Рішення від 25.11.2025 по справі 904/4723/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2025м. ДніпроСправа № 904/4723/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Перової О.В., за участю секретаря судового засідання Кравець В.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''Парк Дружби'', 49000, м.Дніпро, вул.Григорія Омельченка, буд.36, код ЄДРПОУ 35933759

до Дніпровської міської ради, 49000, м.Дніпро, просп.Дмитра Яворницького, буд.75, код ЄДРПОУ 26510514

про визнання протиправним та скасування рішення Дніпровської міської ради, визнання укладеними додаткову угоду до договору оренди землі та договір оренди земельної ділянки

Представники сторін:

від позивача: Золотарьова Марія Карлівна, адвокат

від відповідача: Олійник Юлія Миколаївна

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Парк Дружби" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою до Дніпровської міської ради, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської міської ради про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Парк Дружби" у поновленні договору оренди землі від 29.04.2014 (державна реєстрація від 29.04.2014 № 5509592) стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:149:0052, що оформлено листом-повідомленням Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради № 7/9-437 від 02.06.2025 про заперечення щодо поновлення;

- визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Літаш І.П., зареєстрованого в реєстрі за № 405, між Дніпровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Дружби" щодо земельної ділянки, загальна площа 0,8239 га, кадастровий номер 1210100000:03:149:0052, розташованої за адресою: вул.Набережна Перемоги, 53-А;

- визнати укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:149:0052, поданий Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Дружби" 12.05.2025 разом з клопотанням та іншими додатками до Дніпровської міської ради.

Водночас у позовній заяві позивач просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради (49000, м.Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд.75, код ЄДРПОУ 37454258).

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2025 справу № 904/4723/25 передано на розгляд судді Перовій О.В.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 24.09.2025 о 10:30год. Зобов'язано, зокрема відповідача, надати письмову думку щодо залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

17.09.2025 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Щодо залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, представник відповідача поклалась на розсуд суду та зазначила про те, що виконавчими органами Дніпровської міської ради, зокрема департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради в межах наданих повноважень розглядаються питання пов'язанні з земельними відносинами, зокрема щодо поновлення Договору оренди землі на підставі належним чином оформленого клопотання, з додаванням необхідних документів; після перевірки наданих документів та у разі їх відповідності готуються проекти рішень Дніпровської міської ради.

У підготовче засідання з'явилися представники позивача та відповідача.

Представник позивача у підготовчому засіданні не підтримав свого клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, заявив усне клопотання про закриття провадження у справі та переходу справи до судового розгляду по суті.

Представник відповідача у підготовчому засіданні не заперечувала проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

У підготовчому засіданні 24.09.2025 судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 22.10.2025 о 10 год 30хв, що занесено до протоколу судового засідання.

У судовому засіданні 21.10.2025 оголошено перерву на 18.11.25 на 11 год 30 хв.

У судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача.

У судовому засіданні 18.11.2025 оголошено перерву на 25.11.2025 о 14 год 30 хв.

У судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

У судовому засіданні 25.11.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

29.04.2014 між Дніпровською міською радою (далі - відповідач, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю ''Парк Дружби'' (далі - позивач, Орендар) був укладений договір оренди землі.

Відповідно до пункту 1 договору Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню будівель та споруд водноспортивного комплексу, яка знаходиться за адресою: вул.Набережна Перемоги, 53-А (Жовтневий район).

Підставою для укладання даного договору оренди земельної ділянки є рішення міської ради від 26.12.2012 № 94/30 та від 25.09.2013 №149/40 (підпункт 1.1. пункту 1 договору).

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8239га (пункт 2 договору).

Категорія землі згідно зі ст.19 Земельного кодексу України:

- площею 0,1018 га в межах прибережної захисної смуги - землі водного фонду;

- площею 0,7221 га в межах водоохоронної зони - землі рекреаційного призначення (підпункт 2.1. пункту 2 договору).

Цільове призначення земельної ділянки:

- площею 0,1018га в межах прибережної смуги - землі водного фонду;

- площею 0,7221 га в межах водоохоронної зони - землі рекреаційного призначення (підпункт 2.2. пункту 2 договору).

