03 грудня 2025 рокуСправа №160/27673/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Агрофудлогістик» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Агрофудлогістик» із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0447540710 від 04.08.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» з питань повноти нарахування плати за землю за період з 01.01.2023 по 31.12.2024. За результатами перевірки було складено акт від 30.06.2025 №2893/04-36-07-10/42411635, в якому контролюючий орган дійшов висновку про заниження ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» податкових зобов'язань із орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061. Не погоджуючись із висновками акта перевірки, позивач, користуючись правом, наданим п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України (далі - ПК України), подав до контролюючого органу заперечення на акт перевірки у встановлений законом строк. Незважаючи на надані заперечення та аргументи, 04.08.2025 контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0447540710, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 772240,40 грн та застосовано штрафні санкції в сумі 193060,10 грн. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
До суду через систему «Електронний Суд» від представника позивача надійшли додаткові письмові пояснення, в яких останній зазначив про актуальні зміни до податкового законодавства та наголосив на тому, що складені, надіслані (вручені) податкові повідомлення-рішення про сплату сум місцевих податків за відповідні податкові (звітні) періоди (з урахуванням строку позовної давності, але не раніше ніж за 2022 рік) підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по таким податкам, - анулюванню.
До суду через систему «Електронний Суд» від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що у результаті проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» встановлено порушення п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 286.2 ст. 286, п. 288.1, п. 288.4, п. 288.7 ст. 288, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України (далі - ПК України), внаслідок чого встановлено заниження задекларованих показників плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 на загальну суму 770404,25 грн. Зазначає, що під час визначення податкового зобов'язання з орендної плати позивачем не враховано, що зміна ставки орендної плати (на зменшення або на збільшення) відповідно до вимог абз. 2 п. п. 13.1 до укладеного договору оренди землі від 03.08.2020 (у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а в разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі), може бути здійснена лише після внесення змін до договору оренди шляхом укладання додаткової угоди. З огляду на викладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Агрофудлогістик» зареєстроване в установленому порядку як юридична особа, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис від 23.08.2018 №12241020000086779, основний вид економічної діяльності згідно КВЕД 17.29 Виробництво інших виробів з паперу та картону.
03.08.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Агрофудлогістик» (далі - ТОВ «ВП «Агрофудлогістик», орендар) та Дніпровською міською радою (орендодавець) укладено Договір оренди землі, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню об'єкта незавершеного будівництва, яка розташована по вул. Гвардійській 28Д (Новокодацький район), цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ) 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061.
Згідно абз. 2 п. 13.1 Договору оренди у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а у разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі.
13.07.2022 Дніпровською міською радою прийнято рішення №3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яким, зокрема, для земельних ділянок коду КВЦПЗ 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) встановлено ставку орендної плати у розмірі 1,3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до п. 2 означеного рішення останнє набуває чинності 01.01.2023 та діє протягом воєнного стану.
31.01.2024 Дніпровською міською радою прийнято рішення №167/46 «Про внесення змін до істотних умов договору оренди землі від 03.08.2020 (державна реєстрація від 03.08.2020 №37601946) стосовно земельної ділянки по вул. Посполитій, 28Д (Новокодацький район) ТОВ «ВП «Агрофудлогістик», код ЄДРПОУ 42411635».
04.03.2024 між ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» (орендар) та Дніпровською міською радою (орендодавець) укладено Додатковий договір до договору оренди землі, яким, з-поміж іншого, доповнено розділ договору «Орендна плата» пунктом 14.1 у наступній редакції: « 14.1. Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошову оцінку якої проведено, який є невід'ємною частиною цього додаткового договору до договору оренди землі, діє тимчасово відповідно до рішення міської ради від 13.07.2022 №3/24 (зі змінами). Після закінчення цього терміну орендарю необхідно звернутися до Дніпровської міської ради для підписання актуального розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності».
На підставі повідомлення про перевірку №770/04-36-07-10 від 16.05.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області згідно з п. 19-1.1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 75, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, п. 82.2 ст. 82 ПК України та відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.05.2025 №3355-п проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» на підставі укладеного Договору оренди земельної ділянки площею 2,3762 га, яка знаходиться в м. Дніпро на території Новокодацького району за адресою: вул. Гвардійська, 28Д (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061) за період з 01.01.2023 по 31.12.2024.
