Справа № 275/693/25
Номер провадження 3/289/775/25
03.12.2025 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Мельника О.В., за участю: секретаря судового засідання Писаренко К.Л., прокурора Радомиишльського відділу Коростишівської окружної прокуратури Ревуцького С.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортні дані в матеріалах справи відсутні, РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , присяжний Брусилівського районного суду Житомирської області,
-за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за № 349 від 15.07.2025 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 18.01.2023 по теперішній час присяжним Брусилівського районного суду Житомирської області, являючись відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон), суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік поза межами встановлених строків, а саме 02.04.2025, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за № 348 від 15.07.2025 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 18.01.2023 по теперішній час присяжним Брусилівського районного суду Житомирської області, являючись відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон), суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік поза межами встановлених строків, а саме 20.06.2025, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 з'явився, з обставинами викладеними в адміністративних протоколах погодився, свою вину визнав та пояснив, що не розібрався в законодавстві, тому подав податкову декларацію до податкової служби замість декларацій особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На уточнюючи запитання суду ОСОБА_1 відповів, що працює присяжним Брусилівського районного суду Житомирської області з 2023 року; в податкову службу подав декларацію про фінансовий стан.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, пов'язаних з корупцією та призначити стягнення відовідно до ст. 36 КУпАП в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дослідивши адміністративні протоколи №349 №348 про адміністративні правопорушення та додані матеріали, заслухавши думку прокурора та особи яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно положень підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього закону є в тому числі і присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).
У відповідності до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції, з метою виконання покладених на нього повноважень, має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 08.11.2023 №252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та триває по теперішній час.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІX "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до даного Закону, з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
У відповідності до матеріалів вказаної справи, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік тільки 02.04.2025 о 14 год. 53 хв., а за 2023 рік 20.06.2025 о 18 год. 15 хв., тобто несвоєчасно.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою ст. 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Факт скоєння ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується наступними доказами: протоколами про адміністративні правопорушення № 349 та № 348 від 15.07.2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 в яких він зазначив, що невчасно подав щорічну декларацію через недосконале знання законодавства; копією повідомлення Брусилівського районного суду Житомирської області від 07.04.2025 року; копією інформації щодо участі в судових засіданнях в якості присяжного; копією Рішення Брусилівської селищної ради Житомирського району №1372 від 18.01.2023 про затвердження списку присяжних та №1897 від 22.11.2023 про внесення змін до списку присяжних; копією списків присяжних; копіями витягів з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Діями, які виразилися у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 роки, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Визначаючи розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника.
Пом'якшуючою відповідальність обставиною є визнання вини, похилий вік.
Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП згідно адміністративних протоколів № 349 та № 348 від 15.07.2025 року, та накладає на нього стягнення у виді штрафу.
З урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 172-6, 27, 36, 283, 285, 287-291 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього остаточне адміністративне стягнення відповідно до ст. 36 КУпАП України у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф належить стягнути на р/р UA198999980313010106000006777, отримувач коштів ГУК у Житомир.обл/ ТГ м. Радомишль/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення платежу: «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягувачем є Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 гривень на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA90899998031311125 6000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір.
Стягувачем є Державна судова адміністрація України.
Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом 10 діб з моменту її винесення.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Олександр МЕЛЬНИК
Постанова набрала законної сили _________________ 20__ р.