Коди УКЦВЗ:

- площею 0,0177 га - 1.11.6 (інша комерційна діяльність);

- площею 0,8062 га - 1.17 (рекреаційне призначення) (підпункт 2.2. пункту 2 договору).

Функціональне використання: по фактичному розміщенню будівель та споруд водноспортивного комплексу (підпункт 2.4. пункту 2 договору).

Кадастровий номер земельної ділянки: 1210100000:03:149:0052 (підпункт 2.5. пункту 2 договору).

На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: на земельній ділянці розташовано одноповерхові залізобетонні будівлі, а також інші об'єкти інфраструктури доступ до земельної ділянки вільний; по земельній ділянці проходить теплотраса; на земельній ділянці існують зелені насадження (пункт 3 договору).

Земельна ділянка передається в оренду разом з: без об'єктів (пункт 4 договору).

Договір укладено до вісімнадцятого червня дві тисячі двадцять п'ятого року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 8 договору).

Земельна ділянка передається в оренду: по фактичному розміщенню будівель та споруд водноспортивного комплексу (пункт 15 договору).

Орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки зокрема, за цільовим призначенням згідно з договором оренди (пункт 28 договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (пункт 41 договору).

Листом від 12.05.2025 вих. № 1205/25 ТОВ ''Парк Дружби'' звернулось до Дніпровської міської ради із клопотанням про поновлення договору оренди землі від 29.04.2014.

У відповідь на лист позивача Дніпровська міська рада (Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради) направила лист-повідомлення про заперечення щодо поновлення договору оренди землі від 29.04.2014 (державна реєстрація від 29.04.2014 № 5509592).

Предметом спору у даній справі є визнання протиправним та скасування рішення Дніпровської міської ради, визнання укладеними додаткову угоду до договору оренди землі та договору оренди земельної ділянки.

Предметом доказування у даній справі є обставини наявності договору оренди, наявності права орендаря на поновлення договору оренди, наявності рішення про передачу відповідачу в оренду земельної ділянки, обставини обов'язковості укладення договору оренди земельної ділянки.

Оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи у їх сукупності, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

Згідно із частиною першою статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (стаття 792 ЦК України).

Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначаються Законом України "Про оренду землі".

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною першою статті 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IХ від 28.04.2021 року, усі землі та земельні ділянки за межами населених пунктів перейшли у комунальну власність.

З 16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" (а відповідні положення пункту 8 цього Закону з урахуванням Прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким стаття 33 Закону України "Про оренду землі", що регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до 16.07.2020, мала назву "Поновлення договору оренди землі" та передбачала, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша цієї статті).

Статтею 33 Закону України "Про оренду землі" було визначено загальну процедуру дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі, за якої завершення процедури поновлення договору полягало в укладенні додаткової угоди (за згодою сторін чи за судовим рішенням).

При цьому частиною шостої вказаної статті було передбачено, що у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" істотно змінив редакцію статті 33 Закону України "Про оренду землі", яка тепер стосується лише переважного права орендаря (частини перша-п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі"). Поновлення ж договору (частина шоста попередньої редакції статті 33) тепер регулюється статтею 126-1 Земельного кодексу України.

Згідно із частиною другою статті 126-1 ЗК України, якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

З наведеного убачається, що зміст поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться в абзаці 4 розділу Перехідних положень Закону України "Про оренду землі" базується саме на положеннях статті 126-1 ЗК України, що пов'язує можливість поновлення існуючого договору з наявністю у цьому договорі обов'язкової умови про його поновлення. У разі наявності такої умови договір поновлюється на такий самий строк і на таких саме умовах.

При цьому відповідно до абзацу 4 розділу "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

Натомість укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке передбачене частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до 16.07.2020, базується на встановленому законом переважному праві добросовісного орендаря та надає сторонам при застосуванні цієї процедури можливість змінювати істотні умови договору.

