Справа № 636/6737/25 Провадження 2-о/636/159/25
25.11.2025 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Буніна Є.О.,
за участю секретаря судового засідання Бруславської В.В.,
представника заявника - прокурора Абраменко Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чугуєві цивільну справу за заявою керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області, в інтересах держави, в особі Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, заінтересована особа: Великобурлуцька селищна рада Куп'янського району Харківської області, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади,
встановив:
Керівник Куп'янської окружної прокуратури Харківської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп?янського району, якою в умовах запровадження та дії в Україні воєнного стану здійснюються повноваження Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області, її виконавчого комітету та селищного голови, з заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, а саме пам'ятку історичного місцевого значення - будинок загальною площею 1587,4 кв.м, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у комунальну власність Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області.
В обґрунтування позову керівник вказує, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі № 520/11319/21, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2023, задоволено адміністративний позов Куп'янської окружної прокуратури Харківської області до Великобурлуцької селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Вказаним рішенням визнано протиправною бездіяльність Великобурлуцької селищної ради щодо вчинення дій, спрямованих на визнання пам'ятки історії місцевого значення - будинку, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , безхазяйним майном, та набуття права власності на вказане безхазяйне майно. Та Великобурлуцьку селищну раду зобов'язано вчинити дії, спрямовані на визнання вказаної пам'ятки історії безхазяйним майном, та набуття права власності на безхазяйне майно.
За таких обставин справи Великобурлуцьку селищну раду зобов'язано вчинити дії, спрямовані на визнання вказаної пам'ятки історії безхазяйним майном, та набуття права власності на безхазяйне майно.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно Переліку пам'яток історії та монументального мистецтва Харківської області, розміщеного на офіційному веб-сайті Харківської обласної державної адміністрації (https://kharkivoda.gov.ua/dostup-do-publichnoyi-informatsiyi/2488/2703/83717), встановлено, що до пам'яток історії місцевого значення віднесено будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода.
Рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих № 61 від 25.01.1972 вказаний об'єкт взято під охорону.
28.08.1975 на вказану пам'ятку історії виготовлено паспорт об'єкта культурної спадщини та облікову картку, з яких вбачається, що будинок побудований у XVIII столітті, 2 - поверховий, дерев'яний на цегляному фундаменті, з шиферною покрівлею.
Згідно наданої Великобурлуцьким малим комунальним підприємством технічної інвентаризації інвентаризаційної справи на об'єкт нерухомого майна та технічного паспорта, його загальна площа становить 1587,4 м2.
За інформацією Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації № 05-25/1217 від 17.05.2021 власника пам'ятки історії - Будинку, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив ОСОБА_1 , по АДРЕСА_1 не встановлено, відповідно, охоронний договір не укладено. Органом охорони культурної спадщини порушувалося питання про взяття її на баланс органами місцевого самоврядування.
Згідно листа Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області № 01-22/1346 від 19.04.2021 охоронний договір на будинок, у якому в 80-x роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , не укладено у зв'язку з тим, що відсутній власник.
З отриманої окружною прокуратурою інформації Великобурлуцького малого комунального підприємства технічної інвентаризації від 26.04.2021 №? 131 вбачається, що станом на 01.01.2013 право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстровано. В свою чергу у наданих матеріалах інвентаризаційної справи на даний об'єкт нерухомого майна замовлення (заяви) щодо реєстрації права власності відсутні.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 258123497 від 25.05.2021, станом на вказану дату право власності чи інші речові права (користування, оренда тощо) на об'єкт нерухомого майна, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за будь-якими фізичними чи юридичними особами, а також за органами державної влади чи місцевого самоврядування, не зареєстровані.
Також, станом на 25.05.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про взяття на облік згаданого об'єкта нерухомого майна як безхазяйного.
Таким чином, відсутність інформації щодо зареєстрованих речових прав, власника чи балансоутримувача нерухомого майна - пам'ятки історії місцевого значення, а саме будинку, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, шо розташований за адресою: АДРЕСА_1 , свідчить про те, що вказане нерухоме майно є безхазяйним.
Згідно листа Великобурлуцької селищної ради № 04-22/1004 від 28.05.2021, жодні заходи щодо визнання вказаного об'єкта безхазяйним селищною радою не вживалися, протягом тривалого часу у даній будівлі проживають 13 громадян, місце проживання яких зареєстроване за цією адресою.
Згідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі № 520/11319/21, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.10.2023, задоволено адміністративний позов Куп'янської окружної прокуратури Харківської області до Великобурлуцької селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Вказаним рішенням визнано протиправною бездіяльність Великобурлуцької селищної ради щодо вчинення дій, спрямованих на визнання пам'ятки історії місцевого значення - будинку, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , безхазяйним майном, та набуття права власності на вказане безхазяйне майно.
Великобурлуцьку селищну раду зобов'язано вчинити дії, спрямовані на визнання вказаної пам'ятки історії безхазяйним майном, та набуття права власності на безхазяйне майно.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 - 01.06.2024 державним реєстратором Виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області Горделян А.О. за заявою Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп?янського району вказаний об'єкт нерухомого майна взято на облік, як безхазяйний (номер запису про взяття на облік: 20967).
На виконання вимог ч. 2 ст. 335 ЦК України Великобурлуцькою селищною військовою адміністрацією розміщено наступні оголошення: 05.06.2024 на офіційному веб-сайті Великобурлуцької громади під назвою «Оголошення про виявлення та взяття на облік безхазяйного майна»; 05.06.2024 на офіційній сторінці Великобурлуцької територіальної громади у соціальній мережі «Facebook» під назвою «Оголошення про виявлення взяття облік безхазяйного майна»; ІНФОРМАЦІЯ_1 у друкованому медіа «Вісник Куп?янщини» (випуск № 25-26) під назвою «Оголошення про виявлення та взяття на облік безхазяйного майна».
При цьому, можливих власників вказаного об'єкта нерухомого майна проінформовано про необхідність звернення з підтверджуючими правовими документами до Великобурлуцької селищної ради протягом року.
Порядок набуття права власності на безхазяйну річ встановлено ст. 335 ЦК України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ст. 329 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
На підставі ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Згідно ст. 54 Конституції України охорона культурної спадщини, збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, є обов'язком держави.
Приписами ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно пп. 1 п.а ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Приписами ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад наложить організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, маркових і садибних комплексів, природних заповідників.
Преамбулою Закону України «Про охорону культурної спадщини» встановлено, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, у межах її територіального моря та прилеглої зони, охороняються державою. Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Пунктом 3 розділу X "Прикінцеві положення" Закону України "Про охорону культурної спадщини" визначено, що об'єкти, включені до списків (переліків) пам'яток історії та культури відповідно до Закону Української РСР "Про охорону і використання пам'яток історії та культури", визнаються пам'ятками відповідно до вказаного Закону.
Згідно ст. ст. 3, 6 Закон України «Про охорону культурної спадщини» державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається, зокрема, на виконавчі органи сільської, селищної, міської ради. До повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини, серед іншого, належить забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону культурної спадщини», об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки.
Приписами ст. 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що пам'ятка, крім пам'ятки археології, може перебувати у державній, комунальній або приватній власності.
Згідно зі ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
На підставі ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають - право власності.
Статтею 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що Державний реєстр прав, серед іншого, повинен містити відомості про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Положеннями п. 85 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості. Датою та часом взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вважаються дата та час реєстрації відповідної заяви, за результатом розгляду якої державним реєстратором прийнято рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 10 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено статус сільських та селищних рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно з ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
В той же час, приписами ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Водночас, суд зазначає, що положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що після спливу понад 1 року з моменту взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - пам'ятки історії місцевого значення - будинку, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , жодних дій, направлених на передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність не вжито, власника вказаного майна не виявлено, а тому дана безхазяйна нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області.
Керуючись ст.ст. 4-5, 13, 76-81, 141, 223, 258-259, 263-265, 268, 293-294, 329-333 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області, в інтересах держави, в особі Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, заінтересована особа: Великобурлуцька селищна рада Куп'янського району Харківської області, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність територіальної громади, задовольнити.
Передати безхазяйну нерухому річ, а саме пам'ятку історії місцевого значення - будинок загальною площею 1587,4 кв.м, у якому в 80-х роках XVIII ст. жив Г.С. Сковорода, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність Великобурлуцької селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, в особі Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області (62602, Харківська область, Куп'янський район, сел. Великий Бурлук, вул. Центральна, 9; код ЄДРПОУ 04399192), повноваження якої в умовах воєнного стану здійснює Великобурлуцька селищна військова адміністрація Куп'янського району Харківської області (62602, Харківська область, Куп'янський район, сел. Великий Бурлук, вул. Центральна, 9; код ЄДРПОУ 44699390).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Бунін Є.О.