Справа № 643/21203/25
Провадження № 1-кс/643/6771/25
02.12.2025 слідчий суддя Салтівського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду в м. Харкові погоджене прокурором клопотання старшого слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Харківській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №22024220000000521 від 19.04.2024, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, не одружений, раніше не судимий, який зареєстрований та фактично мешкав за адресою АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України, -
Старший слідчий 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Харківській області ОСОБА_5 (далі Слідчий) звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024220000000521 від 19.04.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України в обґрунтування якого зазначив, що ОСОБА_6 , будучи уродженцем і мешканцем м. Харкова, після закінчення у 2013 році Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, здобувши вищу освіту магістра по спеціальності «Право» та професійної кваліфікації юриста, замість того, щоб застосувати юридичні знання про право, державу, управління, які дають змогу професійно займатися юридичною діяльністю та працювати в державних установах, приватних компаніях, а також адвокатом, суддею, прокурором, нотаріусом чи слідчим у системі правоохоронних органів, не являючись прихильником української державності, самостійності та незалежності України, перебуваючи під інтелектуальним впливом ідей імперської російської ідеології, після подій 2014 року вирішив покинути територію України та вибув на не підконтрольну Україні територію Донецької області.
Перебуваючи в умовах політичних подій в Україні з початку 2014 року, ОСОБА_6 був достовірно обізнаним про те, що протягом березня - квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та збройних сил російської федерації (далі - рф) представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих рф, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07.04.2014 у м. Донецьку створено терористичну організацію «донецька народна республіка» (далі - днр), а 27.04.2014 у м. Луганську - терористичну організацію «луганська народна республіка» (далі - лнр), у складі яких були утворені незаконні збройні формування.
Внаслідок військових дій у період з травня по серпень 2015 року сили оборони України звільнили частину раніше окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, стали окупованими рф (під юрисдикцією окупаційної адміністрації рф), починаючи з 07.04.2014, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.
Відповідно до ст. ст. 2 та 5 Конституції України територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою, а право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу. Відповідно до ст. 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум.
Питання про зміну території або конституційного ладу в Україні вирішуються виключно на всеукраїнському референдумі, який може бути назначений тільки Верховною Радою України, при цьому остання не надавала свого дозволу на проведення всеукраїнського референдуму щодо зміни меж території України та конституційного ладу в України.
Відповідно до ст. 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Згідно ст. 2 Конституції України, суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Відповідно до ст. 5 Конституції України, Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні, основні засади якого визначено в розділах І, III, XIII Конституції України, належить виключно народові. Тобто, тільки народ має право безпосередньо, шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.
Згідно ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Стаття 8 Конституції України зазначає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Однак, 24.02.2022 російською федерацією, державою-агресором, було першою застосовано збройну силу проти України і розпочато вчинення агресії, зумовлену з окупацією території держави Україна.
З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч збройним формуванням країни-агресора вздовж всієї лінії фронту.
В результаті вчинення військовими формуванням держави-агресора рф дій було тимчасово окуповано частину території України, перелік яких затверджено Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786.
У відповідь на вказані дії держави-агресора 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою рф, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії рф проти України», п.п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти рф).
У свою чергу ОСОБА_7 , після початку повномасштабного вторгнення рф на територію України, у невстановлений органом досудового розслідування період часу, проте не пізніше кінця березня 2022 року, усвідомлюючи, що він є громадянином України, що перебував з 01.07.2008 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 (колишня назва - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), як особа з досвідом проходження військової служби в армії, що придатний до військової служби, не маючи патріотичних переконань, у ситуації, що склалася, та з особистих інтересів і вигоди, оцінивши обстановку в умовах військового стану, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора вирішив стати на шлях протиправної діяльності та вчинив злочини проти основ національної безпеки України, пов'язані з державною зрадою у реальній сукупності з колабораційною діяльністю, а також проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, за наступних обставин.
Так, він на початку повномасштабного вторгнення збройних сил рф на територію України не пізніше кінця березня 2022 року, перебуваючи на непідконтрольній території України у Донецькій області, прийняв рішення про вступ до складу незаконного збройного формування, так званого інтернаціонального батальйону «Пятнашка», створеного на тимчасово окупованій території, з метою надання такому формуванню допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до Законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
ОСОБА_6 , з метою реалізації злочинного умислу, у зазначений вище період часу добровільно долучився до лав так званого інтернаціонального батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що входить до складу НОМЕР_1 мотострілецької бригади збройних сил рф та отримав позивний « ОСОБА_8 ».
