для виключення з військового обліку гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 не має.
23 вересня 2025 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що факти щодо кримінального провадження № 42024222750000124 та № 42024222750000126 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України мають інформативне значення, але жодного відношення до позивача ОСОБА_1 не мають, оскільки жодного кримінального провадження за фактом проходження позивачем ВЛК не реєструвалися. Також, необхідно звернути увагу на те, що вказана довідка військово-лікарської комісії № 422 від 04.07.2024 року, додатково перевірялися при внесенні даних до системи Оберіг, яку виконували самі працівники ІНФОРМАЦІЯ_3 . Крім того, жодних фактів щодо оскарження результатів ВЛК від 04.07.2022 року немає та документи не визнані в судовому порядку недійсними.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак про час і дату судового засідання повідомлені належним чином.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Позивач та його уповноважений представник позов підтримали та просили його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_12 з 04 липня 2022 року, (а.с. 15).
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 422 від 04 липня 2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , проведено медичний огляд ВЛК 04 липня 2022 року, діагноз та постанова ВЛК: некоронарогенна хвороба серця, порушення легеневого кровообігу, серцева недостатність ІІ-Б-ІІІ стадії; на підставі статті 38А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 16).
Оригінал вказаної довідки досліджено у судовому засіданні.
Разом з тим, ОСОБА_1 , відповідно до розширених даних з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» від 11 листопада 2025 року, перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_12 , (а.с. 148).
При цьому, дата ВЛК зазначена як 04 липня 2022 року, постанова ВЛК: непридатний з виключенням з військового обліку (а.с. 148).
06 червня 2025 року адвокат ОСОБА_5 зверталася із адвокатським запитом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 , в якому просила виправити штучно створену помилку ІНФОРМАЦІЯ_1 в облікових даних ОСОБА_1 щодо його статусу «на обліку» та повернути «знятий з військового обліку» на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 та довідки ВЛК № 422 від 04.07.2022 року, (а.с. 24-25).
Вважаючи протиправними бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 , з військового обліку, позивач звернувся до суду із даним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Частиною 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання частини 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).
Також пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статі Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно з положеннями пунктами 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до частин 1, 5, 8, 9 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
За змістом пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (04 липня 2022 року), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, пункт 22.5 якого передбачав, що Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 04 липня 2022 року було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою №422, відповідно до якої ОСОБА_1 було визнано непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 38А графи ІІ розладу хвороб, графи ТДВ.
При цьому вказану постанову ВЛК (довідку) було реалізовано негайно та у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 04 липня 2022 року №422, було зроблено наступний запис: « 04 липня 2022 року ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за гр. 2 ст. 38 «А». Наказу МОУ №402 від 2008» та у пункті 14 вказаного посвідчення зроблено запис: « 04 липня 2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначає, що начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_8 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року було проведено перевірку своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За результатами перевірки було виявлено зміну персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів у значної кількості осіб (в тому числі і у позивача) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які зареєстровані в різних областях України, на підставі рішень військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_9 , прийнятих за період часу - 01.05.2022 року по 29.07.2022 року. СУ ГУНП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України. Позивач надав довідку ВЛК від 28.06.2022 року №378, видану ІНФОРМАЦІЯ_9 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 , що не відповідає дійсності. Згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 24.06.2022 року №205 медична комісія була створена на базі ІНФОРМАЦІЯ_10 , для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_9 : ІНФОРМАЦІЯ_6 , Новобаварського та Шевченківського. Головою комісії була призначена ОСОБА_4 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка №26» ХМР (Шевченківський район).
Поряд з цим, суд вказує на те, що на момент розгляду даної адміністративної справи обвинувальним вироком суду не встановлено вину посадової особи ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України, зокрема в частині підроблення довідки ВЛК від 04 липня 2022 року №422, виданої ІНФОРМАЦІЯ_9 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 ..
Так, відповідач однозначно зазначає про те, що така довідка підроблена, однак вказаний факт поки не встановлений обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.
Перевірка начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_8 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може слугувати підставою для визнання довідки ВЛК підробленою.
При цьому, ОСОБА_1 в межах кримінального провадження не надано жодного процесуального статусу: ні свідка, ні підозрюваного, ні потерпілого, ні обвинуваченого та ін.
Тобто, підозра щодо підроблення вказаної довідки ВЛК від 04 липня 2022 року №422 на момент розгляду даної адміністративної справи не підтверджена. Відтак, такі доводи відповідача є необґрунтованими та не можуть братися судом до уваги.
Відповідно до ч. 6 ст. 78 КАС України лише вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду.
Крім того, за витребуваним судом: Актом службового розслідування та наданим Наказом № 568 від 28.03.2024 року "Про результати проведення службового розслідування", не можливо підтвердити або спростувати, зокрема, взяття на облік та законність проходження військово-лікарської комісії відповідного військовозобов'язаного, (а.с.127,130).
Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених частиною 2 статті 2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 , з військового обліку.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підстав довідки ВЛК № 422 від 04 липня 2022 року.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 31 липня 2025 року № 9520-1761-5423-4997, (а.с. 7).
Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 , з військового обліку.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підстав довідки ВЛК № 422 від 04 липня 2022 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 судові витрати у вигляду сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В.Скраль