За результатом проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт від 30.06.2025 №2893/04-36-07-10/42411635 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Агрофудлогістик» (код за ЄДРПОУ 42411635) з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Агрофудлогістик» на підставі укладеного Договору оренди землі земельної ділянки площею 2,3762 га, яка знаходиться в м. Дніпро на території Новокодацького району за адресою: вул. Гвардійська, 28Д (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061) за період з 01.01.2023 по 31.12.2024» (далі - акт перевірки).
Згідно висновків акта перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області встановлено порушення позивачем: пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 286.2 ст. 286, п. 288.1, п. 288.4, п. 288.7 ст. 288, п. 289.1 ст. 289 ПК України, внаслідок чого встановлено заниження задекларованих показників плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Посполита, 28Д площею 2,3672 га (код КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; кадастровий номер - 1210100000:08:682:0061), за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 на загальну суму 770404,25 грн.
ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» подано керівнику Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заперечення на акт перевірки, в яких позивач, з-поміж іншого, просив визнати висновки акта перевірки необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству.
Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №67879/6/04-36-07-10 від 28.07.2025 «Про надання відповіді на заперечення» висновок акта перевірки викладено в наступній редакції: «Документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено порушення пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 286.2 ст. 286, п. 288.1, п. 288.4, п. 288.7 ст. 288, п. 289.1 ст. 289 ПК України, внаслідок чого встановлено заниження задекларованих показників плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Посполита, 28Д площею 2,3672 га (код КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; кадастровий номер - 1210100000:08:682:0061), за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 на загальну суму 772 240,40 грн, в тому числі: за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 на суму 650837,73 грн; за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 на суму 121402,67 грн». На підставі вищевикладеного, за результатами розгляду заперечення ТОВ «ВП Агрофудлогістик» Комісія вирішила висновки акта перевірки від 30.06.2025 №2893/04-36-07-10/42411635 вважати правомірними та збільшити розмір донарахувань орендної сплати на 1836,15 грн, а заперечення ТОВ «ВП Агрофудлогістик» залишити без задоволення.
На підставі висновків акта перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.08.2025 №0447540710 (форма «Р»), яким згідно пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п. 288.1, п. 288.4, п. 288.7 ст. 288, п. 289.1 ст. 289, п. 123.2 ст. 123 та з урахуванням п. 102.1 ст. 102, п. 52-1, п. 52-2, пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України, ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 965300,50 грн, з них: 772240,40 грн - за податковими або іншими зобов'язаннями, 193060,10 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Позивач зі спірним податковим повідомленням-рішенням не погоджується та вважає, що останнє підлягає скасуванню судом як протиправне, що стало підставою для звернення до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Відповідно до 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 78.5 ст.78 ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (п.79.1 ст.79 ПК України).
Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначається статтею 78 ПК України.
Відповідно до пункту 78.1 статті 78 ПК України Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України);
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту; (пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України).
Як вже було встановлено судом, на підставі повідомлення про перевірку №770/04-36-07-10 від 16.05.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області згідно з п. 19-1.1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 75, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, п. 82.2 ст. 82 ПК України та відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.05.2025 №3355-п проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ТОВ «ВП «Агрофудлогістик» на підставі укладеного Договору оренди земельної ділянки площею 2,3762 га, яка знаходиться в м. Дніпро на території Новокодацького району за адресою: вул. Гвардійська, 28Д (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061) за період з 01.01.2023 по 31.12.2024.
За результатом проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт від 30.06.2025 №2893/04-36-07-10/42411635 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Агрофудлогістик» (код за ЄДРПОУ 42411635) з питань повноти нарахування плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю «ВП «Агрофудлогістик» на підставі укладеного Договору оренди землі земельної ділянки площею 2,3762 га, яка знаходиться в м. Дніпро на території Новокодацького району за адресою: вул. Гвардійська, 28Д (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061) за період з 01.01.2023 по 31.12.2024» (далі - акт перевірки).
Згідно висновків акта перевірки, на підставі яких прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області встановлено порушення позивачем: пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 286.2 ст. 286, п. 288.1, п. 288.4, п. 288.7 ст. 288, п. 289.1 ст. 289 ПК України, внаслідок чого встановлено заниження задекларованих показників плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Посполита, 28Д площею 2,3672 га (код КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; кадастровий номер - 1210100000:08:682:0061), за період з 01.01.2023 по 31.12.2024 на загальну суму 770404,25 грн.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 206 ЗК України плата за землю справляється відповідно до закону.
Підпунктом 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 ПК України закріплено принцип загальності оподаткування, згідно якого кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податків відповідно до цього Кодексу.
Згідно п. 8.3 ст. 8 ПК України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Згідно ст. 10 ПК України до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок.