Надалі, ОСОБА_6 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, проявляючи відкрито свою політичну асоціальність, нехтуючи нормами моралі, розпочав виконувати в інтересах ворога дії на шкоду інтересам України, приймаючи активну участь у бойових діях в населених пунктах Харківської області у складі вище зазначеного незаконного збройного формування, який у період тимчасової окупації Куп'янського району Харківської області до 10.09.2022 приймав активну участь у бойових діях у взаємодії з іншими підрозділами збройних сил рф, після чого підтримував діяльність окупаційної адміністрації та приймав участь у фільтраційних заходах збройних сил рф.
Таким чином, ОСОБА_7 у зазначений вище період часу вчинив кримінально карані дії, пов'язані з добровільною участю громадянина України в збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території України, складовими взаємозв'язаними ознаками та мотивами якого є:
- спеціальний антидержавницький мотив - вчинення діяння на шкоду інтересам України, та анархічно-індивідуалістичний мотив;
- мета - заподіяння шкоди національній безпеці України, отримування привілейованого ставлення до себе від військових і представників держави-агресора;
- вчинення дій колабораціоністського характеру з прямим умислом, пов'язаних з добровільною участю та входженням до складу незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території Донецької області;
- добровільний характер протиправної, злочинної діяльності, здійснений з власного бажання, без фізичного та психічного примусу, з ціллю підірвати суверенітет держави Україна;
- спрямованість протиправних дій, пов'язаних з входження до складу так званого інтернаціонального батальйону «Пятнашка», створеному на тимчасово окупованій території, і не приховане бажання цього, характеризують усвідомленість того, що колабораційне діяння вчинене в умовах воєнного стану.
Крім того, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, але, не маючи патріотичного наміру вступити до лав Збройних сил України в цілях захисту держави, виявив бажання перейти на бік ворога в умовах воєнного стану, переслідуючи при цьому мету надання представникам держави-агресора будь-якої допомоги в проведенні підривної діяльності проти України і заподіяння шкоди її національній безпеці, переслідуючи антидержавницькі мотиви на шкоду інтересам своєї держави, оцінивши обстановку, що склалася, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку сторонніх осіб, одночасно з вчиненням колабораційної діяльності вчинив державну зраду.
Так, ОСОБА_6 наприкінці березня 2022 року, вступивши до лав так званого інтернаціонального батальйону «Пятнашка», який входить до складу НОМЕР_1 мотострілецької бригади збройних сил рф, де отримав позивний « ОСОБА_8 » і як учасник незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території в супереч інтересам держави Україна, розпочав здійснювати участь у веденні бойових дій у складі зазначеного військового підрозділу.
Втілюючи в життя свій злочинний задум проти національної безпеки України, ОСОБА_6 , перебуваючи у складі незаконного збройного формування так званого інтернаціонального батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_4 », під час окупації збройними силами рф Куп'янського району Харківської області з кінця березня 2022 року по 10.09.2022 був залучений до виконання завдань окупаційної військової адміністрації та приймав участь у фільтраційних заходах репресійного характеру по відношенню до місцевих жителів тимчасово окупованої території, зокрема виконував функцію конвоювання та охорони затриманих громадян України, а також приймав безпосередню участь у бойових діях на Куп'янському напрямку проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені та самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
При цьому ОСОБА_6 не вчинив жодних дій, направлених на ухилення від проходження служби в незаконному збройному формуванні, або на добровільну здачу в полон Збройним Силам України.
Крім того, ОСОБА_6 , продовжуючи свою зрадницьку діяльність проти національної безпеки України, маючи тверду політико-ідеологічну мотивацію, не приховуючи свою лояльність та бажання прислужити державі-агресору, проявляючи відкрито свою політичну асоціальність, нехтуючи норми моралі, перебуваючи у лавах так званого інтернаціонального батальйону «Пятнашка» у складі НОМЕР_1 мотострілецької бригади збройних сил рф, неодноразово брав участь у політично-пропагандистських заходах країни-агресора, а саме у відео-зйомках пропагандистських сюжетів, які були опубліковані в соціальній мережі (російською мовою) «Вконтакте» на відкритій сторінці російського пропагандиста ОСОБА_9 » ( ОСОБА_10 ) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , 04.08.2023, 03.11.2023 та 23.07.2024.
