Ухвала від 02.12.2025 по справі 359/13117/25

Справа № 359/13117/25

Провадження № 1-кп/359/913/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року м. Бориспіль

Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участі:

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні з технічною та відео фіксацією в залі суду кримінальне провадження № 72025102300000055, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31.10.2025, що надійшло до суду з обвинувальним актом, по обвинуваченню:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, українця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України, визначаються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-ІХ (надалі Закон № 3817-ІХ).

Згідно з пунктом 57 частини 1 статті 1 Закону № 3817-ІХ незаконний обіг спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального - ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, транспортування, зберігання, торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним з порушенням вимог законодавства, що регулює відповідні питання.

Відповідно до положень пункту 57 частини 1 статті 1 Закону № 3817-ІХ незаконний обіг пального - ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, транспортування, зберігання, торгівля пальним з порушенням вимог законодавства, що регулює відповідні питання.

Частиною 2 Закону № 3817-ІХ встановлено, що, зокрема, терміни «акцизний склад» та «пальне», вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.

Нижченаведеними положеннями відповідних підпунктів пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (у редакції чинній на момент вчинення розслідуваного кримінального правопорушення) (надалі ПКУ) встановлено наступне: 14.1.6-1 акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України; 14.1.141-1. пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу; 14.1.212. реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Положеннями підпункту 230.1.5 пункту 230.1 статті 230 ПКУ передбачено, що транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України. Такі заявки подаються суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється.

Основні засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначаються Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ, положення якого регулюють відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Статтею 48 зазначеного Закону визначено, що для здійснення внутрішніх перевезень вантажів обов'язковою є наявність у водія товарно-транспортної накладної або інших документів на вантаж визначених законодавством.

У свою чергу, порядок організації та виконання робіт, пов'язаних із прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів, регламентовано Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 № 281/171/578/155.

Порядок відпуску нафти та нафтопродуктів автомобільним транспортом регламентовано п. 7.5 зазначеної Інструкції, відповідно до окремих підпункті: якої відпуск нафти і нафтопродуктів до мір повної місткості та нафтопродуктів розфасованих до тари, оформлюється ТТН у чотирьох примірниках, з яких перший - залишається у товарного оператора вантажовідправника і є первинною документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерсько служби підприємства; другий - використовується водієм як перепустка під чаї виїзду з підприємства, а після виїзду - залишається в охорони підприємства подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства; третій т; четвертий - засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства - передаються перевізнику. При цьому третій примірник є супровідним документом вантажу і після його здавання передається вантажоодержувачу. Четвертий примірник передається експедитору (водію) і підставою для обліку транспортної роботи. Бланки ТТН на підприємстві документами суворої звітності. ТТН на вивезення нафти або нафтопродукті автотранспортом вантажоодержувача оформлюється на підставі довіреності вантажоодержувача, а під час постачання вантажовідправником - на підставі подорожнього листа автотранспортного підприємства.

Обізнаний із зазначеними нормами чинного законодавства у сфер державного регулювання обігу підакцизних товарів, зокрема пального ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, діючи умисно з корисливих мотивів, реалізуючи власний злочинний умисел, у порушення вимог підпункту 230.1.5 пункту 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництв і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються електронних сигаретах, та пального», вчинив умисні дії, що виразилися у незаконному транспортуванні з метою збуту незаконно виготовленого пального за наступних обставин.

ТОВ «ОСКАР РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 42667021) 04.12.2018 зареєстровано як юридичну особу, основним видом діяльності якої є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Наказом №14-К від 02.06.2025 ОСОБА_4 03.06.2025 прийнято на роботу до ТОВ «ОСКАР РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 42667021) на посаду заступника директора за основним місцем роботи.

Згідно із п. 1.4 посадової інструкції, затвердженої 03.06.2025 директором ТОВ «ОСКАР РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 42667021) ОСОБА_6 , заступник директора повинен знати законодавчі та нормативні правові акти, що регламентують господарську і фінансово-економічну діяльність товариства Закон України «Про перевезення небезпечних вантажів», Правила дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджені наказом МВС № 656, Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Податковий кодексом України (ПКУ) та інші нормативно-правові та підзаконні акти України, що регулюють порядок діяльності автотранспортного підприємства, торгівлю та перевезення пально-мастильних речовин, нафти, правила перевезень вантажів, в т.ч. небезпечних, порядок отримання ліцензій, сертифікатів і свідоцтв, організацію процесу перевезень і праці водіїв та інших працівників служби експлуатації.