У відповідності до п. п 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
ПК України визначає плату за землю як обов'язковий платіж у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до статті 269 ПК України платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Згідно з підпунктом 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Підпунктом 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено поняття землекористувачів як юридичних та фізичних осіб (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата для цілей розділу XII Податкового кодексу України - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Згідно п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
У п. 288.5 ст. 288 ПК України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України).
Відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
З матеріалів справи судом встановлено, що Дніпровською міською радою було прийнято рішення №13/27 від 06.12.2017 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (рішення набирає чинності з 01.01.2018), згідно якого встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) у розмірі 3% (для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).
У подальшому Дніпровською міською радою прийнято рішення №8/30 від 21.02.2018 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (рішення набирає чинності з першого числа місяця, який настає за датою його офіційного оприлюднення), згідно яких встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) у розмірі 2,3%. (для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 (землі промисловості - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості)).
Разом з тим, Дніпровською міською радою прийнято рішення №3/24 від 13.07.2022 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (рішення набирає чинності з 01.01.2023 та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», зі змінами, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України), згідно якого встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками (відсотків нормативної грошової оцінки) для категорії земельної ділянки код КВЦПЗ: 11.02 - у розмірі 1,3%.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.07.2020 №2054/0/197-20 (дата формування витягу 14.07.2020), нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:08:682:0061 складає 49121861,42 грн.
Згідно п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Станом на дату складання акту перевірки інформація про розірвання зазначеного вище договору та додаткового договору відсутня.
Згідно п. 288.7 ст. 288 ПК України зазначено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Статтею 67 Конституції України також визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
Згідно пп. 271.1.1 п. 271 ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Статтею 285 ПК України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з пунктом 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з положеннями статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Суд зазначає, що згідно з абзацом 1 пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, про затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №813/567/18 висловив позицію, що ПК України закріплює мінімальний розмір орендної плати за землю, а не будь-які заборони чи обмеження щодо застосування органами місцевого самоврядування пільги з такої орендної плати.
Згідно статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, вищевказаним рішенням Дніпровська міська рада надала юридичним та фізичним особам пільгу з орендної плати за землю комунальної власності територіальної громади міста Дніпра на період з 01.01.2023 та протягом дії воєнного стану.
Наявність цього рішення, яким була встановлена пільга по сплаті орендної плати, у свою чергу надає позивачу право на уточнення показників податкової звітності, що і було зроблено ним.
Разом з тим, суд зауважує на наступному.
Пунктом 289.2 статті. 289 ПК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Ki), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
06.07.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 №753 «Про внесення змін до Методики нормативно грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, зокрема, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформлюється та видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Також, зазначеною постановою змінено форму витягу, яка передбачає підтвердження дійсності такого витягу шляхом нанесення відповідного QR-коду.
Пунктом 10.1 Договору оренди землі від 03.08.2020, укладеного між позивачем та Дніпровською міською радою, зазначено: «У разі затвердження міською радою нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпра, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 2 цього договору) проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору. Зазначені зміни відображаються у витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки).
Згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061 на 2023 рік №НВ - 9916860912023 (дата формування витягу: 01.04.2023) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2023 рік складає 65083773,58 грн; на 2024 рік №НВ - 9930787722024 (дата формування витягу: 24.02.2024) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2024 рік складає 68427999,10 грн.
Таким чином, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн./га) складає: на 2023 рік: 65083773,58 грн/2,3762 га = 27389855,05 грн/га; на 2024 рік: 68427999,10 грн/2,3762 га = 28797238,91 грн/га.
В ході перевірки контролюючим органом встановлено, що ТОВ «ВП Агрофудлогістик» в наданих податкових деклараціях з плати за землю нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061 площею 2,3762 га зазначена у розмірі: на 2023 рік - 27389855,05 грн/га, на 2024 рік - 28797238,91 грн/га.
У поданій звітності з плати за землю за 2023 та 2024 роки позивачем зазначено категорію земельних ділянок: 11.02, в колонці «Розмір (ставка) орендної плати (%)» плати зазначено «у розмірі 1,3%».
Згідно вищезазначеного Договору оренди землі, земельна ділянка площею 2,3762 га (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061), передається в оренду по фактичному розміщенню будівель та споруд, цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ) 11.02 (розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).
Згідно п. 9 та п. 10 Договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється рішенням Дніпровської міської ради відповідно до вимог Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Відповідно до абз. 2 п. п. 13.1 Договору оренди землі, у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а в разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі.
Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності площею 2,3762 га (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061), що є невід'ємною частиною договору оренди землі від 03.08.2020, ставка орендної плати встановлена у розмірі 2,3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до листа Дніпровської міської ради від 31.01.2023 №2/11-13 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.01.2023 №8521/5) «Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік станом на 01.01.2023»; в переліку орендарів, які уклали договір оренди землі з Дніпровською міською радою, розмір орендної плати за землю по ТОВ «ВП Агрофудлогістик» за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061 площею 2,3762 га, визначений у розмірі 2,3 відсотки нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до листа Дніпровської міської ради від 30.01.2024 №2/11-18 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 30.01.2024 №9871/5) «Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік станом на 01.01.2024»; в переліку орендарів, які уклали договір оренди землі з Дніпровською міською радою, розмір орендної плати за землю по підприємству ТОВ «ВП Агрофудлогістик» за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061 площею 2,3762 га, визначений у розмірі 2,3 відсотки нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до рішення Дніпровської міської ради від 13.07.2022 №3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яке набуває чинності з 01.01.2023, встановлена ставка для земельних ділянок цільового призначення (код КВЦПЗ) 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) у розмірі 1,3 відсотка.
Додатковим договором від 04.03.2024 внесені зміни до істотних умов договору оренди земельної ділянки від 03.08.2020 (державна реєстрація від 03.08.2020 №37601946) стосовно земельної ділянки, площею 2,3762 га. (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061) по вул. Посполитій, 28 Д, доповнивши розділ «Орендна плата» пунктом 14.1: «Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошову оцінку якої проведено, який є невід'ємною частиною цього додаткового договору до договору оренди землі, діє тимчасово відповідно до рішення міської ради від 13.07.2020 №3/24 (зі змінами). Після закінчення цього терміну орендарю необхідно звернутися до Дніпровської міської ради для підписання актуального розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності».
Пунктом 8 Додаткового договору від 04.03.2024 зазначено: «Відзначити, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою, площею 2,3762 га (кадастровий номер 1210100000:08:682:0061), вул. Посполита, 28 Д, у розмірі, визначеному рішенням міської ради від 13.07.2020 №3/24 (зі змінами), встановлюється з моменту державної реєстрації змін за додатковим договором до договору оренди землі від 03.08.2020 (державна реєстрація від 03.08.2020 №37601946) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Проте, ТОВ «ВП Агрофудлогістик» подано звітні податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061 площею 2,3762 га на 2023 рік від 17.02.2023 №9027901466 та на 2024 рік від 15.02.2024 № 9030473958, згідно яких річний розмір податкового зобов'язання визначений за ставкою 1,3%, що призвело до заниження податкового зобов'язання.
Разом з тим, під час визначення податкового зобов'язання з орендної плати позивачем не враховано, що зміна ставки орендної плати (на зменшення або на збільшення) відповідно до вимог абз. 2 п. п. 13.1 до укладеного договору оренди землі від 03.08.2020 (у разі зміни розміру орендної плати у зв'язку із змінами в законодавстві або прийняттям міською радою відповідного рішення, зміни щодо орендної плати відображаються у розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена, а в разі зменшення розміру орендної плати, і в цьому договорі), може бути здійснена лише після внесення змін до договору оренди шляхом укладання додаткової угоди.
Відповідно до листа Дніпровської міської ради від 31.01.2025 №12/11-28 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.01.2025 №14993/5) «Про перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік станом на 01.01.2025»; в переліку орендарів, які уклали договір оренди землі з Дніпровською міською радою, розмір орендної плати за землю по підприємству ТОВ «ВП Агрофудлогістик» за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:08:682:0061 площею 2,3762 га, визначений у розмірі 1,3 відсотки нормативної грошової оцінки землі, тобто з урахуванням додаткового договору від 04.03.2024.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним встановлення контролюючим органом факту заниження позивачем суми орендної плати за земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Дніпро, вул. Посполита, 28 Д площею 2,3672 га (код КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; кадастровий номер - 1210100000:08:682:0061).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем не обґрунтовані та не доведені позовні вимоги.
З огляду на викладене, суд вважає висновки акта перевірки, покладені в основу прийнятого спірного податкового рішення - правомірними, а податкове повідомлення-рішення таким, що прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений Законом, у зв'язку із чим, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З підстав відмови у задоволенні позовної заяви, судові витрати зі сплати судового збору розподілу між сторонами справи не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 90, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Агрофудлогістик» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька