вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"29" жовтня 2025 р. м. Київ Справа № 911/1939/25
Господарський суд Київської області у складі судді Мальованої Л.Я. за участю секретаря судового засідання Ройляну В.К. розглянувши справу
За позовом Антимонопольного комітету України, м. Київ
доАкціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», Київська обл., Києво-Святошинський р-н., смт. Чабани
про стягнення 3 000 000 грн. 00 коп.
Представники сторін:
позивача - Прохоров Є.І.;
відповідача - Рябченко О.В.
Обставини справи:
Антимонопольний комітет України звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київолгаз» про стягнення пені у розмірі 3 000 000 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконав рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 2-р/тк від 30.04.2024 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
11.08.2025 представником відповідача через систему «Електронний суд» поданий письмовий відзив, в якому посилається на тяжкий фінансовий стан, спричинений наступним: введенням воєнного стану в країні; введенням мораторію на підвищенням цін (тарифів) на ринку природного газу та у сфері теплопостачання; відсутнісю законодавчо врегульованого механізму розрахунків з компенсації різниці в тарифах та послугах з розподілу природного газу; зупиненням ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу; несвоєчасними та не в повному обсязі розрахунками споживачів за розподіл природного газу; відсутність можливості вести фінансово-господарську діяльність у звичайному (прибутковому) режимі.
Відповідач просить суд врахувати в сукупності всі вищезазначені обставини та застосувати принцип справедливості та пропорційності у відповідності до ст. 15 ГПК України, зменшивши розмір пені.
Позивач проти зменшення пені заперечує, посилаючись на постанову Верховного суду від 13.02.2018 у справі № 910/20661/16, в якій зазначено, що до повноважень судів не належить право зменшувати розмір штрафу, накладеного органом Комітету на суб'єкта господарювання за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та/або пені за прострочення сплати цього штрафу чи звільняти їх від сплати. Нарахування, застосовані на підставі ЗУ «Про захист економічної конкуренції» не пов'язані з невиконанням чи неналежним виконанням грошових зобов'язань.
Ухвалою суду 20.08.2025 закрито підготовче провадження у справі, справа призначена до розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив суд зменшити розмір пені.
В судовому засідання оголошувалась перерва з 24.09.2025 по 29.10.2025.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Відділенням Антимонопольного комітету України здійснювалось дослідження становища АТ «Київоблгаз» на ринку послуг з приєднання до газорозподільних систем у межах території Київської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ «Київоблгаз», відповідно до статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та з урахуванням пункту 2.2. Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 № 49-р, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.04.2022 за № 317/6605 (із змінами) згідно з переліком дій, передбачених підпунктами 2.1.1-2.1.11 Методики.
30.04.2024 Тимчасовою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 2-р/тк “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
Із даного рішення вбачається, що за результатом розгляду справи № 383/60/53- визнано, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» було порушено п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) ставищем на ринку послуг з приєднання до газорозподільних систем у межах території Київської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації відповідача, що могли призвести до ущемленні інтересів споживачів, які б були неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. На порушника накладено штраф у розмірі 3 000 000 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Рішення та розпорядження органу Антимонопольного комітету України набирають чинності з дня їх прийняття.
Згідно ч. 3 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Встановлені у рішенні органу Антимонопольного комітету України зобов'язання, передбачені статтею 48 цього Закону, підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Антимонопольного комітету України, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням.
03.05.2024 позивачем на адресу відповідача було направлено рішення про стягнення штрафу, що підтверджується листом № 128-26.13/01-4601е та поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0303516346372 від 06.05.2024.
Відповідно до ч. 8 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» у разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу.
Наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом (ч. 9 ст. 56 Закону).
На виконання рішення Антимонопольного комітету України 19.05.2025 було видано наказ про стягнення з відповідача штрафу у дохід загального фонду Державного бюджету України, який був пред'явлений до примусового виконання до органів Державної виконавчої служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення органу Комітету до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Зазначений строк не підлягає поновленню.
Користуючись своїм правом на оскарження, відповідач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про скасування даного рішення.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.11.2024 у справі № 910/8531/24 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.02.2025 рішення Господарського суду міста Києва у справі № 910/8531/24 залишено без змін.
Ухвалою Верховного суду від 17.04.2025 закрито касаційне провадження у даній справі за касаційною скаргою АТ «ОГС «Київоблгаз» .
Відповідно до ч. 5 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Оскільки рішення про накладення штрафу відповідачем не було добровільно виконано, позивачем нарахована пеня за невиконання даного рішення.
Розмір пені за один день прострочення сплати штрафу становить: 3 000 000 х 1,5 % = 45 000,00 грн., де 3 000 000 - розмір штрафу, накладеного рішенням № 2-р/тк; 1,5 % - відсоток від суми штрафу відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
За 130 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить 45 000,00 х 130 = 5 850 000,00 грн.
Оскільки розмір пені не може перевищувати розмір штрафу, тому позивач просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 3 000 000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 ЗУ “Про антимонопольний комітет України»з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, клопотання, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача пені в розмірі 3 000 000 грн. 00 коп. є обґрунтованими, а тому підлягають судом задоволенню, а заперечення відповідача про зменшення розміру пені відхиляються у зв'язку з тим, що до повноважень судів не належить право зменшувати розмір штрафу або пені, накладеного рішенням Антимонопольного комітету, оскільки рішення є обов"язковим для виконання на підставі ЗУ "Про захист економічної конкуренції" та не відноситься до розгляду спорів за невиконанням або неналежним виконанням грошових зобов"язань.
У зв'язку тим, що спір виник в результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися з позовом до суду та здійснювати додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого ч. 9 ст.129 ГПК України, покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13 73-92, 129, 236, 238 ГПК України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Тараса Шевченка, 178, код ЄДРПОУ 20578072) в дохід загального фонду Державного бюджету України (отримувач ГУК у м. Києві/Соломянський район, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA 278999980313090106000026010, код класифікації доходів бюджету 21081100 пеню у розмірі 3 000 000 (три мільйони) грн. 00 коп.
3. Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» (08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Тараса Шевченка, 178, код ЄДРПОУ 20578072) на користь Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45, код ЄДРПОУ 00032767, банк отримувача Державна казначейська служба України, р/р UA 438201720343120001000001719) 36 000 (тридцять шість тисяч) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 02.12.2025 року.
Суддя Л.Я. Мальована