Постанова від 02.12.2025 по справі 461/8061/25

Справа №461/8061/25

Провадження №3/461/2864/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Чубей К.А., за участі представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Рущака В.М. (в режимі відеоконференції), представника Львівської митниці Лубоцького Б.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (м. Луцьк, вул. Мирослава Скорика, 2, код ЄДРПОУ 44806522), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.483 Митного кодексу України -

ВСТАНОВИВ:

17.07.2025 в зону митного контролю пункту пропуску «Угринів - Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці у напрямку в'їзду в Україну по смузі руху «червоний коридор» під керуванням громадянина ОСОБА_2 в'їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , яким переміщувався товар: «транспортний засіб: автомобіль марки Volkswagen, модель Touran, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2003 року випуску».

Як підставу для ввезення вказаних транспортних засобів на митну територію України ОСОБА_3 до митного контролю подав товаросупровідні документи, у тому числі: митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.07.2025; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 24.06.2004.

Відповідно до поданої митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (43023, м. Луцьк, вул. Мирослава Скорика, 2, код ЄДРПОУ 44806522), переміщується як гуманітарна допомога товар: «автомобіль марки Volkswagen, модель Touran, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2003 року випуску», відправником (донором) якого заявлена фізична особа ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) (Німеччина).

Декларування здійснив керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (код ЄДРПОУ 44806522) ОСОБА_1 , про що свідчить наявність кваліфікованого електронного підпису (КЕП) від 15.07.2025 на поданій митній декларації.

Будь-які документи, які б підтверджували факт вивезення вказаного транспортного засобу з території Євросоюзу як гуманітарної допомоги до митного контролю водієм не надано.

Під час здійснення митного контролю, на вимогу посадової особи митниці ОСОБА_3 надав: митну декларацію Республіки Польща (MRN) 25PL301010001ZСЕВ5.

Відповідно до виявленої митної декларації Республіки Польща товар: «автомобіль марки Volkswagen, модель Touran, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2003 року випуску» експортовано з території Євросоюзу на адресу фізичної особи ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) ( АДРЕСА_2 ). Продавцем товару є фізична особа ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) ( ОСОБА_8 ), а його вартість становить 900 євро, що згідно з курсом Національного банку України на дату ввезення відповідає сумі 43667,73 грн.

Таким чином, заявлена у митній декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.07.2025, як донор фізична особа ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) ( ОСОБА_8 ) не відповідає фактичним даним (товаросупровідним документам), які виявлено в ході митного контролю. Оскільки, фактичним власником транспортного засобу є фізична особа ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ) ( АДРЕСА_2 ), а ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ) є продавцем товару, а вказаний автомобіль вивезено з території Євросоюзу як зовнішньоекономічний товар, а не як гуманітарна допомога.

Водій ОСОБА_3 від надання письмових пояснень відмовився.

Пунктом 3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (далі Порядок) визначено, що особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.

Відповідно до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги, Благодійній організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (код ЄДРПОУ 44806522) присвоєно номер ЄР2154, дата включення до реєстру 02.12.2023.

Відповідно до пункту 4 Порядку, перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.

За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.

Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», гуманітарною допомогою.

Абзацом другим пункту 9 Порядку визначено, що з моменту прийняття митним органом декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.

Відповідно до частини 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

18.07.2025 Львівською митницею на адресу керівника Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (код ЄДРПОУ 44806522) скеровано лист №20/20-01/14/18512 з метою встановлення факту очікування гуманітарної допомоги та обставин її переміщення. На лист митниці відповідь не надходила.

Листом Львівської митниці від 22.07.2025 №20/20-01/14/18842 викликався керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (код ЄДРПОУ 44806522) ОСОБА_1 , однак на виклик митниці останній не прибув та про причини неявки не повідомив.

Враховуючи викладене, на думку митного органу, керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (код ЄДРПОУ 44806522) ОСОБА_1 з метою ввезення на митну територію України зовнішньоекономічного товару: «автомобіль марки Volkswagen, модель Touran, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2003 року випуску», подав митному органу до митного контролю митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містить неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару його вартості, а також характеру вантажу (під виглядом товару, який переміщується у митному режимі імпорт, заявлений як товар гуманітарної допомоги).

Таким чином, керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «ЕДЕРА» (код ЄДРПОУ 44806522) ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару його вартість, а також характеру вантажу.