Тому поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться в абзаці 4 розділу "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" та поняття "поновлення договору оренди", яке містилось у Законі України "Про оренду землі" у попередній редакції, є змістовно різними.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Порядок поновлення договорів оренди землі встановлений статтею 33 Закону України “Про оренду землі» (стаття 1 Закону України “Про оренду землі»).

Відповідно до правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк шляхом судового розгляду такої вимоги не є застосовними положення абзацу 4 розділу "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі". Натомість, за загальним правилом дії законів у часі, застосуванню підлягає стаття 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній на момент звернення з такою вимогою, адже вказівки про інше положення законодавства не містять (правовий висновок щодо застосування вказаних норм права викладено у постанові судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду Верховного Суду від 23.11.2022 у справі № 906/1314/21; аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 21.02.2024 у справі № 910/1235/22, від 15.05.2024 у справі № 909/694/23, від 06.08.2024 у справі № 912/300/23, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, а також у постанові Верховного Суду від 05.02.2025 у справі № 918/456/24).

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта статті 33 Закону України “Про оренду землі»).

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята статті 33 Закону України “Про оренду землі»).

Частина шоста статті 33 Закону про оренду землі встановлювала, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що для застосування положень частини першої статті 33 Закону України “Про оренду землі» та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належним чином виконує свої обов'язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень і своє рішення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин на права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 у справі №920/739/17.

За приписами частини восьмої цієї статті у попередній редакції додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку, а положення частини одинадцятої цієї статті зазначали, що відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Згідно із частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські рада є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, відповідно до якого надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема на підставі рішенням органів місцевого самоврядування, прийнятим на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

За змістом частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 152 Земельного кодексу України серед способів захисту прав суб'єктів земельних правовідносин на землю передбачено визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або місцевого самоврядування.

У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним (стаття 155 Земельного кодексу України).

Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи міських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам. Відповідно до Положення про департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 19.10.2022 № 52/28, на департамент покладені повноваження у сфері регулювання земельних відносин, в тому числі: підготовка проектів рішень міської ради у сфері земельних відносин.

Дніпровською міською радою департаменту по роботі з активами ДМР делеговано повноваження щодо розгляду листів-повідомлень про поновлення договорів оренди землі. Виконавчими органами Дніпровської міської ради, зокрема департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради в межах наданих повноважень розглядаються питання пов'язанні з земельними відносинами, зокрема щодо поновлення договору оренди землі на підставі належним чином оформленого клопотання, з додаванням необхідних документів.

Після перевірки наданих документів та у разі їх відповідності готуються проекти рішень міської ради.

На виконання доручення міського голови департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради розглянув клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю ''Парк Дружби'' щодо поновлення договору оренди землі та за результатами розгляду надіслав позивачу лист-повідомлення від 02.06.2025 № 7/9-437 із запереченнями про поновлення договору оренди землі від 29.04.2014 (державна реєстрація від 29.04.2014 № 5509592).

У згаданому листі-повідомленні Дніпровською міською радою (Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради) повідомлено ТОВ "Дружба" про таке:

Згідно з підпунктом 2.1 договору оренди землі від 29.04.2014 (державна реєстрація від 29.04.2014 № 5509592) земельна ділянка відноситься до двох категорій: “Землі водного фонду» та “Землі рекреаційного призначення».

Водночас відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру від 13.05.2025 НВ-9962912122025 земельній ділянці площею 0,8239 га (кадастровий номер 1210100000:03:149:0052), по вул. Набережній Перемоги, 53 А, встановлено два кода класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок: 03.07 (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі) та 07.01 (для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення); та категорію земель “Землі рекреаційного призначення».

Зазначена земельна ділянка повністю розташована в межах водоохоронної зони та частково в межах прибережної захисної смуги р. Дніпра, які затверджені рішенням міської ради від 22.12.2021 № 395/14 “Про затвердження водоохоронної зони та прибережної захисної смуги р. Дніпра» (зі змінами), що в свою чергу потребує приведення коду класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок та категорії земель до чинного земельного законодавства та нормативно-правових актів.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ТОВ “ПАРК ДРУЖБИ» зареєстроване право власності на нерухоме майно по вул. Набережній Перемоги, 53 А, а саме: будинок перевдягальні та склад пляжного інвентарю.

Під час обстеження департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради земельної ділянки встановлено, що зазначені будівлі є напівзруйнованими, а земельна ділянка знаходиться у занедбаному стані та захаращена побутовим сміттям.

Згідно з статтею 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України “Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Крім того, ТОВ "Дружба" було роз'яснено, що для подальшого оформлення документів на вищезазначену земельну ділянку необхідно подати до міської ради (на ім'я міського голови) клопотання щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

До клопотання необхідно додати копії:

- правовстановлюючих документів, що свідчать про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (у разі наявності на ділянці об'єктів нерухомого майна);

- технічного паспорта на об'єкт нерухомого майна (у разі наявності на ділянці об'єктів нерухомого майна);

- попередніх правовстановлюючих документів на земельну ділянку та рішень органів місцевого самоврядування щодо відведення земельної ділянки (у разі наявності);

- нотаріально посвідчену письмову згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки (у разі вилучення земельної ділянки);

- довіреності, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа, або її копія, засвідчена у встановленому порядку (якщо клопотання подається представником).

- графічні матеріали, що забезпечують чітке відображення всіх елементів та написів, що містить графічне зображення земельної ділянки із зазначенням місця розташування її меж, контурів об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Ураховуючи наведене, керуючись пунктом 3.1.25 Положення, затвердженого рішенням міської ради від 19.10.2022 № 52/28 “Про затвердження Положення про департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради» позивачу було повідомлено, що Дніпровська міська рада заперечує проти поновлення договору оренди землі від 29.04.2014 (державна реєстрація від 29.04.2014 № 5509592), укладеного між Дніпропетровською міською радою та ТОВ “ПАРК ДРУЖБИ» (а.с.29-31).

Отже, Дніпровською міською радою у встановленому частиною п'ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» порядку була надана відповідь (заперечення) Товариству з обмеженою відповідальністю ''Парк Дружби'' щодо укладення договору оренди землі на новий строк, тому на сесію Дніпровської міської ради не виносилось питання та не приймалось рішення щодо укладення договору на новий строк з відповідачем.

Позивач зазначає, що вказаною відмовою Дніпровська міська рада знехтувала обов'язком добросовісно провести переговори та явно безпідставно відмовила в поновленні договорів оренди землі. Позивач звертає увагу, що Дніпровська міська рада фактично не розглянула надісланий орендарем лист-повідомлення з проєктом додаткової угоди, не аналізувала його умови, не заперечувала щодо запропонованих умов, а висновки, зроблені у листі-повідомленні про заперечення щодо поновлення договору оренди землі від 29.04.2019 (державна реєстрація від 29.04.2019 № 5509592) № 7/9-437 від 02.06.2025 суперечать фактичним обставинам взаємовідносин позивачів та Дніпровської міської ради.

Водночас матеріали справи не містять доказів виконання ТОВ "Парк Дружби" вимог статті 123 Земельного кодексу України, у тому числі звернення позивача до Дніпровської міської ради із клопотанням щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 ГПК України).

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Разом з цим суд не вирішує питання щодо прав та обов'язків Департамента по роботі з активами Дніпровської міської ради, оскільки власником та розпорядником земельної ділянки є Дніпропетровська міська рада, а Департамент по роботі з активами ДМР - виконавчим органом Дніпровської міської ради.

Щодо судових витрат.

Згідно із частиною першою статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (стаття 9 Закону України "Про судовий збір").

Оскільки при зверненні до Господарського суду Дніпропетровської області заявлено три вимогу немайнового характеру, позивач сплатив судовий збір у розмірі 9 084,00 грн.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у справі покладається на позивача у розмірі 9 084,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю ''Парк Дружби'' до Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Дніпровської міської ради, визнання укладеними додаткову угоду до договору оренди землі та договір оренди земельної ділянки відмовити у повному обсязі.

Судовий збір покласти на позивача.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 02.12.2025

Суддя О.В. Перова