У зазначених сюжетах він, ідентифікуючи себе як харків'янина, який завдяки вторгненню зс рф в Україну, прагне повернутися до міста, позиціонує себе ярим борцем з укрофашизмом, описуючи свою діяльність як члена військового підрозділу, що веде розвідку й коригування артилерійських ударів за допомогою БПЛА, визнаючи при цьому ураження техніки та позицій військових підрозділів ЗСУ.
Тим самим, ОСОБА_6 , поділяючи і підтримуючи нинішні принципи офіційної ідеології російської федерації, підтвердив надання державі-агресору та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто відверту, не приховану активну участь у веденні бойових дій у складі незаконного збройного формування так званого інтернаціонального батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у складі НОМЕР_1 мотострілецької бригади збройних сил рф.
Таким чином, ОСОБА_6 у зазначений вище період часу вчинив кримінально карані дії, пов'язані з державною зрадою, вчиненою в умовах воєнного стану, основними складовими взаємозв'язаними мотивами та ознаками якого є:
- спеціальний антидержавницький мотив - вчинення діяння на шкоду інтересам України, та анархічно-індивідуалістичний мотив;
- мета - заподіяння шкоди національній безпеці України;
- перехід на бік ворога та здійснення ним підривної діяльності проти України у вигляді участі в бойових діях на боці ворога у лавах так званого інтернаціонального батальйону « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у складі НОМЕР_1 мотострілецької бригади збройних сил рф, у зв'язку з добровільним вступом до лав вказаного іррегулярного незаконного збройного формування, підпорядкованого збройним силам рф, що є проявом однієї із форм надання іноземній державі, її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України;
- добровільний характер його протиправної злочинної діяльності, здійснений з власного бажання, без фізичного та психічного примусу;
- відкритий прояв політичної асоціальності, нехтування нормами моралі, пов'язаними з недотриманням в умовах воєнного стану принципів законності, патріотизму, політичної неупередженості;
- умисні протиправні дії з метою спричинити шкоду державі Україна, її патріотам та союзникам, спрямованість всіх його дій, пов'язаних з переходом на бік ворога та наданням допомоги представникам держави-агресора в проведенні підривної діяльності проти України, і не приховане бажання цього, характеризують його усвідомленість того, що він вчинив державну зраду в умовах воєнного стану.
Одночасно з вчиненням правопорушень - злочинів проти основ національної безпеки України, пов'язаною з колабораційною діяльністю та державною зрадою, ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що він є громадянином України, але перебуваючи під інтелектуальним впливом в дусі великодержавницьких ідей та імперської російської ідеології, за відсутності патріотичних переконань, у ситуації, що склалася, не маючи наміру на припинення розпочатої ним злочинної діяльності, та, бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо виправдовування збройної агресії рф проти України, продовжив свої протиправні дії.
При цьому ОСОБА_6 , не сприймаючи очевидного факту розв'язаної 24.02.2022 військово-політичним керівництвом рф агресивної війни проти України та окупації частини територій, коли цей факт встановлено та визнано на рівні держави та міжнародною спільнотою, визначив для себе в якості усвідомленого фактору підтримки інформаційної війни росії проти України шляхом здійснення протиправної діяльності спрямованої на нівелювання зовнішніх підстав для відбиття збройної агресії країни-терориста, а також недопущення гуртування суспільства навколо національної стратегії єднання задля відсічі загрозам національній державності, територіальній цілісності і недоторканності України.
Також він був достовірно обізнаним про те, що після розпочатого вчинення агресії, зумовленого з окупацією території держави Україна, у відповідь на вказані дії Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено у встановленому законодавством України порядку.
У свою чергу ним було проігноровано ту обставину, що міжнародними документами Генеральної Асамблеї ООН закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.
Згідно зі ст. ст. 1-2, 73, 132-134 Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України. Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади.
Однак, 24.02.2022 президент рф оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України і розпочато вчинення агресії, зумовлену з окупацією території держави Україна на порушення вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ).
З того дня сили оборони України здійснюють збройну відсіч збройним формуванням країни-агресора вздовж всієї лінії фронту.