Зазначені дії мають ознаки порушень митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Рущак В.М., який приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, заперечив вину ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просив закрити провадження у справі за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення. Окрім цього, просив допитати водія ОСОБА_9 , оскільки останній здійснював ввезення транспортного засобу на митну територію України та подавав до митного контролю відповідні документи.

Представник Львівської митниці Лубоцький Б.І. вважав вину ОСОБА_1 доведеною повністю, оскільки в його діях наявний склад порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.483 МК України, просив визнати його винним та визначити міру стягнення.

02.12.2025 ОСОБА_9 через канцелярію суду подав письмові пояснення, в яких зазначає, що 17.07.2025 в нього на митниці було вилучено автомобіль, як йому повідомили митники за порушення ним митних правил, хоча він митні правила не порушував, так як надав документи щодо ввезення транспортного засобу на благодійний фонд. Однак надані ним документи митним органом не було взято до уваги, оскільки працівниками митниці в автомобілі було знайдено якісь документи та йому повідомили, що він незаконно перевозить автомобіль.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку.

Згідно зі ст.487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст.489 МК України та ст. 280 КУпАП посадова особа (суддя) при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою ст. 198 МК України передбачено, що органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Диспозиція ч.1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

За змістом даної норми переміщення предметів із приховуванням від митного контролю може здійснюватись, в тому числі, шляхом подання до митного органу України, як підстави для їх переміщення, документів, які містять неправдиві дані щодо найменування товарів, їх кількості та вартості.

Підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів, тощо.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №1092/UA209000/2025 від 25.07.2025; декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, поданою ОСОБА_1 ; копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; митною декларацією Республіки Польща (MRN) 25PL301010001ZСЕВ5 з перекладом; копією паспорта ОСОБА_3 та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; описом предметів від 28.07.2025; листом митниці №20/20-01/14/18512 від 18.07.2025; листом митниці №20/20-01/14/18842 від 22.07.2025; листом митниці №20/20-01/14/19228 від 28.07.2025; листом митниці №7.4-5/20-06/4/19666 від 31.07.2025; листом Держмитслужби №26/26-04/7/1829 від 14.08.2025 з перекладом; висновком № 1420003400-0655 від 07.08.2025; доповідною та службовою записками.

Аргументи представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Рущака В.М. про те, що в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил, не відповідають дійсності, оскільки спростовуються вищезазначеними доказами. Оскільки вимогами статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларант несе відповідальність за достовірність відомостей, які він подає у митній декларації, що не було спростовано під час розгляду справи відповідними доказами та свідчить про порушення митного законодавства.

Разом з тим, пояснення ОСОБА_9 жодним чином не спростовують факт подання недостовірної інформації, яка була вказана у митній декларації, крім цього вказаний факт не звільняє перевізника від обов'язку здійснювати перевірку точних відомостей щодо документів, які є підставою ввезеннятранспортного засобу на митну територію України.

Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, оскільки останній вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару його вартості, а також характеру вантажу.

Обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Санкція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи особу порушника та ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують його відповідальність, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил з конфіскацією даного товару.

При визначенні вартості товару, суд приймає до уваги висновок СЛЕД Держмитслужби № 1420003400-0655 від 07.08.2025, згідно з яким загальна ринкова вартість товарів у справі про порушення митних правил № 1092/UA209000/2025, станом на 07.08.2025, становить 198 332,03 грн.

Відтак, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, що був безпосереднім предметом порушення митних правил, що становить 99166,02 грн. з конфіскацією товару.

Згідно з ч.3 ст. 541 МК України витрати митного органу, пов'язані із зберіганням товарів, транспортних засобів, щодо яких прийнято постанову про конфіскацію, до моменту винесення такої постанови повинні бути відшкодовані особою, яка вчинила порушення митних правил.

У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 483,519, 524, 526, 527, 528, 541 МК України, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, що становить 99166 (дев'яносто дев'ять тисяч сто шістдесят шість) грн. 02 коп., з конфіскацією вилученого згідно протоколу № 1092/UA209000/2025 від 25.07.2025 транспортного засобу, марки Volkswagen, модель Touran, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2003 року випуску.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці 62629 (шістдесят дві тисячі шістсот двадцять дев'ять) грн. 92 коп. витрат за зберігання товару на складі митниці.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

У відповідності до ч.1 ст.307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя Зубачик Н.Б.