про передачу адміністративної справи за підсудністю
03 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11855/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Шепелюк В.Л., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, з такими позовними вимогами:
визнати протиправною та скасувати постанову №2604 за справою про адміністративне правопорушення, винесену ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12 липня 2025 року відносно ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скасувати (видалити) інформацію (запис) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (програма «Оберіг») відносно ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити письмове звернення до Луцького відділення поліції ГУНП у Волинській області, щодо скасування (видалення) інформації (запису) про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу про адміністративне порушення;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до суду належним чином засвідченні копії всіх матеріалів двох адміністративних справ відносно ОСОБА_1 за березень 2025 року, в тому числі протоколи по справі про адміністративне правопорушення та постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до суду належним чином засвідченні копії всіх матеріалів адміністративної справ відносно ОСОБА_1 за липень 2025 року, втому числі докази направлення повістки (виклику) для розгляду матеріалів адміністративної справи, щодо складання протоколу по справі про адміністративне правопорушення №2604 від 12 липня 2025 року з зазначеною датою та часом такого розгляду, а також підтвердження не отримання мною такої повістки (виклику) з відміткою Укрпошти про закінчення строку зберігання, не отримання чи відмови від отримання рекомендованого листа з повісткою (викликом);
зобов'язати Відділ державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надати до суду матеріали виконавчого провадження ВП №79002427 від 03 вересня 2025 року.
зобов'язати Відділ державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України закрити виконавче провадження ВП №79002427 від 03 вересня 2025 року відносно ОСОБА_1 , винести постанову про закриття виконавчого провадження, зобов'язати не стягувати виконавчий збір та інші платежі з ОСОБА_1 та зняти арешт з банківських рахунків (карток).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2025 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви із зазначенням способу їх усунення.
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивач 28 листопада 2025 року подав нову редакцію позовної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови №2604 за справою про адміністративне правопорушення, винесеної ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12 липня 2025 року.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів. Так, частиною першою цієї статті визначено адміністративні справи, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Пунктом 1 частини першої статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини другої вказаної статті окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Згідно з частиною третьою статті 27 КАС України підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Статтею 286 КАС України передбачені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з частиною першою статті 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Так, зі змісту позовної заяви від 28 листопада 2025 року слідує, що ОСОБА_1 оскаржує постанову від 12 липня 2025 року №2604, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення відповідно до частини третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 гривень.
Таким чином, зважаючи на те, що предметом оскарження є рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, застосоване до позивача на підставі КУпАП, тому дана справа предметно не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, а її розгляд належить до юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Таким чином, місцевим загальним судом до юрисдикції якого віднесено вирішення даного спору як адміністративного суду за суб'єктним складом сторін (місцем проживання позивача, за місцезнаходженням відповідача) є Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Частинами шостою та восьмою статті 29 КАС України визначено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно зі статтею 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З огляду на викладені обставини, для об'єктивного розгляду даного спору, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області (43023, Волинська область, місто Луцьк , вулиця Конякіна, будинок 3).
Керуючись статтями 20, 29, 248, 256 КАС України, суд
Передати адміністративну справу №140/11855/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови на розгляд Луцького міськрайонного суду Волинської області (43023, Волинська область, місто Луцьк , вулиця Конякіна, будинок 3).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В. Л. Шепелюк