Згідно з розділом 1 Доктрини інформаційної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 25 лютого 2017 року № 47/2017, застосування рф технологій гібридної війни проти України перетворило інформаційну сферу на ключову арену протиборства. Саме проти України рф використовує найновіші інформаційні технології впливу на свідомість громадян, спрямовані на розпалювання національної і релігійної ворожнечі, пропаганду агресивної війни, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом або порушення суверенітету і територіальної цілісності України. Згідно з п.п. 2, 3 п. 2 розділу 3 Доктрини життєво важливими інтересами суспільства і держави є захист українського суспільства від агресивного впливу деструктивної пропаганди, передусім з боку рф та захист українського суспільства від агресивного інформаційного впливу рф, спрямованого на пропаганду війни, розпалювання національної і релігійної ворожнечі, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом або порушення суверенітету і територіальної цілісності України.
Згідно з розділом 1 Стратегії кібербезпеки України, затвердженої Указом Президента України № 447/2021 від 26.08.2021, рф залишається одним з основних джерел загроз національній та міжнародній кібербезпеці, активно реалізує концепцію інформаційного протиборства, базовану на поєднанні деструктивних дій у кіберпросторі та інформаційно-психологічних операцій, механізми якої активно застосовуються у гібридній війні проти України. Згідно з розділом 3 Стратегії загрозами кібербезпеці України є гібридна агресія рф проти України у кіберпросторі. Кібератаки також активно використовуються державою-агресором як елемент спеціальних інформаційних операцій з метою маніпулятивного впливу на населення, втручання у виборчі процеси та дискредитації української державності.
Продовжуючи гібридну агресію проти України, рф з метою нанесення шкоди життєво-важливим інтересам суспільства України та дискредитації української державності, пропаганди війни та порушення суверенітету і територіальної цілісності України, використовує власні засоби масової інформації (ЗМІ), що прямо або опосередковано контролюються російською державою та підконтрольні їм телевізійні канали, веб-сайти, а також офіційні сторінки у месенджері «Telegram», які створені з метою висвітлення діяльності представників незаконних окупаційних органів.
При цьому ОСОБА_6 , перебуваючи у лавах інтернаціонального батальйону «Пятнашка» у складі НОМЕР_1 мотострілецької бригади збройних сил рф, не пізніше 23.07.2024, за відсутності патріотичних переконань, у ситуації, що склалася та з особистих інтересів і вигоди, оцінивши обстановку в умовах воєнного стану, за відсутності будь-якого фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора, байдуже ставлячись до наслідків агресивної війни, яку рф розв'язала і веде проти України та українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людяності, вирішив вчинити злочин, кваліфікуючою ознакою якого мало стати виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, та прийняти участь у пропагандистському проекті російського пропагандиста ОСОБА_9 » ( ОСОБА_10 ) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 .
При цьому ОСОБА_6 , переслідуючи принизливу мету прислужити і догодити державі-агресору та її представникам, усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій і бажав діяти саме таким чином.
Крім того, він був достовірно обізнаним про те, що саме вказаний пропагандист, наряду з іншими аналогічними російськими пропагандистами, базується на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що мімікріє в рубриці (російською мовою) «Человек на войне», тобто, він є засобом інформації в соціальній «Інтернет» мережі.
З метою реалізації протиправного умислу ОСОБА_7 , надавши добровільно згоду на знімання у зазначеному проекті, діючи умисно, в умовах воєнного стану, керуючись політико-ідеологічними мотивами для підтримки держави-агресора на шкоду державним інтересам України, з метою заподіяння шкоди державним інтересам та дестабілізації суспільних настроїв прийняв участь у відео зйомці вказаного проекту.