Пунктами 2.3, 2.4 зазначеної інструкції до компетенції ОСОБА_4 , як заступника директора, належали зокрема: організація перевезень палива, приймання-передачі палива та його облік; керівництво та контроль за перевезенням пального, нафтопродуктами у встановленому порядку.

У невстановлений у ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.06.2025 ОСОБА_4 отримав від особи, матеріали щодо якої виділені в окреме провадження, пропозицію здійснити транспортування з метою подальшого збуту пального з місця зберігання за адресою: м. Київ, вул. Ремонтна, 12, до використовуваних ТОВ «ТРАНС ЛОГІСТІК ІНТЕРНЕШНЛ» (код ЄДРПОУ 44142607) АЗС, розташованих на території Київської області.

У свою чергу, ОСОБА_4 , діючи на виконання власного злочинного умислу, у невстановлений під час досудового розслідування час, але не пізніше 26.06.2025 надав вказівку водію ТОВ «ОСКАР РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 42667021) ОСОБА_7 , який не був усвідомлений в злочинності дій, з використанням належного підприємству транспортного засобу здійснити перевезення пального, яке було незаконно виготовленим, з місця зберігання за адресою: м. Київ, вул. Ремонтна, 12, до АЗС, розташованої за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Володимира Мамота (Горького), 42а.

Діючи на виконання вказівки ОСОБА_4 , не будучи усвідомленим в злочинності намірів останнього, ОСОБА_7 , не знаючи про відсутність документального підтвердження легальності походження пального, про відсутність договорів на здійснення відповідного перевезення та про не створення відповідних акцизних накладних, приблизно о 17 год. 10 хв. 26.06.2025 керуючи автопоїздом, що складався із сідлового тягача «RENAULT PREMIUM 385», д.н.з. НОМЕР_1 , та напівпричепа-цистерни «ППЦ 28» д.н.з. НОМЕР_2 , заїхав на територію майнового комплексу, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Ремонтна, 12.

Після цього, в один із відсіків напівпричепа-цистерни невстановленою у ході досудового розслідування особою здійснено навантаження незаконно виготовленого пального шляхом його перекачування із розташованих на території резервуарів.

Приблизно о 17 год. 50 хв. 26.06.2025, не будучи обізнаним в злочинності намірів та дій ОСОБА_4 , який мав умисел здійснити транспортування незаконно виготовленого пального, з метою його подальшого збуту, ОСОБА_7 , керуючи зазначеним вище автопоїздом, що був завантаженим незаконно виготовленим пальним, виїхав з території майнового комплексу, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Ремонтна, 12 та за вказівкою ОСОБА_4 попрямував до АЗС, розташованої за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Володимира Мамота (Горького), 42а.

О 18 год. 36 хв. 26.06.2025, автопоїзд, що складався із сідлового тягача «RENAULT PREMIUM 385», д.н.з. НОМЕР_1 , та напівпричепа-цистерни «ППЦ 28», д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_7 прибув на територію АЗС, що розташована за адресою: Київська обл., м. Бориспіль, вул. Володимира Мамота (Горького), 42а, де було розпочато перевантаження наявного у цистерні незаконного виготовленого пального до резервуарів відповідної АЗС з метою подальшого збуту невизначеному колу кінцевих споживачів.

Так, у період з 26.06.2025 по 30.06.2025 проведено обшук автопоїзда, який складається із сідлового тягача «Renault Premium 385», д.н.з. НОМЕР_1 , та напівпричепа-цистерни «ППЦ 28», д.н.з. НОМЕР_2 , в ході якого виявлено та вилучено, зокрема бензин у кількості 8 114 л.

Згідно з висновком експерта за результатами проведеної судової експертизи матеріалів, речовин та виробів, встановлено, що наданий на дослідження зразок рідини є світлим нафтопродуктом, який за густиною може бути віднесений до бензину. При цьому наданий на експертизу зразок бензину за фракційним складом не відповідає ДСТУ 7687:2015 «Бензини автомобільні Євро. Технічні умови».

Таким чином, ОСОБА_4 , обвинувачується у незаконному транспортуванні з метою збуту незаконно виготовленого пального, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України.

Під час досудового розслідування даного кримінального провадження 31.10.2025, прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та обвинувачений ОСОБА_4 , у присутності захисника адвоката ОСОБА_5 , уклали угоду про визнання винуватості, за якою ОСОБА_4 пред'явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України.