Бажаючи нав'язати невизначеному колу осіб певну думку щодо виправдовування збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, ОСОБА_6 під час відеозапису дав інтерв'ю в сюжеті тривалістю близько 3-х хвилин російському пропагандисту, наступного змісту російською мовою:
«Четырнадцатый год был, я еще был в «антимайдане» в Харькове, начинали бороться с фашизмом еще тогда, потом началась война и…пошел в ополчение…». (Фрагмент з 00:03 хв)
«Ну, просто приехал, как сейчас помню, на границу, сказал: «Ребята, я к вам, меня там должны харьковчане забрать». Ну и все началось». (Фрагмент з 00:18 хв)
«В случае, если сейчас найдем какие-то цели, то сразу же по ним отрабатываем, ну стандартная работа «птичника», разведка, на выявление целей, ну и, соответственно, с применением артиллерии мы их уничтожаем. Никакого графика нет, мы стараемся летать в разное время, хотя, как правило. У нас мониторинг 24/7 происходит, но есть определенные моменты. Которые мы выполняем - это мы уже стараемся делать в разное время, чтобы, так сказать, нас не ждали, а то бывает, сидят с «дронобойками», ждут, потом вот это вот, «птиц» глушат, не нравится нам это». (Фрагмент з 00:35 хв)
«Самые «рыбные» дни - это если заступила новая ротация [у противника], то есть, которая еще не была на этих позициях. Вот тут уже, да, если ты одну ротацию вражескую держишь в напряжении 2-3 недели, то уже не гуляют в течении дня между позициями. А когда новая ротация, они начинают днем передвигаться перед позициями, а для нас это, ну… ух ты, как так?. И, соответственно сразу наносим огневое поражение. И где-то дня через 3-4 ты уже лежишь, и тебе приходится часа 3-4 вот так вот высматривать, чтобы найти там, может, кто решил за водой сходить, вот такое вот, поэтому вот, чаще всего, днем они прячутся в свои блиндажи и не вылазят даже, ночью еще что-то пытаются, потому как ночью тяжелее вести наблюдение и передвижения, в основном, ночью происходят. Ну, вот несколько раз они пытались на машинах днем заехать, машины уничтожили…». (Фрагмент з 01:21 хв)
«Зачетная цель - это удачный штурм, захват вражеских позиций. Главное - это взятие вражеских позиций и постепенное отвоёвывание наших территорий». (Фрагмент 02:36)
«Я харьковчанин, я вот, в Харьков хочу. Харьков меня тянет, на самом деле, потому как я там родился, вырос, у меня там прошли студенческие годы. С вот этой георгиевской лентой, я как сейчас помню, это был январь 14-того года, это еще в Харькове, когда у нас там «евромайдановцы» приезжали, мы их гоняли по городу и вот тогда я еще был вот с этой ленточкой. С ней же я еще до Харькова дойду. Хочется, там, где, так сказать, я ее повесил себе, там же хочется и зайти с ней в город». (Фрагмент з 02:50 хв)
23.07.2024 о 10:09 зазначений пропагандистський відеопроект опубліковано - був розміщений в соціальній мережі «Вконтакте» на відкритій сторінці російського пропагандиста ОСОБА_9 « ОСОБА_11 » ( ОСОБА_10 ) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 із відеопублікацією під назвою «Самые рыбные дни…» (із відеорепортажем «Позывной «Пуштун» в рубрике «Человек на войне» канала « ІНФОРМАЦІЯ_8 »), у виготовленні для подальшого розповсюдження якого ОСОБА_6 безпосередньо прийняв участь, здійснивши використання цитат і висловів, які визначають форму скоєного ним злочину, а саме: «…начали бороться с фашизмом еще тогда…», «…постепенное отвоевывание наших территорий…», «Зачетная цель - это удачный штурм, захват вражеских позиций»; «…сразу наносим огневое поражение… с применением артилерии мы их уничтожаем», «…стандартная работа «птичника»…мониторинг 24/7…».
Тим самим у його висловлюваннях міститься інформація щодо виправдовування збройної агресії рф проти України через представлення її як боротьби з фашизмом, визволення, відвоювання, позитивну оцінку наступальних дій і професіоналізацію насильства.
Зміст вказаних висловлювань містить лінгвістичні ознаки заперечення збройної агресії рф проти України. Установлена інформація виражена у формі фактичних тверджень і оцінних суджень та має публічний характер, який передбачає її розповсюдження, а також у ній містяться психологічно значимі фактори, що потенційно можуть впливати на формування соціальних установок у осіб, які з нею ознайомились.
Зазначене потенційно може вплинути на сприймання цієї інформації особами, які з нею ознайомились, з метою зміни їх свідомості, системи цінностей, емоційного стану, світогляду та соціальних стереотипів.
Вказані підсумки підтверджено висновком експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ за результатами проведення лінгвістичної (семантико-текстуальної) експертизи № СЕ25-109/Л/3/2 від 30.09.2025.
Таким чином, ОСОБА_7 у зазначений період часу вчинив кримінально карані дії, пов'язані з виправдовуванням збройної агресії рф проти України, основними складовими взаємозв'язаними ознаками та мотивами якого є:
- спеціальний антидержавницький мотив - вчинення діяння на шкоду інтересам України та політико-ідеологічний мотив;
- мета - заподіяння шкоди державним інтересам та дестабілізація суспільних настроїв;
- виправдовування, тобто доведення нібито правоти щодо збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, це комунікативна стратегія, спрямована на легітимізацію агресивних дій, їх обґрунтування або пом'якшення негативного сприйняття як на внутрішньому, так і на міжнародному рівнях;
- усвідомлення того, озвучена ним та записана іншою особою (особами) на відео інформація, розрахована на сприйняття її певною особою (особами), а також є основною підставою того, що такі дії вчинені у формі виправдовування збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, спрямована на нівелювання зовнішніх підстав для відбиття збройної агресії країни-терориста, а також недопущення гуртування суспільства навколо національної стратегії єднання задля відсічі загрозам національній державності, територіальній цілісності і недоторканності України;
- виготовлення матеріалів, що містили злочинний зміст, тобто їх первинне створення для розповсюдження;
- поширення матеріалів - розповсюдження відповідної інформації зі злочинним змістом;
- вчинення злочину з використанням умов воєнного стану;
- спеціальна повторність, тобто вчинення двох або більше злочинів, передбачених однією і тією ж самою статтею КК України;
- діяння характеризується прямим умислом і явним бажанням нав'язати певному колу осіб певну думку, вчинене з принизливою метою прислужити та догодити державі-агресору та її представникам.
13.11.2025 ОСОБА_6 відповідно до вимог ст.ст. 36, 40, 135, 276-278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, вчинене в умовах воєнного стану; ч. 7 ст. 111-1 КК України - добровільна участь громадянина України в збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; ч. 2 ст. 436-2 КК України, тобто виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, заперечення збройної агресії РФ проти України, розпочатої у 2014 році.
Підозра ОСОБА_6 у цьому кримінальному провадженні обґрунтовується зібраними доказами зафіксованими в протоколах допитів свідків, пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідків, оглядів, висновках експертів, тощо.
Копію письмового повідомлення про підозру ОСОБА_6 опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Одночасно в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик підозрюваного до органу досудового розслідування на 15.11.2025, 16.11.2025 та 17.11.2025.
У визначені дні та час підозрюваний ОСОБА_6 до слідчого не з'явився, про причини не явки не повідомив.
Відповідно отриманої від оперативного підрозділу інформації та відповідно до допитів свідків, ОСОБА_6 перебуває на окупованій території Куп'янського району Харківської області (точне місце досудовим розслідуванням не встановлено) та активно приймає участь у бойових діях на боці збройних сил рф.
Таким чином, в ході досудового розслідування встановлені фактичні дані, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства на території держави-агресора рф, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
18.11.2025 постановою слідчого оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_6 , який переховується від органів слідства на території держави-агресора рф, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22024220000000521 від 19.04.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України, спеціального досудового розслідування.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник проти задоволення клопотання заперечувала через відсутність зв'язку з підзахисним, можливості визначити позицію у кримінальному провадженні.
Заслухавши прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя встановив таке: слідчим відділом Управління СБ України в Харківській області, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024220000000521 від 19.04.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України.
За своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, слідчий суддя вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження свідчать, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
13.11.2025 ОСОБА_6 з дотриманням вимог ст.ст. 40, 135, 276 - 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України.
Відповідно до матеріалів клопотання підозрюваний може переховуватись як на території держави-агресора - рф, так і на тимчасово окупованій території.
18.11.2025 постановою слідчого оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_12 на території України та 21.11.2025 оголошено у міжнародний розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на окупованій території Куп'янського району Харківської області (точне місце досудовим розслідуванням не встановлено) та активно приймає участь у бойових діях на боці збройних сил рф.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність ОСОБА_6 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на окупованій території Куп'янського району Харківської області (точне місце досудовим розслідуванням не встановлено) та активно приймає участь у бойових діях на боці збройних сил рф, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_6 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 135, 139, 297-1 - 297-5, 372, 376 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024220000000521 від 19.04.2024 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 436-2 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений 03.12.2025.
Слідчий суддя: ОСОБА_1