Під час досудового розслідування ОСОБА_4 визнав винуватість у вчиненні кримінального правопорушення та зобов'язався сприяти з'ясуванню всіх обставин кримінального провадження та під час підготовчого судового засідання повторно беззаперечно визнати винуватість у вчиненні кримінального правопорушення.

Прокурор та обвинувачений ОСОБА_4 узгодили покарання за вчинене кримінальне правопорушення у виді штрафу в розмірі п'ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень, з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів.

Обвинувачений розуміє, що внаслідок укладення та затвердження угоди про визнання винуватості він обмежений у праві оскарження вироку згідно з положеннями ст.ст. 394, 424 КПК України та не має прав, передбачених абз. 1, 4 п. 1 ч. 4 ст. 474 КПК України.

ОСОБА_4 розуміє, що у разі невиконання угоди про визнання винуватості прокурор має право протягом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності звернутись до суду з клопотанням про скасування вироку та судового розгляду кримінального провадження в загальному порядку.

Обвинувачений розуміє, що умисне невиконання угоди є підставою для притягнення його до кримінальної відповідальності за ст. 389-1 КК України.

У підготовчому судовому засіданні ОСОБА_4 підтвердив те, що він визнає винуватість у вчиненні кримінального правопорушення. Він добровільно уклав угоду про визнання винуватості. Насильство, примус або погрози до нього не застосовувались.

Прокурор у підготовчому судовому засіданні дану угоду про визнання винуватості підтримав. Також зазначив, що зміст угоди відповідає вимогам ст. 472 КПК України, та вважав за можливе її затвердити.

У підготовчому судовому засідання захисник підтвердив, що він був присутнім на досудовому слідстві під час укладення угоди про визнання винуватості від 31.10.2025, між прокурором та ОСОБА_4 . Підтвердив, що укладення угоди було добровільним і не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. Вважає, за доцільне затвердити дану угоду про визнання винуватості.

Суд в даному випадку не перевіряє фактичні обставини вчиненого ОСОБА_4 кримінального правопорушення, так як і не здійснює оцінку доказів у кримінальному провадженні під час проведення підготовчого судового засідання, виходячи з того, що межі розгляду встановлюються лише змістом угоди про визнання винуватості.

Розглядаючи питання про затвердження угоди про визнання винуватості, суд виходить з наступного.

Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України при прийнятті рішення у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, затвердити угоду.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладено угоду між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Обвинувачений виконав взяті на себе обов'язки.

Дії ОСОБА_4 кваліфіковані правильно. Вид та розмір покарання відповідає межам санкції, передбаченої ч. 1 ст. 204 КК України. Це кримінальне правопорушення відноситься до кримінальних правопорушень нетяжких злочинів, його вчиненням заподіяна шкода тільки державним та суспільним інтересам. Тому відносно нього допустиме укладення угоди про визнання винуватості. Її зміст відповідає вимогам ст. 472 КПК України.

З огляду на ці обставини суд вважає допустимим затвердити угоду про визнання винуватості та призначити обвинуваченому покарання у виді штрафу в розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень, з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених підакцизних товарів.

Долю речових доказів вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 124 КПК України із обвинуваченого ОСОБА_4 необхідно стягнути процесуальні витрати, які пов'язані з проведенням у кримінальному провадженні експертизи в сумі 4 457 грн. 00 коп.

Цивільний позов по справі відсутній.

Керуючись п. 4 ч. 9 ст. 100, ч. 1 ст. 369, ст. 370, ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 374, ст. 375, п. 2 ч. 1 ст. 468, ст.ст. 472-474 КПК України, ч. 1 ст. 204 КК України, суд

УХВАЛИВ:

Угоду про визнання винуватості, укладену 31.10.2025 між прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 , у присутності захисника - адвоката ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні № 72025102300000055, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31.10.2025, за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України, затвердити.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень, з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів.

Визначений розмір штрафу підлягає сплаті протягом одного місяця з дня набрання вироком суду законної сили.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави України - 4457 грн. 00 коп. процесуальних витрат, пов'язаних із залученням експерта.

Речові доказ: бензин у кількості 5980 кг (густина 737 од., t-20 градусів Цельсія), що складає 8114 літрів після набрання вироку суду законної сили передати Збройним Силам України, а в разі їх відмови - знищити.

Вирок суду може бути оскаржений в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Суддя: ОСОБА_1